×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
20. janvāris, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: franči pārliecināti, ka reliģija nav ārpus kritikas (15)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Traģiskie terorakti janvāra sākumā šokēja Franciju un visu pasauli. Drīz pēc 7. janvāra slaktiņa, kad divi bruņoti islāmisti Parīzē iebruka žurnāla “Charlie Hebdo” redakcijā un noslepkavoja 12 darbiniekus, cilvēki vienojās akcijās “Je suis Charlie” (“Es esmu Čārlijs”). Daudzi no viņiem minēto preses izdevumu diez vai jelkad vispār bija turējuši rokās. Tāpēc sabiedrībā aktualizējās jautājums ne tikai par vārda un izpausmes brīvību, cīņu pret terorismu, bet arī par to, kas ir šis žurnāls un kāds ir vārda un zīmējuma spēks Francijā.

Izsmej nevis ticību, bet fanātismu un liekulību

1970. gadā dibinātā satīriskā izdevuma “Charlie Hebdo” idejiskais priekštecis bija desmit gadus agrāk radītais dumpīgais mēnešraksts ar nosaukumu “Hara–Kiri”, bet tā apakšvirsraksts bija “stulbs un ļauns žurnāls”, kas esot aizgūts no kāda sašutuša lasītāja vēstules. “Charlie Hebdo” visumā pārņēma šo pašironiski izteikto līniju līdz ar sava priekšgājēja līdzstrādnieku kodolu.

“Hara–Kiri” laikos 60. gados Francijā pastāvēja zināma cenzūra, tāpēc žurnāls piedzīvoja dažus aizliegumus, kas nav pārsteidzoši, jo žurnāls iemiesoja teju visus kreiso brīvdomātāju strāvojumus, ieskaitot anarhismu. Savukārt “Charlie Hebdo” pārsvarā cieta no redakcijas iekšējām ķildām, bet vienmēr prata pārvarēt pārtraukumus izdošanā. Tagadējais nedēļraksta variants un ar to saistītais redakcijas sastāvs pārsvarā izveidojās 90. gadu sākumā, taču šā gada 7. janvārī nonāca traģiskajās krustcelēs, ko iezīmēja vadošo karikatūristu noslepkavošana. Viņu paraksti – Cabu, Wolinski, Charb, Tignous – bija pazīstami visai valstij, jo šo mākslinieku karikatūras publicēja arī citi žurnāli un avīzes, proti, visnotaļ ietekmīgā nopietnā prese. Neatsveramo zaudējumu pilns uzskaitījums, protams, iznāktu garāks, un tajā iekļaujams, piemēram, ekonomists un publicists Bernārs Maris, kurš bija viens no “Charlie Hebdo” pastāvīgajiem autoriem.

Satīriskais nedēļraksts vairāk vai mazāk pievērsās arī pētnieciskajai žurnālistikai un mēdza pieaicināt dažādu jomu speciālistus. Vēl jāpiebilst, ka tas neievieto reklāmas un atsakās no valsts subsīdijām (Francijā prese tādas saņem), tāpēc ir varējis pēc sirds patikas nodoties elites slāņu un labāko famīliju tracināšanai. Taču par nedēļraksta sava veida zīmolu kļuva garīdzniecības un reliģiju kritika, kas sākotnēji tika vērsta galvenokārt pret katoļu baznīcu, lai gan “Charlie Hebdo” allaž apgalvo, ka izsmej nevis ticību, bet fanātismu un liekulību. Paši ticīgie, vismaz daudzi no viņiem, tomēr bieži vien ir citās domās.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Vai tad liekulībai ir robežas? Cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijā melns uz balta ir noteikts, ka ES dalībvalstīs pastāv izteiksmes jeb vārda un informācijas brīvība, bet šo brīvību nedrīkst izmantot cilvēku cieņas un goda aizskaršanai (10. pants), jo šī brīvība ir saistīta ar pienākumiem un atbildību. Šīs konvencijas 12. protokols aizliedz jebkādu diskrimināciju, arī uz reliģijas bāzes(1. pants). LR Satversmes 95. pants:”Valsts aizsargā cilvēka godu un cieņu”. Preses likuma 7. pants nosaka, ka:” Aizliegts publicēt informāciju, kur aizskar personu godu un cieņu…” Un ko tad mēs darām? Gan politiķi, gan žurnālisti izliekas, ka šie likumi uz viņiem neattiecas! Veinbergas un pabriki, TV un radiožurnālisti un citi gudrie te katru dienu stāsta, ka viss ir atļauts, arī karikatūru zīmēšana, kas aizskar ticīgo cieņu un jūtas piederot pie vārda brīvības un to drīkstot darīt! Tad, pirms kaut ko stāstāt citiem, izlasiet ES un LR likumus un tad pļapājiet! Citādi tā ir bezatbildīga un pretlikumīga rīcība ar juridiskām sekām no jūsu puses.

 2. JA TIKTU KARIKATŪRĀS IZSMIETS UN ZAIMOTS JĒZUS KRISTUS, VAI TAD KRISTIEŠI NEBŪTU AIZVAINOTI , DUSMĪGI? TICĪBAS LIETAS VISĀM TAUTĀM,VISĀM RELIĢIJĀM IR ĻOTI JŪTĪGAS, TĀPĒC NEVAJADZĒTU TĀS AIZSKĀRT .PASAULE JAU TĀ PIEDZĪVOJUSI DAUDZ KARU TICĪBAS VĀRDĀ.

 3. Ja musulmaņi kristīgā valstī sarīko teroru,tie nekavējoties jāizsūta uz musulmaņu valstīm.

 4. Francijas vēstnieks Viskonti šovakar intervijā 1:1 visu paskaidroja – FR ir sekulāra, pakļaut kritika un karķēti drīkst ne vien prezidentus, bet reliģiju liekulību. Cik daudz to vēl jāskaidro posttotalitārai sabiedrībai?

 5. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Nevajadzētu zīmēt karikatūras par Muhamedu vispārīgā nozīmē. Tās būtu obligāti jāattiecina uz katru kārtēju fanātiķu vardarbību, rādot, ka to dara viņu Muhameds. Parādīt kā Muhameds noslepkavo cilvēkus un izdara teroraktus. Tam būs lielāks iespaids mums vēlamā virzienā- neveikt nekādas vardarbības.

 6. Vai būtu jāsaprot, ka tagad patiešām vairs nav nekā svēta un naudas taisīšana uz mirušo rēķina arī vairs nav jāuzskata par zaimošanu? Vai arī visi superienākumi no pēctraģēdijas popularitātes tika nodoti bojā gājušo radiniekiem vai kādai citai labdarībai? Vai tagad visa vārda brīvība tiks saprasta kā ironizēšana par reliģijām? Vai tiešām neviens nesaprot, ka konkrētais slaktiņš patiesībā nav nekāda reliģiska akcija. Reliģija te ir vien iegansts. Tāpēc mēģinājums it kā “pieradināt” musulmaņus ietiepīgi turpinot publicēt vienas un tās pašas karikatūras, man šķiet vismaz muļķīgi. Normālie musulmaņi nekad neķersies pie slepkavošanas, bet teroristi tikai iekarsīs vēl vairāk. Vai ar šo karikatūru publicēšanas atbalstīšanu sabiedrība vienojas, ka visi musulmaņi ir teroristi(jo Muhameds, cik zināms, ir svētais pirmām kārtām normālajiem musulmaņiem, nevis teroristiem)? Absolūti neredzu loģiku notiekošajā.

 7. ko tev tads drums un samocits gimis, vai pardzivo par bankrotejuso multikulturalismu ? :):):) Tev jau Luksgeiburga vajadzeja saprast ka Eiropas tautam reiz vadzis luzis. 🙂 Redz ka multikulturalisma marasms bankrote, sorosped… ieseta sekla nedigst. 🙂 Eiropiesi vairs nekluse, Eiropas tautas sak mosties. Uldi, briest lielas parmainas, driz Eiropas tautas izmezis melnos parazitus ar visam vinu mosejam un pie reizes ari tavus milos soros ped…degeneratus. Eiropa mostas ! Eiropas tautas atjaunos nacionalas valstis!

 8. Katrai nācijai ir savas tradicijas. Rablē laikā jau viss bija skaidrs, bet Franču revolūcija mainīja visu. Atpakaļ nu nekā.

 9. Tepat jau rakstā minot kā piemēru “Le Canard enchaîné” ir labi parādīta atšķirība starp kritiku un rupju ņirgāšanos. Iespējams, ka tai “Le Canard enchaîné” draudus sūtīja nevis musulmaņi, bet gan kāds kas no reliģijas stāv visai tālu, bet kurš šajā izdevumā ir nokritizēts pavisam par citu tēmu.

 10. vajag atškirt kritiku no ņirgāšanās

 11. VAI lezbietes un gejus drīkst kritizēt?

 12. Rietumu ,,civilizācija,, cildinādama seksuālās minoritātes,praidus strauji samazina dzimstību.Lai uzturētu augstu dzīves līmeni un izlaidību vienlaicīgi nepieciešamas darba rokas musulmaņu izskatā.Strādājiet musulmaņi ,bet mēs par jums vēl paņirgāsimis.Nekādi lielie strādnieki viņi nav ,daudzi dzīvo no pabalstiem ,apmeklē mošejas vairākas reizes dienā un regulāri taisa ielu nekārtības,bet bezizmēra demokrātijas vārdā to var paciest.

 13. Nu ja franči pārliecināti, ka reliģija nav ārpus kritikas, tad vispirms viņiem būtu jāpaskaidro, kas ir saprātīga kritika un kas cilvēka cieņas un goda apzināta aizskaršana. Ar preses palīdzību tur viņiem galvās ir radīts pamatīgs juceklis, jo tad jau vārda brīvībai var piedēvēt arī ņirgāšanos par miesīgu tēvu un māti. Bet tieši tā musulmaņi uztver šo Muhameda karikatūru publicēšanu. Ar vārda brīvību tam nav nekāda sakara, bet ar neiecietības un naida kurināšanu sakars ir vistiešākais. Mani izbrīna tas, ka to visu neredz ne valstu pirmās personas, ne atbildīgie dienesti Eiropā.

  • Redz jau gan,bet nav vēlēšanās kustināt smadzenes,labāk pēc nelaimēm skaļi klaigāt,meklēt vainīgos pa pasauli,bet savā ķēķī ieviest kārtību pagrūti,vieglāk citus vainot ,ne savu lielo,,vārda brīvību”,naida brīvību,stulbumu.Manuprāt ,nirgāšanās par jebkuru ticību ,ir zemiska.Ja tiem karikatūristiem trūkst darba,tad labāk ,lai ilustrē bērnu grāmatiņas vai iet krāsot sētas,būs vairāk labuma un nebūs jāapbēdī savi kolēģi.

Draugiem Facebook Twitter Google+