Foto: Shutterstock

Gaujas upe “apēd” zemi, bet nodoklis jāmaksā pilnā apmērā. Kā tas var būt? 21

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Šlesers neslēpj pārsteigumu – kādā Jūrmalas klubā viņš saņēmis negaidītu dāvanu ar īpašu uzrakstu 12
Lasīt citas ziņas

“Gadu gaitā Gaujas krasta erozijas rezultātā manas zemes platība būtiski samazinājusies, bet nodoklis jāmaksā pilnā apmērā. Vai varu prasīt pašvaldībai pārmērīt zemi, lai man būtu jāmaksā nodoklis par reāli dabā esošo zemes platību?” – jautā Andrejs Cēsu novadā.

Aktualizē pēc kadastrālās uzmērīšanas

Cēsu novada pašvaldības Teritorijas plānošanas un stratēģiskās attīstības nodaļas speciālisti skaidro – šajā gadījumā, ja zemes vienības platība gadu gaitā Gaujas krasta erozijas dēļ samazinājusies, var aktualizēt esošo situāciju, veicot zemes kadastrālo uzmērīšanu, tā atjaunojot vai nosakot gar upi esošās zemes vienības robežas (ierīkojot precīzas robežzīmes), aktualizējot situācijas plānu un iegūstot pašreizējo (dabā esošo) zemes vienības platību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja zemes īpašnieks pats gatavs par saviem līdzekļiem uzmērīt zemi, pašvaldība atbilstīgi pārrēķina nodokli pēc koriģētās (aktualizētās) platības. Kamēr datu nav, nav arī pamata pārrēķinam.

Jāizvērtē, vai atmaksāsies

Pašvaldības pārstāvji pauž – tas, vai šī zaudētā platība ir tik liela, ka, aktualizējot pašreizējo kopējo zemes vienības platību, šie izdevumi atmaksāsies un cik ilgā periodā, to ir grūti komentēt. Vienlaikus jāņem vērā, ka erozijas procesi turpināsies.

Pašvaldība šādas izmaksas par kadastrālo pārmērīšanu nesedz un nevar segt. Jāpiebilst, ka līdzīga situācija – daudzkārt kritiskāka – vērojama jūras piekrastes teritorijās, kur arī šādi jautājumi ir aktuāli.

Uzziņa!

Zemes kadastrālā uzmērīšana ir konkrētu teritorijas robežu mērniecība, kas iekļauj gan robežu noteikšanu, gan apsekošanu un nostiprināšanu, izmantojot atbilstīgas robežzīmes. Zeme tiek uzmērīta, lai iegūtu datus, kas raksturo zemes vienību, kā arī tiktu izveidots pilnvērtīgs zemes robežu plāns.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.