Viedokļi
Feļetoni

Egils Līcītis: Zvaigznes parādīšanās 16


Ksenija Sobčaka
Ksenija Sobčaka
Foto – Edijs Pālens/LETA

Kopš okupācijas perioda mūsu valsti apdzīvo samērā daudz ieceļotāju no Krievijas. Pēdējos gados iepriekšējai brālīgai tautai pievienojušies jauni iebraucēji, kuri Latvijā apmetušies, jo iegādājušies dāču Dzintarjūras krastā, lielizmēra nekustamo īpašumu un pārziemošanai saņēmuši termiņuzturēšanās atļaujas. Gan tie pirmie, gan nesen ieradušies viesi ir laipni, patīkami cilvēki, satiek ar vietējiem, ceļ mājas un saimniecības, iedzīvojušies mantā, godina Raini un Raimondu Paulu, iekļāvušies pamatnācijas praktizētajā saules kultā. Atsevišķi eksemplāri varbūt ir neintegrējami, ar eiropeisku manieru un latviešu valodas prasmes trūkumu, bet caurmērā sadzīvojam mīlīgi kā balodīši.

Bet kas par vainu, ka cilvēki ar Krievijas pasēm kabatā mūspusē nevar demokratizēties. Gadiem ilgi, pacietīgi un uzcītīgi krievu diasporas pārstāvji piegādājuši balsis no Rīgas uz Maskavu – katrās prezidenta vēlēšanās par labu Putinam. Vladimir Vladimirovičs Latvijā ir nepārspējams, viņam dāvātā uzticība ir nedalītāka kā paša mājās Krievzemē, procenti “par” kāpj līdz 70, 80, 90 atzīmei, ar atbalstu kā monarham. Novecojošiem traļaļa muzičkas stāriem Latvijā nav tik daudz fanu kā krievu prezidentam. Itin kā pie televīzijas ekrāniem kaimiņus Purčika dzīvokļos un Jūrmalas savrupnamos apstrādājis kolektīvā psihoterapijā burvis Kašpirovskis vai brāļu Grimmu māceklis Kiseļovs.

Latvieši spiesti piesarkt no kauna, cik gigantisku pārsvaru milzu sajūsmībā kā nekur citur pasaulē gūst lielais cilvēks aiz Kremļa sienām. Nemainīgi 2. un 3. vietā ierindoti vecais komunistu karazirgs Genādijs Zjuganovs un nevaldāmais balamute Vladimirs Volfovičs, it kā nudien vēlēšanu dienā bijusi čarka par daudz. Tas apliecina, ka šeitan ir daudz padomijas kraha apraudātāju un daudziem tuva Kremļa ārējā un iekšējā politika ar kulaku zem deguna jebkādai opozīcijai. Tovārišči slavina kārtību Krievijā, ka liktos – tūlīt pakos čemodānu, uz vakzāli un prom pāri Zilupei, kur dzīve daudz labāka.

Ne reizi vien mums gribējies tvert sābri aiz rokas – Vaņa, ko tu dari! Vai nav vērts vēlēt progresīvākus vīrus!

Tagad Latvijas krieviem beidzot parādījusies prīmā izvēle 2018. gada prezidenta vēlēšanās. Gluži kā no zvaigznēm nokāpusi meitene ar apgriezieniem, un jauno izvēli sauc Ksenija Sobčaka. Kā “Saskaņa” sarāva saites ar maskaviešiem, ir laiks Krievijas pilsoņiem lidot uz Antonijas ielā izvietoto iecirkni, novēlēt un demonstrēt, cik tie demokratizējušies un eiropeizējušies. Bet līdzšinējam prezidentam – vēlēt laimīgas, nodrošinātas vecumdienas, kā saka, spasibo za rabotu – šoreiz priekšroka 36 gadus jaunai dāmai.

Un tā mūsu priekšā Ksenija Sobčaka, dēvēta par Krievijas Parisu Hiltoni, augsto aprindu ballīšu karalieni. TV raidījumu vadītāja, no ievērojamas dzimtas, precēta un māmiņa. Arī dzīrusies pirkt namīpašumu Jūrmalā, bieži apciemo Latviju. Vēl raugās, vai piestāt kādai progresa partijai vai vākt 300 000 parakstu, lai iesaistītos vēlēšanu cīņā. Režīma kritiķi rauc degunu, ka Ksenija Anatoļjevna vien piespēlēšot Putinam, radot iluzoru iespaidu par brīvām vēlēšanām Krievijā – viņa esot “viltots rublis”, kas nemetīsies tuvcīņā ar pretinieku. Politiskās spalviņas svarā Ksenija iederētos vannas sāls vai ķermeņa losjona reklāmas klipā, ne pretmetu cīņā. Bet ar Ksjušas līdzdalību vēlēšanu maratons no rutīnas pasākuma ar iepriekš lemtu iznākumu var pārvērsties par ko tik skaistu kā daiļslidošana. Ne velti “Vienotā Krievija”, dzirdot Sobčakas piekritēju attālu soļu dipoņu, mobilizējusi sievietes no satelītpartijām kandidēt paralēli Ksjušai, satrūkušies, ka mediji atskaņo visu, ko saka Sobčaka. Un Sobčakai ir vēstījumi opozicionāru dzīvībai bīstamos ap-stākļos, kad vidējais krievs objektīvu informāciju iegūst tikpat kā špionāžas metodēm. Kad neatkarīgiem žurnālistiem griež kaklu tiešā nozīmē. Mēs runājam par Krieviju, kur tundras briežkopi un taigas ģeologu sasniedz iedarbīgākā stulbināšana pasaulē. “Modesdāmiņa” ar augsta intelekta pazīmēm jau paguvusi atgādināt, ka Krima pievienota, pārkāpjot starptautisko tiesību normas, ka Staļins neattaisnojami noziedzies pats pret savu tautu kā asiņains varmāka. Kampaņā vērs vaļā jaunas durvis. Tas ir skaidra ūdens malks atindēšanā, gaismas ieslēgšana nozombētos prātos, visai spēcīga alternatīva.

Tāpēc klauvējiet vietējiem krievpilsoņiem – beidzot balsojiet kā moderni cilvēki. Mūsu valsts vadītājiem būtu patīkamāka sajūta Kremlī viesoties pie prezidentes Sobčakas, nevis Briselē, kur nomutē augstais komisārs Ž. K. Junkers.

LA.lv