Foto – Karīna Miezāja

Ģēģers: Ar «Lauku Avīzi» barikādēs bijām kopā 
 1

“LA” janvārī sāka 25. darba gadu. 1988. gada 
9. janvārī sāka iznākt “Lauku Avīze”, tagad “Latvijas 
Avīze”. Šajā jubilejas gada zīmē turpinām atskatīties, atcerēties, kāds bijis šis laiks, kas ir bijis vienlīdz spraigs un interesants ne tikai laikrakstam, 
bet visai valstij. 
Šajā reizē saruna ar bijušo lauksaimniecības ministru (1990 – 1993), “LA” redkolēģijas locekli (1988 – 1990), inženierzinātņu doktoru, RTU profesoru Daini Ģēģeru.


 

JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 205
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 59
9 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 201
15 stundas
Lasīt citas ziņas

– Kad 1990. gada beigās Preses namā ienāca OMON vīri, jūs “Lauku Avīzes” redakciju bez kavēšanās uzņēmāt Lauksaimniecības ministrijas augstceltnē. Kas lika tā rīkoties – ministra un avīzes uzskatu sakritība?

– Tas periods bija tāds, ka reizē ar Gorbačova reformām, meklējumiem saimnieciskajā un politiskajā ziņā arī Latvijā daudz kas izmainījās. Arī Agrorūpniecības komitejā toreiz sanācām tādi cilvēki, kurus agrāk radniecības un nacionālās nostājas dēļ amatos nevirzīja. Esmu viens no tiem, kurus, iesakot apbalvojumiem, biogrāfijas dēļ arvien kaut kā “svītroja”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atmodas laikā sāka meklēt dažādas saimnieciskās formas, Latvijā un Baltijas valstīs sāka veidoties nacionālā nostāja par Latvijas neatkarību. Tāpēc pirmie tā sauktie Breša zemnieki ir arī manējie, jo strādājām visi kopā. Toreiz biju Agrorūpniecības komitejas priekšsēdētāja Vladimira Rimaševska, profesionāla PSKP darbinieka, pirmais vietnieks, un viņš bija kategoriski pret zemnieku saimniecībām. Kad pirmo semināru sarīkojām Liezērē pie Pētera Krūgaļauža, mēs ar Vilni Bresi to vadījām, bet Rimaševskis atbraucis tūlīt arī aizbrauca. Otrā rītā rādīja man pa logu Rīgas pils tornī uzvilkto Latvijas karogu, teikdams: “Sūdi būs…”

Agrokomitejā nodibinājās Tautas frontes grupa, es to atbalstīju, bet pretestība saimnieciskajā vadībā veidojās tik liela, ka Rimaševski “aizbīdīja” uz Centrālkomiteju. Pirms Agrorūpniecības komitejas likvidēšanas 1989. gadā kādu gadu to vadīju. Tad “Lauku Avīze” jau bija iznākusi, Voldemāra Krustiņa radošā doma – meklēt idejas, tvert visu jauno – ļoti trāpīgi raksturo laikraksta darbu, arī salīdzinot ar visu neatkarīgās valsts periodu vēlākajā laikā. “LA” toreiz daudz rakstīja par politiskajiem jautājumiem, bet ne brīdi neaizmirsa saimniecisko dzīvi, meklēja pozitīvos piemērus, katrā avīzē par tiem varēja lasīt, tas atraisīja cilvēkus, atjaunojot Latvijas lauksaimniecību. Krustiņš ir meistars “izvilkt” no sarunbiedra viņa reālās domas. Tā bija milzīgi pozitīva laikraksta loma.

– Vai uzdrošināšanās toreiz bija raksturīgākais “Lauku Avīzes” darbā?

– Jā, galvenais bija uzdrošināties – pēc tik ilgiem gadiem atkal brīvi runāt un strādāt!

 

Domāju, ka “LA” visspilgtāk raksturoja tieši uzdrošināšanās, jauns līmenis profesionālisma meklēšanā, pieredzes izmantošanā – tas ir kopums, kas nepieciešams saimnieciskai jaunradei. Lauksaimniecība bija nacionālās tautsaimniecības pamats. Atmoda, vēlāk barikādes – galvenokārt tās balstījās uz lauku cilvēkiem.

 

– Tomēr avīze, lai cik gudri un diplomātiski rīkotos, nespēja pilnībā ietekmēt tālākos Latvijas lauksaimniecības procesus. Tur acīmredzot bija vajadzīga daudz lielāka politiķu gudrība?

– Noteikti. Avīze centās uztvert sabiedrības domas, smēlās gudrības no viņiem un spēja tās parādīt, bet reizē pietrūka rīcības no politiķu puses, patiesībā valdošo politiķu uzupurēšanās. Pieņemt lēmumu izšķirošā brīdī ir uzupurēšanās. Domāju, ka neesmu no tā baidījies…

Esmu bijis starp divām ugunīm. Kā lauksaimniecības ministrs un piedaloties Augstākās padomes Lauksaimniecības komisijā. Bieži komisijas nostādnes, ko tā turēja par pareizu, pat neizziņoju rajonu lauksaimniecības departamentiem, tā arī bija liela uzdrīkstēšanās. Centāmies saglabāt lauku ražošanas motivāciju. Zemes reformas programmā bija iestrādāts punkts – septiņus gadus saglabāt ražošanas objektus, tas būtu bijis līdz 1997. gadam, kad rastos skaidrība par mantinieku iespējām, zemes apsaimniekošanu kopumā, tad daudz kur zeme nebūtu aizlaista. Kā aizgāja uz Zemes komisiju… Viss nobruka. Pagastu lauksaimniecības biedrības tur būtu bijušas īsti vietā.

– Vai arī šie apstākļi izskaidro to, ka devāt redakcijai pajumti?

– Sapratu, kāpēc redakcija nedrīkstēja palikt Preses namā – tā kā toreiz “LA” formāli pēc titula vēl bija Centrālkomitejas izdevums, tad uzmanība no tās puses bija pastiprināta. Tiklīdz sākās zemnieku atmoda, avīze par to daudz rakstīja, un tas pretiniekiem nepatika.

Barikādes jau radās augstceltnē. Tautas fronte līdz tam bija izdarījusi milzīgu darbu, tauta bija gatava aizstāvēt Latviju. Bet nekāda tehnikas līdzdalība nebija paredzēta. Kā tas sākās? Iepriekšējā vakarā pirms 1991. gada 13. janvāra, Viļņas notikumiem, bijām Ventspilī, tikos ar deputātiem. Televīzijā rādīja, ka Viļņā tanki. Atgriežoties Rīgā, redzējām pa Vanšu tiltu virzāmies smago automašīnu kolonnu, gar Nacionālo teātri brauca bruņutransportieri. Sapratu, kas notiek, no rīta sazvanījos ar satiksmes ministru Jāni Janovski, viņš teica – vajag valdības atļauju ko darīt. Godmani nevarēja sazvanīt, bet dienā Daugavmalā jau bija paredzēts protesta mītiņš. Teicu: visi nu brauks uz Rīgu, bet kas ar tehniku? Uzcēlu ministrijas darbiniekus Aivaru Zosuli, pasaucu Imantu Upmali, kolhoza “Mārupe” priekšsēdētāju Jāni Zvaigzni, “Lauku celtnieka” priekšnieku Aivaru Prūsi, melioratoru priekšnieka vietnieku Kablanovu – viņš bija krievs! –, norunājām, ka vīriem ar tehniku, cik var, ar smagāko, jādodas uz Rīgu. Jāsargā cilvēki. Ātrumā tapa štābs jeb oficiāli – koordinācijas grupa. Pirms divpadsmitiem pie augstceltnes jau bija pilns ar smago tehniku. Pirms vieniem devāmies uz krastmalu. Armijas daļas jau bija gatavībā: nāca ziņas, ka no Dobeles brauc šurp tanki, bet tie bija apstājušies pie Tērvetes; pie Ulbrokas Muceniekos no rīta spēlējusi skaļa mūzika, vēlāk ap pus-
astoņiem armijas izlūki devušies Deglava tilta virzienā, tur bija pirmais incidents. Bet pa visiem ceļiem Rīgā nāca iekšā lauku tehnika.

 

Skatījos no augstceltnes loga – mums var tikt klāt no Daugavas. Zvanīju toreizējā zvejnieku kolhoza “1. maijs” priekšsēdētājam Gunāram Saltajam – atsūti kādu kuģi, viņš saka, nevarot, par seklu, sūtīšot zvejnieku kuģīšus. Pēc laika skatos – divas “tupelītes” stāv katra savā krastā! Saku: ko jūs tur jokojaties?! Nē, nē, Saltais atbild, viņi pāri Daugavai troses novilkuši.

 

– Bez ministrijas mēs nebūtu varējuši vispār avīzi izdot. Redakcijai nebija transporta, mašīnas palika Preses namā, grūti nācās sagādāt papīru, drukājām “Lauku Avīzi” Daugavpilī, Ogrē.

– Toreiz sadarbība notika visādos veidos – mūsu saimniecības vadītājam Ādolfam Ruskulim lūdzu, lai palīdz, kā var. Vispirms jau ar transportu. Cik atceros, vairākkārt devu arī savu mašīnu ar šoferi. Lauki toreiz bija visvairāk nacionāli noskaņotie, aktīvi piedalījās visās progresīvajās kustībās, sākot ar Tautas fronti, un, ja neaizstāvētu laukus, plāni klātos, tas bija ne pa jokam… Domāju, ka “Lauku Avīze” toreiz bija viena no komunistu un OMON mērķiem, bet mēs viens otru uzskatījām par savējiem.

– Kas palicis prātā no mūsu dibinātās Zemniekus saeimas kongresiem?

– Reāli Zemnieku saeimas idejas radās 1993. gadā. Mums izdevās izveidot lauksaimniecības konsultāciju dienestu pirmajiem Baltijā, bija izstrādāti statūti pagastu lauksaimniecības biedrībām, kurām vajadzēja pārņemt saimniecību objektus. Mēs ar šo ideju izbraucām visus Latvijas pagastus, bet tad par zemkopības ministru kļuva Jānis Kinna, kuram ar domubiedriem nepatika, ka rastos kāds reāls spēks. Labās idejas netika realizētas. Toreiz šai pretdarbībai izmantoja arī Zemnieku federāciju. Pazuda pēctecība lauksaimniecības attīstības procesos. Radās vajadzība pēc sabiedriskas organizācijas, kas spētu rīkoties. Tā bija ļoti laba doma par Zemnieku saeimu. Vairs nebūdams ministrs, es pirmajos kongresos piedalījos, un ir labi, ka “LA” aizsāktais darbs aizgāja.

– Kā vērtējat “Latvijas Avīzes” darbu šodien?

– Vienmēr jau gribas vairāk. Bet ir labi, ka “LA” nav atgājusi malā no šiem lauku un saimnieciskajiem jautājumiem, jo tiek saglabāta pozitīvās pieredzes, pozitīvo parādību aprakstīšana, kā pilnīgi pietrūkst citos preses izdevumos.

 

Piemēram, nav pārvērtējams tas fakts, ka “Latvijas Avīze” raksta par labajām lietām novados, ko esat sākuši darīt šajā gadā, – kur tālāk aiziet šajā pesimismā, kad vairs nav lepnuma par savu Latviju, nedz par dzimto vietu, ne savu sētu, savu dzimtu. Tas ir briesmīgākais, kas valstij, tautai var būt…

 

Patriotiskajai audzināšanai nav jābūt mākslīgai, bet, ja mēs dabiskā ceļā nevelkam ārā savu vēsturi, senčus, dzimtas, ja nemākam vairs māti un tēvu godāt… “Latvijas Avīze” ir vienīgā, kas šīs jomas saglabā, popularizē, ceļ gaismā.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 205
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 59
8 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 201
15 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 36
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pārspēti trīs temperatūras rekordi. Kur reģistrēti pirmie +30 grādi?
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
VBTAI sāk pārbaudi par bērnu skaistumkonkursu “Mini Miss Latvija” 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pārspēti trīs temperatūras rekordi. Kur reģistrēti pirmie +30 grādi?
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Tušķos bez dzīvības pazīmēm atrod 36 gadus vecu sievieti. Aizdomās par slepkavību tiek turēts viņas vīrs
32 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 36
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Tušķos bez dzīvības pazīmēm atrod 36 gadus vecu sievieti. Aizdomās par slepkavību tiek turēts viņas vīrs
22:47
LE
LETA
Ziņas
Pirms Jāņiem Latvijā viesosies EK priekšsēdētāja Leiena 3
22:21
ZD
Zane Dzene
Ziņas
Šķietami banālais stāsts un režisores provokācija. Aktuālā kino izlase
22:13
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc nosarka krūmmellenes?
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svelme pieņemsies spēkā. Kādi laikapstākļi gaidāmi sestdien? 5
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Patiešām ūsains tarakāns, kurš attiecības ar civilizēto pasauli pilnībā nolaidis vaterklozetā! Egila Līcīša feļetons 15
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirms Jāņiem Latvijā viesosies EK priekšsēdētāja Leiena 3
58 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Britu konservatīvie cieš pazemojošu sakāvi starpvēlēšanās
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpina izkrāpt lielas naudas summas no iedzīvotāju kontiem 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvijā fiksēta visaugstākā Covid-19 izplatība Eiropā 73
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs radījis pamatīgas galvassāpes britu karaļnama darbiniekiem: kā “izlavierēt” starp oficiālām prasībām un izpildīt viņa vēlēšanos? 8
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pirmo reizi publiski iepazīstina ar savu jauno draugu 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ēriksenam veikta operācija.” Jaunākā informācija par futbolistu, kam apstājās sirdsdarbība 1
3 stundas
Uldis Šmits
Ziņas
Strasbūrā hibrīdā formātā atklās Konferenci par Eiropas nākotni 3
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai “Augstsprieguma tīkls” importē no Krievijas Baltkrievijā saražotu elektroenerģiju? 18
6 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 201
15 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 205
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 305
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 72
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Novēlu visiem atrast laiku kopā būšanai!” Kādreizējais ministrs Sandis Ģirģens publicē foto ar kādu īpašu un mīļu cilvēku 3
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Par to runā Gobzems, Šlesers, arī Dombrovskis sapņo, bet…” Burovs par gatavošanos vēlēšanām 56
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs, visticamāk, neieradīsies uz savas mirušās mammas, princeses Diānas pieminekļa atklāšanu 22
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
TV personība Sandijs Semjonovs par dzīvi: “Kā cirka spēlē – uzmet kauliņu, ej uz augšu, bet pēc brīža – esi lejā…” 3
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Radošie paliks bez biksēm vai noies pagrīdē.” Timrots par nodokļu reformu 50
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Strādās stundu, bet saņems to pašu, ko pilnu slodzi strādājošais. Eksperte par nodokļu sistēmas nepilnībām 48
1 diena
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 14
1 diena