Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Centrāltirgū turpina samazināties nelegālo cigarešu aprite, tomēr pilnībā izskaust “Spirķik, sigareti!” nav izdevies 0

Rīgas Centrāltirgus un tiesībsargu paveiktais cīņā ar nelegālo akcīzes preču apriti lielākajā ļaužu pulcēšanās vietā samazinājis kontrabandas darboņu aktivitātes.

LA
LA.LV
Ziņas
“Bija pirmais “feils”, tad otrais un simtais!” Ērglis lamā valdību un vaino sabiedrības uzticības krīzē 48
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Pēc vakcinācijas cilvēkam būtu jāļauj brīvi dzīvot un strādāt,” ierobežojumus kritizē Kozlovska 87
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Lemberga vēstule no cietuma rada sašutumu. Ivars Kaļķis atgādina politiski represētās personas likumu 116
23 stundas
Lasīt citas ziņas

Ja pērn pirmajos piecos mēnešos Rīgas Centrāltirgū tika izņemtas226 623 nelegālāscigaretes, tad šogad šajā periodā –88 832.

Situācija būtiski uzlabojusies pēc policijas operācijas pērn novembrī, tiesa, šobrīd tirgoņu skaits Gogoļa laukuma apkārtnē faktiski atjaunojies, tāpēc Rīgas Centrāltirgus vērsies pēc palīdzības Iekšlietu ministrijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts policija uzsver –samazinājums saistāms ar policijas veiktajām procesuālajām darbībām un to, ka izdevies aizturēt vairākas personas, kas aktīvi uzturējušas šo noziedzīgo rūpalu.

Jāatgādina, ka pagājušā gada nogalē policija veicaapjomīgukratīšanu Rīgas Centrāltirgū – tirgus teritorijā, tirdzniecības vietās un dažādās adresēs Rīgas reģionā tika veiktas vairāk nekā 80 kratīšanas, aizturētas 12 personas.

Vērienīgās operācijas rezultātā, ko sekmēja Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” žurnālistu eksperiments, gaismā nāca tā dēvētā tirgus “cigarešu mafijas” lieta.

“Aizliegtais paņēmiens” iepriekš vēstīja, ka kontrabandas cigaretes Rīgas Centrāltirgus (RCT) teritorijā pārdeva vismaz desmit nelegālos tirdzniecības punktos.

Viena kontrabandas cigarešu “točka” dienā iztirgojot aptuveni no 70 līdz 120 blokiem cigarešu, un “labās dienās” viena tirgotava pārdodot cigaretes par vairāk nekā 2000 eiro dienā.

Cigarešu tirgotājam alga esot aptuveni 2000 eiro mēnesī, bet vienas “točkas” bosam – pat ap 13 000 eiro mēnesī.

Nelegālā tirdzniecība izspiesta ārpus tirgus teritorijas

Savu iespēju robežās RCT ir īstenojis vairākus pasākumus akcizēto preču nelikumīgas aprites mazināšanai, un īstenotās aktivitātes ir nodrošinājušas to, ka lielākā daļa cigarešu tirgotāju šobrīd apzināti darbojas teritorijās, kas tieši robežojas, bet nav RCT teritorija.

Piemēram, ir veiktas izmaiņasapsardzes inspektoru apgaitas maršrutos, tiek veikta pastiprināta teritorijas videonovērošanas kontrole, notiek nepārtraukta sadarbība ar Valsts un pašvaldības policiju.

Tomēr būtiski ņemt vērā, ka RCT Iekšējā drošības dienesta darbības mērķis ir nodrošināt vispārēju iekšējo un sabiedrisko kārtību un drošību, nevis apkarot akcizēto preču nelikumīgu apriti.

Apsardzes darbības likumsprecīzi nosaka apsardzes darbinieku tiesības un pilnvaras, un neparedz personu aizturēšanu vai pārmeklēšanu ar mērķi pārliecināties, vai personas rīcībā nav kontrabandas preču, kā arī nedot tiesības piemērot sodus.

Veco būdu nojaukšana palīdzējusi

Tāpat kā iepriekš, arī šobrīd policija RTC veic patrulēšanu. Tiek pārbaudīta jebkura informācija, ko iedzīvotāji sniedz policijai par nelegālo cigarešu apriti.

RCT teritorija ir iekļauta arī Rīgas pašvaldības policijas ikdienas patrulēšanas maršrutā, tātad vismaz pāris reizes dienā pašvaldības policisti kājām iziet caur tirgus teritoriju un vēro situāciju.

Ja tiek pamanīts pārkāpums, tad attiecīgajai personai tiek sastādīts protokols vai tā tiek aizturēta un nodota Valsts policijai.

Rīgas pašvaldības policijas runasvīrs Toms Sadovskis norāda, ka situāciju nedaudz uzlaboja arī fakts, ka šā gada sākumā tika nojaukta daļa no vecajām tirgus būdām, kas tirgoņiem samazināja potenciālo slēptuvju skaitu, tomēr pilnībā izskaust “Spirķik, sigareti!” nav izdevies.

Mainoties apstākļiem, nelegālie tirgoņi ir kļuvuši vēl piesardzīgāki – šogad RCT teritorijā kārtības sargi ir konstatējuši sešus pārkāpumus un kopā izņēmuši 14 200 nelegālās cigaretes.

Divos no šiem gadījumiem sastādīti protokoli, bet četros pārkāpēji nodoti Valsts policijai.

Kontrabandas darboņi izstrādā jaunas shēmas

RCTapliecina, ka pēc pērn novembrī valsts iestāžu īstenotajām procesuālajām darbībām neakcizēto tabakas izstrādājumu tirgoņu skaits tirgus pārvaldībā esošajā teritorijā būtiski samazinājies.

“Diemžēl šobrīd esam secinājuši, ka tirgotāju skaits Gogoļa laukuma apkārtnē pieaug un ir sasniedzis skaitlisko apjomu, kas bija novērojams pirms 2019.gada 21.novembra notikumiem.To apliecina arī pieaugošais sūdzību skaits no Rīgas Centrāltirgus apmeklētājiem.

No savas puses, īstenojot akcizēto preču nelikumīgās aprites mazinošos pasākumus, esam novērojuši, ka cigarešu tirgotāji ir izstrādājuši jaunas darbības shēmas, kas paredz darījuma īstenošanu maksimāli klusākās vietās ārpus RCT teritorijas.

Tirgotāji, ko redzam blakus tirgum pie tuneļa, šobrīd darbojas vairāk kā informācijas izplatītāji,” skaidro Rīgas Centrāltirgus pārstāve Renāta Petrova.

Tādēļ maija beigās Rīgas Centrāltirgus oficiāli vērsies Iekšlietu ministrijā un tās padotības iestādēs ar lūgumu izstrādāt akcizēto preču nelikumīgas aprites mazinošo pasākumu plānu, paredzot normatīvo aktu izmaiņas un aktīvāku Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu iesaisti Rīgas Centrāltirgus teritorijas uzraudzībā.

Drīz gaidāmi normatīvie groži kontrabandistiem

T. Sadovskis informē, ka izmaiņas normatīvajā regulējumā gaidāmas pavisam drīz – ar 1.jūliju spēku zaudēs Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss, bet tā vietā būs Administratīvās atbildības likums un vairāki nozaru likumi.

Paredzēts, ka pašvaldības policijai būs plašākas iespējas strādāt cīņā pret nelegālajām cigaretēm, kā arī paredzēts, ka par šāda veida pārkāpumiem būs bargāki sodi.

Pašlaik pašvaldības policijas iespējas joprojām ir samērā šauras, proti, gadījumos, kad pie pārkāpēja tiek atrastas nelegālās cigaretes, pārkāpējs tiek nodots Valsts policijai, jo pašvaldības policija pati lietu uzsākt par glabāšanu nevar.

Vienīgais gadījums, kurā pašvaldības policija var uzsākt lietu, ir reizēs, kad izdodas pierādīt tirdzniecību.

Taču, lai pierādītu tirdzniecību, ir nepieciešams organizēt kontrolpirkumus, taču tos īstenot ir grūti, jo kārtības sargus pat privātās drēbēs nelegālie darboņi ātri vien iegaumē un vēlāk atpazīst.

Lai pēc iespējas efektīvāk cīnītos ar nelegālo akcīzes preču apriti, Valsts policija aicina iedzīvotājus būt aktīviem un ziņot par to tirdzniecības vietām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Informēt policiju iespējams gan notikuma brīdī zvanot policijai pa tālruņa numuru 110, rakstot iesniegumu portālā Latvija.lv, vai arī atzīmējot šo preču tirdzniecības vietas Iekšlietu ministrijas interaktīvajā kartē: https://www.ic.iem.gov.lv/gis2/.

Tiesībsargi arī atgādina – pērkot nelegālās cigaretes, īstermiņā varbūt tiek gūts dažu centu ietaupījums, bet ilgtermiņā katrs pircējs kaitē ne tikai valstij, bet arī pats sev.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Bija pirmais “feils”, tad otrais un simtais!” Ērglis lamā valdību un vaino sabiedrības uzticības krīzē 48
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Pēc vakcinācijas cilvēkam būtu jāļauj brīvi dzīvot un strādāt,” ierobežojumus kritizē Kozlovska 87
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Lemberga vēstule no cietuma rada sašutumu. Ivars Kaļķis atgādina politiski represētās personas likumu 116
23 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Circene: Cilvēki, kuri organizē vakcinācijas procesu, no veselības sistēmas nesaprot pilnīgi neko 87
21 stundas
LE
LETA
Veselam
Pavļuts atklāj, kam paredzēti atlikušie “AstraZeneca” vakcīnas krājumi 27
22 stundas
Lasīt citas ziņas
DA
Dr. Apinis
Veselam
“Neviens man nevar atbildēt, kāpēc divreiz pret Covid-19 vakcinētiem cilvēkiem ir jāturpina nēsāt sejas maskas?” Circene jautā valdībai 26
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad sociālās aprūpes centros drīkstēsim apciemot savus tuviniekus? Atbild Petraviča 1
2 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Latvijas 9 no 10 mācību telpām gaisa kvalitāte ir tik slikta, ka vairākas reizes pārsniedz PVO ieteikumus
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Nevarēju saskatīt burtus uz lapas, jo trīcēja rokas!” Mūziķe Stafecka par savu jauno darbu
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Turpinājis augt saslimstības rādītājs: cik Covid-19 slimnieku atklāti sestdien?
11:15
LE
LETA
Ziņas
Saulaina, silta un sausa. Laika prognoze nedēļas pēdējai dienai
10:05
LE
LETA
Veselam
Pirmie jau ap pieciem rītā; policija gaidītājiem atved krēslus! Pie Cēsu vakcinācijas centra “dzīvā rinda” jau slēgta 4
09:55
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Ugunspuķes tējas no Latvijas bioloģiskajām pļavām!” Kā pasaulē gardu muti dzer latviešu veselīgās tējas
1 stunda
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Pienākumā pārvērsts bērnu (ne)lasīšanas stress! Rožukalne recenzē “Literatūre/Sākumskola”
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Saulaina, silta un sausa. Laika prognoze nedēļas pēdējai dienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Pasaulē vecākā Gorilla Berlīnes zoodārzā nosvin dzimšanas dienu
2 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
“Corebook” ir viens no pirmajiem un veiksmīgākajiem uzņēmumiem pasaulē, kuram zīmola vadlīnijas izdevies digitalizēt
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Ir bijis melnais, sarkanais, zaļais, violetais un sudrabotais posms!” Neakadēmiskās dzīves mākslinieces Laimas stils noslēpumi
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Mangaļsalas jahtklubā “Auda” jau desmit gadus mēģina radīt pasaulē labākās sporta laivas
1 stunda
Uldis Šmits
Ziņas
Uldis Šmits: Krievija ir “sākusi pārkārtot debates no “mēs to neesam darījuši” uz “citas valstis arī tā dara”
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Es prognozēju samērā ātru ekonomikas atkopšanos no pandēmijas sekām,” atklāj “Luminor” bankas valdes priekšsēdētājs Boseks
1 stunda
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Ko nosaka jaunais Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums?
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Varbūt nopirkt e-mocīti?” Eksperti vērtē jaunā braucamrīka potenciālu reālā satiksmē
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Es laikam biju viens no tiem bērniem, kas nebeidza zīmēt!” Saruna ar godalgoto ilustratori Aneti Meleci
1 stunda
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Zaļais kurss un digitālā transformācija – tieši ta šajā laikā visvairāk vajadzīgs,” pirmā intervija ar Petri EK pārstāvniecības vadītājas amatā
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Kāpēc piemiņas vieta Amatā uz Sibīriju izvestajiem latviešiem top tik grūti
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Bija pirmais “feils”, tad otrais un simtais!” Ērglis lamā valdību un vaino sabiedrības uzticības krīzē 48
21 stundas
DA
Dr. Apinis
Veselam
Circene: Cilvēki, kuri organizē vakcinācijas procesu, no veselības sistēmas nesaprot pilnīgi neko 87
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. Karaliskā ģimene atvadās no mīļotā prinča Filipa 10
18 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Lemberga vēstule no cietuma rada sašutumu. Ivars Kaļķis atgādina politiski represētās personas likumu 116
23 stundas
LE
LETA
Veselam
Pavļuts atklāj, kam paredzēti atlikušie “AstraZeneca” vakcīnas krājumi 27
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Laura un Jadviga
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Bērnus nedrīkst izmantot kā šova dalībniekus!” Meļņiks par dziesmu svētku plāniem 35
22 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Rail Baltica” celtnieki strādā piecos “burbuļos”: kas īsti notiek pie stacijas un kas sagaidāms turpmāk? 25
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkiem “apgrieztas” jebkādas iespējas!” Uzņēmējs Bērziņš par zaļajām pasēm, Izraēlu un ierēdņu pārspīlēto centību 30
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Ne viens vien deputāts jau pirms pusdienām ir “psiholoģiski atdalījies” no veicamajiem pienākumiem 12
1 diena