Foto: Edijs Pālens/LETA

24 stundas un Pavļuts ir Viņķeles krēslā. Par studijām Hārvarda universitātē, pianista izglītību, depresiju un paveikto 72

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Daniels Pavļuts pēc ilgāka pārtraukuma atkal ir atgriezies ministra krēslā. Četrpadsmitais veselības ministrs kopš Veselības ministrijas izveides 2003. gadā, uzņēmies milzīgu atbildību smagas krīzes laikā. Viņa izvirzīšana un apstiprināšana notikusi Latvijas politikai nepieredzētā rekord­ātrumā.

AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 133
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 37
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Nepagāja ne 24 stundas kopš izvirzīšanas, kad viņš jau bija ievēlēts – trešdien, 6. janvārī, pulksten deviņos vakarā “Kustība Par” paziņoja, ka viņu virzīs, ceturtdien, 7. janvārī, Saeimas lietvedības laika zīmogs liecina, ka plkst. 11.53 saņemts D. Pavļuta iesniegums par piekrišanu strādāt premjera K. Kariņa vadītajā valdībā, bet plkst. 18.10 Saeima jau bija nobalsojusi par viņa iecelšanu veselības ministra amatā.

Apvienības “Attīstībai/Par” rezervistu soliņš brīdī, kad valdības vadītājs lūdz nolikt portfeli šī politiskā spēka izraudzītajai ministrei, nav visai liels, lai neteiktu, ka tas ir gaužām trūcīgs. No trim politiskajās aizkulisēs nosauktajiem kandidātiem Pavļutam ir vislielākā politiskā darba pieredze, tāpēc izvēle ir saprotama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan jau izskanējuši atsevišķi paziņojumi, piemēram, no mediķu arodbiedrības vadītāja Valda Kera, ka Pavļuts neesot piemērots amatam, jaunais ministrs lūdz spriest par viņa piemērotību pēc rezultātiem un darbiem, norādot, ka šajā laikā jāstrādā visiem kopā.

 

Augstprātību nepiedos

Pavļuts politikā ienāca kopā ar Zatlera Reformu partiju – tieši šis politiskais spēks 2011. gada oktobrī viņu tolaik vēl kā bezpartijisku kandidātu izvirzīja ekonomikas ministra amatam Valda Dombrovska trešajā valdībā. Kad pēc Zolitūdes lielveikala “Maxima” sagrūšanas negaidīti atkāpās valdība un tapa jauns Ministru kabinets, viņam tur vairs vieta neatradās.

Pavļuts publiski atzinis, ka, izmests no politikas, ieslīdzis depresijā, bet vēlāk nodevies sevis meklējumiem. Koncertējis kopā ar savu jaunības dienu draugu slaveno operdziedātāju Aleksandru Antoņenko, jo pēc pamatizglītības Pavļuts ir pianists, absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmiju, strādājis Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas valdē, bet vēlāk pat izveidojis savu konsultāciju uzņēmumu “Zeno Consulting”.

Nodarbojies ar komunikāciju, ar līderības izkopšanu, jo ir ieguvis maģistra grādu Hārvarda universitātē sabiedrības vadībā tieši ar specializāciju līderībā. Tātad ir cerība, ka tieši komunikācijas jautājumā, kas bija vājā vieta Pavļuta priekšgājējai, no jaunā ministra varētu sagaidīt jūtamus uzlabojumus.

Reformu partijas izveidotājs Valdis Zatlers uzskata, ka Pavļutam tuvākajos četros piecos mēnešos tieši komunikācija ar sabiedrību un tas, lai netiktu pateikts kas neapdomīgs, būs vissvarīgākais. “Jaunajam ministram patlaban ir jādomā tikai par kovidu un vakcināciju. Ministram tiks piedots, ja viņš pandēmijas laikā neredzēs pārējo laukumu.”

Esot jāņem vērā, ka kovids jau nav tikai medicīniska problēma, tā ir arī sociāla, ekonomiska un galu galā izveidojas arī par politisku problēmu. Ne mazāk svarīgs būs nākamais posms ministra politiskajā dzīvē, proti, veselības aprūpe pēc kovida.

“Droši vien izrādīsies, ka ļoti daudz nav izdarīts, atstāts novārtā, un tad radīsies jautājums: kā pārgrupēties atpakaļ uz normālu veselības aprūpi? Lai šis jautājums ministram nesagādātu mokas un ciešanas, jau laikus jāgatavojas risinājumiem, tāpēc Pavļuta kungam ir nepieciešams erudīts padomnieks, kas domā nevis par kovidu, bet par to, kas būs pēc kovida.

Pēckovida situācija nebūs vieglāka par kovida pandēmiju,” atzīst Zatlers un piebilst, ka mediķu sabiedrība ir ļoti prasīga. Ja no jaunā ministra nākšot kaut mazumiņš augstprātības, tad viņam būšot grūti. “Ja vēlies strādāt par ministru, tev jābūt gatavam sadarboties ar visiem, sākot ar premjeru un beidzot ar sanitāru,” secina Zatlers.

 

Būtisks trūkums

Bijusī veselības ministre Ingrīda Circene ir pārliecināta, ka Veselības ministrija ir jāvada personai, kas šajā jomā ir strādājis. Kaut gan Pavļuts politikā ir bijis pietiekami ilgi, lai saprastu, ko nozīmē stratēģiski lēmumi un konceptuāla pieeja jautājumiem, tomēr būtisks trūkums sevišķi šajā epidēmijas situācijā esot tas, ka ministram nav pašam sava redzējuma par veselības aprūpi, jo viņam nav attiecīgās izglītības.

“Ja divi dažādi konsultanti nāks klajā ar divām dažādām pieejām, tad būs jāmeklē vēl trešais, lai varētu profesionāli izlemt, kā labāk darīt. Tā bija arī liela problēma iepriekšējai ministrei Viņķelei, jo viņa balstījās tikai uz ekspertu viedokļiem un pieņēmumiem. Ministra būtība taču ir vadīt procesu, pieņemot politiskus lēmumus.

Tam, kas saistās ar vakcinācijas plānu, pamatā ir jābūt stratēģiskiem lēmumiem, nevis ekspertu viedokļiem. Ir taču būtiski, kā šajā valstij svarīgajā procesā iesaistīt pašvaldības, privātās struktūras, kurām ir pietiekami liela kapacitāte utt. Danielam Pavļutam būs nepieciešami padomnieki, kuriem ir ļoti liela medicīniska pieredze un vienlaikus arī zināšanas vadībā,” saka Circene.

 

Viņķele nekur nepazudīšot

Kardiologs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Andrejs Ērglis prognozē, ka Pavļuts turpināšot Viņķeles iesākto un, tā kā abi ir no vienas partijas, Viņķeles kundze nekur nepazudīšot. Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš to gan nevēlētos piedzīvot, jo “TV24” nav slēpis, ka silti neiesakot Pavļutam par ministra palīdzi izvēlēties Viņķeli.

A. Ērglis: “Viņķelei pārmeta nespēju komunicēt, bet vienmēr par detaļām var strīdēties. Tiesa, ja divi ķirurgi operācijas laikā to sāk darīt, tad gan pacientam ir beigas. Vakcinācija nav Veselības ministrijas prerogatīva. Kanādā to vada kaujas ģenerālis. Tā ir operācija, kurā iesaistīti daudzi dienesti.”

Ekspremjerministrs Valdis Dombrovskis atceras, ka Pavļuts bijis ļoti zinošs un enerģisks ekonomikas ministrs un ka jaunajā amatā viņam palīdzēs iegūtā politiskā pieredze: “Manā laikā varēja manīt, ka Pavļuta kungam reizēm problēmas rada sadarbība komandā. Nezinu, cik lielā mērā tās bija saistītas ar viņa personību, cik ar kopējiem Zatlera Reformu partijas uzstādījumiem, kas nereti bija veidoti tā, lai vērstos pret jau pastāvošajām partijām.”

 

Kādas prioritātes?

Pavļuta pirmā un galvenā prioritāte būšot nodrošināt visas valdības atbalstu un visas sabiedrības līdzdalību vakcinācijas īstenošanā. Viņš uzskata, ka tik vērienīgs un organizatoriski sarežģīts pasākums ir visas valdības atbildība. Ministrs centīšoties panākt, lai vakcinācija notiktu ātrākā tempā un lai ģimenes ārstu prakses būtu sagatavotas iedzīvotāju vakcinācijai jau martā un aprīlī.

Pavļuts vistuvākajā laikā tikšoties ar Valsts prezidentu, sociālajiem partneriem un mediķu organizācijām, lai apstiprinātu, ka veselības politikā kurss nemainās, un runātu par kopīgu turpmāku darbu.

 

Vizītkarte. Daniels Pavļuts

* Dzimis 1976. gada 14. maijā.

* Ieguvis bakalaura grādu klavierspēlē Latvijas Mūzikas akadēmijā.

* Studējis Londonas pilsētas universitātē kultūras vadību.

* Ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā Hārvarda universitātē.

* No 2003. līdz 2006. gadam bija Kultūras ministrijas valsts sekretārs; darbojies dažādos uzņēmumos kā valdes loceklis, dažādu pārvalžu vadītājs, vadījis konsultāciju privātpraksi.

* No 2010. līdz 2011. gadam strādājis par “Swedbank” Korporatīvo attiecību pārvaldes vadītāju.

* No 2011. līdz 2014. gadam ekonomikas ministrs Valda Dombrovska valdībā.

* Laimdotas Straujumas valdībā bija ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska un ārlietu ministra Edgara Rinkēviča padomnieks.

* 2017. gada 26. augustā bija viens no partijas “Kustība Par” dibinātājiem un ievēlēts par tās vadītāju.

* 2018. gada rudenī ievēlēts 13. Saeimā no apvienības “Attīstībai/Par” saraksta.

 

Pavļuts: Turpināšu Ilzes darbu

Saeimas debatēs Daniels Pavļuts atzina, ka patlaban viņam ir līdzīga sajūta, it kā viņš gatavotos aiziet karā: “Valstī ir šausmīga situācija, mirst cilvēki, esam pandēmijas sliktākajā punktā līdz šim. Mediķi ir Covid-19 pandēmijas epicentrā. Paldies visiem mediķiem, kuri uz spēku izsīkšanas robežas cīnās par ikvienu no mums.”

D. Pavļuts uzskata, ka Latvijai jāvirzās uz visiem cilvēkiem pieejamu veselības aprūpi, jo šī sistēma nedrīkst būt atkarīga no cilvēku ienākumiem un atrašanās vietas. Viņš atzina, ka pandēmija ir padziļinājusi nevienlīdzību Latvijas sabiedrībā.

SAISTĪTIE RAKSTI

“No rītdienas mana galvenā prioritāte būs vakcinācijas tempa kāpināšana. Vakcinācija ir mūsu gaisma tuneļa galā. Liels paldies Ilzei Viņķelei, kura, manuprāt, bija izcila ministre. Turpināšu Ilzes darbu, un viņas kurss nemainīsies. Valstī šis ir grūts un izšķirošs brīdis, tāpēc visiem ir jābūt atbildīgiem, lai izietu no pandēmijas situācijas. Es gribu strādāt kopā ar Krišjāni Kariņu, valdību, koalīciju un opozīciju. Mēs visi kopā tiksim galā.”

D. Pavļuts, sevi dēvējot par Covid-19 laika ministru un menedžeri, solīja strādāt arī pie citiem nozarei svarīgiem jautājumiem, piemēram, mediķu algām un slimnīcu reformas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 133
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 74
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 37
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 28
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēsli parasti peld pa virsu,” Šuplinska par jaunajām partijām un vēlēšanu sistēmu
8 minūtes
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 23
52 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ļoti negribu piedzīvot to brīdi!” Kilbloka par darbinieku atlaišanu un viņu aizstāvēšanu 63
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēsli parasti peld pa virsu,” Šuplinska par jaunajām partijām un vēlēšanu sistēmu
20:02
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Turpina cīņu, lai nosargātu no uguns unikālos simtgadīgo, pat tūkstošgadīgo sekvoju mežus
19:55
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 23
19:18
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
Teātra izaicinājumiem – gatavi? Kā jūtas deviņi jaunie aktieri Liepājas teātrī 1
2 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 133
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
LIZDA aicina atļaut izglītības darbiniekiem strādāt arī ar negatīvu Covid-19 testu 8
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Elpceļu saslimšanas simptomi, augsta temperatūra, klepus un elpas trūkums: atklāj, cik bērni ārstējas BKUS ar Covid-19 14
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem nulles 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāmaksā tūkstošus: zināms, cik liels naudas sods par protesta akciju pret “obligātu vakcināciju” piemērots Gobzemam 10
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 37
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 80
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdien Latvijā reģistrēti 674 jauni Covid-19 gadījumi, septiņi sasirgušie miruši 25
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Es draudēju Urbanoviča kungam!” atklāj Švecova 20
13 stundas
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: ”No cieņas pret lielākajām Latvijas mazākumtautībām jaunajā mediju platformā – ne vēsts” 9
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Padarīsim galu šim murgam!”: princis Harijs un Megana paziņo, ka aktīvi pievērsīsies darbam ar Covid-19 vakcīnām 7
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mani ļoti var aizvainot, ja redzu, ka mani bērni pārdzīvo otra vecāka dēļ”: Madara Kiviča pirmo reizi publiski komentē skandālu ar šķirto vīru Andri Kiviču 5
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Politiķis Gobzems pārliecināts, ka varētu strādāt citā sfērā: “Mīksti varētu pelnīt naudu kā influenceris …” 28
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 99
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 39
1 diena
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 67
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 21
1 diena
KK
Kamita Kalniņa
Ziņas
VIDEO. Neparasts skats! Lava piepilda peldbaseinu, turpinoties vulkāna izvirdumam Kanāriju salās 3
23 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka?
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kotletītes bez gaļas: ar mocarella sieru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Māris, Maigurs un Mārica
8 stundas