Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Centrāltirgū turpina samazināties nelegālo cigarešu aprite, tomēr pilnībā izskaust “Spirķik, sigareti!” nav izdevies 0

Rīgas Centrāltirgus un tiesībsargu paveiktais cīņā ar nelegālo akcīzes preču apriti lielākajā ļaužu pulcēšanās vietā samazinājis kontrabandas darboņu aktivitātes.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 58
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 33
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Ja pērn pirmajos piecos mēnešos Rīgas Centrāltirgū tika izņemtas226 623 nelegālāscigaretes, tad šogad šajā periodā –88 832.

Situācija būtiski uzlabojusies pēc policijas operācijas pērn novembrī, tiesa, šobrīd tirgoņu skaits Gogoļa laukuma apkārtnē faktiski atjaunojies, tāpēc Rīgas Centrāltirgus vērsies pēc palīdzības Iekšlietu ministrijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts policija uzsver –samazinājums saistāms ar policijas veiktajām procesuālajām darbībām un to, ka izdevies aizturēt vairākas personas, kas aktīvi uzturējušas šo noziedzīgo rūpalu.

Jāatgādina, ka pagājušā gada nogalē policija veicaapjomīgukratīšanu Rīgas Centrāltirgū – tirgus teritorijā, tirdzniecības vietās un dažādās adresēs Rīgas reģionā tika veiktas vairāk nekā 80 kratīšanas, aizturētas 12 personas.

Vērienīgās operācijas rezultātā, ko sekmēja Latvijas Televīzijas raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” žurnālistu eksperiments, gaismā nāca tā dēvētā tirgus “cigarešu mafijas” lieta.

“Aizliegtais paņēmiens” iepriekš vēstīja, ka kontrabandas cigaretes Rīgas Centrāltirgus (RCT) teritorijā pārdeva vismaz desmit nelegālos tirdzniecības punktos.

Viena kontrabandas cigarešu “točka” dienā iztirgojot aptuveni no 70 līdz 120 blokiem cigarešu, un “labās dienās” viena tirgotava pārdodot cigaretes par vairāk nekā 2000 eiro dienā.

Cigarešu tirgotājam alga esot aptuveni 2000 eiro mēnesī, bet vienas “točkas” bosam – pat ap 13 000 eiro mēnesī.

Nelegālā tirdzniecība izspiesta ārpus tirgus teritorijas

Savu iespēju robežās RCT ir īstenojis vairākus pasākumus akcizēto preču nelikumīgas aprites mazināšanai, un īstenotās aktivitātes ir nodrošinājušas to, ka lielākā daļa cigarešu tirgotāju šobrīd apzināti darbojas teritorijās, kas tieši robežojas, bet nav RCT teritorija.

Piemēram, ir veiktas izmaiņasapsardzes inspektoru apgaitas maršrutos, tiek veikta pastiprināta teritorijas videonovērošanas kontrole, notiek nepārtraukta sadarbība ar Valsts un pašvaldības policiju.

Tomēr būtiski ņemt vērā, ka RCT Iekšējā drošības dienesta darbības mērķis ir nodrošināt vispārēju iekšējo un sabiedrisko kārtību un drošību, nevis apkarot akcizēto preču nelikumīgu apriti.

Apsardzes darbības likumsprecīzi nosaka apsardzes darbinieku tiesības un pilnvaras, un neparedz personu aizturēšanu vai pārmeklēšanu ar mērķi pārliecināties, vai personas rīcībā nav kontrabandas preču, kā arī nedot tiesības piemērot sodus.

Veco būdu nojaukšana palīdzējusi

Tāpat kā iepriekš, arī šobrīd policija RTC veic patrulēšanu. Tiek pārbaudīta jebkura informācija, ko iedzīvotāji sniedz policijai par nelegālo cigarešu apriti.

RCT teritorija ir iekļauta arī Rīgas pašvaldības policijas ikdienas patrulēšanas maršrutā, tātad vismaz pāris reizes dienā pašvaldības policisti kājām iziet caur tirgus teritoriju un vēro situāciju.

Ja tiek pamanīts pārkāpums, tad attiecīgajai personai tiek sastādīts protokols vai tā tiek aizturēta un nodota Valsts policijai.

Rīgas pašvaldības policijas runasvīrs Toms Sadovskis norāda, ka situāciju nedaudz uzlaboja arī fakts, ka šā gada sākumā tika nojaukta daļa no vecajām tirgus būdām, kas tirgoņiem samazināja potenciālo slēptuvju skaitu, tomēr pilnībā izskaust “Spirķik, sigareti!” nav izdevies.

Mainoties apstākļiem, nelegālie tirgoņi ir kļuvuši vēl piesardzīgāki – šogad RCT teritorijā kārtības sargi ir konstatējuši sešus pārkāpumus un kopā izņēmuši 14 200 nelegālās cigaretes.

Divos no šiem gadījumiem sastādīti protokoli, bet četros pārkāpēji nodoti Valsts policijai.

Kontrabandas darboņi izstrādā jaunas shēmas

RCTapliecina, ka pēc pērn novembrī valsts iestāžu īstenotajām procesuālajām darbībām neakcizēto tabakas izstrādājumu tirgoņu skaits tirgus pārvaldībā esošajā teritorijā būtiski samazinājies.

“Diemžēl šobrīd esam secinājuši, ka tirgotāju skaits Gogoļa laukuma apkārtnē pieaug un ir sasniedzis skaitlisko apjomu, kas bija novērojams pirms 2019.gada 21.novembra notikumiem.To apliecina arī pieaugošais sūdzību skaits no Rīgas Centrāltirgus apmeklētājiem.

No savas puses, īstenojot akcizēto preču nelikumīgās aprites mazinošos pasākumus, esam novērojuši, ka cigarešu tirgotāji ir izstrādājuši jaunas darbības shēmas, kas paredz darījuma īstenošanu maksimāli klusākās vietās ārpus RCT teritorijas.

Tirgotāji, ko redzam blakus tirgum pie tuneļa, šobrīd darbojas vairāk kā informācijas izplatītāji,” skaidro Rīgas Centrāltirgus pārstāve Renāta Petrova.

Tādēļ maija beigās Rīgas Centrāltirgus oficiāli vērsies Iekšlietu ministrijā un tās padotības iestādēs ar lūgumu izstrādāt akcizēto preču nelikumīgas aprites mazinošo pasākumu plānu, paredzot normatīvo aktu izmaiņas un aktīvāku Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu iesaisti Rīgas Centrāltirgus teritorijas uzraudzībā.

Drīz gaidāmi normatīvie groži kontrabandistiem

T. Sadovskis informē, ka izmaiņas normatīvajā regulējumā gaidāmas pavisam drīz – ar 1.jūliju spēku zaudēs Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss, bet tā vietā būs Administratīvās atbildības likums un vairāki nozaru likumi.

Paredzēts, ka pašvaldības policijai būs plašākas iespējas strādāt cīņā pret nelegālajām cigaretēm, kā arī paredzēts, ka par šāda veida pārkāpumiem būs bargāki sodi.

Pašlaik pašvaldības policijas iespējas joprojām ir samērā šauras, proti, gadījumos, kad pie pārkāpēja tiek atrastas nelegālās cigaretes, pārkāpējs tiek nodots Valsts policijai, jo pašvaldības policija pati lietu uzsākt par glabāšanu nevar.

Vienīgais gadījums, kurā pašvaldības policija var uzsākt lietu, ir reizēs, kad izdodas pierādīt tirdzniecību.

Taču, lai pierādītu tirdzniecību, ir nepieciešams organizēt kontrolpirkumus, taču tos īstenot ir grūti, jo kārtības sargus pat privātās drēbēs nelegālie darboņi ātri vien iegaumē un vēlāk atpazīst.

Lai pēc iespējas efektīvāk cīnītos ar nelegālo akcīzes preču apriti, Valsts policija aicina iedzīvotājus būt aktīviem un ziņot par to tirdzniecības vietām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Informēt policiju iespējams gan notikuma brīdī zvanot policijai pa tālruņa numuru 110, rakstot iesniegumu portālā Latvija.lv, vai arī atzīmējot šo preču tirdzniecības vietas Iekšlietu ministrijas interaktīvajā kartē: https://www.ic.iem.gov.lv/gis2/.

Tiesībsargi arī atgādina – pērkot nelegālās cigaretes, īstermiņā varbūt tiek gūts dažu centu ietaupījums, bet ilgtermiņā katrs pircējs kaitē ne tikai valstij, bet arī pats sev.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 58
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 33
7 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 37
1 diena
Lasīt citas ziņas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Varam atkārtot!” Vai kara mājieni no Krievijas? Ko par 9. maiju Latvijā rakstīja krievu prese 19
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reaģējot uz kolēģu lēmumu atsaukt Vitenbergu, četri “KPV LV” deputāti pamet frakciju 3
23 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Siltais laiks šogad iestājās mēnesi agrāk nekā pērn! Cik ilgi tas turpināsies? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Divdesmitgadnieks pie BMW stūres uz Daugavpils apvedceļa pieķerts, braucot ar 190 km/h 2
1 stunda
LL
Lilija Limane
Stāsti
“Lai tā trīc no aizliegto dziesmu skaņām un tinas viņu mutulī!” Kā latvieši pieskandināja svētkus aizliegtiem pantiem
17:05
LE
LETA
Ziņas
Reaģējot uz kolēģu lēmumu atsaukt Vitenbergu, četri “KPV LV” deputāti pamet frakciju 3
16:51
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Viņam ir pleca trauma, ko grib saārstēt!” Pasaules čempionātā bez Balcera
16:45
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 41
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB lietvedībā ir četri kriminālprocesi, kuros iesaistītas Rīgas domes amatpersonas 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Esmu klasisks okupantu pēctecis.” Dombrovskis par savu ģimeni, 9. maija pasākumiem un kas krievvalodīgajos var radīt lielu naidu 40
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja ar Covid-19 saslimst starp pirmo un otro poti? Skaidro infektoloģe 6
3 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Māra Libeka: Pa vidu visai šai politiskajai “šļurai” jaucas veselības ministrs Daniels Pav­ļuts 33
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairojas bažas par “visaptveroša kara” sākšanos starp izraēliešiem un palestīniešiem 10
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
Teātris “aiz slēgtām durvīm”! Kāpēc lielākā daļa teātru nav gatavi tuvākajā laikā nodot izrādes kritiķu vērtējumam?
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Žogs un koki tieši “uz robežas” ar kaimiņu – vai drīkst?
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 5
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēki ir jāmotivē!” Mūziķis uzskata, ka brīvprātīgi piespiedu kārtā ar laiku vakcinēsies visi 35
5 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jāpārstāj būt par mūžīgo naudas atmazgāšanas centru un jāsāk skatīties nākotnē.” Saruna ar Ģirtu Rungaini 28
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla sadusmo skatītājus: nofilmējas labdarības projektā, runājot par bezdarbu un nabadzību, greznojusies rotaslietās 30 000 dolāru vērtībā 23
7 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kā šobrīd klājas un kā dzīvo Ilona un mūziķis Ūdrītis pēc traģiskā negadījuma 3
5 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 34
22 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 58
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Valija, Ināra, Ina un Inārs 1
6 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 37
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības? 3
1 diena
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 68
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 14
2 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
2 dienas