Vilks: PVN samazināšana atspoguļosies cenās 0

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazināšanai par procenta punktu būs efekts, kas atspoguļosies cenās, šādu viedokli biznesa portāla “Nozare.lv” rīkotajā diskusijā pauda finanšu ministrs Andris Vilks (V).

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Vilks norādīja, ka cenu samazināšana tiks kontrolēta ar cenu monitoringu. Jebkuram lietotājam būs pieejamas konkrētas mājaslapas, kur būs pietiekami daudz informācijas un varēs tai sekot līdzi. Ministrs pauda cerību, ka būs pietiekams klāsts preču un tirdzniecības vietu, kur varēs sekot līdzi cenu dinamikai.

“Nedomāju, ka cenu monitorings neko nedos. Ja citas valstis tam ir gājušas cauri, tas tomēr kaut kādas jomas aptvers. Tas, kā šis solis strādās, ir labas gribas žests. Nevaram katram pielikt klāt uzraugu un dabūt perfekto rezultātu,” teica Vilks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītājs Kārlis Bauze piebilda, ka administratīvi regulējamās cenās PVN viena procentpunkta samazinājums parādīsies automātiski. Šis samazinājums būs vēl papildus tām vienošanām, kas panāktas ar pārtikas tirgotājiem un degvielas tirgotājiem.

Jau ziņots, ka Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija kopā ar Degvielas tirgotāju un ražotāju savienību parakstījušas saprašanās memorandu ar valdību, apliecinot, ka nozares komersanti ievēros valsts noteiktās nodokļu likmes un tās atspoguļos cenās. Šādu sadarbības memorandu ar valdību parakstīja arī Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija.

Vilks biznesa portāla “Nozare.lv” rīkotajā diskusijā pauda nostāju, ka PVN samazināšanas kontekstā sapratne un sadarbība ar biznesu ir ļoti svarīga.

“Tā ir izpratne un solidaritāte, un ļoti labi, ja uzņēmēji to ir gatavi akceptēt. Mērķis ir saprotams – nepieļaut nepamatotu inflācijas kāpumu un virzīties uz eirozonu. Augot straujāk ekonomikai, arī inflācijai būtu vēlme kāpt straujāk, nekā tas ir pieļaujams. Mums ir pieredze no iepriekšējiem gadiem,” teica finanšu ministrs un piebilda, ka arī 2006., 2007.gadā bija plāni mazināt inflāciju, taču toreiz izpratne un sadarbība ar biznesu nelikās iespējama.

Ministra ieskatā, svarīgākās organizācijas, ar kurām obligāti jānoslēdz sadarbības memorands, ir Latvijas Tirgotāju asociācija, lielākās tirdzniecības ķēdes un degvielas tirgotāji. Pārējās jomās, piemēram, pakalpojumu jomā, ir grūtāk vienoties, atzina ministrs.

Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Stirāns piebilda, ka degvielas tirgotāju atbalsts memorandam vairāk ir deklaratīva lieta, jo degvielas tirgotāju cenas ir vienas no caurspīdīgākajām. “Šajā situācijā neuzņemamies neko jaunu. Valdība aicināja mūs atbalstīt, bet mēs jau vienmēr to darām, tāpēc neradās nekādi jautājumi – parakstīt vai neparakstīt memorandu. Mēs visi parakstam,” teica Stirāns.

Reklāma
Reklāma

“Mūsu cenas ir ļoti caurspīdīgas, labi kontrolējamas. Konkurences padome pastāvīgi monitorē cenas. Mūsu īpatnība salīdzinājumā, piemēram, ar maizi un pienu ir, ka pusei no cenas ir ārējā ietekme, ko ne valsts, ne tirgotāji nevar ietekmēt, līdz ar to regulāri ir cenu svārstības augšā lejā, augšā lejā atkarībā no ārējās situācijas. Maizei un pienam nav tik lielas ārējās ietekmes,” teica Stirāns.

AS “Balticovo” valdes priekšsēdētājs Arnis Veinbergs savukārt piebilda: “Ar cenām ir tāpat kā ar bitēm, neko nevar prognozēt.” Viņš argumentēja, ka arī pārtikas tirgotājiem ietekme uz cenu ir diezgan nosacīta, jo arī pārtikas ražotāji ir pakļauti globālajam līmenim.

“Tirdzniecības cenas pasaules tirgos ātrāk vai vēlāk reducējas arī uz mūsu tirgu – ja kaut kur izveidojas deficīts, tad pieprasījums strauji pieaug Eiropā un arī Latvijā. Un pretēji – ja kaut kur rodas pārprodukcija kādā no tirgus sektoriem, ar zināmu laika nobīdi tas atsaucas arī Latvijā,” teica “Balticovo” valdes priekšsēdētājs.

Arī viņš sadarbības memorandu ar valdību novērtēja kā laba, draudzīga žesta simbolu.

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis, runājot par PVN samazinājuma atspoguļošanos cenās, atzīmēja, ka tas vairāk ir izpratnes jautājums.

“Visu laiku notiks valdības kritizēšana, bet brīžos, kad valdība stūrē pareizajā virzienā, ir svarīgs biznesa, tirgotāju atbalsts izpratnes veidošanā. Skaidrs, ka pārtikas cenas neapstāsies, tās visu laiku ir dinamiskas. Tas ir signāls visiem nozares spēlētājiem ieskatīties inflācijas kāpumā un neskriet līdzi,” teica Krūzītis.

Viņš atzīmēja, ka apmēram 30% ir preces, kas maksā zem lata, 70% – virs lata. Vidējais pirkums ir septiņi astoņi lati.

Kā ziņots, ar 1.jūliju tiks samazināta PVN pamata likme no 22% uz 21%.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.