×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. decembris, 2013
Drukāt

VVD: Ičas zivju bojāeju izraisīja VUGD mācībās neatbilstoši izmantota ķīmiska viela

Foto: LETAFoto: LETA

Ičas upes piesārņojumu un zivju masveida bojāeju, visdrīzāk, izraisījis Valsts ugunsdzēsības glābšanas dienests (VUGD), mācībās neatbilstoši izmantojot ķīmisku vielu “STHAMEX F-15”. To pārbaudē secinājis Valsts vides dienests (VVD), liecina dienesta paziņojums.

Analizējot cēloņus masveida zivju bojāejai Ičas upē šā gada oktobrī, sākotnēji izvirzītas trīs versijas zivju masveida bojāejai – dabas norises, elektrozveja un iespējams piesārņojums ar nezināmu ķīmisku vielu.

Valsts zinātniskais institūts Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” analīzē konstatēja, ka zivju nāves cēlonis ir saistīts ar ūdenī esošu kairinošu vai toksisku vielu iedarbību.

Pārbaudēs secināts, ka upes piesārņošanā nav vainojami pieguļošajā teritorijā esošie piesārņojošo darbību veicēji un vēsturiski potenciāli piesārņotā teritorija.

VUGD analizējis Bērzpils pagasta iedzīvotāju informāciju par VUGD mācībām ar ķīmisku ugunsdzēšamo līdzekļu pielietošanu un to nokļūšanu Ičas upē. Konstatēts, ka VUGD mācībās izmantoti 10,8 litri ugunsdzēsības putu veidošanas koncentrāta – “STHAMEX F-15”. Nekādi pasākumi, kas novērstu tā nonākšanu upē, kā arī vietas sakopšanas darbi pēc mācībām netika veikti, norāda VVD.

“Ņemot vērā visus iepriekš minētos analīžu rezultātus, VVD ar augstu ticamības pakāpi var apgalvot, ka tieši VUGD mācībās izmantotā produkta “STHAMEX F-15″ nokļūšana Ičas upē izraisīja ūdens organismu, tai skaitā zivju, masveida bojāeju,” norāda VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova.

Viņa atzīmē, ka pieejamās informācijas analīze liecina par “STHAMEX F-15” neatbilstošu izmantošanu, tā kā VUGD rīcībā nebija aktuālās šī produkta drošības datu lapas.

“Iespējams, amatpersonas, kuras organizēja mācības, nebija informētas par produkta ķīmiskajām un ekoloģiskajām īpašībām. Tas varēja veicināt gan nepiemērotas mācību vietas izvēli, gan drošības pasākumu neveikšanu mācību laikā un vietas sakopšanas darbu neveikšanu pēc tām,” piebilst Koļegova.

Lai mazinātu līdzīgu gadījumu atkārtošanos, VUGD sniegtas rekomendācijas, kas paredz iekšējo instrukciju izstrādi darbā ar šo ķīmisko vielu. Tāpat VVD aicina mācības organizēt industriālās teritorijās ar maksimālu piesardzību un konsultējoties ar VVD reģionālajām struktūrvienībām, lai novērstu iespējamo negatīvo ietekmi uz vidi.

Jau vēstīts, ka masveida zivju bojāeja Balvu novadā, Ičas upē, konstatēta oktobra vidū. VVD bija saņēmis informāciju no vietējiem iedzīvotājiem, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai gājušas bojā simtiem līdaku, asari, sapali un citas zivis.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +24.2
Alūksne +25.6
Daugavpils +25.1
Saldus +26
Liepāja +25.8
Jelgava +25.6
Ventspils +13.1
Limbaži +24
Madona +25.5
Rēzekne +25
Draugiem Facebook Twitter Google+