×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
23. maijs, 2016
Drukāt

VID grib atteikties no atmaksājamo čeku pieņemšanas papīrā (8)

Timura Subhankulova fotoTimura Subhankulova foto

Igaunijā VID ir trīsreiz mazāk darbinieku, bet iekasē vairāk naudas. VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone intervijā “LA” skaidro, kāpēc tā. Viens no iemesliem – ap 200 darbinieku nodarbināti iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksas jautājumu kārtošanā.

– Vai iecerētais štata vietu samazinājums par 13% jeb 500 darbiniekiem dos rezultātu? Igaunijā VID ir 1400 darbinieku. Bet igauņi iekasē vairāk, arī budžets viņiem ir lielāks, kaut arī ekonomikas apjomi ir lielāki mums. Kā to izskaidrot?
– Mūsu valsts budžetu neveido tikai nodokļu ieņēmumi. To īpatsvars budžetā ir aptuveni 75 līdz 80%. Rēķinot Eiropas fondu piešķirto naudu, šis īpatsvars ir vēl mazāks.

– Tomēr lūdzu palīdziet saprast, kāpēc divu kaimiņvalstu starpā ir šīs atšķirības? Varbūt igauņu nodokļu inspektoriem jau ir lielāks atalgojums un viņi vairāk ieinteresēti izķert nodokļu nemaksātājus un apkarot ēnu ekonomiku?
– Te, pirmkārt, jārunā par sabiedrības attieksmi, proti, vai tā ir apmierināta ar valdības darbu un nodokļu izlietojumu. Un vai sabiedrības vairākums pieņem, ka nodokļi ir jāmaksā. Apziņa, ka tie jāmaksā, Igaunijā ir krietni augstāka nekā Latvijā.

Otrkārt, jārunā par nodokļu politiku. Piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa mums “apēd” lielus resursus, turklāt īsā laikā. Maksājumu čeki, attaisnotie izdevumi, ja vien tos neiesniedz elektroniski, vēl ir jāpārbauda. Iznākumā cilvēkam šī nodokļa atmaksa ir vien daži desmiti eiro. Bet VID darbiniekam tas atņem nenormāli daudz laika un nervu. Igaunijā nekā tamlīdzīga, gandrīz 90% iedzīvotāju izmanto elektroniskās deklarēšanas sistēmu, tādējādi VID darbinieki nekad nav tā noslogoti.

Otra lieta – no aptuveni Uzņēmumu reģistrā reģistrēto 220 000 juridisko personu puse ir tādu, kurām nav nekādas saimnieciskās darbības. Savulaik reģistrējušies un viss. Kāpēc VID jāprasa tām un administratīvi jāsoda par gada pārskatu neiesniegšanu, ja naudas apgrozījums no gada gadā ir nulle?!

Pašlaik esam iesnieguši Finanšu ministrijā savus priekšlikumus, kā atrisināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksas problēmu. Pirmais variants – atsakāmies no attaisnotajiem izdevumiem, palielinot ar nodokli neapliekamo minimumu. Otrais – nosakām, ka turpmāk iedzīvotāji var izmantot tikai elektroniskās deklarēšanas sistēmu, atprečojam tikai tos izdevumus, kurus pakalpojumu sniedzēji gatavi mums iesniegt elektroniski, nekādus papīra dokumentus vairs nepieņemam. No apdrošināšanas sabiedrībām tos jau saņemam, šogad arī no izglītības iestādēm. Bet no veselības aprūpes iestādēm joprojām ne. Trīs gadus plosāmies par to, kad beidzot īstenos tā saukto e-veselības projektu. Reizēm man rodas šaubas, vai savas dzīves laikā to pat piedzīvošu.

– Cik pašlaik VID darbinieku ir nodarbināti ar šo iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu?
– Ap divsimt. Tas ir ļoti daudz.

Pilnu intervijas tekstu lasiet otrdienas “LA” numurā

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. VID vēlas apēst vistu, kas dēj zelta olas, tikai tamdēļ, ka apetīte lielāka nekā vistas dēšanas ātrums. Bet, kad visas vistas būs apēstas, – ko tālāk? Kas dēs zelta olas? No birokrātisku papīru kaudzes ražošanas valsts uzpūstajā pārvaldes mehānismā jau nekāda pievienotā vērtība nerodas, kādam jau vajag arī radīt to iekšzemes kopproduktu, ražojot un sniedzot reālus pakalpojumus

 2. Diemžēl tā arī neatbildēja, kāpēc Latvijā vajag vairāk VID darbinieku kā Igaunījā.
  Man būtu jautājums, kāpēc jāieiet formāli deklarēties lai saņemtu nodokļu atmaksu? Ja ieej, tad dabū, ja neieej, tad tā pazūd? Kāpēc to nevar automatizēt?

 3. "Melnās mājas" vadošai ierēdnei Atbildēt

  Kundzīte, varbūt Jūs esiet nodibinājusi tādu personīgo biznesu, kurš lēti pārdos datorus pensionāriem? Lūdzu publicējiet cenu lapu / price list.

 4. Otrkārt, jārunā par nodokļu politiku. Piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa mums “apēd” lielus resursus, turklāt īsā laikā. Maksājumu čeki, attaisnotie izdevumi, ja vien tos neiesniedz elektroniski, vēl ir jāpārbauda. Iznākumā cilvēkam šī nodokļa atmaksa ir vien daži desmiti eiro. Bet VID darbiniekam tas atņem nenormāli daudz laika un nervu. Igaunijā nekā tamlīdzīga, gandrīz 90% iedzīvotāju izmanto elektroniskās deklarēšanas sistēmu, tādējādi VID darbinieki nekad nav tā noslogoti.

  Un ja iesniedz elektroniski tad čekus nepārbauda???

 5. Kāpēc ne? Lai paredz visiem vienu summu, ko valsts dod par attaisnotajiem izdevumiem. Ja cilvēks nav slimojis, ieguvums viņam (tas veicinās vēlmi rūpēties par veselību), ja ir – tad saņem savu summiņu. Bet, kamēr pie tā nonāk, lai pieprasa no ārstiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem drukāt tādus čekus, kuri pēc 2 mēnešiem nav neglābjami izbalējuši. Gali galā valstī ir prasības dokumentu ilgnoturībai, bet čeks ir dokuments.

 6. Pasarg Dievs, ja VID ierēdņiem kļūtu pieejama arī visa sensitīvā info par cilvēkiem, kas varētu būt e-veselības sistēmā. Pie pašreizējā VID morāles un ētikas līmeņa tas šķiet pilnīgi nepieņemami.

 7. Neko nevaru galvot, bet garām slīdošās acis rāda, ka ierēdne nav īsta, nesaka, ko domā un nav uzticama…

Draugiem Facebook Twitter Google+