×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. augusts, 2016
Drukāt

Zilupes mēru no amata var atbrīvot ar tiesas spriedumu (5)

Foto no arhīvaFoto no arhīva

Oļegs Agafonovs

Par valsts valodas nezināšanu nepieciešamajā apmērā Zilupes novada mēru no amata var atbrīvot ar tiesas spriedumu, skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvis Oskars Vizbulis.

Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likums paredz, ka deputāta pilnvaras tiek anulētas ar apgabaltiesas spriedumu, ja viņa valodas zināšanas neatbilst normatīvajā regulējumā noteiktajam līmenim.

Tomēr sākotnēji Valsts valodas centram (VVC) ir pienākums rakstveidā informēt attiecīgās domes priekšsēdētāju, kā arī aicināt attiecīgo deputātu likumā noteiktajā kārtībā apgūt valsts valodu.

Novada domes priekšsēdētājam pēc vēstules saņemšanas ir pienākums sešu mēnešu laikā apgūt valsts valodu noteiktajā līmenī. Pēc šī termiņa notiek valsts valodas prasmju pārbaude. Gadījumā, ja amatpersona neierodas uz valodas prasmju pārbaudi vai arī ja tiek atkārtoti konstatēts, ka valodas zināšanas nav apgūtas nepieciešamajā līmenī, VVC ir pienākums iesniegt prasības pieteikumu par amatpersonas pilnvaras anulēšanu.

VARAM uzskata, ka šis sešu mēnešu periods ir pārāk garš. Tāpēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) pavasarī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai iesniedza priekšlikumus likumprojekta “Grozījums Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā” grozījumiem otrajam lasījumam. Priekšlikumi paredz, ka atkārtota valodas prasmju pārbaude jāveic mēneša laikā. Gadījumā, ja VVC ir nepieciešamība vērsties tiesā, tai lieta jāizskata 30 dienu laikā no pieteikuma saņemšanas dienas.

Ministrs uzskata, ka deputāti, kuriem ir neatbilstošas valodas prasmes, cenšas novilcināt laiku un izvairīties no valsts valodas zināšanu pārbaudes. Viņaprāt, procesam par amata zaudēšanu valsts valodas nezināšanu dēļ ir jānotiek paredzamā un saprātīgā termiņā.

Jau ziņots, ka VVC ieskatā Zilupes novada domes priekšsēdētāja Oļega Agafonova (Latgales partija) valsts valodas zināšanas neatbilst prasībām. Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem centra speciālistiem beidzot izdevies pārbaudīt Agafonova valsts valodas zināšanas. Pārbaudē secināts, ka tās ir neatbilstošas, par ko 18.augustā noformēts administratīvā pārkāpuma protokols.

Agafonovs, aizbildinoties ar laika trūkumu, aģentūrai LETA nesniedza komentārus par notikušo valsts valodas pārbaudi un viņa tālāko rīcību.

LETA jau vēstīja, ka pirmie divi mēģinājumi pārbaudīt Agafonova valsts valodas zināšanas bija neveiksmīgi, jo pirmajā gadījumā viņam oficiāli bija darba nespēja, bet otrajā gadījumā viņš bija devies atvaļinājumā.

Agafonovs nav vienīgais politiķis, par kura valsts valodas zināšanām ir ieinteresējies VVC. Pirms kāda laika VVC veica Daugavpils pilsētas domes deputātu valsts valodas zināšanu pārbaudi, kuras rezultātā triju deputātu – Vladislava Bojarūna (Latgales partija), kā arī Jurija Zaiceva (Daugavpils atdzimšana) un Aleksandra Samarina (SC) – valsts valodas zināšanas tika novērtētas kā neatbilstošas.

Lai minētie deputāti varētu papildināt savas valsts valodas zināšanas atbilstoši prasībām, pašvaldība katram no viņiem piešķīra 2300 eiro apmācībai.

Nesen tādu pašu naudas summu savu valsts valodas zināšanu uzlabošanai Daugavpils dome piešķīra arī Viktoram Pučkam (Alternative), kurš pērn augustā Daugavpils domes deputāta krēslā nomainīja Jevgeņiju Carevu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Latvijas Radio vakar pāraidīja Zilupes novada domes sēdes ierakstu (tas tagad ir obligāti!)
  un viņa runāšana latviešu valodā bemaz nebija tik slikta – katru vārdu, kuru izrunāja bija pat bez akcenta. Viņš runāja lietišķi un konkrēt.
  Vien .. no kantora dzirdot ierakstu sāka šļupstēt, ka mol priekšnieks lasot no papīra. .. nezina, ka domes lēmumu projektu ir jānolasa no papīra, lai visiem deputātiem būtu skaidrs par ko balsot par/ pret, lai noskaidrotu tiks vai netiks pieņemts…
  Daža ministrijā sēž .., kuras rīstās, ja žurnālists piezvana, lai dzirdētu t.s. profesionāļa viedokli …Tas man daudz vairāk izbrīnīja, jo cik noprotu, ministrijās pieņem konkursa kārtībā.
  Vai tikai .. tūdaliņš nesaprot, ka novadu un pilsētu domēs ievēl(!!!) Latvijas pilsoņi!
  Pie tam, O.Agafonovs ir Zilupes novada domē IEVĒLĒTS kā deputāts un priekšnieku kopš 2005.gada!
  Kur šo 11 gadu laikā bija STULBO tūdaliņu kantoru žurkas, ja tikai tagad pamodušās, a?

 2. Vēl viena iespēja saņemt naudu, proti, izlikties, ka nezini valsts valodu vajadzīgā līmenī.

 3. Ka jau Latvija,tas kurs godigi strada neder,jo nav pietiekosi valoda,bet ieliksim vieta mudaku,bet ar valodu.

 4. Par valsts valodas nezināšanu nepieciešamajā apmērā Zilupes novada mēru no amata var atbrīvot ar tiesas spriedumu, skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvis Oskars Vizbulis.
  —————————————-
  Vai Vizbulis, vai tomēr Zilupes novada Latvijas pilsoņi IR ievēlējuši Oļegu Agafonovu no 2005.gada(!!!), par Zilupes novada deputātu un domes priekšsēdētāju?

 5. nu sākumā jabut lēmumam no VVC kura vel nav Atbildēt

  tad to apstrīd , tad sūdz tiesā kura vel jāuzvar, tad pārsudziba, tad apelācija, tad satversmes tiesa tad eiropas tiesa….. tas ir apmeram 10 gadus garš ceļš kamer jaunās velešanas jau tepat aiz stūra

Draugiem Facebook Twitter Google+