Pasaulē

Vienojas par militārās spriedzes mazināšanu Korejas pussalā0


Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns.
Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins un Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns.
Foto: KCNA VIA KNS/AFP/LETA

Ziemeļkoreja piekritusi spert konkrētus soļus denuklearizācijas virzienā, arī veikt kodolobjektu demontāžu, pēc divu dienu sarunām Phenjanā sacīja Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins.

Ar Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu kopīgā preses konferencē Muns sacīja, ka Kims piekritis ļaut starptautiskajiem ekspertiem sekot līdzi raķešu dzinēju izmēģinājuma objekta un raķešu palaišanas platformu likvidēšanai. Tomēr Ziemeļkorejas galvenā kodolobjekta – Jonbjonas pētniecības centra – slēgšana būs atkarīga no tā, vai atbilstošus soļus spers ASV, sacīja Muns.

Abas valstis vienojušās iesniegt kopīgu pieteikumu 2032. gada vasaras olimpisko spēļu rīkošanai, sacīja Muns.”Mēs atjaunosim normālu dzīvi,” viņš uzsvēra. Muns un Kims šogad tiekas jau trešo reizi. Kims paziņojis, ka gribētu “drīzumā” apmeklēt Dienvidkorejas galvaspilsētu Seulu.

Abu valstu aizsardzības ministri parakstīja vienošanos par militārās spriedzes samazināšanu Korejas pussalā. Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja vienojušās līdzās pamatīgi nocietinātajai robežai izveidot buferzonu un lidojumiem slēgtu zonu. Abas puses piekritušas šajās zonās, sākot ar 1. novembri, apturēt artilērijas manevrus un lauka manevrus. Pateicoties lidojumu aizliegumam robežzonā, puses varēs izvairīties no netīšiem incidentiem.. Abas puses arī vienojušās noteikt buferzonu Dzeltenajā jūrā, kur būs aizliegtas šaušanas mācības un flotes manevri.

Dienvidkorejā februārī notikušās ziemas olimpiskās spēles iezīmēja zināma atkušņa sākumu līdz šim izolācijā dzīvojušās Ziemeļkorejas attiecībās ar ārpasauli, arī kaimiņvalsti Dienvidkoreju un ASV. ASV prezidents Donalds Tramps un Kims samitā Singapūrā 12. jūnijā parakstīja kopīgu dokumentu, kurā Ziemeļkoreja apņēmusies “strādāt Korejas pussalas pilnīgas denuklearizācijas virzienā”.

LA.lv