Praktiski
Dārzs

Augu kolekcija no spraudenīša. Ciemos pie augu kolekcionāres Allas Ansbergas1

Tik bagātīga augu kolekcija kā ALLAI ANSBERGAI nav nevienam citam Rojā, pārliecināti ir vietējie iedzīvotāji. Skaisti dārzi ir daudziem, bet šajā ir sevišķi daudz dažādu skujeņu, rožu, delfīniju. Turklāt lielu daļu augu saimniece izaudzējusi pati no spraudenīšiem un sēklām. Allai ir zaļie pirkstiņi, atzīst kaimiņienes.

Dārzs un puķes Allai bijušas mīļas visu dzīvi, taču izvēlēties ar tām saistītu profesiju pietrūcis drosmes. Tagad, esot pensijā, savu aizraušanos saimniece liek lietā, veidojot košu dārzu, galveno vietu atvēlot skujeņiem, lapu kokiem un krūmiem, ziemcietēm un sīpolpuķēm ar atšķirīgu ziedēšanas laiku. No viengadīgajām vasaras puķēm audzē tikai samtenes un ledenītes krāsu akcentam.

– Vienmēr gribas kādu jaunu augu, bet ne visu, kas iepatīkas, var iegādāties, jo tad būtu bankrots, – joko Alla. Tāpēc viņa rīkojas tā: ja iepatīkas kāds augs – čiks, un spraudenītis nost! Mājās liek apsakņoties, un drīz vien, pēc kāda gada, pašai stādiņš kā no veikala. Pēc gadiem pieciem jau pieklājīga izskata ziedētājs. Pēc deviņiem – īsts milzis, kā vairākums augu Allas dārzā. Gaidīšana nav nemaz tik traka, atzīst saimniece, jo laiks paiet nemanot.

Patlaban ir īstais brīdis, lai pavairotu iepatikušos augu, viņa skaidro. Arī pati to vienmēr dara vasaras vidū, jūlija beigās, augusta sākumā, kad auga skaistums un vērtība labi redzama. Vajadzīga tikai drosme, jo spraudenis naudu nemaksā, bet, ja apsakņojas, prieks ir liels.

 


Dzīvīgs dzīvžogs

Kad pirms 40 gadiem ienākuši šajās mājās, pirmais darbs, tāpat kā daudziem, bijis stādīt dzīvžogu. Izvēlējušies klintenes. Tās labi augušas, taču cirpšana sagādājusi milzu darbu. Izdevies izaudzēt gandrīz divus metrus augstu sienu, taču, lai izskatītos glīti, dzīvžogs sezonā jāfrizē vairākas reizes. Blīvais, vienmuļais stādījums sācis nomākt un metis lielu ēnu. Tad nolēmuši ielas pusē no tā atteikties un vietā uzlikuši dēļu sētu, kas slīgst dažādu skuju koku un košumkrūmu kupenās. Alla atzīst, ka tā pašai labāk patīk, turklāt pilsētas dārzā svarīgs ir katrs jauniegūts zemes pleķītis, kur var iestādīt jaunus augus.

Taču daļā dārza klinteņu dzīvžogs saglabāts un ir lielisks fons lielajiem rožu krūmiem, delfīnijām. Tagad Alla plāno to atjaunot, vairāk apgriežot zarus. Tas būs vairāku gadu darbs, jo dārzā neko nedrīkst sasteigt. Vajadzīga liela pacietība.

Rožu kolekcija

Allas sirds pieder rozēm. Visām! Tomēr vieta un kopšana liek bremzēt kaislību. Pirms pārdesmit gadiem bijis vienalga – kura, jo visas skaistas, bet tagad jaunas iegāde tiek pārdomāta. Tās tiek pētītas katalogos, interneta vietnēs, lasīti apraksti un audzētāju atsauksmes. Kolekciju visu laiku papildina draugu dāvātās rozes, jo visi zina, kas visvairāk iepriecinās saņēmēju.

Vecākajām rozēm jau ir pārdesmit gadu. Tās saimniece gatavojas nomainīt, jo, kaut gan kopta krūma mūžs ir ilgs, tas nevar sacensties ar jaunu, dažus gadus vecu skaistuli. Puse kolekcijas ir pašas audzētas rozes no spraudeņiem. Alla pārliecinājusies, ka patsakņi ļoti labi pārcieš ziemu un aug vēl spēcīgāk nekā potētās. Īpaši viņai izdodas favorītes – angļu rozes. Pirmos patsakņus viņa izaudzējusi, apgriežot vedeklai dāvinātus rožu stādus. Tagad Alla iemanījusies apsakņot, arī kopjot atlūzušu dzinumu. Ja nav laika tūliņ darboties, spraudeni iemetot ūdens spainī. Kad viesojamies šajā dārzā, spainī savu kārtu uz apsakņošanos gaida gan pāris rožu dzinumu, gan bārbeles zars.

Sapņu delfīnijas

Rozēm piestāv delfīnijas, nospriedusi Alla un meklējusi pēc iespējas garākas un varenākas. Tādas atsūtītas no Anglijas. Šis ir pirmais īstais ziedēšanas gads. Pērn viņa delfīnijas sējusi martā, tās uzziedējušas jau rudenī, bet daudz pieticīgāk. Vismaz ziedu krāsu un pildījumu parādījušas. Tukšā sēklu paciņa nav saglabāta, lai pasūtītu atkal, tāpēc Alla nolēmusi pati ievākt sēklas un sēt – gan jau kaut kas izaugs. Daļu viņa mēģinās pavairot ar spraudeņiem. Viens nejauši radies, kad ravējot atlūzis liels, ziedošs dzinums. To saimniece nogriezusi un podā iedēstījusi tikai sprīdi garu stumbenīti ar sakneņa daļu. Jumtiņam uzlikusi plastmasas pudeli – un aug!

Taču saimniece secina: jo lielākas delfīnijas, jo pamatīgāki balsti vajadzīgi, turklāt svarīgi tos uzlikt laikus, kamēr ziedu vāle nav kļuvusi pārāk smaga. Delfīniju ziedi, tiklīdz noliecas, strauji ceļ galus gaisā, un tad skaistu, taisnu ziedu vairs nevar dabūt.

Pārstāda naktī

Saimniecei sevišķi netīk augus cirpt, turēt rāmjos, un tas prasa daudz darba. Ja redz, ka kaut kas nav īsti vietā, labāk to pārstādīt. Viņai pašai pārstādīšanas trakums varot uznākt katrā laikā, arī pašā vasaras vidū. – Pat lapaiņi neapvainojas, tikai jāzina noslēpums, – piebilst Alla. Viņa augus pārstāda vēlu vakarā, naktī. Mājinieki dīvaino rosīšanos izsmej, bet tas nekas. Pirms pārstādīšanas jaunizvēlētajā vietā izrok bedri un tajā salej labi daudz ūdens, lai rodas īsts šļumpis. Tad augu pārvelk un iestāda dubļu vannā. No rīta krūms nesaprot, kas noticis, un turpina augt nevainojami. – Tikai izraktais tūliņ jāpārstāda, kavēties nedrīkst, – piekodina Alla.

Baro mēreni

Allas rozes un citi augi iztiek bez kūtsmēsliem, galvenā ēdienreize tiem ir pavasarī, kad tiek dots mēslojums ar NPK saturu 16-16-16. Augustā baro otrreiz ar kālija magnēziju, kas veicina augu nobriešanu, palīdz sekmīgāk pārziemot. Dažkārt Alla augus palutina ar kūtsmēslu vai nātru vircas raudzējumiem. No trīs dienas mērcētām nātrēm viņa gatavo šķidrumu, ar kuru profilaktiski miglo augus. Tas palīdz imunitātei, augi mazāk slimo un nepatīk kaitēkļiem.

Meklē sabiedrotos

Labas idejas iedvesmai Alla rod internetā. Tur viņa sarakstās ar domubiedriem un dalās pieredzē, atradumos. Kad kādas interesantas sēklas pasūtītas, nevar aprakstīt to prieku un gaidīšanas azartu, kamēr sadīgst! Alla atzīst, ka nereti tas ir pats galvenais. Augu piķēšana un kopšana vairs nešķiet tik interesanta. Ja sēklas labi sadīgušas, pietiek stādu arī citiem. Stādu un sēklu apmaiņas draudzenes ir gandrīz visos Latvijas nostūros. Sūtījumi ceļo turpu–šurpu. Reizēm ar jaunajiem stādiem var vai visu ciemu apdāvināt. Piemēram, zilā auzene, kas ir ļoti skaists daudzgadīgs augs, ar sēklām pavairojas izcili labi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.