Praktiski
Mājas

Bērna drošība virtuvē: iekārtojam telpu maksimāli ērti, praktiski un droši0


Sienu un grīdas apdarei – viegli kopjami un ekoloģiski materiāli.
Sienu un grīdas apdarei – viegli kopjami un ekoloģiski materiāli.
Foto no “Arens Rīga” arhīva

Iekārtojot mājokli, kurā dzīvo arī bērni, jāņem vērā daudz vairāk noteikumu un apstākļu nekā mājā, kur dzīvos tikai pieaugušie. Īpaša uzmanība jāpievērš virtuvei.

Apdares materiāli

Virtuves apdarei ieteicams izmantot tādus materiālus, ko viegli kopt un kas vienlaikus ir arī droši bērnam. Sienām derēs krāsas uz ūdens bāzes, kuras bagātinātas ar piedevām, kas atgrūž putekļus un netīrumus. Tapetes, ņemot vērā bērna vēlmi virtuvē darboties kopā ar pieaugušajiem, nebūs tā labākā izvēle, jo tās smērējas ātrāk, turklāt nav izturīgas pret mehāniskiem bojājumiem. Lai arī flīzes vieglāk kopt, grīdai ieteicams izvēlēties izturīgu laminātu vai koku, jo uz šiem materiāliem bērna iespējamie kritieni nebūs tik sāpīgi un uz grīdas nokritušie trauki mazāk plīsīs. Darba virsmām labi derēs jaunie kompozītmateriāli, kurus ieklāj bez šuvēm, – tie ir izturīgi, viegli kopjami un tīkami taustei.

Plānojums

Plānojot virtuvi, jāpadomā ne tikai par ērtu un parocīgu virtuves iekārtas izvietojumu, bet arī par to, kur būs bērna sēdvieta, cik tālu tā atradīsies no plīts, citām elektroierīcēm un loga, vai tā būs pietiekami ērti pieejama utt. Ēdamgaldam jābūt pietiekami plašam, lai bērns, kas sāk mācīties ēst patstāvīgi, uz tā var ērti sasniegt visu nepieciešamo. Arī piekļūšanai un sēdēšanai jābūt ērtai un, galvenais, stabilai. Tāpēc jāpadomā par speciāli bērnam paredzētu krēslu ar barjeru, bet vēlāk par stabilu un drošu krēslu, kas nesasveras vai neapgāžas, ja bērns pats mēģina uz tā apsēsties vai norāpties no tā.

Vērts lūkoties pēc izturīgas un viegli kopjamas galda virsmas, jo, kamēr bērns maziņš, galdautu vai salvetes labāk nelietot – mazais, paraujot galdautu, paliktni vai salveti aiz viena stūra, var uzgāzt sev virsū visu uz galda esošo.

Tāpat jāpievērš uzmanība virtuves furnitūrai. Atvilktnes ar “uzspied-atveras” (“push-open”) sistēmu vai elektromehānismu nederēs, jo tās var atvērties nejauši un tādējādi traumēt bērnu.

Tehnikas izvietojums

Mazajai virtuves tehnikai ieteicams izmantot parocīgi izvietotas rozetes, lai ierīču vadi nestieptos pāri galdam vai citām virsmām un neapdraudētu bērna drošību.
Foto no “Arens Rīga” arhīva


Atšķirībā no citām telpām virtuvē nākas izvietot lielu daudzumu elektroierīču un sadzīves tehniku. Lielāko tehniku vēlams iebūvēt, bet mazajai virtuves tehnikai izmantot parocīgi izvietotas rozetes. Tās var būt iebūvētas darba virsmā, ierīkotas pie augšējo skapīšu apakšējām sieniņām vai iemontētas izvelkamos blokos, tad ierīču vadi nestiepsies pāri galdam vai citām virsmām un neapdraudēs bērna drošību, turklāt rozetēm noteikti jābūt aprīkotām ar aizsargvāciņiem.

Kamēr bērni mazi, ledusskapim, atvilktnēm, logam un ieejas durvīm vēlams izmantot speciālos durvju bloķētājus.

Savukārt cepešplītīm un trauku mazgājamām mašīnām pieejama papildu drošības funkcija “Child Lock”, kas neļauj ierīci atvērt vai ieslēgt pašam.

Izvēloties plīti, vēlama kombinācija ar dažādām drošības funkcijām. Piemēram, gāzes liesmas kontroles funkcija atslēdz gāzes padevi, ja liesma tiek nopūsta, automātiska atslēgšanās funkcija, ja uz plīts nekas netiek gatavots u. c. Gatavojot uz indukcijas plīts, tiek karsēts tikai trauks, bet pārējā gatavošanas virsma paliek auksta.

Vislabāk, ja tiek izvēlētas atsevišķi iebūvējamās cepeškrāsnis. Tad tās var novietot augstāk – tā, lai bērnam tās nav aizsniedzamas. Visdrošākās ir cepeškrāsnis, kas aprīkotas ar dubultā vai trīskāršā stikla durvīm. Tās nesakarst, un bērns pie tām nevar apdedzināties. Arī mazā sadzīves tehnika – sulu spiedes, tosteri, kafijas automāti, elektriskās tējkannas u. c. – jānovieto tā, lai bērns tos nevar aizsniegt.

Uzglabāšana

Rūpīgi jāizplāno arī bērnam bīstamo priekšmetu un produktu glabāšana. Asie priekšmeti jānovieto augstākos plauktos vai atvilktnēs, kam ir bloķētāji. Tas pats sakāms arī par zālēm, sadzīves ķīmiju un specifiskām vielām vai garšvielām. Bieži netiek padomāts par smagāku priekšmetu novietošanu – dažādām kastēm, pudelēm. Tām labāk ierīkot glabāšanas vietu tuvāk grīdai, lai tās nejauši nevarētu uzkrist bērnam virsū. Ja saimniecībā tiek uzglabāti arī polietilēna maisiņi, arī tie jānovieto bērnam neaizsniedzamā vietā, jo, uzmaucot maisiņu sev galvā, bērns var sākt smakt.

Sava saimniekošanas vieta

Lai tomēr, par spīti daudzajiem drošības noteikumiem, uzturēšanās un darbošanās virtuvē mazajam būtu interesanta, ir vērts ierīkot speciālu atvilktni vai plauktu bērnam, kam jābūt brīvi pieejamam, un tajā novieto dažādi virtuves aksesuāri un rotaļu piederumi, ar kuriem mazulis var virtuvē darboties un mācīties saimniekot. Piemēram, mazas piparkūku un cepumu formiņas, koka mīklas rullītis, rotaļu trauki un virtuves piederumi, personiskais priekšauts u. tml.

Uzmanība kopā ar bērnu virtuvē

Ilustratīvs foto
Foto no “Arens Rīga” arhīva


* Neatstājiet vaļā cepeškrāsns un trauku mašīnas durvis ne uz brīdi.

* Neatstājiet pannas un katliņus uz plīts malas tā, ka rokturi ir bērnam aizsniedzami.

* Neatstājiet krūzes un traukus ar karstu ēdienu un dzērienu bērnam pa tvērienam.

* Sekojiet, lai grīda būtu sausa un uz tās nevarētu palīdēt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 praktiskas mobilās lietotnes ērtākai ceļošanai
2 dienas
LA
LA.LV
Praktiski
Lai atvaļinājums izdotos, laikus jāparūpējas par ģimenes un mājokļa drošību
3 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
TOP 6 dzērienu receptes tveicīgām vasaras dienām: arī rožu limonādes recepte!
3 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Kopā ar Covid-19 slimnieku autobusā kopā braukuši 109 pasažieri
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Par ko saņem pamatalgu? Nezina… Stradiņa slimnīcā pārbaudīs, vai jaunais atalgojuma modelis ir dzīvotspējīgs
5 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Pārsteidzošs čekas dokumentu atradums. Atrastie materiāli atklāj informāciju par pēckara laika nacionālo partizānu kustību 2
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Konkursā uz Valsts policijas priekšnieka amatu pieteikušies vienīgie ģenerāļi policijā 1
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Izveseļojušies 88% sasirgušo; viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
2 stundas