Ekonomika
Nauda

Zibmaksājumu infrastruktūra ieviesta Eiropas mērogā 16

Foto LETA

No otrdienas zibmaksājumu infrastruktūra ieviesta Eiropas mērogā, darbību sākot Eiropas banku dibinātā uzņēmuma “EBA Clearing” ātro maksājumu sistēmai RT1, aģentūrai LETA pavēstīja Latvijas Bankā.

Centrālajā bankā arī atzīmēja, ka Eiropas līmeņa risinājums ir saslēgts ar Latvijas Bankas Latvijā 2017.augustā ieviesto zibmaksājumu infrastruktūru. Tādējādi no otrdienas iespējami zibmaksājumi starp bankas “Citadele” klientiem un to Eiropas banku klientiem, kuras pievienojušās minētajai RT1 sistēmai, tajā skaitā “ABN AMRO”, “Bankia”, “Erste”, “Intesa Sanpaolo”, “Raiffeisen”, SEB un “UniCredit”.

“Šis ir liels solis uz priekšu, ieviešot zibmaksājumus visā Eiropā. Tā ir būtiska inovācija, jo līdz šim naudas pārskaitījumiem starp dažādām eirozonas valstīm bija nepieciešams diezgan ilgs laiks, turklāt nebija iespējams tos veikt brīvdienās un svētku dienās. Tagad maksājums, piemēram, starp Vāciju un Latviju varēs notikt dažu sekunžu laikā,” sacīja Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols.

Viņš atzīmēja, ka Latvijā zibmaksājumi pamazām kļūst iespējami arī starp bankas “Citadele” un “SEB bankas” klientiem. “Sava nauda vairs nebūs jāgaida stundām ilgi, darījumi varēs notikt zibenīgi jebkurā dienā un jebkurā diennakts laikā,” piebilda Ozols.

Bankas “Citadele” valdes loceklis Kaspars Cikmačs atzīmēja, ka iesākumā zibmaksājumi notiks pārskaitījumiem līdz 30 eiro, taču pamazām maksājumu limits tiks palielināts līdz 15 000 eiro, kas ir zibmaksājumiem noteiktā maksimālā summa. “Komisijas maksa par zibmaksājumu izmantošanu būs tāda pati kā parastajam maksājumam, jo vēlamies, lai klienti izmantotu šīs jaunās sistēmas priekšrocības un ātru starpbanku pārskaitījumu ērtumu,” viņš piebilda.

Savukārt “SEB bankas” valdes loceklis Arnis Škapars prognozēja, ka, Latvijas lielākajām bankām pievienojoties zibmaksājumu sistēmai, nekavējoties tiks izpildīti vairāk nekā 98% no maksājumiem. “Esam gandarīti būt to banku vidū, kas pirmās saviem klientiem piedāvās iespēju ātri pārskaitīt naudu uz citām bankām Eiropā. Kopš šodienas “SEB bankas” klienti Latvijā un Igaunijā jau var saņemt zibmaksājumus, kas pārskaitīti no citām bankām, kuras pievienojušās zibmaksājumu sistēmai. Paralēli testējam arī iespēju veikt zibmaksājumus – tā būs pieejama klientiem decembra sākumā. Sākotnēji zibmaksājumus “SEB bankas” klienti varēs veikt internetbankā un mobilajā aplikācijā, bet drīzumā pakalpojums kļūs pieejams arī citos elektroniskajos kanālos,” viņš sacīja.

Pēc infrastruktūras un funkcionalitātes testu pabeigšanas šo pakalpojumu 2018.gada sākumā Latvijā plāno piedāvāt arī “Swedbank”.

Zibmaksājumi ir naudas pārskaitījumi 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā, 365 dienas gadā, ieskaitot svētku dienas, izpildot banku klientu maksājumus dažu sekunžu laikā. Līdz šim maksājumi starp bankām Eiropā notika tikai darbadienās un naudas pārskaitījuma veikšanai bija nepieciešamas vairākas stundas.

Latvijas Bankas elektroniskā klīringa sistēma (EKS) kopš šā gada augusta nodrošina Latvijas kredītiestādēm iespēju piedāvāt klientiem ātros maksājumus jeb zibmaksājumus. Latvijā kā pirmā no bankām zibmaksājumu sistēmai pieslēgusies banka “Citadele”.

Latvijas Banka organizē un uztur maksājumu sistēmu infrastruktūru Latvijā, tajā skaitā divas automatizētas maksājumu sistēmas, ar kuru palīdzību tiek nodrošināti starpbanku norēķini eiro. TARGET2-Latvija sistēma ir Eiropas Vienotās reālā laika bruto norēķinu sistēmas TARGET2 komponentsistēma, savukārt EKS tiek izmantota klientu neliela apjoma starpbanku maksājumiem, tostarp zibmaksājumiem.

LA.lv