Kā nosvinēt vasaru

“Ir jādara!”: pēc 15 gadiem Rīgā Laima ar ģimeni atgriežas dzimtajā Sabilē un piepilda savu sapni 0

Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Lasīt citas ziņas

Ideāla diena! Vasara, skaistā Sabile, pastaiga, garda maltīte, laiskošanās dārzā, kur, ja ir vēlme, var arī piedalīties kādās aktivitātēs, atveldzēšanās pagraba vēsumā un mazliet nostalģiskās atmiņās pieskaršanās tuvākai un tālākai vēsturei. Tāda būs diena, viesojoties Sabiles mājas kafejnīcā Mazpilsētas šarms.

No galvaspilsētas uz gleznaino Sabili

CITI ŠOBRĪD LASA

Laima un Kaspars Ūdrīši Mājas kafejnīcu dienās piedalījās pirmo reizi, jo savā īpašumā sākuši saimniekot nesen. Vēl nav gads, jo Ūdrīšu ģimene māju sāka apdzīvot pagājušā gada septembrī. “Ir jādara,” teic Laima, ar vienu roku šūpojot ratiņus, kuros guļ mazā Liliāna. Pēc piecpadsmit klejojuma gadiem Rīgā Laima ir atgriezusies dzimtajā pilsētā.

Projekts, ko droši var saukt par Mazpilsētas šarmu, sākās ar radošo telpu ēkas pirmajā stāvā, kur jau notikušas vairākas meistarklases: keramikas darbnīca, matricu zīmēšana pēc dzimšanas datiem, lekcija par bebriem un ūdriem.

Kaspara, kurš pēc profesijas ir būvnieks, pirmā reakcija gan bijusi, ka viss jājauc nost. “Nolēmām tomēr pamēģināt lēnāk un saudzīgāk. Noplēsām vecās tapetes, zem kurām atklājās vecas avīzes,” stāsta Laima.

Tagad tās kļuvušas par vispārēju uzmanības piesaisti. “Dažas vecās mēbeles ir atrastas ēkā, citas kāds atnesis, redzot, ka te tās iederas. Radošajā telpā vieta atradās arī vecmāmiņas pūralādei. Plauktos saliktas ne tikai senlietas, bet arī Laimas darbiņi: sojas sveces, akmentiņu rokassprādzes. Tur arī Sabiles zāļu sievas Initas tējas, uzlējumi, sīrupi, pie sienas mammas Ziedītes Začestas sapņu ķērāji. Fonā skan mūzika no skaņuplatēm, kas tika spēlētas uz pagājušā gadsimta plašu atskaņotāja.

Dārza pārvērtības

Izejot ārā, dzirdams, kā gavilē, svilpo, dūdo un dzied putni. Pavasaris atklāja, ka apkārt mājai ir plaša teritorija, kas diemžēl bija paslēpta zem bieza kultūrslāņa, garām nezālēm un aiz necaurredzamiem krūmiem.

“Atradām drupas! Lielisku ķieģeļu sienas, kas palikušas no šķūnīšiem. Bet vēl senāk tur bijis karceris.

Atlika nostiprināt seno mūri, un nišās būs iespēja Mājas kafejnīcu dienās uzklāt galdiņus,” omulīgas ainiņas uzbur Laima.

Dažus galdiņus, kas veidoti no paletēm, Ūdrīši liks nesen iesētajā zālienā, bet šur tur tiks uzbērtas šķembas. “Tur vēl nesen bija daži mazdārziņi, dobes. Atstājām ogu krūmus, vecās ābeles un ķiršus. Man ir sapnis, ka reiz arī man būs dārzeņu dobe,” stāsta Laima. Dārzā Kaspars uzlicis paša izdomātu konstrukciju zupas katlam. Ar trīsi – lai viegli un ērti katlu nolaist dziļāk ugunī vai pacelt uz augšu. Starp citu, Mājas kafejnīcu dienā tajā taps gaileņu zupa.

Svētku izjūta

Mammas mudināta, Laima pieteikusies Mājas kafejnīcu dienām. Uzdrīkstēties un darīt – šķiet, tāds ir viņas dzinējspēks. “Ja gaidīsim perfektumu, tas būs ilgi. Bet es gribu darīt un man ir, kur darīt!” strikta ir Laima.

“Mēs gribam pulcināt ap sevi cilvēkus. Mājas kafejnīcu dienas ir populāras visā Latvijā, un tā ir lieliska iespēja satikties ar dažādiem cilvēkiem. Man ļoti patīk organizēt svētkus.

“Mums nav savas saimniecības, produktu ražotnes, bet mēs gribam parādīt, kā sarīkot svētkus, lai cilvēkiem ir interesanti un mājīgi.

Lai viņi redz, ko var izveidot ar minimāliem līdzekļiem un praktiski ne no kā,” paskaidro Laima Ūdrīte.

“Viesiem svētkos ir svarīgi būt nodarbinātiem, ja to gribas. Laiskoties var vienmēr, bet aktīvajiem jāpiedāvā spēles, rotaļas, iespējas izkustēties. Ēdienam arī ir sava nozīme. Mēs piedāvāsim to, ko esam jau gatavojuši saviem draugiem un kas atzīts par labu, jo visiem garšo.”

Tātad veģetārā gaileņu zupa burbuļos katlā, Kaspars uz restītēm ceps liellopa gaļas burgerus. Kā punktiņš uz “i” – medus kūka vai kēksiņi ar krēma cepurīti.

“Nav viegli izstāstīt receptes, jo es vairāk pēc izjūtām – šķipsniņu to, saujiņu šo.
SAISTĪTIE RAKSTI

Skatoties televīzijā “Ideālās vakariņas”, vienmēr domāju, ka gribētu piedalīties, jo man patīk izdomāt, noformēt, radīt svētkus. Nu man tāda iespēja ir dota,” teic Laima un piebilst, ka saimniekojot viņa ievēro vecmāmiņas padomu – visiem jābūt brangi paēdušiem. “Tas ir Mazpilsētas šarms – vienkārši, ar sātu, sirsnīgi, interesanti un piepildīti pavadīt laiku.”

Bet Sabiles vīna svētkos, kas notiks jūlija izskaņā, Ūdrīši savu pagalmu pārvērtīs par krāmu tirdziņa placi, būs arī meistarklases ar līdzdarbošanos.

FOTO. Šīgada ražas tomātu parāde izbrīnīs pat pieredzējošus dārzkopjus 1
Lielas un kuplas ziemcietes – vai tādas šķirnes mūsdienās vēl kur var dabūt? 1
Sēņu cienītāju delikatese – marinētas gailenītes
“Kādēļ Biķernieku mežā pilnībā tiek izpļauti krūmi?”: iedzīvotāja satraukta par Rīgas mežu kopšanu 8
“Latvija pirmā vietā” tiks pāri 5% barjerai rūkdami! Kovida afēra tiks izmeklēta un – ticiet man! – kāds tiks iesēdināts!” – Līcīša feļetons 30
“Vislabākais ir sasist jau izejas pozīcijā.” Slaidiņš par to, kas notiks, ja baltkrievi šķērsos Ukrainas robežu
FOTO. “Nez, ko tie ragi varētu nozīmēt?”. Ministres Anitas Muižnieces “radziņi” fotogrāfijā ar kolēģiem soctīklos raisa jautras diskusijas 6
Tveicei neatkāpjoties, no valsts rietumiem virzās pērkona negaiss 2
Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 23
Lasīt citas ziņas
Laksti zaļi un nekrīt, bet pēc kalendāra jau laiks noņemt! Kā noteikti īsto brīdi, kad jānovāc dārzeņi?
Klasiskā aukstā biešu zupiņa. Kā pareizi pagatavot?
Stāda zemenes un avenes, sēj zālāju, novāc tomātus un gurķus. Kas darāms dārzā no 15. līdz 22.augustam?
Gardā vistiņa kefīrā
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 39
Kā efektīvi cīnīties ar augu slimībām un kaitēkļiem augustā?
Bijuši gadījumi, kad ir atteikts darbs, jo cilvēks nezina svešvalodu. VDI direktors par to, kad krievu valodas prasība ir pamatota
Skolotāju mērs ir pilns! LIZDA vienojas beztermiņa streiku sākt 19.septembrī 20
“Viss vienkārši klapēsies ciet.” Eilands labprāt sagaidītu skaidrus plānus, kā cilvēkiem dzīvot, nevis izdzīvot 43
“Es šo visu nedarīju naudas dēļ!” Dukurs skaidro pārdomāto lēmumu aiziet no profesionālā sporta 1
VIDEO. “Viņa gāja pa gaisu!”: eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga pastāsta, ka mammas reakcija uz viņas saderināšanos ar mīļoto Imantu nemaz nebija tik jauka
Par fiktīvu vakcinēšanu medicīnas darbiniecei Larisai piespriež divu gadu nosacītu brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju 17
kā ir šaubas par policistu iespējami neprofesionālu rīcību, ministrs Eklons pieprasa veikt dienesta izmeklēšanu 17
Latvijā apstiprināta ģimenes attiecību pastāvēšanu starp diviem vīriešiem 55
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Problēmas ar autobusa reisiem turpinās; prasīs satiksmes ministra demisiju, vēsta televīzija
20:26
Ekonomists Andris Bačkurs: Vai sociālo dienestu darbinieki drīz paši būs spiesti lūgt sociālo palīdzību?
20:14
1792. gada 17. augustā. Gētes draugs no Bauskas
20:00