Publicitātes un “Studijas Bluķis” arhīva foto

5 idejas, kā izgaismot dārzu saviem spēkiem: gaisma no metāla kārbas, burkas vai pudeles 1

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Lasīt citas ziņas

Dienas kļūst īsākas, nakts grib pieteikties aizvien agrākā stundā, taču siltās krēslas un vakara stundas ir patīkami baudīt dārzā vai citviet pie dabas. Īpašā noskaņā risināt auglīgas sarunas, daloties pieredzē, palīdzēs gaismekļi, kas gatavoti pašu spēkiem, turklāt izmantojot visdažādākos materiālus, tostarp kādām lietām piešķirot jaunu dzīvi.

Pašdarinātu gaismekļu darināšanā var izmantot visu, kas pa rokai – metāla kārbas, stikla burkas un pudeles, dažādus kokmateriālus vai neapstrādātu koku, rupju auklu, tāsis, pinumus, kā arī betonu. Šādai radošai pieejai ir arī vairākas priekšrocības – tā var ietaupīt līdzekļus un gaismeklim izvēlēties tieši tādu krāsu, formu un materiālu, kāds vislabāk iederas konkrētajā dārza vietā.

Mākslinieku darbi ­iedvesmai

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai saprastu, kādus tieši materiālus izmantot un kādi gaismekļi labāk piestāvēs konkrētajam dārzam, pirms ķerties pie darba, ieteicams smelties nedaudz iedvesmas no pašmāju mākslinieku radītajiem darbiem. Pavisam nesen “Studija Bluķis” izrādīja vairāku mākslinieku veidotus gaismekļus, kas darināti no gluži neierastiem materiāliem – betona (Jānis Ārgalis), papīra, vecām caurulēm, metāla (Bišumuižas metāla darbnīca), koka, citiem dabas materiāliem un pat no indīgajiem latvāņiem (SIA “Moonlight”). “Studijā Bluķis” iespējams gan iegūt informāciju par lāpu gatavošanu un piedalīties lāpu gatavošanas meistarklasēs, gan iegādāties jau gatavas lāpas vai pasūtīt gaismas ķermeni no betona, ja tomēr slinkums darboties pašiem.

Metāla kārbas vai sakņurīves

Šim nolūkam metāla kārbā ar naglas un āmura palīdzību izsit iepriekš izdomātu rakstu caurumu veidā. Gatavajā kārbā var ievietot gan sveci, gan pievienot tai patronu ar vadu un spuldzi. Gaisma, spīdot cauri caurumotajai kārbas virsmai, rada brīnišķīgas gaismas spēles krēslainajā dārzā. Alternatīva – ja nevēlaties nodarboties ar caurumiņu sišanu, kārbas vietā var izmantot virtuves piederumus no metāla – caurduri vai dārzeņu rīves. Šādi rīkojies arī arhitekts Jānis Ārgalis, izgatavojot savas dizaina lampas.

Burkas, pudeles

Par gaismekļu kupoliem labi der arī parastās stikla burkas vai pudeles. Tajās iespējams ievietot gan sveces (visērtāk izmantot mākslīgo diožu sveci, kas nekusīs), gan diožu virtenes. Burkas var lietot pa vienai vai grupās – iepriekš nostiprinot, piemēram, koka rāmī un izveidojot vairākkupolu gaismekli. Labi izskatās arī garenas formas pudeles, kam nogrieztas pamatnes un pievienots elektriskais vads un spuldze, iestiprinātas dažādā augstumā. Lai iegūtu krāsainu gaismu, burciņas var nokrāsot dažādās krāsās. Savukārt papildu dekoru iegūst, ja to iekšpusē ieber krāsainas pērlītes, akmentiņus, gliemežvākus utt. Ļoti dekoratīvas ir ar ūdeni piepildītas burciņas vai stikla trauki, kuros par gaismas devējiem izmanto peldošās sveces, kas papildinātas ar dažādiem dabas elementiem – ziediem, zariem, lapiņām.

Dārza apgaismojums no vecām lietām

Koka svečturi un lukturi

Arī no koka iespējams izgatavot visdažādākos gaismekļus. Turklāt tie labi izskatās gandrīz ikvienā dārzā. Šim nolūkam var izmantot gan celmus un dažāda biezuma koka ripas, kurās iesēdina dārza sveces vai lampas, kas darbojas ar saules baterijām, gan interesantas formas koka zarus, ko papildina ar diožu virtenēm. Savukārt no koka tāsīm vai skaliem var izgatavot tradicionālas formas dažāda izmēra lukturus. Lielākos izvieto tieši uz zemes, bet mazākos iekar koku zaros. Izmantoto koku pēc izvēles var slīpēt, beicēt vai nolakot – kā nu labāk patīk un piestāv.

Alternatīva – tiem, kam tīk dzīvā uguns, dārza izgaismošanai īpaši svinīgos gadījumos lieliski noderēs koka lāpas, ko darina pēc senām receptēm.

Pinumu abažūri

Apaļas vai ovālas formas abažūrus var izveidot no jau gataviem pinumiem (piemēram, izmantojot vecu maizes kastes vāku un papildinot ar elektrības vadu, patronu un spuldzi) vai no rupjas virves. Šim nolūkam ņem balonu, piepūš to vajadzīgā lielumā, apkārt tam krustu šķērsu tin un ar PVA līmi nostiprina virvi, atstājot augšpusē neliela diametra caurumu. Kad virve sacietējusi un abažūrs gatavs, balonu pārdur un izvelk laukā, bet caurumā iestiprina vadu ar patronu.

Reklāma
Reklāma

Betona lampas

Krāšņus un savdabīgus gaismekļus var izveidot arī no betona. Šim nolūkam nepieciešamas veidnes, bet vienkāršāk darboties, izmantojot balonu. Apkārt balonam nostiprina betona masu – tā var būt ovāls vai lauzta forma. Kad betons sacietējis, balonu pārdur – izveidojas masīvs abažūrs. Tā kā betons ir diezgan smags, no tā vislabāk padodas stacionāri, uz pamatnes – taciņas, terases vai dobēs novietojami gaismekļi. Lai piešķirtu betonam lielāku izteiksmību, tā virsmu iespējams arī krāsot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.