Pasaulē
Eiropa

Žurnālists Babčenko izrādās dzīvs, viņa “slepkavība” – specoperācija11


Arkādijs Babčenko ir dzīvs, piedalās preses konferencē, 30.05.2018.
Arkādijs Babčenko ir dzīvs, piedalās preses konferencē, 30.05.2018.
Foto – LETA/REUTER

Papildināts viss ziņas teksts, pievienots video un foto galerija.

Krievijas žurnālista un Kremļa kritiķis Arkādijs Babčenko “slepkavība” izrādījusies Ukrainas Drošības dienesta (UDD) specoperācija un viņš trešdien Kijevā UDD preses brīfingā uzrunājis žurnālistus.

UDD paziņoja, ka operācijā aizturējis aizdomās turamo par žurnālista slepkavības gatavošanu.

“Pirms trim stundām Kijevā tika aizturēts Babčenko slepkavības organizators,” preses brīfingā paziņoja UDD vadītājs Vasils Hricaks. Pēc viņa teiktā, Babčenko slepkavības organizators plānojis Ukrainā likvidēt 30 cilvēkus.

Viņš sacīja, ka UDD savlaicīgi saņēmis informāciju par Babčenko slepkavības gatavošanu.

Slepkavības izpildei savervēts bijis Ukrainas pilsonis

“Šodien es varu pastāstīt detaļas par Ukrainas Drošības dienesta specoperāciju, pateicoties kurai mums izdevās ne tikai izjaukt cinisku provokāciju, bet arī dokumentēt, kā Krievijas specdienesti gatavoja šo nekaunīgo noziegumu,” pavēstīja Hricaks.

“Es varētu izteikt līdzjūtību Arkādija Babčenko ģimenei, taču es to nedarīšu. Tieši otrādi, šodien es apsveicu Arkādiju ar trešo dzimšanas dienu un aicinu viņu zālē,” pavēstīja Hricaks, pēc kā zālē ienāca Babčenko.

Viņš par notikušo atvainojās savai sievai un atklāja, ka UDD operācijai Krievijas rīkotu teroraktu novēršanai piesaistīts pirms mēneša, bet pati operācija gatavota divus mēnešus.

Hricaks arī paziņoja, ka Babčenko slepkavības izpildei Krievijas specdienesti savervējuši Ukrainas pilsoni, bijušo pretterorisma operācijas dalībnieku, kuram dots uzdevums par naudu atrast izpildītājus virknei teroraktu ar daudziem upuriem. Par Babčenko slepkavību viņam piesolīta 30 000 dolāru liela atlīdzība.

Kā pavēstīja Ukrainas ģenerālprokurors Jurijs Lucenko, cilvēks, kuram bija jākļūst par Babčenko slepkavu, piekritis sadarboties ar izmeklēšanu un lietā figurēs kā liecinieks.

Pēc viņa teiktā, žurnālista “slepkavības” izpildītājs bija būtiska specoperācijas sastāvdaļa, lai organizators noticētu, ka slepkavība pastrādāta.

Galerijas nosaukums

“Vakardienas izpildītājs bija operatīvās kombinācijas daļa, lai galīgi fiksētu organizatora vainu un vairāk uzzinātu par pasūtītāju,” paziņoja Lucenko, piebilstot, ka pasūtītājs atrodas Krievijā un tagad veicams darbs tā noskaidrošanai.

Tikmēr Ukrainas prezidents Petro Porošenko apsveicis UDD ar veiksmīgo operāciju un uzdevis nodrošināt Babčenko un viņa ģimenei nepārtrauktu apsardzi.

“Apsveicu Ukrainas Drošības dienestu ar spīdošu operāciju Krievijas žurnālista Arkādija Babčenko dzīvības saglabāšanai. (..) Maskava diezin vai nomierināsies – uzdevu piešķirt Arkādijam un viņa ģimenei piešķirt nepārtrauktu apsardzi,” savā “Facebook” lapā raksta Porošenko.

Savukārt starptautiskā preses un vārda brīvības organizācija “Reportieri bez robežām” (RSF) Babčenko slepkavības inscenēšanu nosodījusi kā “nožēlojamu triku”.

Kā pavēstīja RSF vadītājs Kristofs Deluārs, lai arī viņš ir atvieglots, ka Babčenko ir dzīvs, “tas ir nožēlojami, ka Ukrainas policija šim trikam ir spēlējusies ar patiesību, lai arī kāds būtu viņu motīvs”.

Pasaules mediji ziņoja par žurnālista slepkavību

Savukārt vakar, 29.maijā, pasaules mediji ziņoja, ka Kijevā nošauts Babčenko, kurš rakstīja opozīcijas medijiem un pēdējos gados bija ļoti kritisks pret Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīmu, paziņojusi Ukrainas policija. Babčenko ticis nošauts savās mājās Kijevā, ziņu aģentūrai AFP atklāja policija, kas tagad izrādās ir specdienestu veikta operācija – “slepkavība”, un Babčenko, kā izrādās, ir dzīvs.

41 gadu vecais Babčenko dienēja Krievijas armijā pirmā Čečenijas kara laikā pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados un vēlāk kļuva par žurnālistu.

Saistītie raksti

Viņš strādājis par kara žurnālistu vairākos Krievijas medijos, bet 2017.gada februārī pameta Krieviju, jo bija saņēmis draudus. Babčenko arī bažījās, ka Krievijas varasiestādes varētu viņu aizturēt.

Pēc Krievijas atstāšanas, Babčenko pārcēlās uz Prāgu un pēc tam uz Kijevu, kur strādāja telekanālā ATR, kura mērķauditorija ir Krievijas okupētās Krimas tatāri.

LA.lv