Foto – AFP/LETA

Vēlēšanu rezultāti Itālijā rada haosu 0

Itālijā svētdien un pirmdien notikušās parlamenta vēlēšanas beigušās bez pārliecinoša uzvarētāja, jo kreisi centriskā koalīcija “Itālija. Kopīgais labums” (IBC) Pjēra Luidži Bersani vadībā ir pārspējusi tuvākos sāncenšus – Silvio Berluskoni vadīto labēji centrisko koalīciju “Brīvību tauta” (PDL) – tikai par mata tiesu, nespējot nodrošināt sev vairākumu parlamenta augšpalātā.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Vēlēšanu rezultāti visvairāk iepriecina komiķa Bepes Grillo izveidoto pret valdošo eliti noskaņoto “Piecu zvaigžņu kustību” (M5S), kurai izdevies savākt 25,5% balsu un kļūt par “trešo polu” Itālijā līdz šim pastāvošajā bipolārismā. Neveiksmi piedzīvojusi aizejošā tehnokrātu premjera Mario Monti vadītā centriskā koalīcija, kas ieguvusi tikai 10,5% balsu. Uz šiem rezultātiem negatīvi reaģējušas fondu biržas Itālijā un pasaulē, bet ES valstu prese raizējas par iespējamo negatīvo ietekmi uz visu Eiropu.

 

Nebalso vai 
balsojot protestē

Vēlēšanās piedalījās tikai 75,2% no 47 miljoniem balsstiesīgo itāliešu. Lai gan valsts likumi neparedz obligātu balsojumu, lielākā daļa iedzīvotāju uzskata, ka parlamenta vēlēšanas ir pienākums, no kura pieļaujams izvairīties tikai svarīgu iemeslu dēļ. Tomēr vēlētāju aktivitāte pēdējās trīs parlamenta vēlēšanās ir aizvien sarukusi – 2006. gadā balsoja 83,6% vēlētāju, 2008. gadā – 80,5%, bet šoreiz vēl par 5% mazāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Samērā zemā vēlētāju aktivitāte liecina par itāliešu vilšanos politikā, ko veicinājuši Monti valdības taupības pasākumi un ieilgusī ekonomikas lejupslīde. Vēl 1,25 miljoni balsotāju atstāja savu vēlēšanu zīmi neaizpildītu.

Jau pirms mēneša sabiedriskās domas aptaujas parādīja, ka daudzi vēlētāji varētu izšķirties par protesta balsojumu un atbalstīt M5S, kuras kandidātu sarakstus piepilda internetā izvēlēti jaunieši bez pieredzes politikā. Taču Grillo komandas triumfs pārspējis jebkuras prognozes – ar 25,5% balsu tā izrādījusies visvairāk atbalstītā partija parlamenta apakšpalātā, aiz sevis atstājot Bersani vadīto Demokrātisko partiju ar 25,4%. Senātā M5S ieguvusi 54 vietas, kļūstot par visvairāk atbalstīto sarakstu Sicīlijā, Sardīnijā un Ligūrijā. Grillo ir kareivīgi noskaņots “iepļaukāt” parlamentu, taču šāds “sadusmotās Itālijas” balsojums ļoti sarežģī nākamā ministru kabineta sastādīšanu.

 

Neiespējami valdīt

Lai gan parlamenta apakšpalātā Bersani koalīcijas IBC pārsvars ir niecīgs – 29,54% balsu pret 29,13%, ko ieguva Berluskoni vadītā PDL –, likums paredz, ka visvairāk balsu ieguvušajam sarak-stam tiek piešķirta vairākuma prēmija – garantētas vismaz 340 no 630 vietām apakšpalātā. Tādējādi IBC ir ieguvusi stabilu vairākumu apakšpalātā, taču ne senātā.

Tādējādi ir īstenojies visnevēlamākais no priekšvēlēšanu kampaņas laikā prognozētajiem scenārijiem. Kreisi centriskā koalīcija nav spējīga valdīt, jo, pat vienojoties ar Monti vadītajiem centristiem, nespētu garantēt pietiekamu atbalstu savai valdībai senātā.

Jau balsu skaitīšanas laikā Bersani izteica prasību šādā gadījumā rīkot jaunas ārkārtas vēlēšanas, taču pēc Itālijas likumiem tas nav iespējams.

Vēlēšanu brīdī ir aizsākta abu parlamenta palātu un valdības maiņa, un valsts prezidentam nav tiesību šajā periodā atlaist parlamentu. Turklāt arī Itālijas prezidenta Džordžo Napolitano pilnvaru termiņš ir beidzies, parlamentam aprīlī būs jāizrauga jaunais valsts prezidents, un tikai Napolitano pēctecis varēs domāt par parlamenta atlaišanu, ja uzskatīs to par nepieciešamu.

Reklāma
Reklāma

 

Iespējamie pavērsieni

Tikmēr neiespējamās valdības sastādīšanas rēbuss jārisina aizejošajam valsts prezidentam Napolitano, kurš šajās dienās atrodas valsts vizītē Vācijā, kur tiek sagaidīts ar raizēm par Itālijas politisko situāciju. Arī citas Eiropas valstis ir noraizējušās par to, ka skaidra uzvarētāja trūkums šajās vēlēšanās var radīt jaunu nestabilitāti eirozonas trešajā lielākajā ekonomikā un iegrūst to atpakaļ parādu krīzē.

Iespējamākie risinājumi varētu būt plašas koalīcijas valdība vai vēl viena tehnokrātu valdība, bet abi grūti īstenojami. Napolitano šīs problēmas jāatrisina līdz 14. martam, kad abas parlamenta palātas sanāks uz pirmo sēdi un ievēlēs spīkerus.

 

Fakti

Apakšpalāta (630 deputāti):

Kreisi centriskā koalīcija IBC, premjera kandidāts Bersani – 
29,54% balsu, 340 vietas (ar vairākuma prēmiju).

Labēji centriskā koalīcija PDL, līderis Berluskoni – 29,13%, 124 vietas.

M5S, premjera kandidāts Beppe Grillo – 25,55%, 
108 vietas.

Centriskā koalīcija, premjera kandidāts Monti – 10,54%, 45 vietas.

Augšpalāta (315 senatori):

Kreisi centriskā koalīcija IBC – 31,6% balsu, 120 vietas.

Labēji centriskā koalīcija PDL – 30,66%, 117 vietas.

M5S – 23,79%, 54 vietas.

Centriskā koalīcija – 9,13%, 18 vietas.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.