Foto: Edijs Pālens/LETA

24 stundas un Pavļuts ir Viņķeles krēslā. Par studijām Hārvarda universitātē, pianista izglītību, depresiju un paveikto 72

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts? 6
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu? 20
Lasīt citas ziņas

Daniels Pavļuts pēc ilgāka pārtraukuma atkal ir atgriezies ministra krēslā. Četrpadsmitais veselības ministrs kopš Veselības ministrijas izveides 2003. gadā, uzņēmies milzīgu atbildību smagas krīzes laikā. Viņa izvirzīšana un apstiprināšana notikusi Latvijas politikai nepieredzētā rekord­ātrumā.

Nepagāja ne 24 stundas kopš izvirzīšanas, kad viņš jau bija ievēlēts – trešdien, 6. janvārī, pulksten deviņos vakarā “Kustība Par” paziņoja, ka viņu virzīs, ceturtdien, 7. janvārī, Saeimas lietvedības laika zīmogs liecina, ka plkst. 11.53 saņemts D. Pavļuta iesniegums par piekrišanu strādāt premjera K. Kariņa vadītajā valdībā, bet plkst. 18.10 Saeima jau bija nobalsojusi par viņa iecelšanu veselības ministra amatā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apvienības “Attīstībai/Par” rezervistu soliņš brīdī, kad valdības vadītājs lūdz nolikt portfeli šī politiskā spēka izraudzītajai ministrei, nav visai liels, lai neteiktu, ka tas ir gaužām trūcīgs. No trim politiskajās aizkulisēs nosauktajiem kandidātiem Pavļutam ir vislielākā politiskā darba pieredze, tāpēc izvēle ir saprotama.

Lai gan jau izskanējuši atsevišķi paziņojumi, piemēram, no mediķu arodbiedrības vadītāja Valda Kera, ka Pavļuts neesot piemērots amatam, jaunais ministrs lūdz spriest par viņa piemērotību pēc rezultātiem un darbiem, norādot, ka šajā laikā jāstrādā visiem kopā.

Augstprātību nepiedos

Pavļuts politikā ienāca kopā ar Zatlera Reformu partiju – tieši šis politiskais spēks 2011. gada oktobrī viņu tolaik vēl kā bezpartijisku kandidātu izvirzīja ekonomikas ministra amatam Valda Dombrovska trešajā valdībā. Kad pēc Zolitūdes lielveikala “Maxima” sagrūšanas negaidīti atkāpās valdība un tapa jauns Ministru kabinets, viņam tur vairs vieta neatradās.

Pavļuts publiski atzinis, ka, izmests no politikas, ieslīdzis depresijā, bet vēlāk nodevies sevis meklējumiem. Koncertējis kopā ar savu jaunības dienu draugu slaveno operdziedātāju Aleksandru Antoņenko, jo pēc pamatizglītības Pavļuts ir pianists, absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmiju, strādājis Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas valdē, bet vēlāk pat izveidojis savu konsultāciju uzņēmumu “Zeno Consulting”.

Nodarbojies ar komunikāciju, ar līderības izkopšanu, jo ir ieguvis maģistra grādu Hārvarda universitātē sabiedrības vadībā tieši ar specializāciju līderībā. Tātad ir cerība, ka tieši komunikācijas jautājumā, kas bija vājā vieta Pavļuta priekšgājējai, no jaunā ministra varētu sagaidīt jūtamus uzlabojumus.

Reformu partijas izveidotājs Valdis Zatlers uzskata, ka Pavļutam tuvākajos četros piecos mēnešos tieši komunikācija ar sabiedrību un tas, lai netiktu pateikts kas neapdomīgs, būs vissvarīgākais. “Jaunajam ministram patlaban ir jādomā tikai par kovidu un vakcināciju. Ministram tiks piedots, ja viņš pandēmijas laikā neredzēs pārējo laukumu.”

Esot jāņem vērā, ka kovids jau nav tikai medicīniska problēma, tā ir arī sociāla, ekonomiska un galu galā izveidojas arī par politisku problēmu. Ne mazāk svarīgs būs nākamais posms ministra politiskajā dzīvē, proti, veselības aprūpe pēc kovida.

“Droši vien izrādīsies, ka ļoti daudz nav izdarīts, atstāts novārtā, un tad radīsies jautājums: kā pārgrupēties atpakaļ uz normālu veselības aprūpi? Lai šis jautājums ministram nesagādātu mokas un ciešanas, jau laikus jāgatavojas risinājumiem, tāpēc Pavļuta kungam ir nepieciešams erudīts padomnieks, kas domā nevis par kovidu, bet par to, kas būs pēc kovida.

Pēckovida situācija nebūs vieglāka par kovida pandēmiju,” atzīst Zatlers un piebilst, ka mediķu sabiedrība ir ļoti prasīga. Ja no jaunā ministra nākšot kaut mazumiņš augstprātības, tad viņam būšot grūti. “Ja vēlies strādāt par ministru, tev jābūt gatavam sadarboties ar visiem, sākot ar premjeru un beidzot ar sanitāru,” secina Zatlers.

Būtisks trūkums

Bijusī veselības ministre Ingrīda Circene ir pārliecināta, ka Veselības ministrija ir jāvada personai, kas šajā jomā ir strādājis. Kaut gan Pavļuts politikā ir bijis pietiekami ilgi, lai saprastu, ko nozīmē stratēģiski lēmumi un konceptuāla pieeja jautājumiem, tomēr būtisks trūkums sevišķi šajā epidēmijas situācijā esot tas, ka ministram nav pašam sava redzējuma par veselības aprūpi, jo viņam nav attiecīgās izglītības.

“Ja divi dažādi konsultanti nāks klajā ar divām dažādām pieejām, tad būs jāmeklē vēl trešais, lai varētu profesionāli izlemt, kā labāk darīt. Tā bija arī liela problēma iepriekšējai ministrei Viņķelei, jo viņa balstījās tikai uz ekspertu viedokļiem un pieņēmumiem. Ministra būtība taču ir vadīt procesu, pieņemot politiskus lēmumus.

Tam, kas saistās ar vakcinācijas plānu, pamatā ir jābūt stratēģiskiem lēmumiem, nevis ekspertu viedokļiem. Ir taču būtiski, kā šajā valstij svarīgajā procesā iesaistīt pašvaldības, privātās struktūras, kurām ir pietiekami liela kapacitāte utt. Danielam Pavļutam būs nepieciešami padomnieki, kuriem ir ļoti liela medicīniska pieredze un vienlaikus arī zināšanas vadībā,” saka Circene.

Viņķele nekur nepazudīšot

Kardiologs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Andrejs Ērglis prognozē, ka Pavļuts turpināšot Viņķeles iesākto un, tā kā abi ir no vienas partijas, Viņķeles kundze nekur nepazudīšot. Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš to gan nevēlētos piedzīvot, jo “TV24” nav slēpis, ka silti neiesakot Pavļutam par ministra palīdzi izvēlēties Viņķeli.

A. Ērglis: “Viņķelei pārmeta nespēju komunicēt, bet vienmēr par detaļām var strīdēties. Tiesa, ja divi ķirurgi operācijas laikā to sāk darīt, tad gan pacientam ir beigas. Vakcinācija nav Veselības ministrijas prerogatīva. Kanādā to vada kaujas ģenerālis. Tā ir operācija, kurā iesaistīti daudzi dienesti.”

Ekspremjerministrs Valdis Dombrovskis atceras, ka Pavļuts bijis ļoti zinošs un enerģisks ekonomikas ministrs un ka jaunajā amatā viņam palīdzēs iegūtā politiskā pieredze: “Manā laikā varēja manīt, ka Pavļuta kungam reizēm problēmas rada sadarbība komandā. Nezinu, cik lielā mērā tās bija saistītas ar viņa personību, cik ar kopējiem Zatlera Reformu partijas uzstādījumiem, kas nereti bija veidoti tā, lai vērstos pret jau pastāvošajām partijām.”

Kādas prioritātes?

Pavļuta pirmā un galvenā prioritāte būšot nodrošināt visas valdības atbalstu un visas sabiedrības līdzdalību vakcinācijas īstenošanā. Viņš uzskata, ka tik vērienīgs un organizatoriski sarežģīts pasākums ir visas valdības atbildība. Ministrs centīšoties panākt, lai vakcinācija notiktu ātrākā tempā un lai ģimenes ārstu prakses būtu sagatavotas iedzīvotāju vakcinācijai jau martā un aprīlī.

Pavļuts vistuvākajā laikā tikšoties ar Valsts prezidentu, sociālajiem partneriem un mediķu organizācijām, lai apstiprinātu, ka veselības politikā kurss nemainās, un runātu par kopīgu turpmāku darbu.

Vizītkarte. Daniels Pavļuts

* Dzimis 1976. gada 14. maijā.

* Ieguvis bakalaura grādu klavierspēlē Latvijas Mūzikas akadēmijā.

* Studējis Londonas pilsētas universitātē kultūras vadību.

* Ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā Hārvarda universitātē.

* No 2003. līdz 2006. gadam bija Kultūras ministrijas valsts sekretārs; darbojies dažādos uzņēmumos kā valdes loceklis, dažādu pārvalžu vadītājs, vadījis konsultāciju privātpraksi.

* No 2010. līdz 2011. gadam strādājis par “Swedbank” Korporatīvo attiecību pārvaldes vadītāju.

* No 2011. līdz 2014. gadam ekonomikas ministrs Valda Dombrovska valdībā.

* Laimdotas Straujumas valdībā bija ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska un ārlietu ministra Edgara Rinkēviča padomnieks.

* 2017. gada 26. augustā bija viens no partijas “Kustība Par” dibinātājiem un ievēlēts par tās vadītāju.

* 2018. gada rudenī ievēlēts 13. Saeimā no apvienības “Attīstībai/Par” saraksta.

Pavļuts: Turpināšu Ilzes darbu

Saeimas debatēs Daniels Pavļuts atzina, ka patlaban viņam ir līdzīga sajūta, it kā viņš gatavotos aiziet karā: “Valstī ir šausmīga situācija, mirst cilvēki, esam pandēmijas sliktākajā punktā līdz šim. Mediķi ir Covid-19 pandēmijas epicentrā. Paldies visiem mediķiem, kuri uz spēku izsīkšanas robežas cīnās par ikvienu no mums.”

D. Pavļuts uzskata, ka Latvijai jāvirzās uz visiem cilvēkiem pieejamu veselības aprūpi, jo šī sistēma nedrīkst būt atkarīga no cilvēku ienākumiem un atrašanās vietas. Viņš atzina, ka pandēmija ir padziļinājusi nevienlīdzību Latvijas sabiedrībā.

SAISTĪTIE RAKSTI

“No rītdienas mana galvenā prioritāte būs vakcinācijas tempa kāpināšana. Vakcinācija ir mūsu gaisma tuneļa galā. Liels paldies Ilzei Viņķelei, kura, manuprāt, bija izcila ministre. Turpināšu Ilzes darbu, un viņas kurss nemainīsies. Valstī šis ir grūts un izšķirošs brīdis, tāpēc visiem ir jābūt atbildīgiem, lai izietu no pandēmijas situācijas. Es gribu strādāt kopā ar Krišjāni Kariņu, valdību, koalīciju un opozīciju. Mēs visi kopā tiksim galā.”

D. Pavļuts, sevi dēvējot par Covid-19 laika ministru un menedžeri, solīja strādāt arī pie citiem nozarei svarīgiem jautājumiem, piemēram, mediķu algām un slimnīcu reformas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Putins bija plānojis Ukrainā “totālu tīrīšanu no mājas uz māju”, to atklāj nopludināti dokumenti
Lasīt citas ziņas
“Mums sola miljonu eiro, ja piekrītam slēgt vidusskolu.” Kas izrādīsies stiprāks – domnieki vai vecpiebaldzēnu spīts?
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
Kažociņš: Krievija jebkurā laikā var viegli un ātri izvietot taktisko kodolieročus Baltkrievijā
FOTO. Dabas varenība visā savā košumā – Gauja pie Zvārtavas izkāpusi no krastiem
“Kariņa kabinets nr. 2 ir dāvana latviešu tautai ar domājošiem, saprotošiem, profesionāliem ministriem,” Egila Līcīša feļetons
22:29
Latvija var pārsteigt – futbola izlases pluss ir vairāku gadu garumā iespēlētais sastāvs
22:09
Meņģelsone: Veselības nozarei šogad vajadzētu papildu 150 miljonus eiro
22:07
VIDEO, FOTO. Ja satiksi Zelenski nodot viņam… Aktieris Orlando Blūms Ukrainas prezidentam nodod vēstījumu no savas mammas
Pedofils uz 15 gadiem aiz restēm: “tēvoča” Dmitrija noziedzīgie nodarījumi nāca gaismā pēc kādām Pierīgā notikušām viesībām
FOTO. Moderni materiāli, jaunas tehnoloģijas un idejas visiem, kas būvē vai remontē. Nedēļas nogalē aizvadīta izstāde “Māja I 2023”.
Labs ēdiens skolās un bērnudārzos – pašvaldību rokās
Nepatīkamu pārsteigumu vakar piedzīvojuši Rīgas koru skates dalībnieki: rezultāts augsts, bet uz “Koru kariem” viņi netiks
Live
TEKSTA TIEŠRAIDE. KARŠ UKRAINĀ. Krievija nodevusi Irānai kiberieročus apmaiņā pret droniem
VIDEO APTAUJA. Vai Jūs vēlētos, lai Egils Levits paliek Valsts prezidenta amatā uz otro termiņu?
Noklausītā telefonsarunā dzirdētais atklāj iespējamu noziegumu – staltbrieža dēļ var nākties atvadīties no darba VUGD
Vietām Latvijā gaidāma ilgstoša un stipra snigšana. Prognoze otrdienai
Visiem nav ģimnāzijās jāmācās! Soctīklos asas diskusijas par ieceri aizliegt iestājeksāmenu organizēšanu vidusskolās
FOTO. Kremlis nicīgi komentē prinča Viljama viesošanos Polijā, “aizmirstot” viņa titulu
Krievijas troļļi ātri un vienkārši apmāna “Meta” robotu un ietekmē saturu. Eksperts: “Katram ir jāpiedomā, ko viņš publicē sociālajos tīklos!”
“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments
VIDEO. Populārā dziedātāja Laima Vaikule: “Būt vecam ir pretīgi! Pat nešaubieties!”
Sēj salātus, apstrādā augsni, pārstāda vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 27.marta līdz 3.aprīlim?
Kur kompots? Izglītības iestādes pamazām atsakās no cukurotajiem dzērieniem
Rajevs par Putina dubultniekiem: “Tas laikam tomēr ir ar sazvērestības teoriju piegaršu”
Aizdomīgās sakritības. Kas ir Ēriks Ezeriņš, kas lēma par armijas pārtikas iepirkuma līgumu?
FOTO. “Pie manis no aizmugures piespiedās ķermenis”: apsūdzētā Gvineta Paltrova tiesā apgalvo, ka vīrietis ar lauztajām ribām viņai patiesībā esot uzmācies
Cilvēki mirst, zaudē redzi, dažiem pat jāizņem acu āboli – tirdzniecībā ASV nonākuši bīstami acu pilieni
Sakarā ar varoņu izmantošanu Krievijas kara propagandā Leļļu teātris atsakās no izrādes “Krokodils Gena un Pekausis”
Kāds būs ukraiņu pretuzbrukums? “Ir tāda interesanta lieta – WarGaming. NATO jau to aktīvi izspēlē,” tā Slaidiņš
“Iskander” jau atrodas Baltkrievijā – Minska kļūst par Kremļa kodolķīlnieci
VIDEO APTAUJA. Kā tu vērtē pāreju uz vasaras un ziemas laiku, vai vajadzētu no tā atteikties?