×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. aprīlis, 2015
Drukāt

Virza tālāk aizliegumu izsniegt “ātros” kredītus naktī

Foto-ShuterstockFoto-Shuterstock

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti trešdien otrajā lasījumā atbalstīja stingrāku tā saukto ātro kredītu izsniegšanas regulējumu, kas tostarp paredz aizliegumu piešķirt šos aizdevumus naktī, informē Saeimas Preses dienestā.

Saskaņā ar deputātu atbalstīto priekšlikumu turpmāk kredīta kopējās izmaksas patērētājam nedrīkstēs pārsniegt 0,25% dienā no kredīta pamatsummas. Šādus ierobežojumus nepiemēros kredītiem, kuru summa būs mazāka par 100 eiro, kā arī gadījumos, kad kā nodrošinājums tiek ieķīlāta kāda lieta.

Savukārt, ja kredīta atmaksas termiņš nepārsniegs trīs mēnešus, ar to saistītā maksājumu summa nedrīkstēs pārsniegt sākotnēji izsniegtā kredīta pamatsummu. Šis noteikums neattieksies tikai uz kredītiem, kuriem kā nodrošinājums kalpo kāda ķīla.

Kredīta kopējās izmaksas patērētājam ir procenti, komisijas nauda, nodevas un jebkādi citi maksājumi, kas patērētājam jāmaksā saistībā ar kreditēšanas līgumu un kas ir aizdevējam zināmi, izņemot zvērināta notāra izmaksas, deputātus sēdē informēja Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvji.

Tāpat no aizņēmēja nevarēs pieprasīt nokavējuma procentus, ja to apmērs kreditēšanas līgumā būs noteikts lielāks par 36% virs aizņēmuma likmes gadā.

“Šie ierobežojumi atrisinās patērētājiem tik sāpīgos jautājumus ātro kredītu jomā. Esam noteikuši loģiskas un pamatotas procentu un nokavējuma procentu likmes. Paredzams, ka līdz ar šīm izmaiņām nebūs iespējama situācija, kad parādsaistības “astronomiski” izaug no 100 līdz 1000 eiro un cilvēki tiek ierauti tā saucamo ātro kredītu parādu verdzībā,” grozījumus skaidro komisijas vadītājs Romāns Naudiņš (NA).

Likuma grozījumi paredz arī noteikt aizliegumu noslēgt patērētāja kreditēšanas līgumu no plkst.23 līdz 07. rītā. Līdzšinējais regulējums šādu normu neparedzēja.

Slēdzot distances līgumu, kredītu turpmāk varēs atmaksāt pa daļām proporcionāli līguma termiņam, kā arī procentu un pamatsummas apmēram ne retāk kā reizi mēnesī. Tas gan neattieksies uz aizdevumiem, kuru atmaksas termiņš ir īsāks par vienu mēnesi.

EM pārstāvji iepriekš deputātiem sacīja, ka saistībā ar ātrajiem kredītiem patērētāji visbiežāk sūdzas par augstajiem procentiem, maksātspējas neizvērtēšanu, nesamērīgām sankcijām, kā arī nepaceļamu kopējo parādu slogu.

Tautsaimniecības komisija lūgs Saeimu Patērētāju tiesību aizsardzības likuma grozījumus otrajā lasījumā skatīt 23.aprīļa Saeimas sēdē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+