Publicitātes foto

Cik strauji elektromobilitāte ienāk mūsu ikdienā? 11

Autors: Indulis Burka

Elektroauto. Drošs, dinamisks, ekonomiski izdevīgs un videi draudzīgs. Attīstoties elektroautomobiļu tehniskajām iespējām, tā vairs nav tikai nākotnes vīzija, bet realitāte. Kā veicas pāreja uz videi draudzīgu elektrotransportu, kādas pārmaiņas skars kā privātos auto lietotājus, tā arī valsts un pašvaldību iestāžu autoparkus, ar kādu valsts atbalstu varēsim rēķināties, kāda ir līdzšinējā pieredze?

LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 132
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 53
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Uz šiem un daudziem citiem jautājumiem varēja rast atbildes, piedaloties Elektrum Energoefektivitātes centra 26. maija rīkotajā bezmaksas vebinārā “Cik strauji elektromobilitāte ienāk mūsu ikdienā?“.

Ambiciozi plāni

Viens no veidiem, kā parūpēties par mūsu planētas nākotni, ir siltumnīcas efekta gāzu (SEG) emisiju apjoma samazināšana. Savukārt viens no būtiskākajiem šo gāzu emisijas avotiem ir transports. Statistikas dati liecina, ka 2018. gadā Latvijā 28,6% no SEG emisijām radīja tieši transports.

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropā ir noteikti visai ambiciozi SEG emisiju samazināšanas mērķi. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs skaidroja, ka līdz 2050. gadam paredzēts sasniegt klimatneitralitāti un to apņēmusies arī Latvija. Tas nozīmē, ka SEG emisijas attiecībā pret to piesaisti ir nulles līmenī. Savukārt 2030. gadā SEG emisijas jāsamazina vismaz par 55%, salīdzinot ar 1990. gadu.

“Transporta sistēmas mums būs jāpadara ilgtspējīgākas – tām būs jābūt daudz pieejamākām, veselīgākām un tīrākām salīdzinājumā ar pašreizējo situāciju. Svarīgi šajā ceļā nevienu neatstāt aiz muguras, nodrošinot to, ka šī pāreja sabiedrībai ir pa kabatai,” tā Artūrs Toms Plešs.

Statistika liecina, ka 2017.  gada sākumā Latvijā bija reģistrēti 252 elektrotransportlīdzekļi, savukārt šī gada 1. janvārī – 1248. No kopējā transportlīdzekļu skaita uz 2021. gada 1. aprīli 67,3% darbina ar dīzeļdegvielu, 27% – ar benzīnu, 5,5% – ar kādu no gāzes veidiem un to hibrīdiem un tikai 0,2% ir elektroauto un to hibrīdi. Tehniskā kārtībā esošo transportlīdzekļu vidējais vecums kravas auto – 11,65 gadi, vieglajiem auto – 13,88 gadi, autobusiem – 11,44 gadi.

VARAM plāno īstenot atbalsta pasākumus zemu emisiju un bezemisiju transportlīdzekļu iegādei, jo jau ilgāku laiku Latvijā ir pie­ejams specializēts finanšu instruments – emisijas kvotu izsolīšanas instruments, kas vērsts tikai un vienīgi uz klimata politikas mērķu sasniegšanu.

Šobrīd plānotais finansējums ir 10 miljonu eiro apmērā, kas varētu būtu pieejams no 2022. gada sākuma līdz 2023. gadam, paredzot subsīdijas jaunu elektrotransportlīdzekļu iegādei 4500 eiro apmērā, 2250 eiro lielas subsīdijas lietotu elektrotransportlīdzekļu iegādei un tikpat lielu atbalstu “plug in” hibrīdauto iegādei. Atbalsta gala saņēmēji būs privātpersonas – iedzīvotāji, valsts un pašvaldību iestādes, valsts un pašvaldību kapitālsabiedrības.

Mīti un realitāte

Lielākā daļa SEG emisiju, ko rada transportlīdzekļi, rodas pilsētās.

Pilsētplānotājs un “VEFRESH” direktors Viesturs Celmiņš vebinārā skaidroja, ka elektroauto uzlādes infrastruktūra attīstās pietiekami strauji un uzlādes staciju ir simtiem. Īpaši bagātīgi ir aprīkots Rīgas reģions.

“Jebkurš cilvēks, kam ir autovadītāja apliecība, zina, ka katrs brauciens ir jāplāno. Tomēr mīts par elektroauto “neparedzamību” pašlaik ir viens no galvenajiem, kas attur no šāda auto iegādes. Vēl viens mīts, ka nepieciešamas galvenokārt ir ātrās uzlādes stacijas. Taču šis pakalpojums nav tik būtisks kā, piemēram, ekspress ķīmiskā tīrītava. 95% no visa laika mūsu transportlīdzekļi ir dīkstāvē. Kopējais braukšanas laiks vairumā lietotāju dienā ir stunda, maksimāli pusotra.

Vēl viena realitāte – 2/3 iedzīvotāju dzīvo pilsētu mikrorajonos. Tiek uzskatīts, ka auto var uzlādēt pie lielveikala vai privātmājas. Tas ir nepareizs domāšanas virziens. Ir jādomā, kādas būs šīs uzlādes iespējas daudzdzīvokļu namu pagalmos,” tā Viesturs Celmiņš.

Speciālists arī uzsvēra, ka ir vairākas problēmas, ar ko nākas saskarties elektroauto īpašniekiem jau tagad. Tās ir uzlādes ierīces un lietotnes, kuras nav intuitīvas, turklāt pirmajās lietošanas reizēs tām nav saprotama darbību secība. Nav savietojamības starp pakalpojumu sniedzējiem.

Kad dīzeļdzinēju ierobežojumi būs Rīgā?

Rīga pievienojusies Parīzes klimata deklarācijai “Pilsētas, kas ved ceļu uz klimata neitralitāti” un Rīgas ambīcija ir kļūt klimatneitrālai jau līdz 2030. gadam.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone skaidroja, ka Rīgas attīstības programmā 2021.–2027. gadam paredzēti vairāki mērķi, kas skar tieši elektromobilitāti. Paredzēts līdz 2027. gadam panākt, ka Rīgā ir uz pusi lielāks riteņbraucēju īpatsvars, par 5% mazāk automašīnu, kas šķērso pilsētas robežu, lielāks sabiedriskā transporta lietotāju īpatsvars, 20% samazinājums transporta radītajām CO2 emisijām.

Plānots izveidot zemās emisijas zonu, ņemot vērā nepieciešamību ierobežot emisijas, ko rada dīzeļdzinēji. Šādas zonas ieviešana paredzēta no 2023. līdz 2027. gadam.

Sabiedriskā transporta jomā ir saņemti pieteikumi ar Atveseļošanās fonda (jauna, EK centralizēti pārvaldīta budžeta programma) atbalstu iegādāties 17 bezemisiju pilsētas sabiedriskā transporta vienības (elektroautobusi), izveidot 7 elektroautobusu ātrās uzlādes stacijas, iegādāties 4 zemās grīdas tramvajus. Šiem pieteikumiem vēl jāsaņem akcepts no Eiropas Komisijas. Ja fondā būs pieejami līdzekļi, elektroauto un uzlādes staciju pieteikumu būs vairāk.

“Vajadzību ir vairāk nekā pieejams budžets,” tā Inese Andersone. “Saņemtas rekomendācijas īstermiņā paredzēt elektroauto uzlādes staciju izvietošanu līdz 6% no visām stāvvietām, palielinot intensitāti līdz 20% tuvāko 10 gadu laikā (ES rekomendācija). Jauniem būvprojektiem paredzēt 10% stāvvietas elektrotransportam, savlaicīgi projektējot kabeļu trašu kanālus.”

Elektrum tīkls attīstās

Ar Elektrum elektrotransporta uzlādes tīkla tendencēm, tīkla attīstību un jauniem pakalpojumiem iepazīstināja AS “Latvenergo” Elektrotransporta uzlādes tīkla vadītājs Ansis Valdovskis.

Tendences liecina, ka jaunu bateriju ražošanas izmaksas samazināsies par 58% līdz 2030. gadam un elektromobiļi kļūs lētāki par iekšdedzes auto, jau sākot ar 2025. gadu. Auto ražotāji tuvākajā nākotnē pārorientēsies uz elektroauto ražošanu. Tāpat valstis plāno daļēji vai pat pilnībā aizliegt automašīnu ar dīzeļdegvielas vai benzīna dzinējiem tirdzniecību.

Latvijā līdz 2025. gadam būs vismaz 1000 publiskās uzlādes pieslēgvietas. AS “Latvenergo” prognozē, ka līdz 2030. gadam Latvijā būs 36 500 elektroauto, ja atbalsta pasākumi būs tādi kā šobrīd.

Elektrum uzlādes tīklā, kas savu darbību uzsāka 2019. gadā, patlaban ir pieejamas 44 pieslēgvietas. Līdz šī gada beigām plānots izveidot vismaz 84 pieslēgvietas.

“Rīgas pilsētā plānots uzstādīt vidēji ātrā tipa uzlādes stacijas (22 kW maiņstrāvas stacijas). Mikrorajonos plānots izveidot uzlādes laukumus ar vairākām uzlādes vietām, tajā skaitā īpaši ātrās uzlādes pieslēgvietas (22 kW maiņstrāvas līdz 150 kW līdzstrāvas). Elektrum uzlādes pieslēgvietas ir plānotas arī citās Latvijas lielākajās pilsētās. Tās pieejamas jau Jūrmalā, Liepājā, Aizkrauklē un Ķegumā, un drīzumā būs arī Valmierā, Jēkabpilī, Daugavpilī un Jelgavā.

Uzņēmumiem Elektrum piedāvā publiskās uzlādes pakalpojuma iekārtu nomu. Tāda pati iespēja ir individuālajiem lietotājiem. Norēķini tiek veikti, izmantojot Elektrum lietotni. Ir iespēja noslēgt pēcapmaksas līgumu un saņemt vienotu rēķinu, nevis maksāt par katru uzlādes reizi atsevišķi,” skaidroja Ansis Valdovskis.

Jāizvērtē ikdienas paradumi

Kā izvēlēties un uzlādēt elektroauto? Uz šo jautājumu atbildi palīdzēja rast AS “Latvenergo” elektromobilitātes eksperts Edgars Korsaks-Mills.

Latvijā reģistrētie elektroauto gadā vidēji nobrauc no 13 000 līdz 21 000 km jeb attālumu, kas ir samērojams ar iekšdedzes automašīnu nobraukto distanci. Pētījumi liecina, ka Rīgas un Pierīgas autovadītāju ikdienas maršruta garums ir salīdzinoši neliels. 93% auto lietotāju nobrauc līdz 100 km dienā, no tiem 66% mazāk par 50 km.

“Līdz ar to elektroauto pieejamais nobraukums pilnībā apmierina šīs vajadzības,” tā Edgars Korsaks-Mills.

Lai izvēlētos konkrētu auto modeli, vispirms jāizvērtē savi pārvietošanās paradumi un jāuzdod sev vairāki jautājumi: cik bieži izmantojat auto? Cik lielu attālumu veicat tipiskā darba dienā? Cik bieži un tālu veicat garākus braucienus? Kad, kur, cik ilgi auto tiek atstāts stāvēšanai? Vai mājoklī ir iespējams uzlādēt elektroauto? Vai auto iespējams uzlādēt darba vietā? Kur atrodas tuvākie publiskās uzlādes punkti?

“Izvēloties piemērotāko elektroauto modeli, jāņem vērā ne tikai tā estētika, bet arī kopējais nobraukums un uzlādes specifikācija,” norāda AS “Latvenergo” elektromobilitātes eksperts. Pārvietojoties pilsētā, loģiska būs izvēle par neliela kompaktklases auto iegādi. Savukārt braucieniem ārpus pilsētas vai uzņēmuma specifikas dēļ tas var būt kāds elektriskais SUV.

Būtiska ir arī akumulatora izvēle – cik kilometru var nobraukt ar vienu pilnu uzlādi. Ja ikdienā pārvietojaties pilsētā, pilnīgi pietiekams ir arī mazākas ietilpības akumulators. Atkarībā no pārvietošanās paradumiem, elektroauto uzlādēt var arī ik pēc dažām dienām.”

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 132
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atraktīvā stiliste Žanna Dubska publisko savu kailfoto un mudina tautu meklēt papardes ziedu 53
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu šodien izvirzīsi pārāk augstus mērķus! Horoskopi 23.jūnijam
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāda velna pēc tur darbojas cilvēki, kas samazina mūsu valsts vērtību?!” Rungainis skarbi par valsts maldīšanos “trijās priedēs” 3
1 stunda
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Braukšana reibumā ir kā tradīcija: “īsts vecis var turēt un sēdēt pie stūres”! Vai reklāma “pa pieri” palīdz?
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Visa laba jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā!” Kā apsaimniekot bioloģiski vērtīgus dabiskos zālājus?
34 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai nu vakcinējies, vai arī dzīvo ar citiem noteikumiem!” Ēķis par savu draugu nāvi no Covid-19 un vakcināciju 132
11 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Visa laba jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā!” Kā apsaimniekot bioloģiski vērtīgus dabiskos zālājus?
07:21
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Braukšana reibumā ir kā tradīcija: “īsts vecis var turēt un sēdēt pie stūres”! Vai reklāma “pa pieri” palīdz?
06:43
LA
LA.LV
Ziņas
“Kāda velna pēc tur darbojas cilvēki, kas samazina mūsu valsts vērtību?!” Rungainis skarbi par valsts maldīšanos “trijās priedēs” 3
06:00
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina līgot saprātīgi un atbildīgi 37
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lembergs tiesas procesa laikā organizējis prokura izsekošanu! Ko vēl atklāj “Lemberga lietas” materiāli? 48
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paplašinātas pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Kad izmaiņas stāsies spēka? 20
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Karstajos Jāņos – vēsu prātu! Kādi ir līdzšinējie Līgo un Jāņu gaisa temperatūru rekordi? 5
9 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kā svinēsiet vasaras saulgriežus? 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā pie Bauskas sasniegts ūdens temperatūras rekords. Līdz cik grādiem sakarsis ūdens upē? 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Anglijas futbolisti izcīna pirmo vietu apakšgrupā 1
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ryanair” izpilddirektors atklāj, kāpēc nolemts atvērt lidmašīnu bāzi Rīgā pandēmijas laikā 18
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatība: Vairums vakar atklāto gadījumu reģistrēti divās pilsētās 4
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vai patiesībā viss bija citādi? Iespējams, atklāts patiesais iemesls, kāpēc princis Harijs un Megana Mārkla pameta britu karalisko ģimeni 22
19 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
10 vērtīgi dārznieces padomi: kā pareizi laistīt dārzu tveicē? 2
18 stundas
LE
LETA
Veselam
Konstatēts viens nāves gadījums pēc vakcinācijas, par kuru tiek gaidīti patologanatomiskās izmeklēšanas rezultāti 85
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ļoti, ļoti bīstami.” Birks par to, ka labklājības ministra ideja var sagraut pensiju sistēmu 41
18 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 labākās mazsālīto gurķīšu receptes: arī “fiksie” gurķi – ēdami jau pēc 15 minūtēm! 2
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Par precētu vīrieti kļuvis autosportists Reinis Nitišs 3
21 stundas
GL
Gunta Lūse
Veselam
Jūnija pirts prieks – skrubis un berzītis! Kādus augus izmantot? 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pagājušās nedēļas izskaņā atklāj Mazās Mežotnes pils koncertsezonu. Viesu vidū arī Valdis Zatlers 6
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
Kad dzimtenes pietrūkst līdz asarām. Intervija ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu 17
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Katrīne Sauliete publiski “iedzeļ” mīļotajam Pēterim: “Tu esi zems reitings. Es esmu ļoti augsts reitings!” 28
21 stundas
IB
Inta Brikere
Veselam
12 vērtīgi garšaugi latviešu dārzā: ko tie dod labu veselībai 2
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Var iedzert un braukt? Eksperimentē, kas notiek, kad trīs vīri dažādos vecumos, sēž pie stūres reibumā 21
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja atļauj LGBTQ+ praidu, tad nākotnē varbūt tādu taisīs arī nevakcinētie,” minējumus izdara mūziķis Veits 61
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 21. jūnija līdz 5.jūlijam: sēj zālāju, stāda kokus,apgriež noziedējušās puķes 4
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Vēža zodiaka zīmē dzimušajiem: ko sola zvaigznes?
19 stundas