Kultūra
Kultūrpolitika

Izlokšņu atmoda: dziesminieks Kārlis Kazāks turpina apceļot Latvijas novadus0

Publicitātes foto

Latvijas Televīzija šogad turpina raidījumu ciklu “Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku”, informē LTV komunikāciju speciāliste Krista Luīze Priedīte.

Dziesminieks Kārlis Kazāks šogad devies uz Ērģemi, Anci, Ludzu, Aknīsti, Rūjienu un Alsungu, lai pētītu turienes izloksnes un radītu oriģināldziesmu.

Kārlis katrā vietā, uz kuru dodas pētīt valodas skanējuma līkločus, rada oriģināldziesmu vietējā izloksnē.

Tas ir ne vien radošs pētījums, bet arī izaicinājums un uzaicinājums vietējiem ļaudīm – atklāt savas izloksnes šarmu un apzināties, ka tā ir daļa no latviešu valodas bagātības. Raidījuma veidotāji norāda, ka to zināmā mērā var saukt par “vietvalodas atmodu”. “Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” ne tikai ļauj ieklausīties, iespējams, ikdienā nesadzirdētās izloksnēs, bet arī ieraudzīt to sirsnību un atbildību, ar kādu vietējie kopj un godā savas valodas krāšņumu.

“Es esmu dzimis un audzis Jelgavā – vidē, kur dominē latviešu rakstu valoda. Tikai pieaugot sāku apzināties, ka manī plūst vidzemnieku un kurzemnieku dzimtu asinis,” stāsta Kārlis Kazāks.

Kārlis pieļauj, ka tieši vēlme izprast sevi un attiecības ar to, ar ko izdevies sastapties gan Velomūzikas ceļojumos, gan koncertējot tālu ārpus Rīgas, ir likusi viņam daudz uzmanīgāk ieklausīties latviešu valodas izloksnēs. “Man ir vieglāk piedzīvot un pieņemt pasauli savās dziesmās. Visticamāk, ka tas arī ir iemesls, kādēļ tieši dziesmās meklēju ceļu pie mūsu valodas un kultūras,” atzīst Kārlis.

Otrās sezonas pirmajā sērijā Kārlis dosies uz sava tēva dzimto pusi – Ziemeļvidzemi. Starp Ērģemi, Kārķiem un Turnu Kārlis meklēs savu pirmo šīs sezonas dziesmu. Raidījuma “Dzirdi balsis ar Kārli Kazāku” LTV1 būs vērojams no 1. novembra – sešus ceturtdienu vakarus plkst. 19.30. Pēc divās sezonās iepazītām un 13 dziesmās pārvērstām latviešu valodas izloksnēm cikls noslēgsies ar stāstu par mums visiem kopīgo rakstu valodu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

Ieva Ēvalde
Ekonomika
“Jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju!” Ko valmierieši domā par to, ka kļūst par “bēru galvaspilsētu”? 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Ceļotājs, trīs inficēto kontaktpersonas, trīs “uz jautājuma zīmes” – 24 stundās atklāti septiņi jauni Covid-19 saslimušie
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Beirūtas sprādzienā bojāgājušie šodien tiks apglabāti masu bērēs
1 stunda
IB
Ivars Bušmanis
Latvijā
Lielauces centra iedzīvotāji pašu spēkiem līdz nepazīšanai izmaina savu daudzdzīvokļu namu pagalmu 2
17 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Urnu es saņēmu, bet kas tur iekšā? Es nezinu,” Dairis šokā par apbedīšanas biroja nekaunību 2
14 stundas