Foto: Edijs Pālens/LETA

24 stundas un Pavļuts ir Viņķeles krēslā. Par studijām Hārvarda universitātē, pianista izglītību, depresiju un paveikto 72

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Daniels Pavļuts pēc ilgāka pārtraukuma atkal ir atgriezies ministra krēslā. Četrpadsmitais veselības ministrs kopš Veselības ministrijas izveides 2003. gadā, uzņēmies milzīgu atbildību smagas krīzes laikā. Viņa izvirzīšana un apstiprināšana notikusi Latvijas politikai nepieredzētā rekord­ātrumā.

LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 73
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 3
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 59
20 stundas
Lasīt citas ziņas

Nepagāja ne 24 stundas kopš izvirzīšanas, kad viņš jau bija ievēlēts – trešdien, 6. janvārī, pulksten deviņos vakarā “Kustība Par” paziņoja, ka viņu virzīs, ceturtdien, 7. janvārī, Saeimas lietvedības laika zīmogs liecina, ka plkst. 11.53 saņemts D. Pavļuta iesniegums par piekrišanu strādāt premjera K. Kariņa vadītajā valdībā, bet plkst. 18.10 Saeima jau bija nobalsojusi par viņa iecelšanu veselības ministra amatā.

Apvienības “Attīstībai/Par” rezervistu soliņš brīdī, kad valdības vadītājs lūdz nolikt portfeli šī politiskā spēka izraudzītajai ministrei, nav visai liels, lai neteiktu, ka tas ir gaužām trūcīgs. No trim politiskajās aizkulisēs nosauktajiem kandidātiem Pavļutam ir vislielākā politiskā darba pieredze, tāpēc izvēle ir saprotama.

Lai gan jau izskanējuši atsevišķi paziņojumi, piemēram, no mediķu arodbiedrības vadītāja Valda Kera, ka Pavļuts neesot piemērots amatam, jaunais ministrs lūdz spriest par viņa piemērotību pēc rezultātiem un darbiem, norādot, ka šajā laikā jāstrādā visiem kopā.

 

Augstprātību nepiedos

Pavļuts politikā ienāca kopā ar Zatlera Reformu partiju – tieši šis politiskais spēks 2011. gada oktobrī viņu tolaik vēl kā bezpartijisku kandidātu izvirzīja ekonomikas ministra amatam Valda Dombrovska trešajā valdībā. Kad pēc Zolitūdes lielveikala “Maxima” sagrūšanas negaidīti atkāpās valdība un tapa jauns Ministru kabinets, viņam tur vairs vieta neatradās.

Pavļuts publiski atzinis, ka, izmests no politikas, ieslīdzis depresijā, bet vēlāk nodevies sevis meklējumiem. Koncertējis kopā ar savu jaunības dienu draugu slaveno operdziedātāju Aleksandru Antoņenko, jo pēc pamatizglītības Pavļuts ir pianists, absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmiju, strādājis Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas valdē, bet vēlāk pat izveidojis savu konsultāciju uzņēmumu “Zeno Consulting”.

Nodarbojies ar komunikāciju, ar līderības izkopšanu, jo ir ieguvis maģistra grādu Hārvarda universitātē sabiedrības vadībā tieši ar specializāciju līderībā. Tātad ir cerība, ka tieši komunikācijas jautājumā, kas bija vājā vieta Pavļuta priekšgājējai, no jaunā ministra varētu sagaidīt jūtamus uzlabojumus.

Reformu partijas izveidotājs Valdis Zatlers uzskata, ka Pavļutam tuvākajos četros piecos mēnešos tieši komunikācija ar sabiedrību un tas, lai netiktu pateikts kas neapdomīgs, būs vissvarīgākais. “Jaunajam ministram patlaban ir jādomā tikai par kovidu un vakcināciju. Ministram tiks piedots, ja viņš pandēmijas laikā neredzēs pārējo laukumu.”

Esot jāņem vērā, ka kovids jau nav tikai medicīniska problēma, tā ir arī sociāla, ekonomiska un galu galā izveidojas arī par politisku problēmu. Ne mazāk svarīgs būs nākamais posms ministra politiskajā dzīvē, proti, veselības aprūpe pēc kovida.

“Droši vien izrādīsies, ka ļoti daudz nav izdarīts, atstāts novārtā, un tad radīsies jautājums: kā pārgrupēties atpakaļ uz normālu veselības aprūpi? Lai šis jautājums ministram nesagādātu mokas un ciešanas, jau laikus jāgatavojas risinājumiem, tāpēc Pavļuta kungam ir nepieciešams erudīts padomnieks, kas domā nevis par kovidu, bet par to, kas būs pēc kovida.

Pēckovida situācija nebūs vieglāka par kovida pandēmiju,” atzīst Zatlers un piebilst, ka mediķu sabiedrība ir ļoti prasīga. Ja no jaunā ministra nākšot kaut mazumiņš augstprātības, tad viņam būšot grūti. “Ja vēlies strādāt par ministru, tev jābūt gatavam sadarboties ar visiem, sākot ar premjeru un beidzot ar sanitāru,” secina Zatlers.

 

Būtisks trūkums

Bijusī veselības ministre Ingrīda Circene ir pārliecināta, ka Veselības ministrija ir jāvada personai, kas šajā jomā ir strādājis. Kaut gan Pavļuts politikā ir bijis pietiekami ilgi, lai saprastu, ko nozīmē stratēģiski lēmumi un konceptuāla pieeja jautājumiem, tomēr būtisks trūkums sevišķi šajā epidēmijas situācijā esot tas, ka ministram nav pašam sava redzējuma par veselības aprūpi, jo viņam nav attiecīgās izglītības.

“Ja divi dažādi konsultanti nāks klajā ar divām dažādām pieejām, tad būs jāmeklē vēl trešais, lai varētu profesionāli izlemt, kā labāk darīt. Tā bija arī liela problēma iepriekšējai ministrei Viņķelei, jo viņa balstījās tikai uz ekspertu viedokļiem un pieņēmumiem. Ministra būtība taču ir vadīt procesu, pieņemot politiskus lēmumus.

Tam, kas saistās ar vakcinācijas plānu, pamatā ir jābūt stratēģiskiem lēmumiem, nevis ekspertu viedokļiem. Ir taču būtiski, kā šajā valstij svarīgajā procesā iesaistīt pašvaldības, privātās struktūras, kurām ir pietiekami liela kapacitāte utt. Danielam Pavļutam būs nepieciešami padomnieki, kuriem ir ļoti liela medicīniska pieredze un vienlaikus arī zināšanas vadībā,” saka Circene.

 

Viņķele nekur nepazudīšot

Kardiologs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Andrejs Ērglis prognozē, ka Pavļuts turpināšot Viņķeles iesākto un, tā kā abi ir no vienas partijas, Viņķeles kundze nekur nepazudīšot. Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš to gan nevēlētos piedzīvot, jo “TV24” nav slēpis, ka silti neiesakot Pavļutam par ministra palīdzi izvēlēties Viņķeli.

A. Ērglis: “Viņķelei pārmeta nespēju komunicēt, bet vienmēr par detaļām var strīdēties. Tiesa, ja divi ķirurgi operācijas laikā to sāk darīt, tad gan pacientam ir beigas. Vakcinācija nav Veselības ministrijas prerogatīva. Kanādā to vada kaujas ģenerālis. Tā ir operācija, kurā iesaistīti daudzi dienesti.”

Ekspremjerministrs Valdis Dombrovskis atceras, ka Pavļuts bijis ļoti zinošs un enerģisks ekonomikas ministrs un ka jaunajā amatā viņam palīdzēs iegūtā politiskā pieredze: “Manā laikā varēja manīt, ka Pavļuta kungam reizēm problēmas rada sadarbība komandā. Nezinu, cik lielā mērā tās bija saistītas ar viņa personību, cik ar kopējiem Zatlera Reformu partijas uzstādījumiem, kas nereti bija veidoti tā, lai vērstos pret jau pastāvošajām partijām.”

 

Kādas prioritātes?

Pavļuta pirmā un galvenā prioritāte būšot nodrošināt visas valdības atbalstu un visas sabiedrības līdzdalību vakcinācijas īstenošanā. Viņš uzskata, ka tik vērienīgs un organizatoriski sarežģīts pasākums ir visas valdības atbildība. Ministrs centīšoties panākt, lai vakcinācija notiktu ātrākā tempā un lai ģimenes ārstu prakses būtu sagatavotas iedzīvotāju vakcinācijai jau martā un aprīlī.

Pavļuts vistuvākajā laikā tikšoties ar Valsts prezidentu, sociālajiem partneriem un mediķu organizācijām, lai apstiprinātu, ka veselības politikā kurss nemainās, un runātu par kopīgu turpmāku darbu.

 

Vizītkarte. Daniels Pavļuts

* Dzimis 1976. gada 14. maijā.

* Ieguvis bakalaura grādu klavierspēlē Latvijas Mūzikas akadēmijā.

* Studējis Londonas pilsētas universitātē kultūras vadību.

* Ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā Hārvarda universitātē.

* No 2003. līdz 2006. gadam bija Kultūras ministrijas valsts sekretārs; darbojies dažādos uzņēmumos kā valdes loceklis, dažādu pārvalžu vadītājs, vadījis konsultāciju privātpraksi.

* No 2010. līdz 2011. gadam strādājis par “Swedbank” Korporatīvo attiecību pārvaldes vadītāju.

* No 2011. līdz 2014. gadam ekonomikas ministrs Valda Dombrovska valdībā.

* Laimdotas Straujumas valdībā bija ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska un ārlietu ministra Edgara Rinkēviča padomnieks.

* 2017. gada 26. augustā bija viens no partijas “Kustība Par” dibinātājiem un ievēlēts par tās vadītāju.

* 2018. gada rudenī ievēlēts 13. Saeimā no apvienības “Attīstībai/Par” saraksta.

 

Pavļuts: Turpināšu Ilzes darbu

Saeimas debatēs Daniels Pavļuts atzina, ka patlaban viņam ir līdzīga sajūta, it kā viņš gatavotos aiziet karā: “Valstī ir šausmīga situācija, mirst cilvēki, esam pandēmijas sliktākajā punktā līdz šim. Mediķi ir Covid-19 pandēmijas epicentrā. Paldies visiem mediķiem, kuri uz spēku izsīkšanas robežas cīnās par ikvienu no mums.”

D. Pavļuts uzskata, ka Latvijai jāvirzās uz visiem cilvēkiem pieejamu veselības aprūpi, jo šī sistēma nedrīkst būt atkarīga no cilvēku ienākumiem un atrašanās vietas. Viņš atzina, ka pandēmija ir padziļinājusi nevienlīdzību Latvijas sabiedrībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“No rītdienas mana galvenā prioritāte būs vakcinācijas tempa kāpināšana. Vakcinācija ir mūsu gaisma tuneļa galā. Liels paldies Ilzei Viņķelei, kura, manuprāt, bija izcila ministre. Turpināšu Ilzes darbu, un viņas kurss nemainīsies. Valstī šis ir grūts un izšķirošs brīdis, tāpēc visiem ir jābūt atbildīgiem, lai izietu no pandēmijas situācijas. Es gribu strādāt kopā ar Krišjāni Kariņu, valdību, koalīciju un opozīciju. Mēs visi kopā tiksim galā.”

D. Pavļuts, sevi dēvējot par Covid-19 laika ministru un menedžeri, solīja strādāt arī pie citiem nozarei svarīgiem jautājumiem, piemēram, mediķu algām un slimnīcu reformas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 73
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 3
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 59
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 3
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 21
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāma aukstākā nakts pēdējos gados. Cik zemu temperatūra kritīs?
15:00
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 11
14:49
LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts 1031 Covid-19 gadījums, bet miruši vēl 26 sasirgušie 3
13:34
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotāji vēsta par teju pusmetru dziļu sniegu! Nākamnedēļ tas strauji samazināsies
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Automašīna apgāzās un ieslīdēja upē: traģiskā negadījumā bojā gājusi auto vadītāja
6 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Pārliecībai, ka “visu ražo Ķīnā”, vietējie ražotāji arvien biežāk spēj pretī likt savas preces
4 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 30
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gobzems pošas uz Saeimu: atklāj, cik biedru jau ir topošajā partijā 9
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 59
20 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
Kas restorānu ēdienkartēs slēpjas zem ieraksta ­”Izģērbies, māsa Veronika!”? 1
5 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Cīnās par Burtnieka ezeru vai par krēslu? Zvejnieki uzskata, ka pašvaldība melo un rīkojas beztiesiski 3
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus aicina pārbaudīt aktuālo kustības sarakstu: atcelti vairāki reģionālo maršrutu autobusu reisi 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairāk tūkstoši – cik lielas būs vakcinācijas projekta biroja darbinieku algas? 26
22 stundas
AL
Agris Liepiņš
Ziņas
Agris Liepiņš: Līdz Trampa ērai čivināšana, ja arī tika piekopta, tad neuzkrītoši
4 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 73
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
Fizioterapeite: “Kustība svaigā gaisā ir kvalitatīvāka!” Dabas “sporta zāles” iespējas tiem, kuri ilgojas pēc fitnesa kluba
6 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Kura no Maestro Paula melodijām Tev ir vistuvākā? 47
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
Izjukušas Sanas Timmas un hokejista Kaspara Saulieša attiecības: “Novēlu atrast to īsto un vienīgo!” 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Notārei un uzņēmējam katram 100 000 eiro par vecu un nevarīgu cilvēku apkrāpšanu 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Lidija un Lida
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Sunītim rotaļlietas var nopirkt, bet bērnam gan nevar.” Armands Krauze par aizliegtajām precēm un trūkstošo loģiku 9
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šī nedēļa ienesīs negaidītus pavērsienus tavā dzīvē, garlaicīgi noteikti nebūs! Horoskopi no 18. līdz 24. janvārim
7 stundas