Arūns Gudinavičs: “2020. gada pavasarī Eiropā ieņēmumi no tradicionālajām grāmatnīcām piedzīvoja savas pastāvēšanas divus vissliktākos mēnešus, pārdošanas apjomi samazinājās līdz nullei.”
Arūns Gudinavičs: “2020. gada pavasarī Eiropā ieņēmumi no tradicionālajām grāmatnīcām piedzīvoja savas pastāvēšanas divus vissliktākos mēnešus, pārdošanas apjomi samazinājās līdz nullei.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Kā e-grāmatas kļuva par pandēmijas veiksmes stāstu kaimiņos? Ar jauno pētījumu iepazīstina lietuviešu pētnieks Arūns Gudinavičs 0

Diāna Jance, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Patlaban Latvijā iznākošajām grāmatām un preses izdevumiem tiek piemērota samazināta PVN likme 12% apmērā, savukārt e-izdevumiem piemērota iespējamā augstākā – 21% likme.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 133
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Latvijas Valsts prezidents Egils Levits un Grāmatizdevēju asociācija kopā ar grāmatniecības un preses izdevēju nozares pārstāvjiem ziemā aicināja valdību izvērtēt iespēju noteikt pievienotās vērtības nodokļa samazināto 5% likmi mācību un oriģinālliteratūrai, elektroniska izdevuma formā izdotām grāmatām, avīzēm, žurnāliem, biļeteniem un citiem periodiskiem izdevumiem un to abonentmaksai.

Līdz šim valdība ir uzskatījusi, ka PVN samazinājums nav vēlams, to skaidrojot ar piešķirtajiem atbalsta līdzekļiem bibliotēkām un izdevniecībām. Būtiski palielināts atbalsts bibliotēku iepirkumiem ir arī Igaunijā un Lietuvā, turklāt Igaunijā tieši pandēmijas seku mazināšanai pirms gada piemērota samazinātā 9% PVN likme Igaunijā izdotajām e-grāmatām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpretim Lietuvā 9% PVN likme elektroniskajām grāmatām ir jau samērā sen – kopš 2019. gada sākuma. Iespējams, tieši samazinātā PVN likme kaimiņvalstu grāmatizdevējiem ir ļāvusi vieglāk pārdzīvot pandēmijas laiku.

Pagājušā gada nogalē Viļņas universitātes pētnieki kopā ar Lietuvas Izdevēju asociāciju un Ļubļanas universitāti ir publicējuši pētījumu par pandēmijas ietekmi uz grāmatu izdošanu un pārdošanu Lietuvā, Slovākijā, Slovēnijā un Islandē.

“Kultūrzīmēm” bija iespēja sazināties ar pētījuma Lietuvas daļas vadītāju Komunikācijas fakultātes profesoru Dr. Arūnu Gudinaviču.

Viņš secinājis, ka “Eiropā pandēmijas laikos uzvarošā izdevējdarbības formula, šķiet, ir atvērto grāmatnīcu apvienojums (ar visiem ierobežojumiem, kas saistīti ar piesardzības pasākumiem) un digitalizēta grāmatu nozare ar abonēšanas pakalpojumiem.

Liekas, viens no Lietuvas pandēmijas laika veiksmes stāstiem ir aktīvā grāmatu tirdzniecība tiešsaistē un e-grāmatu tirdzniecība”.

– Pētījumā secināts, ka 2020. gadā nopietnu krīzi cietusi izdevējdarbība lielākajā daļā Eiropas valstu, kamēr Lietuvā šī situācija ir atšķirīga, kā jūs to varat izskaidrot?

Arūns Gudinavičs
Publicitātes foto

A. Gudinavičs: – Pēc vairāku gadu krituma, sākot ar 2008. gada pasaules finansiālo krīzi, grāmatu tirgus Eiropā pamazām sāka stabilizēties, tomēr 2020. gada agrā pavasarī viss mainījās, kad epidēmijas ietekmē tika slēgta lielākā daļa grāmatnīcu un citu drukāto grāmatu tirdzniecības vietu.

Ieņēmumi no tradicionālajām grāmatnīcām piedzīvoja savas pastāvēšanas divus vissliktākos mēnešus, pārdošanas apjomi samazinājās līdz nullei. Tiesa, uzplauka tiešsaistes tirdzniecība, taču tā nebūt nebija spējīga aizstāt pārdošanas apjomu kritumu fiziskajā mazumtirdzniecībā.

Kopā ar Ļubļanas universitātes pētnieku, arī grāmatizdevēju Mihu Kovaču 2020. gada maijā un augustā veicām pētījumu par grāmatu pārdošanas apjomu samazināšanās tendencēm četru valstu grāmatu tirgos – Lietuvā, Islandē, Slovākijā un Slovēnijā.

Bijām iecerējuši pētījumā iesaistīt arī Igaunijas un Latvijas grāmatizdevējus, taču diemžēl atsūtīto datu apjoms bija nepietiekams. Starp mūsu pētījumā iekļautajām četrām valstīm bija ievērojama atšķirība – Islande un Lietuva bija vienīgās valstis, kurās aptuveni 15 procentu respondentu ziņoja par visu veidu grāmatu pārdošanas apjomu pieaugumu.

Slovākijā un Slovēnijā šādu respondentu nebija nemaz. Puse – 53 procenti – respondentu ziņoja, ka viņu pārdošanas apjomi samazinājušies par vairāk nekā 40 procentiem, un tikai 17 procenti respondentu atbildēja, ka pandēmijas faktoram nav būtiskas ietekmes uz pārdošanu.

Šķiet, ka visvairāk pandēmija ietekmēja Slovēniju, kur pilnīgi visi respondenti ziņoja par pārdošanas apjomu samazināšanos. Vismazāk skartā bija Lietuva – tikai divas trešdaļas respondentu ziņoja par nelielu pārdošanas apjomu samazināšanos.

Interesanti, ka pārdošanas apjomu kritumu visvairāk izjuta lielās izdevniecības, vismazākais apjomu kritums bija tām izdevniecībām, kurās strādā mazāk nekā desmit darbinieki.

Kopumā izdevēji gan Lietuvā, gan Islandē norādīja vislielāko pārdošanas apjomu pieaugumu tieši tiešsaistes tirdzniecībā, kā arī guva visaugstākos ienākumus audiogrāmatu un e-grāmatu tirdzniecībā.

Slovākijā un Slovēnijā grāmatizdevēji pārsvarā saglabāja tradicionālos grāmatu formātus, kā arī turpināja lietot jau agrāk ieviestos grāmatu tiešsaistes veikalus.

Lai gan rezultāti norāda, ka varētu būt saistība starp grāmatu nozares digitalizāciju un pircēju jaunajiem paradumiem, mums vēl nav pietiekami daudz datu, lai apstiprinātu vai noraidītu šādu hipotēzi.

Skaidrākas atbildes par spēcīgu un ilgtspējīgu virzību uz grāmatu nozares digitalizāciju būs iespējamas pēc visa pandēmijas laika kopumā, bet provizoriskie rezultāti no kopējā pārdošanas apjoma 2020. gadā ir pozitīvi – neskatoties uz milzīgo pārdošanas kritumu 2020. gada pirmajā pusē, pārdošanas apjomi gada otrajā pusē uzlabojās, un kopumā tas bija labs gads Lietuvas izdevējiem.

Kā piemēru varu minēt Lietuvas grāmatnīcu tīklu “Pegasas”: lai gan pagājušā gada laikā klientu plūsma grāmatnīcās samazinājās par 20 procentiem, taču būtiski – par 17 procentiem – pieauga tirdzniecība tiešsaistē, visvairāk bērnu grāmatu noiets.

– Ko jūs varētu pastāstīt par lietuviešu lasītāju paradumiem tiešsaistē, vai tie pēdējā gada laikā ir mainījušies? Vai jūs domājat, ka e-grāmatām ir nākotne?

– Rezultāti atklāja, ka e-grāmatu izdošanu ietekmē paši valsts iedzīvotāji. Lielākais e-grāmatu izdevēju īpatsvars (55%) ir Lietuvā un Slovākijā (55%), abas mūsu aptaujā ir valstis ar lielāko iedzīvotāju skaitu.

Pandēmijas sākumā, pavasarī, e-grāmatu tirdzniecība jūtami nepieauga, bet jau augustā grāmatizdevēji Lietuvā ziņoja par e-grāmatu tirdzniecības paplašināšanos, turpretim Slovēnijā gandrīz nekas nemainījās. Pandēmijas laikā daudzi lasītāji sev atklāja e-grāmatas.

Īpaši tas bija vērojams akadēmisko grāmatu izdevējdarbībā – piemēram, universitātes studenti paši sāka izdevniecībām pieprasīt vairāk e-formāta mācību grāmatas. Uzskatu, ka šie ir būtiski iemesli izdevējiem paplašināt e-grāmatu tirgus apjomu nākotnē.

– Lietuvā grāmattirgotāji sūdzas par e-grāmatu pirātiskajām tīmekļa vietnēm, vai jūs to uzskatāt par nopietnu draudu pašreizējām izdevniecībām?

– Ir nepareizi uzskatīt, ka tikai e-grāmatas ir saistītas ar pirātismu. Mūsu pētījums 2020. gadā atklāja, ka gandrīz 90 procenti no visiem grāmatu nosaukumiem, kurus atradām jaunākajās pirātiskajās vietnēs, bija tradicionālās papīra grāmatas, kuras bija pārpublicētas kā e-grāmatas. Tas nozīmē, ka pirātismam pakļautas galvenokārt tieši drukātās grāmatas.

Cits mūsu pētījums “Grāmatu pirātisma tehnoloģiskie un ētiskie cēloņi” (kopā ar Viļņas universitātes pētnieku Vincu Grigu) pierādīja, ka galvenie pirātisko grāmatu izmantošanas iemesli ir likumīgu e-grāmatu trūkums un sarežģītas iegādes iespējas.

Lielākā daļa lasītāju uzskatīja, ka nelikumīgu e-grāmatu lejupielāde ir vienkāršāka nekā likumīgu iespēju meklēšana, un tieši tāpēc tiek izmantotas pirātiskās grāmatas. Mūsu secinājumi liecina, ka lasītājiem ir nepieciešama laba un plaša legālo e-grāmatu izvēle, kā arī ērtas un ātras pirkšanas iespējas.

Vēl viens svarīgs grāmatu pirātisma iemesls ir morāles normas un ieradumi. Mūsu atklājumi liecina, ka lielais vairākums lasītāju un autoru nejūtas vainīgi par pirātisku grāmatu izmantošanu, un lielākā daļa pat nemaz neiedomājas par pārkāpumu.

Šeit diemžēl var novērot padomju zagšanas kultūras paliekas, kas padomju okupācijas laikā skāra Lietuvu (un es domāju, arī Latviju) – grāmatu zagšana netika uzskatīta par noziegumu, bet drīzāk par varonīgu rīcību un taisnīguma atjaunošanu valstī un sabiedrībā.

Kā liecina mūsu atklājumi, galvenais iemesls pirātisko grāmatu izmantošanai mazo valodu tirgos ir likumīgu e-grāmatu kopiju un to iegādes iespēju trūkums. Bet izdevēji uzskata, ka pirātisko grāmatu iegāde ir saistīta ar vispārēju sabiedrības paradumu izmantot nelegālas kopijas. Šādi veidojas slēgts pro­blēmu loks.

– Kāds ir audiogrāmatu tirgus un lasītāju interese?

– Pēdējos gados audiogrāmatu popularitāte ir palielinājusies, taču tikai katrs piektais mūsu aptaujātais izdevējs ir publicējis audiogrāmatas. Tomēr 2020. gada kopējais audiogrāmatu pārdošanas apjoms ir pieaudzis, īpaši Islandē, kur ir visattīstītākais audiogrāmatu tirgus.

– Kāds ir jūsu novērojums, vai valdību finansiālais atbalsts grāmatu izdevēju atbalstam ir bijis pietiekams?

– Jau pagājušā gada pavasarī Lietuvas valdība palielināja finansējumu grāmatu iepirkumiem bibliotēkās. Tātad Lietuva bija vienīgā valsts (mūsu pētījumā), kurā bibliotēku iepirkumi pieauga, līdz ar to katrs ceturtais lietuviešu izdevējs ziņoja par pārdošanas apjoma pieaugumu.

Papildu atbalsts izdevējiem tiešām palīdzēja, daudzi lietuviešu izdevēji par valdības finansējumu uzlaboja vai pat izveidoja tiešsaistes grāmatu tirgošanas platformas.

SAISTĪTIE RAKSTI

– Vai uzskatāt, ka grāmatas lasīšana ir viens no tiem faktoriem, kuri pandēmijas laikā pozitīvi ietekmē lietuviešus? Vai lasīšana ir populāra jauno lietuviešu vidū?

– Es domāju, pandēmija pierādīja, ka grāmata jo­projām ir nepieciešama ne tikai klasiskā drukātā formātā. Daudzi lasītāji atklāja vienkāršu un ātru veidu, kā iegūt vēlamo literatūru, izmantojot e-grāmatas. Šo laiku būtu daudz grūtāk pārdzīvot bez lasīšanas un bez grāmatām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 133
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 171
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 21
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 33
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju 3
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 133
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 41
11 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
17 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 4
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 171
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 28
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 54
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
12 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 65
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 52
16 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
14 stundas