Foto: Edijs Pālens/LETA

24 stundas un Pavļuts ir Viņķeles krēslā. Par studijām Hārvarda universitātē, pianista izglītību, depresiju un paveikto 72

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Daniels Pavļuts pēc ilgāka pārtraukuma atkal ir atgriezies ministra krēslā. Četrpadsmitais veselības ministrs kopš Veselības ministrijas izveides 2003. gadā, uzņēmies milzīgu atbildību smagas krīzes laikā. Viņa izvirzīšana un apstiprināšana notikusi Latvijas politikai nepieredzētā rekord­ātrumā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 43
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 20
2 dienas
SS
Santa Sergejeva
Stāsti
“Redzi, man ir cita sāpe, kas šobrīd ir aktuāla.” Dziesminieks Sīmanis intervijā atklāj, kāpēc pensijā saņem tikai 95 eiro
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Nepagāja ne 24 stundas kopš izvirzīšanas, kad viņš jau bija ievēlēts – trešdien, 6. janvārī, pulksten deviņos vakarā “Kustība Par” paziņoja, ka viņu virzīs, ceturtdien, 7. janvārī, Saeimas lietvedības laika zīmogs liecina, ka plkst. 11.53 saņemts D. Pavļuta iesniegums par piekrišanu strādāt premjera K. Kariņa vadītajā valdībā, bet plkst. 18.10 Saeima jau bija nobalsojusi par viņa iecelšanu veselības ministra amatā.

Apvienības “Attīstībai/Par” rezervistu soliņš brīdī, kad valdības vadītājs lūdz nolikt portfeli šī politiskā spēka izraudzītajai ministrei, nav visai liels, lai neteiktu, ka tas ir gaužām trūcīgs. No trim politiskajās aizkulisēs nosauktajiem kandidātiem Pavļutam ir vislielākā politiskā darba pieredze, tāpēc izvēle ir saprotama.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan jau izskanējuši atsevišķi paziņojumi, piemēram, no mediķu arodbiedrības vadītāja Valda Kera, ka Pavļuts neesot piemērots amatam, jaunais ministrs lūdz spriest par viņa piemērotību pēc rezultātiem un darbiem, norādot, ka šajā laikā jāstrādā visiem kopā.

 

Augstprātību nepiedos

Pavļuts politikā ienāca kopā ar Zatlera Reformu partiju – tieši šis politiskais spēks 2011. gada oktobrī viņu tolaik vēl kā bezpartijisku kandidātu izvirzīja ekonomikas ministra amatam Valda Dombrovska trešajā valdībā. Kad pēc Zolitūdes lielveikala “Maxima” sagrūšanas negaidīti atkāpās valdība un tapa jauns Ministru kabinets, viņam tur vairs vieta neatradās.

Pavļuts publiski atzinis, ka, izmests no politikas, ieslīdzis depresijā, bet vēlāk nodevies sevis meklējumiem. Koncertējis kopā ar savu jaunības dienu draugu slaveno operdziedātāju Aleksandru Antoņenko, jo pēc pamatizglītības Pavļuts ir pianists, absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmiju, strādājis Latvijas Jaunuzņēmumu asociācijas valdē, bet vēlāk pat izveidojis savu konsultāciju uzņēmumu “Zeno Consulting”.

Nodarbojies ar komunikāciju, ar līderības izkopšanu, jo ir ieguvis maģistra grādu Hārvarda universitātē sabiedrības vadībā tieši ar specializāciju līderībā. Tātad ir cerība, ka tieši komunikācijas jautājumā, kas bija vājā vieta Pavļuta priekšgājējai, no jaunā ministra varētu sagaidīt jūtamus uzlabojumus.

Reformu partijas izveidotājs Valdis Zatlers uzskata, ka Pavļutam tuvākajos četros piecos mēnešos tieši komunikācija ar sabiedrību un tas, lai netiktu pateikts kas neapdomīgs, būs vissvarīgākais. “Jaunajam ministram patlaban ir jādomā tikai par kovidu un vakcināciju. Ministram tiks piedots, ja viņš pandēmijas laikā neredzēs pārējo laukumu.”

Esot jāņem vērā, ka kovids jau nav tikai medicīniska problēma, tā ir arī sociāla, ekonomiska un galu galā izveidojas arī par politisku problēmu. Ne mazāk svarīgs būs nākamais posms ministra politiskajā dzīvē, proti, veselības aprūpe pēc kovida.

“Droši vien izrādīsies, ka ļoti daudz nav izdarīts, atstāts novārtā, un tad radīsies jautājums: kā pārgrupēties atpakaļ uz normālu veselības aprūpi? Lai šis jautājums ministram nesagādātu mokas un ciešanas, jau laikus jāgatavojas risinājumiem, tāpēc Pavļuta kungam ir nepieciešams erudīts padomnieks, kas domā nevis par kovidu, bet par to, kas būs pēc kovida.

Pēckovida situācija nebūs vieglāka par kovida pandēmiju,” atzīst Zatlers un piebilst, ka mediķu sabiedrība ir ļoti prasīga. Ja no jaunā ministra nākšot kaut mazumiņš augstprātības, tad viņam būšot grūti. “Ja vēlies strādāt par ministru, tev jābūt gatavam sadarboties ar visiem, sākot ar premjeru un beidzot ar sanitāru,” secina Zatlers.

 

Būtisks trūkums

Bijusī veselības ministre Ingrīda Circene ir pārliecināta, ka Veselības ministrija ir jāvada personai, kas šajā jomā ir strādājis. Kaut gan Pavļuts politikā ir bijis pietiekami ilgi, lai saprastu, ko nozīmē stratēģiski lēmumi un konceptuāla pieeja jautājumiem, tomēr būtisks trūkums sevišķi šajā epidēmijas situācijā esot tas, ka ministram nav pašam sava redzējuma par veselības aprūpi, jo viņam nav attiecīgās izglītības.

“Ja divi dažādi konsultanti nāks klajā ar divām dažādām pieejām, tad būs jāmeklē vēl trešais, lai varētu profesionāli izlemt, kā labāk darīt. Tā bija arī liela problēma iepriekšējai ministrei Viņķelei, jo viņa balstījās tikai uz ekspertu viedokļiem un pieņēmumiem. Ministra būtība taču ir vadīt procesu, pieņemot politiskus lēmumus.

Tam, kas saistās ar vakcinācijas plānu, pamatā ir jābūt stratēģiskiem lēmumiem, nevis ekspertu viedokļiem. Ir taču būtiski, kā šajā valstij svarīgajā procesā iesaistīt pašvaldības, privātās struktūras, kurām ir pietiekami liela kapacitāte utt. Danielam Pavļutam būs nepieciešami padomnieki, kuriem ir ļoti liela medicīniska pieredze un vienlaikus arī zināšanas vadībā,” saka Circene.

 

Viņķele nekur nepazudīšot

Kardiologs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Andrejs Ērglis prognozē, ka Pavļuts turpināšot Viņķeles iesākto un, tā kā abi ir no vienas partijas, Viņķeles kundze nekur nepazudīšot. Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš to gan nevēlētos piedzīvot, jo “TV24” nav slēpis, ka silti neiesakot Pavļutam par ministra palīdzi izvēlēties Viņķeli.

A. Ērglis: “Viņķelei pārmeta nespēju komunicēt, bet vienmēr par detaļām var strīdēties. Tiesa, ja divi ķirurgi operācijas laikā to sāk darīt, tad gan pacientam ir beigas. Vakcinācija nav Veselības ministrijas prerogatīva. Kanādā to vada kaujas ģenerālis. Tā ir operācija, kurā iesaistīti daudzi dienesti.”

Ekspremjerministrs Valdis Dombrovskis atceras, ka Pavļuts bijis ļoti zinošs un enerģisks ekonomikas ministrs un ka jaunajā amatā viņam palīdzēs iegūtā politiskā pieredze: “Manā laikā varēja manīt, ka Pavļuta kungam reizēm problēmas rada sadarbība komandā. Nezinu, cik lielā mērā tās bija saistītas ar viņa personību, cik ar kopējiem Zatlera Reformu partijas uzstādījumiem, kas nereti bija veidoti tā, lai vērstos pret jau pastāvošajām partijām.”

 

Kādas prioritātes?

Pavļuta pirmā un galvenā prioritāte būšot nodrošināt visas valdības atbalstu un visas sabiedrības līdzdalību vakcinācijas īstenošanā. Viņš uzskata, ka tik vērienīgs un organizatoriski sarežģīts pasākums ir visas valdības atbildība. Ministrs centīšoties panākt, lai vakcinācija notiktu ātrākā tempā un lai ģimenes ārstu prakses būtu sagatavotas iedzīvotāju vakcinācijai jau martā un aprīlī.

Pavļuts vistuvākajā laikā tikšoties ar Valsts prezidentu, sociālajiem partneriem un mediķu organizācijām, lai apstiprinātu, ka veselības politikā kurss nemainās, un runātu par kopīgu turpmāku darbu.

 

Vizītkarte. Daniels Pavļuts

* Dzimis 1976. gada 14. maijā.

* Ieguvis bakalaura grādu klavierspēlē Latvijas Mūzikas akadēmijā.

* Studējis Londonas pilsētas universitātē kultūras vadību.

* Ieguvis maģistra grādu sabiedrības vadībā Hārvarda universitātē.

* No 2003. līdz 2006. gadam bija Kultūras ministrijas valsts sekretārs; darbojies dažādos uzņēmumos kā valdes loceklis, dažādu pārvalžu vadītājs, vadījis konsultāciju privātpraksi.

* No 2010. līdz 2011. gadam strādājis par “Swedbank” Korporatīvo attiecību pārvaldes vadītāju.

* No 2011. līdz 2014. gadam ekonomikas ministrs Valda Dombrovska valdībā.

* Laimdotas Straujumas valdībā bija ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska un ārlietu ministra Edgara Rinkēviča padomnieks.

* 2017. gada 26. augustā bija viens no partijas “Kustība Par” dibinātājiem un ievēlēts par tās vadītāju.

* 2018. gada rudenī ievēlēts 13. Saeimā no apvienības “Attīstībai/Par” saraksta.

 

Pavļuts: Turpināšu Ilzes darbu

Saeimas debatēs Daniels Pavļuts atzina, ka patlaban viņam ir līdzīga sajūta, it kā viņš gatavotos aiziet karā: “Valstī ir šausmīga situācija, mirst cilvēki, esam pandēmijas sliktākajā punktā līdz šim. Mediķi ir Covid-19 pandēmijas epicentrā. Paldies visiem mediķiem, kuri uz spēku izsīkšanas robežas cīnās par ikvienu no mums.”

D. Pavļuts uzskata, ka Latvijai jāvirzās uz visiem cilvēkiem pieejamu veselības aprūpi, jo šī sistēma nedrīkst būt atkarīga no cilvēku ienākumiem un atrašanās vietas. Viņš atzina, ka pandēmija ir padziļinājusi nevienlīdzību Latvijas sabiedrībā.

SAISTĪTIE RAKSTI

“No rītdienas mana galvenā prioritāte būs vakcinācijas tempa kāpināšana. Vakcinācija ir mūsu gaisma tuneļa galā. Liels paldies Ilzei Viņķelei, kura, manuprāt, bija izcila ministre. Turpināšu Ilzes darbu, un viņas kurss nemainīsies. Valstī šis ir grūts un izšķirošs brīdis, tāpēc visiem ir jābūt atbildīgiem, lai izietu no pandēmijas situācijas. Es gribu strādāt kopā ar Krišjāni Kariņu, valdību, koalīciju un opozīciju. Mēs visi kopā tiksim galā.”

D. Pavļuts, sevi dēvējot par Covid-19 laika ministru un menedžeri, solīja strādāt arī pie citiem nozarei svarīgiem jautājumiem, piemēram, mediķu algām un slimnīcu reformas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 43
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 20
2 dienas
SS
Santa Sergejeva
Stāsti
“Redzi, man ir cita sāpe, kas šobrīd ir aktuāla.” Dziesminieks Sīmanis intervijā atklāj, kāpēc pensijā saņem tikai 95 eiro
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Izpurgātās” ielas Rīgas centrā pēc “velojoslu revolūcijas”: ātrā palīdzība spiesta braukt pa ietvi, lai piekļūtu durvīm 59
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes neiepriecina – Latvijai tuvojas aukstums. Cik ļoti jau sestdien atdzisīs gaiss? 8
19 stundas
Lasīt citas ziņas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Ja vīruss izplatās arī gaisā, tad ar skubu jāķeras pie ventilācijas nodrošināšanas skolās un bērnudārzos, kur cirvi var pakārt 3
10 stundas
SS
Santa Sergejeva
Stāsti
“Redzi, man ir cita sāpe, kas šobrīd ir aktuāla.” Dziesminieks Sīmanis intervijā atklāj, kāpēc pensijā saņem tikai 95 eiro
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Izpurgātās” ielas Rīgas centrā pēc “velojoslu revolūcijas”: ātrā palīdzība spiesta braukt pa ietvi, lai piekļūtu durvīm 59
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 43
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dānis Ēriksens Eiropas futbola čempionāta spēlē tiek hospitalizēts; mačā pēc pārtraukuma uzvar Somija
23:06
LA
LA.LV
Kokteilis
Pacenties šodien nesabojāt sev dzīvi un “nenogalini” savas idejas! Horoskopi 13.jūnijam
22:55
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Baidens dodas uz Eiropu. Ko pārrunās ar Putinu un citiem? 1
21:48
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Dānijas izlases futbolists Kristians Eriksens spēles laikā zaudē samaņu: spēle tiek apturēta
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Politiķis Vjačeslavs Dombrovskis: “1.septembrī mēs atsākam mācības klātienē. Punkts!” 77
17 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Katru dienu ir sajūtas, ka lecu no klints, un ceru, ka izdosies,” latviešu uzņēmēja Airida par dzīvi starp Latviju un Dāniju
10 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
FOTO. Latviešu ģimene saimnieko Engures novadā un kafejnīcas ēdienkartē piedāvā tikai to, kas dabūjams mežā, pļavā vai ezerā 19
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Influencere Katrīne Sauliete gatavojas Turcijas braucienam: iepirkusi peldkostīmus par 460 eiro un uzskata, ka ir labi ietaupījusi 72
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik drošas ir padomju laikā celtās piecstāvu un trīsstāvu dzīvojamās ēkas? 16
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē tiesās vīrieti, kurš 8 gadu garumā pazemoja un seksuāli izmantoja dzīvebiedres mazgadīgo meitu 20
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Dati ir interpretējami dažādi,” Keris par kādu vakcīnas pētījumu, kur piedalījās miljons cilvēku 56
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs jūs ļoti lūdzam palīdzēt mums…” – Baltkrievijā aizturētā žurnālista Protaseviča vecāki lūdz palīdzību Angelai Merkelei 31
19 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā sakopt daiļdārzu pēc lietusgāzēm?
17 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Eglīša tvīts, Šuplinskas atsaukšanas un Rancāna uzstāšanās. Par ko JKP mulsinošājām aktivitātēm saka paši partijas biedri? 15
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ērču pārnēsātā un suņiem ļoti bīstamā slimība babezioze Latvijā progresē: 30 līdz 45% saslimušo dzīvnieku neizdodas glābt 5
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vladimirs Putins raksturojis Donaldu Trampu kā neparastu, talantīgu personību, bet Džo Baidenu kā karjeras cilvēku 38
19 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
“No atvērtas aptieciņas līdz kļūmēm, kuru dēļ jāpārsēdina pasažieri,” “airBaltic” tehniķis stāsta, kā ikdienā rūpējas par lidmašīnu drošību 1
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 20
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Šadurskis: Vislielākā diskriminācija ir tas, ka darba vietās prasa izglītību 108
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Būs šoks un neapmierinātība, kad cilvēks saņems 500 eiro rēķinu. Eksperte par jauno nodokļu sistēmu 100
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Nora, Ija un Lenora
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noticis pārpratums! Aktrise Dārta Daneviča tomēr nebūs Eglīša preses sekretāre 36
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Piecu tablešu vietā nākotnē dzersim vienu, bet maksāsim par to vairāk!” Pēteris Apinis par to, kas notiek pasaules un Latvijas farmācijā 40
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Gulašs! Otrā dienā – vēl labāks 4
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš labi dzīvo, tāpēc nesaprot, ka 80% Latvijas iedzīvotājiem kovida laiks bija neizturams!” Šuplinska par kretīnisku rīcību valdībā 234
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Maz prieka no puķēm, ja tās nesmaržo: kuriem vasaras ziediem piemīt izcila smarža? 5
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Var gadīties, ka apstākļu piespiedīs koriģēt iepriekš pieņemtos plānus! Horoskopi no 14. līdz 20.jūnijam
18 stundas