×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.0°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
2. februāris, 2017
Drukāt

Vērs durvis ārvalstu speciālistiem (7)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Augsti kvalificēti speciālisti, kā arī tādu profesiju pārstāvji, kurās prognozēts darbaspēka trūkums, turpmāk vieglāk varēs ieceļot Latvijā, paredz kārtējie grozījumi Imigrācijas likumā, ko šodien paredzēts izskatīt Saeimā.

Jaunajā Imigrācijas likuma redakcijā Ministru kabinetam dots pilnvarojums izstrādāt to profesiju sarakstu, kurās jau tagad jūtams vai tuvākajā laikā tiek prognozēts būtisks darbaspēka trūkums. Šajā sarakstā iekļauto profesiju pārstāvjus darba devēji drīkstēs vervēt trešajās valstīs (ārpus ES), un salīgtie iebraucēji varēs atvieglotā kārtībā saņemt termiņuzturēšanās atļaujas uz trim gadiem. Lai motivētu darba devējus izmantot vietējo darbaspēku, importētajiem darbiniekiem būs jāmaksā vairāk – likumā noteikts, ka darba samaksai šiem profesiju pārstāvjiem jāatbilst mēneša vidējai darba samaksai iepriekšējā gadā, kurai piemērots koeficients 1,2. Tāpat ārzemniekus drīkstēs piesaistīt tikai tad, ja attiecīgā darba vieta vismaz desmit dienas bijusi reģistrēta Nodarbinātības valsts aģentūrā kā brīva vieta.

Vienlaikus paredzēts, ka turpmāk ārzemniekam, kurš vēlēsies Latvijā uzturēties kā sezonas darbinieks, izsniegs ilgtermiņa vīzu uz laiku līdz sešiem mēnešiem 12 mēnešu laika posmā. Ja ārzemnieks gribēs turpināt sezonas darbu, viņš, neizceļojot no Latvijas, varēs pieprasīt jaunu ilgtermiņa vīzu. Likumprojekts paredz noteikt sešu mēnešu pārtraukumu starp viesstrādniekiem piešķirtajām uzturēšanās atļaujām. Tas esot nepieciešams tādēļ, lai novērstu personu nepārtrauktu uzturēšanos Latvijā.

“Iespēju atvieglotā kārtībā saņemt uzturēšanās atļaujas saviem darbiniekiem nedrīkstēs izmantot kurš katrs uzņēmums, bet tikai tie, kas atbildīs noteiktām prasībām. Tāpat runa ir par augsti kvalificētiem darbiniekiem. Tādēļ šeit nav pamata bažām par kādu mazkvalificētu cilvēku ievešanu masveidā,” skaidroja likumprojekta ziņotājs Kārlis Seržants (ZZS). Pēc likumprojekta autoru prognozēm, gada laikā pēc jauno procedūru ieviešanas Latvijā varētu ieceļot 50 sezonas darbinieki un 50 uzņēmuma ietvaros pārcelti darbinieki.

Turpretim deputāts Aleksandrs Kiršteins (NA) uzskata, ka Imigrācijas likums pēc savas būtības ir ļoti nekārtīgs. “Šeit vienā putrā sajaukti dažādi termiņi un kritēriji, uzturēšanās atļaujas un vīzas, viesstrādnieki un patvēruma meklētāji,” teica deputāts. Viņš piedāvā viesstrādniekiem piešķirt termiņuzturēšanās atļaujas uz vienu gadu.

Likumprojekts arī paredz, ka termiņuzturēšanās atļauju uz laiku līdz trīs gadiem varēs saņemt uzņēmēji, kuri Latvijā plāno radīt vai attīstīt inovatīvus produktus (tā sauktie startapi jeb jaunuzņēmumi). Savukārt personām, kurām ir latviska izcelsme un kuras vēlas saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju, vairs netiks prasīts pierādīt, ka tās plāno pārcelties uz Latviju.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Skaidrs ir viens: tas ir ceļš uz nekurieni, jo emigrācija līdz ar to tikai palielināsies,jo algas samazināsies, bet cenas nežēlīgi ceļas. Latvijas pamatiedzīvotāju vietā strādās ne jau eiropieši, bet gan uzbeki, tadžiki un citi, līdz ar to palielināsies krievu valodas lietotāju skaits, bet latviešu skaits emigrācijas dēļ vēl vairāk samazināsies! Vienīgā iespēja- palielināt algas, lai aizbraucēji atgriežas, bet valstsvīri tajā nav ieinteresēti, jo aizbraucēji dod lielāku pienesumu Latvijas ekonomikai, nekā uz vietas strādājošie.

 2. mēs intensīvi domājam Atbildēt

  kā vēl varētu sačakarēt dzīvi Latvijā dzīvojošajiem?

 3. savi aizbrauca , svešus aicinās uz atvieglotiem noteikumiem . Cīnītos ar izzagšanu nevajadzētu neko , bet
  paši jau iesaistīti .

 4. Vai nevarētu nomainīt saeimas deputātus ar iebraukušajiem speciālistiem? Domāju ka par Tāādu algu ko saņem deputāti, viņi būtu ar mieru strādāt dienu un nakti bez kādām Ziemassvētku un vasaras brīvdienām un strādātu kvalitatīvi, nevis kak ņibuģ.

 5. Būvniecībā pagājušo gadu atlaida 6-10 tūkstošus darbinieku, kuri darbu bija spiesti meklēt ārzemēs! Kur šogad tos atradīs- ar šo likumu? Laikam sāksies jaunākie gucuļu laiki Latvijā!

 6. Vienkārši un ģeniāli – vietējiem kvalificētajiem speciālistiem mierīgi piedāvās klasiskos 400 eiro brutto, bet “bezgala” vērtīgajiem ārzemniekiem maksās smuko vidējo reiz 1,2… Nožēlojama rīcība!

  • nu, vismaz vietējam šoferim un celtniekam piedāvās darbu – pirms filipīnieša un kazaha… citādi, ja tos nepadarītu vismaz tik vērtīgus, vietējiem nepeidāvātu neko:)
   tikai tiem gudrīšiem no EM kas raud par kvalificēta darbaspēka tyrūkumu, būtu jāsaprot, kas te īsti iebrauc:) augsti kvalificētie šoferi, piem., ko pat visas Eiropas mērogā mūsu dāsnie darba devēji nespēj piemeklēt?

Draugiem Facebook Twitter Google+