Foto: FreePik

5 padomi, kā iekārtot bērna istabu: līdzsvars starp atpūtas un mācību zonām 0

Iekārtojot istabu bērnam, svarīgi, lai pieaugušie ieklausās atvases vēlmēs, jo bieži vien tieši dažu detaļu un aksesuāru maiņa interjerā ir tas, kas būtiski ietekmē gan atmosfēru telpā, gan bērna vēlmi būt radošam un mācīties. Visbiežāk bērnistaba pilda vairākas funkcijas, telpai pielāgojoties bērna prasībām, mainīgajām vajadzībām, interesēm un arī estētikas izjūtai, norāda interjera dizainere Dace Stabulniece.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 11
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem
Kokteilis
6 lietas, pēc kurām vīrieši klusībā alkst gultā, bet nevēlas to atzīt
Lasīt citas ziņas
Foto: 220.lv

Lūk, 5 principi, kas īpaši noderēs skolas vecuma bērnu vecākiem:

1. Noskaņa istabā

CITI ŠOBRĪD LASA

Pirms sākt skolēnam paredzētas istabas plānošanu un interjera elementu atlasi, ieteicams ar bērnu izrunāt būtiskas nianses ne tikai par ērtībām, bet arī istabas iecerēto tematiku, noskaņu un bērna īpašajām vēlmēm. Tikpat būtiski ir atšķirt bērnu no tīņa, kas attiecīgi ietekmēs arī telpas kopējo tēlu. “Sava bērna vēlmju un vajadzību apkopošana noteikti būs cieši saistīta ar to, cik ērti atvase pēc tam jutīsies savā privātajā telpā. Tieši ērtības un labsajūta ietekmēs gan bērna produktivitāti, mācoties un darbojoties, gan patiku savā istabā uzturēties. Tik pat svarīgi ir rast atbildi uz jautājumu par telpas kopējo stilistiku, krāsu un materiālu gammu, ” atzīmē interjera dizainere Dace Stabulniece.

Visbiežāk bērni pirmsskolas un sākumskolas vecumā izvēlas īpaši spilgtu tematiku un nebaidās no krāsām.

Tomēr jāatceras, ka aktīvi tēli, košas krāsas ne tikai ātri var apnikt, bet arī nomākt.

Tieši tāpēc bieži vien vecāki saviem bērniem piedāvā un izvēlas interjeru, kas ir adaptējams kā jaunajiem skolēniem, tā arī tīņa vecuma bērniem. “Izvēloties universālu stilu, ieteicams priekšroku dod tik iecienītajam skandināvu stilam – dabai tuvajām krāsām, materiāliem, lakoniskām formām un atturīgiem akcentiem. Tas ļaus pavisam vienkārši adaptēties gan bērna mainīgajai gaumes izjūtai, gan vajadzībām,” norāda D. Stabulniece.

Raksturojot stila un krāsu tendences, dizainere piebilst, ka pēdējā laikā aktuāls ir kļuvis arī “unisex” bērnu istabu interjers. Savukārt krāsu ziņā tiek izvēlētas tādas krāsas kā sinepju dzeltenais, okeris, piparmētru zaļais, kā arī nemainīgi melns, pelēks un balts. Aktīvāks krāsu pielietojums drīzāk ir interjera elementos, kas ir viegli nomaināmi, piemēram, aizkaros, gultasveļā, paklājā, u.tml.

2. Skolēna istabā vissvarīgākā zona – gulēšanai un atpūtai

Pirmā un pati būtiskākā skolēna istabas zona ir vieta gulēšanai un atpūtai. Lai starplaikos mācībām būtu patīkami un netraucēti relaksēties, ērta un omulīga guļvieta noteikti ir viens no būtiskiem iemesliem, kādēļ bērns vēlēsies vairāk laika pavadīt savā telpā. “”Noteikti ir vērts pieminēt arī multifunkcionālas mēbeles, kam liela loma ir kompaktas un reizē ērtas telpas veidošanā. Tagad tik ļoti populāras un reizē vizuāli gaumīgas ir “trīs vienā” mēbeles, ko piedāvā, piemēram, interneta tirdzniecības centrs 220.lv –  guļvieta, mācību zona un vieta mantu glabāšanai,” uzsver D. Stabulniece.

Reklāma
Reklāma

3. Ērta mācību zona

Iekārtojot skolēna istabu, jāatceras, ka mēbelēm ne tikai jāiekļaujas interjerā, bet tām ir jābūt ergonomiskām, domājot par bērna stāju un kopējo veselību. “Svarīgi ir izvēlēties ergonomiski pareizu krēslu, kuram ir regulējams sēdekļa un muguras augstums, kā arī sēdekļa dziļums. Tāpat šobrīd ir pieejami arī rakstāmgaldi ar elektroniskām vai manuālām augstuma regulācijas iespējām, kas ļauj no sēdošas darba pozīcijas ērti pāriet stāvošā, tā ļaujot atpūsties mugurai.

Mācību zonā jāparedz vieta darbu plānošanai, organizēšanai un pārraudzībai, kas bērnam būs lielisks palīgs ikdienā.

Šim nolūkam izmantojiet tāfeles vai īpašas sienas uzlīmes rakstīšanai,” pieredzē dalās D. Stabulniece, uzsverot, ka ļoti bieži šī zona tiek izmantota arī hobijiem, piemēram, dažādu rokdarbu veikšanai.

4. Lasīšanai – speciāls atzveltnes krēsls un apgaismojums

Lai arī skolēni nereti mīl iekārtoties savās guļvietās, lai palasītu, vai citreiz – jebkurā citā mājokļa istabā, svarīgi ir parūpēties par speciālu lasīšanas zonu tieši pašas atvases istabā. Nereti vecāki aizmirst, ka, lai veicinātu lasītprieku, arī tam ir vajadzīga mājīga un komfortabla vieta. “Minimālais komplekts ir atzveltnes krēsls un līdzās novietots pietiekams apgaismojums, piemēram, stāvlampa. Tas sekmēs vēlēšanos pavadīt laiku pie grāmatām,” pārliecināta D. Stabulniece.

5. Vieta rotaļām un izklaidei

Arī skolēna attīstībai joprojām svarīgas ir rotaļas un dažādas vecumam atbilstošas izklaides, līdz ar to viena istabas zona jāaprīko tieši šīm aktivitātēm. “Piemēram, tā var būt vieta zīmēšanai, izvietojot molbertu. Šūšanai noderēs manekens. Sportiskiem bērniem un pusaudžiem ieteicams padomāt par iespēju izvietot dažādus atribūtus vingrošanai – zviedru sienu, vingrošanas bumbu, jogas paklājiņu, tā radot apstākļus veselīgākam dzīvesveidam. Cits bērns, iespējams, priekšroku dod galda spēlēm,” uzsver D. Stabulniece, piebilstot, ka ērta vide ne tikai atstās labvēlīgu ietekmi uz mācību procesu, bet skolēna dzīves kvalitāti kopumā.

Interjera dizainere arī atgādina, ka jebkuras telpas iekārtošana ir radošs process, tāpēc ir svarīgi nepārsātināt ar mēbelēm, bet gan atstāt brīvu vietu jaunām idejām un detaļām, kas telpu pēc kāda laika atsvaidzinās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.