Kokteilis
Baudi

Elles priekškambarī: stāsts par drausmīgo cīņu Afganistānā, kurā piedalījās arī latviešu kararīvi2

Publicitātes foto

Zane Dzene, “Nedēļa Kabatā”, AS “Latvijas Mediji”

Amerikāņu karavīru ikdiena Afganistānā un jo īpaši Kītingas kauja kļuvusi par lentes “Priekšpostenis” sižetisko karkasu.

2009. gadā Afganistānā 53 ASV karavīri un divi Latvijas karavīri Jānis Laķis un Mārtiņš Dāboliņš nonāca nevienlīdzīgā cīņā ar apmēram 400 ienaidniekiem – talibiem, kuru mērķis bija iznīcināt pie Pakistānas robežas izvietoto posteni. Kītingas kauja bija viena no smagākajām un ilgākajām kaujām Afganistānā, kurā ASV un Latvijas karavīri pretojās talibu kaujiniekiem, un, kā kādā no intervijām atzinis viens no galvenās lomas atveidotājiem Skots Īstvuds – viņš arī Holivudas leģendas Klinta Īstvuda dēls –, “ar filmu mēs parādām, kas pavisam parastiem cilvēkiem bija jādara šādos ārkārtas apstākļos un kā tas ietekmē cilvēkus”.

Filmas pirmizrāde notika pagājušā gada oktobrī slēgtā seansā, kas veltīts karavīriem un viņu ģimenēm. Arī šīs filmas gaitas kinoteātros ietekmēja Covid-19: kad nenotika tās pirmizrāde atceltajā “South by Southwest Festival”, tā nonāca videonomā, kļūstot par ļoti skatītu darbu, bet no 3. jūlija tiek izrādīta arī kinoteātros. Reālisms, kas satriec arī šaipus lielajam ekrānam, ir režisora Roda Lurija pārziņā – viņš savulaik absolvējis Vestpointu un ir bijušais karavīrs. “Priekšpostenis” saņēmis slavinošas atsauksmes – ne tikai no kinokritiķiem, bet arī kara veterāniem, ieskaitot tos, kuri izdzīvoja pēc šīs gaļasmašīnas, un komplimentus saņēmuši arī galveno lomu atveidotāji, kuriem nācās atteikties no sava ego, lai, godinot īstos varoņus, nemēģinātu izcelties uz asinīm klāto, šī neiedomājami vardarbīgo notikumu straujās attīstības fona.

Saistītie raksti

Filma “Priekšpostenis” ir veidota pēc Džeika Tapera tāda paša nosaukuma grāmatas – Kītingas kauja aprakstīta arī Klintona Romeša grāmatā “Sarkanais vads”, un tā ir veltīta starptautiskajā operācijā Afganistānā dienošo karavīru varonībai. Trīspa­dsmit stundas ilgušajā kaujā dzīvību zaudēja astoņi amerikāņu karavīri, 27 tika ievainoti, un pēc tās daudzi saņēma apbalvojumus – K. Romeša un T. Kārters – ASV Kongresa Goda medaļas, J. Laķis un M. Dāboliņš – vienu no augstākajiem ASV militārajiem apbalvojumiem “Armijas uzslavas medaļu” ar pievienotu Varonības zīmi, ASV kaujas kājnieka zīmotni, kā arī Mičiganas štata apbalvojumus par nopelniem cīņā pret terorismu.

“Priekšpostenis”/”The Outpost”

  • ASV, 2020
  • Režisors: Rods Lurijs
  • Lomās: Skots Īstvuds, Keilebs Landijs Džons, Orlando Blūms, Mailo Gibsons, Džeiks Kīsijs, Vils Atenboro, Džeimss Džegers

Video treileris:

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā varētu būt lielāks par oficiāli reģistrēto 1
4 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
9 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgā vairs nebūs bezmaksas sabiedriskā transporta nevienos svētkos šogad 1
5 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Nav jēgas kliegt nedz “es no tā kovida nebaidos!”, ­nedz “tas ir mūsdienu mēris!”
2 stundas