Foto: Shutterstock

“Esmu pensionāre Jūrmalā. Vēlos vasaras mēnešos savā mājiņā izīrēt istabas atpūtniekiem”. Vai ir jāmaksā nodokļi? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

“Esmu pensionāre Jūrmalā. Vēlos tikai uz tūrisma sezonu vasaras mēnešos izīrēt savā mājiņā divas istabas atpūtniekiem. Vai man tad jāmaksā kādi nodokļi?” – jautā Ausma Jūrmalā.

Nav nozīmes, vai izīrē īslaicīgi vai pastāvīgi

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts ieņēmumu dienests (VID) skaidro, ka personiskā nekustamā īpašuma izīrēšana vai iznomāšana ir saimnieciskā darbība un attiecīgi no gūtajiem ienākumiem jāmaksā nodokļi. Turklāt nav būtiski, vai tiek izīrēts vien pāris mēnešu gadā (īslaicīgi) vai pastāvīgi. Vispārīgi var sacīt, ka nodokļi jāmaksā no ienākumiem, kas tiek gūti.

Praksē katrs, kurš nolēmis izīrēt vai iznomāt sev piederošu īpašumu, saņemot par to atlīdzību, var izvēlēties viņa situācijai piemērotāko nodokļu nomaksas režīmu – vienu no trim:

• reģistrēt savu saimniecisko darbību VID. Attiecīgi pirms saimnieciskās darbības sākšanas jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam. Šajā režīmā iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) aprēķina, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam, bet IIN samaksā līdz 23. jūnijam. Jāmaksā progresīvā IIN likme. Gan reģistrēties, gan samaksāt nodokli var tiešsaistē VID EDS. Aprēķinātais nodoklis jāiemaksā vienotajā nodokļu kontā;

• paziņot VID par saimnieciskās darbības nereģistrēšanu. Tad par īres darījumu jāinformē VID piecu darbdienu laikā no īres līguma noslēgšanas brīža. Jāņem vērā, ka VID jāiesniedz arī īres līguma kopija. Paziņojot VID par saimnieciskās darbības nereģistrēšanu, iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā 10% apmērā. Ja ienākumu izmaksā fiziskā persona, iedzīvotāju ienākuma nodokli aprēķina, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju nākamajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Savukārt, ja ienākumu izmaksā juridiskā persona, tā nodokli ietur ienākuma izmaksas brīdī. Gan reģistrēties, gan samaksāt nodokli var tiešsaistē VID EDS. Aprēķinātais nodoklis tiek maksāts vienotajā nodokļu kontā;

Reklāma
Reklāma

• maksāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN). MUN likme apgrozījumam līdz 25 000 eiro gadā ir 25%, bet apgrozījuma pārsniegumam virs 25 000 eiro gadā – 40%. MUN maksā no ceturkšņa apgrozījuma (ieņēmumiem). Līdz ceturksnim sekojošā mēneša 15. datumam jāiesniedz MUN maksātāja deklarācija, tajā norādot ceturkšņa apgrozījumu un no tā aprēķināto MUN. Gan reģistrēties, gan samaksāt nodokli var tiešsaistē VID EDS. Aprēķināto nodokli iemaksā vienotajā nodokļu kontā līdz ceturksnim sekojošā mēneša 23. datumam.

Jāizvēlas konkrētajā situācijā piemērotākais režīms

Katram no nodokļu nomaksas veidiem ir savas priekšrocības un trūkumi. Saimnieciskās darbības veicēji uzskaita gan ieņēmumus, gan izdevumus. Maksājamā IIN apmērs tiek noteikts kā saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistītu izdevumu starpība. Turpretim vienkāršotajai kārtībai (tā sauktajai saimnieciskās darbības nereģistrēšanai) administratīvais slogs ir minimāls un nodokļa likme draudzīga – tikai 10 procentu. Tomēr jārēķinās, ka šajā gadījumā, aprēķinot maksājamā nodokļa lielumu, nav tiesību no tā atskaitīt nekādus saimnieciskās darbības izdevumus, izņemot nekustamā īpašuma nodokli (piemēram, summu, no kuras aprēķina nodokli, nevar samazināt par dzīvokļa remonta izdevumiem, kas ir saimnieciskās darbības izdevumi).

SAISTĪTIE RAKSTI