Pērn par paaugstinātu nodokļa likmi ēkām, kurām bijis pārsniegts būvdarbu ilgums, jau izlēmusi Liepājas pašvaldība. Par augstākas likmes piemērošanu ēkām, kuras līdz 30. septembrim nebūs nodotas ekspluatācijā, īpašniekus jau brīdinājusi Jelgavas pašvaldība, Carnikavas novada pašvaldība un citas.
Pērn par paaugstinātu nodokļa likmi ēkām, kurām bijis pārsniegts būvdarbu ilgums, jau izlēmusi Liepājas pašvaldība. Par augstākas likmes piemērošanu ēkām, kuras līdz 30. septembrim nebūs nodotas ekspluatācijā, īpašniekus jau brīdinājusi Jelgavas pašvaldība, Carnikavas novada pašvaldība un citas.
Foto: Timurs Subhankulovs

Kaimiņam, kurš visu mūžu būvē māju paša spēkiem, tagad pašvaldība varēs uzlikt 15 reižu lielāku nodokli 140

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
Lasīt citas ziņas

 

No šī gada 1. oktobra pašvaldības var izlemt par nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšanu tām ekspluatācijā nenodotajām dzīvojamām ēkām, kuru būvniecība bijusi uzsākta pirms 2014. gada 1. oktobra un kuras to īpašnieki izmanto.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašvaldības tā izmantotu likumā noteiktās tiesības aplikt ekspluatācijā nenodotās ēkas ar nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā no kadastrālās vērtības.

Pērn par 3% likmi ēkām, kurām bijis pārsniegts būvdarbu ilgums, jau izlēmusi Liepājas pašvaldība. Par paaugstinātās likmes piemērošanu ēkām, kuras līdz 30. septembrim nebūs nodotas ekspluatācijā, īpašniekus brīdinājusi arī Jelgavas pašvaldība, Carnikavas novada pašvaldība un citas.

Savulaik iedzīvotāji tīšām nenodeva ēkas ekspluatācijā, lai nebūtu jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis. Bet ar Saeimā pieņemtajiem likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 2010. gadā, noteica, ka nodoklis jāmaksā arī par šīm ēkām. Bet 2014. gadā Būvniecības likumā noteica, ka ēku būvniecības termiņš ir astoņi gadi.

Par ēkām, kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 56 915 eiro, nekustamā īpašuma nodokļa likme ir 0,2% no kadastrālās vērtības.

Bet ar likmi 3% apmērā par ekspluatācijā nenodotajām ēkām būs jāmaksā 15 reižu lielāks nekustamā īpašuma nodoklis.

Uz jautājumu, ko iesākt, ja līdz 30. septembrim īpašnieks nepaspēs nodot ēku ekspluatācijā, Ekonomikas ministrijā atbild, ka Ministru kabineta izdotie Ēku būvnoteikumi paredz būvatļaujas derīguma termiņa pagarināšanu. Tā kā ģimeņu privātmāju būvniecības termiņa pagarināšana esot vienkāršāka nekā tām ēkām, kurām vērtē ietekmi uz vidi, īpašniekam jāvēršas būvvaldē ar iesniegumu, norādot tajā sev vēlamo būvatļaujas pagarināšanas termiņu.

Iesniegumam jāpievieno ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta un ēkas novietojuma un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu mērījumu plāns, kā arī uz pieprasīto pagarinājuma termiņu izsniegtu būvdarbu veicēja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polises kopija.

Valsts zemes dienestā, kur jāpasūta ēku kadastrālā uzmērīšana, kas ir viens no noteikumiem to nodošanai ekspluatācijā, jau izveidojušās garas rindas. Kadastrālo uzmērīšanu vajag arī tad, ja ēka nav pabeigta un ja jāpagarina būvatļauja. Bet, tā kā ēkas nodošana ekspluatācijā parasti ilgst trīs līdz četrus mēnešus, visticamāk, līdz rudenim liela daļa ēku tā arī paliks nenodotas.

Valsts zemes dienests informē, ka neuzkrāj datus par ekspluatācijā nenodotajām ēkām, tāpat nav noteikts pienākums uzkrāt datus par būves būvniecības uzsākšanas laiku.

Arī Būvniecības valsts kontroles birojā saka, ka tam neesot datu, cik Latvijā pavisam varētu būt ekspluatācijā nenodotu ēku. Tas esot jāprasa vietējo pašvaldību būvvaldēm. Bet, kā izrādās, pēc pašvaldību teritoriju reformas un novadu apvienošanās arī būvvaldēs skaidri nezina, cik jaunveidoto novadu teritorijās ir šādu ekspluatācijā nenodotu ēku. Tā atbild, piemēram, Saulkrastu un Ogres novadu pašvaldību būvvaldēs. Tiek lēsts, ka Latvijā šādu ekspluatācijā nenodotu ēku ir vairāki tūkstoši. Īpaši daudz to ir bijušajās dārzkopības sabiedrībās Rīgas apkārtnē, Carnikavā, Saulkrastos, Plakanciemā un citur.

Rīgas pašvaldība atklāj, ka 1. oktobrī būvniecības termiņš būs beidzies aptuveni 6000 ēkām, to skaitā arī dzīvojamām.

Ādažu novada būvvaldē atzīst, ka tai varētu būt ap 1000 šādu ēku. Kuldīgas novadā to esot ap 500.

Nekāds nodokļa palielinājums, protams, nedraud nelegāli celtajām ēkām un būvēm, kuru skaits ir vēl mazāk zināms nekā to, kurām būvvaldēs izdotas būvatļaujas.

 

 

Uzziņa

Kad un kā var piemērot paaugstinātu īpašuma nodokļa likmi?

Likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli” noteikts, ka pašvaldībai ir tiesības aplikt īpašumu ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā šādos gadījumos:

– par vidi degradējošām, sagruvušām vai cilvēku drošību apdraudošām būvēm, ja pašvaldība to ir noteikusi savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz 1. novembrim;

– pašvaldībai ir tiesības aplikt ar nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā būves, kurām pārsniegts normatīvajos aktos noteiktais būvdarbu veikšanas ilgums, ja to pašvaldība ir noteikusi savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz 1. novembrim.

Nekustamā īpašuma nodokļa likmi 3% apmērā aprēķina no lielākās (būves vai būvei piekrītošās zemes) kadastrālās vērtības.

Pēc likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” un vietējo pašvaldību izdotajiem saistošajiem noteikumiem ekspluatācijā nenodotas ēkas īpašniekam jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis 3% apmērā līdz brīdim, kad ēka tiek nodota ekspluatācijā. Turklāt ar paaugstināto nodokli īpašums tiks aplikts jau no nākamā mēneša pēc būvniecības termiņa izbeigšanās.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja būvvaldes inspektors atklāj, ka īpašnieks izmanto ekspluatācijā nenodotu ēku, viņu var sodīt ar naudas sodu. Privātpersonām soda apmēri svārstās no 70 līdz 1400 eiro, bet juridiskām personām no 700 līdz 7100 eiro.

Būvniecības likumā, kas stājās spēkā 2014. gada 1. oktobrī, noteikts maksimālais individuālo dzīvojamo māju būvdarbu termiņš – astoņi gadi, skaitot no atzīmes saņemšanas būvatļaujā par būvdarbu uzsākšanu. Likums skar ģimeņu privātmājas, saimniecības ēkas vai dārza mājas, kurām būvatļaujas bijušas izsniegtas pirms 2014. gada 1. oktobra un kurām nebija norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Parlamentā ir ievēlēta Rīgā leģendāra prostitūta!”: no partijas “Stabilitātei!” par deputāti kļuvusi sieviete ar apšaubāmu reputāciju 247
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
“No 2023.gada obligāti vajadzēs eID kartes? Kādus sodus piemēros, ja nepaspēs noformēt?”: jautā lasītāja 55
Lasīt citas ziņas
EP spīkere: ES ir jānodrošina Ukrainai ieroči un tanki savu teritoriju atgūšanai 7
Kijiva: Krievijā slēptā mobilizācija sākās jau maijā 1
Tiek pabeigta “okupekļa” atlieku demontāža; sākotnēji tur būs skeitparks 117
Putins paraksta dekrētu – Zaporižjas AES nonāk Krievijas īpašumā 39
Futbols. Pret grupas līderi
23:28
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 5. oktobrī
23:06
ES iebraukuši par 20% mazāk Krievijas pilsoņu nekā nedēļu iepriekš 1
23:00
Andrejs Elksniņš iepazīstina ar jaunajiem Daugavpils tramvajiem Krievijas karoga krāsās. “Lai cilvēki neaizmirst, kur dzīvo” 44
VIDEO. Sabiedrības dāma Elita Drāke jau gadu dzīvo mežā, pavisam viena pati
VIDEO, FOTO. “Sajūtas, tik tuvu redzot šādu dabas varenību, ir neaprakstāmas” fotogrāfs Sēlijā dažu metru attālumā satiek staltbriedi 8
VIDEO. Militārais eksperts Igors Rajevs kulinārijas raidījumā sasmīdina vadītāju, kad stāsta par “pāri palikušajiem griķiem” 12
VIDEO. Kadirovieši sāk draudēt krievu studentiem 117
Uz SKS startējis “Space X” kosmosa kuģis, kuru komandē igauņu izcelsmes astronaute 1
“Putins ir iekšēji sapuvis, bet ārēji jūtas kā Pēteris I.” Slaidiņš par kārtējo kodolvāles vicināšanu 40
Kariņš neredz nepārvaramus šķēršļus četru partiju koalīcijai
ReTV: Daļa 14.Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam 6
Valkas mērs: Tos, kuri ļaunprātīgi nemaksās rēķinus – sodīsim tiesas ceļā
“Viņš ir sācis spēlēt bīstamu spēli…” Slaidiņš par to, vai NATO iesaistīsies karā, ja Putins izmantos kodolieročus 80
VIDEO. Ļaundari pamatīgi apzaguši “Tvitera konvoja” automašīnas
VIDEO. VUGD atgādina, kā lietot ugunsdzēsības aparātu, ja aizdegusies automašīna
Esiet prātīgi ar uguni! Gandrīz puse ugunsgrēkos bojāgājušo ir seniori
Iesaka audzētāja: kā ilgāk uzglabāt ķirbjus?
Nevainojama recepte – marinēti ķirbji
Kijiva: Uzbrukumu no Baltkrievijas puses nevar izslēgt 12
VIDEO. “Es to daru sava dēla dēļ!” Protestētāja sniedz interviju, kamēr policisti aiz rokām un kājām nes viņu prom 10
Ceturtdien vējš pūtīs stiprāk un būs rudenīgi silts. Laika prognoze
“Nekad nezini, kad nākamo reizi ēdīsi.” Rajevs atklāj, kāpēc karavīram ir ātri jāgatavo
FOTO. “Vairs neatšķiru cilvēku sejas…” sašķobījusies tautā mīlētā aktiera Ulda Dumpja veselība
FOTO. Labākie un talantīgākie latviešu aktieri demonstrēs savas dziedātprasmes 9
Labdarības maratonu “Dod pieci!” šogad veltīs ukraiņu bēgļu bērniem
Bērniem ar uzvedības traucējumiem trūkst atbalsta un speciālo iestāžu