Foto: Karīna Miezāja

Latvijā plāno atbalstīt vien no atkritumiem ražotu biogāzi, rosinot ražotājus kļūt par sanitāriem 0

Uldis Graudiņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Sadzīves atkritumu poligonos biogāzi iegūst galvenokārt no atkritumu apglabāšanā radušās gāzes. Getliņu poligonā ir izveidota atsevišķa šūna bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem, kur savāc biogāzi, ko tālāk izmanto siltuma ražošanā siltumnīcām un elektroenerģijas ražošanai. Tas ļauj šajā poligonā ražot visvairāk siltuma – aptuveni 20 MWh, un elektroenerģijas – aptuveni 35 GWh.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Aptuveni 40 biogāzes stacijas darbojas lauksaimniecības uzņēmumos un izmanto lauksaimniecības izejvielas. Gandrīz visas biogāzes stacijas kā izejvielu biogāzes ražošanai ir uzrādījušas kūtsmēslu izmantošanu, tomēr vien četras ir saņēmušas atļauju pārtikas atkritumu izmantošanai biogāzes ražošanā.

Citas visizplatītākās izejvielas ir neapstrādāti dzīvnieku izcelsmes blakusprodukti, kausēti tauki un zivju eļļa, ko neizmanto kā dzīvnieku barību un taukvielu pārstrādei, piens, jaunpiens un no piena un jaunpiena atvasināti produkti un citi pārstrādei paredzēti produkti. No iepriekš nosauktajām izejvielām līdz +42 grādu temperatūrā bez skābekļa klātbūtnes ražo biogāzi.

Jābūt sanitāriem, bet vai ir?

Biogāzes stacijām būtu jābūt sanitāriem, kas rūpējas par atkritumu pārstrādi enerģijā, siltumā, augsnes mēslojumā un citiem mērķiem. Biogāzes ražotnēs izmantotā tehnoloģija ir līdzeklis atkritumu pārstrādei. Tomēr ne visas biogāzes stacijas var pārstrādāt visu veidu atkritumus.

Iemesli ir dažādi, tostarp dažādu atkritumu pieejamība, stacijas izmantotā ražošanas tehnoloģija. Piemēram, “Agro Iecava” mātesuzņēmums pusē no savu 2700 ha platību audzē kukurūzu, āboliņu biogāzei, atlikušajā platībā graudaugu kultūras.

Biogāzes stacijas darbināšanai izmanto putnu fabrikas “Balticovo”, cūku fermas “Gaižēni” kūtsmēslus, kā arī no Ogres un Jelgavas notekūdeņu attīrīšanas iekārtām vestās notekūdeņu dūņas. Tātad biogāzes ražošanai audzēto kultūru dēļ aprites ekonomikas modelis nav ieviests.

Neraugoties uz to, “Agro Iecava” biogāzes ražošanā radušos siltumu pārdod Iecavas pilsētai un izmanto malkas žāvēšanai. “Agro Iecava” vadītājs Martiņš Pelšs īpaši uzsver pilsētu attīrīšanas iekārtu notekūdeņu dūņu pārstrādes svarīgumu. Par 1 kWh elektroenerģijas pārdošanu uzņēmums pērn saņēma 18,9 centus, šajā gadā tas saņemot par 20% mazāk.

Ekonomikas ministrijas (EM) patlaban gatavotie labojumi Ministru kabineta noteikumos nr. 560 paredz apvērsumu atbalsta sniegšanā, liekot biogāzes stacijām atmaksāt valstij agrāk nepamatoti saņemto 55 miljonu eiro lielo atbalstu (Lauksaimniecības biogāzes apvienības dati), toskait vairāki miljoni eiro būšot jāatlīdzina arī valstij piederošajai mācību saimniecībai “Vecauce”.

Visticamāk, kaut kas ar karsto vēlmi mazināt OIK maksājumu noticis ačgārni, tāpēc janvāra sākumā puses tiksies, lai rastu kopsaucēju.

M. Pelšs teic, ka “Agro Iecava”, “AD Biogāzes stacija” Zemgalē un “RZS Energo” nākotnē ir iecerējušas pāriet vien uz atkritumu izmantošanu biogāzes ražošanā.

“Tomēr šeit atkal rodas problēma – šie emisijas veidojošie kūtsmēsli ir jānogādā līdz biogāzes stacijai. Tas prasa izmaksas. Politiķi noteikti nevēlēsies tās uzlikt uz kūtsmēslu ražotāja, tas ir, uz zemnieka, pleciem,” tā M. Pelšs.

“Ja Latvijā paliek un darbojas visas biogāzes stacijas, tajās var pārstrādāt vien niecīgu daļu. Kas notiks ar atlikušajiem kūtsmēsliem? Par to neviens skaļi nerunā, jo tādā gadījumā notiks revolūcija. Ja zemniekiem liks maksāt, viņi brauks uz Rīgu protestēt. ES politika nosaka, ka emisijas lauksaimniecībā ir būtiski jāsamazina.

Hipotētiski rēķināju, ka saimniekiem gadā būs jāmaksā daudzos desmitos mērāmi eiro par govi. Tas ir maksājums par emisijām, kas rodas, ja kūtsmēslus izmet uz lauka,” secinājis SIA “Grow Energy” vadītājs Raivis Bunduls.

Viņš piebilst – valstij būtu jādomā par to, kā rosināt biogāzes staciju izveidi, nevis par to ierobežošanu.

Einārs Cilinskis, EM vecākais referents, uzsver – ar līdzšinējām darbības metodēm biogāzes stacijas turpmāk darboties nevarēs. Latvijas iedzīvotāji 2019. gadā OIK maksājumā pie tirgus cenas piemaksāja 40 miljonus eiro, toskait puse no šīs naudas maksāta no valsts budžeta.

“Sabiedrība nav gatava turpmāk maksāt šādu naudu,” tā E. Cilinskis. Gan viņš, gan arī citi ministriju ierēdņi un politiķi izeju redz biometāna ražošanā un izmantošanā.

Virzība uz biometānu

Latvijas valsts jau rezervējusi vairāk nekā 21 miljonu eiro ES atbalsta naudas biometāna iekārtu uzstādīšanai atkritumu poligonu biogāzes stacijās ES 2021.–2027. gada plānošanas periodā.

EM uzsver – ņemot vērā Nacionālajā enerģētikas un klimata plānā 2021.–2030. gadam noteiktos mērķus, īpaši būtiski ir saglabāt tādas biogāzes ražošanu un izmantošanu, kam izejviela ir kūtsmēsli un atkritumi.

Šāds virziens nostiprināts arī dažādos Eiropas Savienības līmeņa dokumentos. Vairākos sektoros – gan notekūdeņu dūņu apsaimniekošanā, gan lauksaimniecībā – arī būtu lietderīgi ražot biogāzi vairāk, to tālāk izmantojot transporta sektorā biometāna veidā, bet risinājumi galvenokārt būtu jāmeklē lauksaimniecības un atkritumu apsaimniekošanas politiku ietvarā.

EM patlaban strādājot pie risinājumiem, lai veicinātu biometāna, proti, bagātinātas biogāzes, kas pēc savas kvalitātes ir tuva dabasgāzes kvalitātei, ražošanu no šādas biogāzes. Ar biometānu iespējams darbināt CNG jeb saspiestās dabasgāzes transporta līdzekļus. Biometāna izmaksas ir augstākas nekā dabasgāzes cena, tāpēc tiekot strādāts pie risinājumiem, lai veicinātu biometāna konkurētspēju.

Netiek plānotas tiešas ražošanas subsīdijas, bet sadarbībā ar citu nozaru ministrijām tiek piedāvāts atbalstīt investīcijas biometāna ražošanas iekārtās un arī ar CNG darbināmu transporta līdzekļu (piemēram, sabiedriskā transporta autobusu) iegāde, paredzot nosacījumu investīciju saņēmējam izmantot biometānu, nevis dabasgāzi.

Video:

EKSPERTA VIEDOKLIS

Latvijā biogāzei meklē atkritumus

Kristīne Veģere
Foto: Karīna Miezāja

Kristīne Veģere, inženierzinātņu doktore, RTU vadošā pētniece: Biogāze ir svarīgs rīks aprites ekonomikas principu ievērošanā, jo, pārstrādājot lokāli radītos atkritumus enerģijā un radot ilgtspējas izejvielu–piegādes–izmantošanas ķēdes, ir iespējams ne tikai iegūt neatkarību no importētām fosilajām izejvielām, bet arī attīstīt reģionus, radīt jaunas darba vietas, samazināt SEG emisijas un palīdzēt tikt galā ar organisko atkritumu plūsmām.

Latvijas biogāzes sektorā pēdējos gadus ir vērojamas būtiskas pārmaiņas – tiek meklētas arvien jaunas atkritumu plūsmas, lai samazinātu enerģētisko kultūru izmantošanu, kas arī ir izdevies, jo atkritumu īpatsvars Latvijā sasniedz pat 75–80%, kā arī tiek optimizēts tehnoloģiskais process un meklēti risinājumi, kā pāriet no elektroenerģijas uz biodegvielas biometāna ražošanu.

Biometānu, kas iegūts, attīrot biogāzi, var izmantot kā degvielu. Tiek prognozēts, ka biometāna patēriņš Eiropā līdz 2030. gadam pieaugs līdz pat desmit reizēm, galvenokārt nodrošinot kravas transporta un pasažieru pārvadājumu sektoru attīstību.

Jāņem vērā, ka jau ar 2024. gadu ir jāsamazina pirmās paaudzes biodegvielu īpatsvars, taču būtiski jāpalielina modernās jeb otrās paaudzes biodegvielu īpatsvars, kur biometānam pēc izmaksām un SEG emisiju samazināšanas iespējām ir būtiskas priekšrocības. Arī mēs Latvijā varētu lietderīgi un tālredzīgi izmantot esošās biogāzes stacijas jaudas, lai pārietu uz vietēji ražotu degvielu, kas izmaksu ziņā pielīdzinās dīzeļdegvielas cenai.

LA.LV Aptauja

Vai Latvijai no CO2 emisiju kvotu pārdošanas gūtās naudas būtu jāatbalsta biometāna ražošana biogāzes stacijās?

  • jā, ir jātbalsta tāpēc, ka tas būtu taisnīgi - biometāna ražošana mazinās emisijas, attīstīs vietējo ražošanu un mazinās valsts atkarību no importētajiem energoresursiem
  • nav jāatbalsta, nauda ir jāpieškir elektromobilitātes attīstībai
  • nav jāatbalsta, nauda ir jāpiešķir uzņēmējiem valstij izvirzīto klimata pārmaiņu mērķu sasniegšanai
  • nē, nauda ir jāpiešķir akustiskās koncertzāles Rīgā būvniecībai.

UZZIŅA

Biogāze

Biogāze ir dažādu gāzu maisījums, kas veidojas, metānu veidojošām baktērijām anaerobos ap­stākļos iedarbojoties uz bioloģiski noārdāmajiem materiāliem.

Sastāvs ir atkarīgs no pārstrādājamo materiālu veida, kā arī pārstrādes procesa parametriem. Pēc apjoma galvenās sastāvdaļas ir enerģētiski vērtīgais metāns (CH4) 50–70% un oglekļa dioksīds (CO2) 30–40%. Papildus mazākos daudzumos veidojas citas gāzes, toskait ūdeņradis (5–10%), slāpeklis (1–2%), sērūdeņradis (mazāk nekā 1%, piejaukums ir atkarīgs no izejvielas), ūdens tvaiki (0,3%).

Latvijā darbojas 52 biogāzes stacijas (2018. gada dati), toskait piecas pie atkritumu poligoniem “Getliņi”, “Ķīvītes”, “Daibe”, “Brakšķi” un “Piejūra”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sadzīves atkritumu poligonos kopējā uzstādītā elektriskā jauda ir 10,3 MW. Pavisam šajos poligonos 2018. gadā ražoja aptuveni 10% no visās Latvijas biogāzes koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas, kas 2018. gadā bija 374 GWh.

Avots: Latvijas Atkritumu saimniecības asociācija

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu 1
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
18 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
15:24
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
14:24
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 2
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
6 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 1
2 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
1 stunda
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aukstākā nakts pēdējo četru gadu laikā: Latvijā reģistrēta zemākā gaisa temperatūra Eiropā 2
6 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
54 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Aizliegts uz mūžu. Kādas sekas radīs mēģinājumi izrēķināties ar Trampu? 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cīnīsies par darbinieka tiesībām brīvajā laikā atslēgties no darba e-pasta un tālruņa
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nelegālā Jaungada ballīte Siguldas viesu namā: prokurors nožēlo, ka piedalījies 6
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 66
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 77
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Viss plūst un mainās, viss notiks citādi nekā iepriekš! Horoskopi no 18. līdz 24.janvārim
4 stundas