Mobilā versija
-2.3°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
28. aprīlis, 2016
Drukāt

Vislabāk stādus pirkt dārzam tuvākajās audzētavās vai izstādēs, iesaka eksperti

Foto - Inita ŠteinbergaFoto - Inita Šteinberga

.

Jau šajā nedēļas nogalē gaidāma lielā Stādu parāde Siguldā, kurā pulcēsies aizrautīgākie stādu īpašnieki un tirgotāji teju no visas Latvijas un arī kaimiņvalstīm, kā arī citi stādu tirdziņi un izstādes. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) apkopojis ieteikumus par to, kur vēl iegādājami stādi un kam jāpievērš uzmanība, izvēloties konkrēto pirkšanas vietu.

Ja ir vēlme vienuviet redzēt lielāko daļu Latvijā audzēto dekoratīvo, augļu koku un krūmogulāju, tad noteikti jāapmeklē divi lielākie stādu tirdzniecības pasākumi – “Stādu parāde” 30. aprīlī un 1. maijā Siguldā, kā arī “Stādu dienas” 7., 8. maijā Jelgavā.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības speciālists: “Cenas, protams, tur nebūs tik draudzīgas, kā uz vietas stādaudzētavā, toties viss sortiments būs pieejams vienkopus. Lielākā šo pasākumu priekšrocība – iespēja salīdzināt visdažādākos stādus un pieņemt lēmumu par atbilstošākā iegādi.”

Tomēr neapšaubāmi drošākā, uzticamākā vieta, kas nodrošina papildu informāciju, ir dārzam tuvākā stādaudzētava.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības speciālists: “Jo tuvāk augi audzēti vietai, kur tie augs pastāvīgi, jo mazāks stress un adaptēšanās periods tiem būs pēc pārstādīšanas. Izvēloties stādaudzētavu, ir arī iespēja tās saimniekus e-pastā vai pa tālruni informēt, kādus tieši stādus vēlaties, tādējādi nodrošinoties, ka jūs interesējošais augs tiek atlikts un būs pieejams. Noteikti izmantojiet iespēju lūgt profesionāļa konsultāciju, jo, iespējams, ka tas, ko esat iecerējuši stādīt, jums nemaz neder. Ja vēlaties stādīt augus lielākos daudzumos, tad tos iespējams pasūtīt uz rudeni, kad speciāli jums pavairos tās šķirnes, ko vēlaties.”

Stādus var iegādāties arī stādaudzētavu rīkotajās izbraukuma tirdzniecības vietās Latvijas pilsētu un novadu centros. Pirms šāda tirgus droši var sazināties ar stādaudzētavu un rezervēt noteiktus stādus, kurus tad jums pievedīs klāt – atliks vien aiziet līdz tirdzniecības vietai.

Tomēr steidzīgajā ikdienā aizvien vairāk cilvēku stādus izvēlas iegādāties dažādos lielveikalos, kā pārtikas, tā specializētajos būvmateriālu. Speciālisti uzsver, ka šo izvēli parasti izdara tie, kas stādus pērk emociju un nejaušu sakritību vadīti.
M. Narvils: “Iegādāties stādus lielveikalā parasti mudina divi aspekti – krāsains un krāšņs iepakojums, kā arī atlaide cenai. Diemžēl neviens no tiem neveicina pareizu stādu izvēli, jo tie nenodrošinās stādam atbilstošu ziemcietību, šķirnes atbilstību mūsu apstākļiem, kā arī kvalitatīvu sakņu sistēmu. Lielākā daļa šo stādu importēti no citām ES valstīm, piemēram, Nīderlandes, Polijas, Beļģijas. Tomēr ir kāds pozitīvs aspekts šai sakarā, – lai arī nedaudz, tomēr lielveikalos aizvien biežāk pieejami arī vietējo stādaudzētavu stādi.”

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+