Praktiski
Manas tiesības

Kā nenonākt līdz bankrotam ģimenē un pareizi plānot ģimenes budžetu0

foto – Shutterstock

Kā plānot ģimenes budžetu un ekonomiski rīkoties ar naudu? JOLANTA OZOLA Rīgā

Ģimenes budžeta plānošana ir tikpat svarīga kā uzņēmuma, iestādes, pašvaldības vai valsts budžeta plānošana. Nemākulīga rīcība ar ienākumiem un tēriņiem uzņēmumu novedīs pie bankrota, bet ģimeni – pie nabadzības.

– Plānot izdevumus ir jāprot, un to var iemācīties, – uzskata Eiropas Sociālā fonda projekta “Atbalsts bezdarbnieku izglītībai” vadītāja Edīte Bratka. – Minēšu dzīves situāciju – kaimiņos dzīvo divas ģimenes, to ienākumi ir līdzīgi, taču viena ģimene dzīvo labi un ir apmierināta ar saviem ienākumiem, bet otra nemitīgi sūdzas par naudas trūkumu un regulāri aizņemas naudu. Kāpēc tā notiek? Tāpēc, ka pirmā ģimene plāno budžetu un gudri rīkojas ar naudu, bet otra neprot plānot budžetu un naudu palaiž vējā, nedomājot par rītdienu. Bēdīgi, ja tādā ģimenē ir bērni, jo, pirmkārt, viņiem jādzīvo trūkumā un, otrkārt, neprotot saplānot budžetu, bērniem var būt liegta arī laba izglītība un līdz ar to veiksmīga nākotne.

Var būt arī tā, ka viens cilvēks ar samērā labiem ienākumiem nepārtraukti izjūt naudas trūkumu, kamēr cits, kuram ir salīdzinoši pieticīgi ienākumi, iztiek ar tiem, nauda pat paliek pāri. Tātad viens prot plānot savu budžetu, bet otrs ne. Lai ģimenes dzīves kvalitāti varētu nodrošināt atbilstoši ienākumiem, ir jāmācās pārdomāti rīkoties ar naudu.

Nodarbinātības valsts aģentūra tagad izstrādā īpašu apmācību moduli, lai finanšu pratību apgūtu aģentūrā reģistrētie bezdarbnieki, jo viņiem tā ir īpaši svarīga – zaudējot darbu, cilvēkam strauji pasliktinās finanšu stāvoklis. Bezdarba periodā saņemot tikai pabalstu, cilvēkam jāzina, kā saplānot ienākumus tā, lai pietiktu.

Kā plānot ģimenes budžetu

Lai naudas pietiktu ne tikai pāris nedēļām pēc algas dienas un pat atliktu uzkrājumiem, jāsāk ar ģimenes budžeta plānošanu, apkopojot un saprotot, kādi ir ģimenes kopējie izdevumi un ienākumi mēnesī. Visu izvērtējot, jāatrod veids, kā samazināt izdevumus.

Veicot ģimenes budžeta plānošanu, jāseko:

• lai no ikmēneša ienākumiem nauda vienmēr tiktu atlikta svarīgākajiem mēneša izdevumiem – obligātajiem maksājumiem (īre, elektrība, gāze, apkure, tālrunis, bērnudārzs, kredītmaksājumi u.c.),

• lai ikmēneša kredītmaksājumi nepārsniegtu 30–40% no ikmēneša ienākumiem,

• lai būtu pietiekama naudas summa ģimenes ikdienas tēriņiem – pārtikai, transportam utt.,

• lai tiktu veidoti uzkrājumi nebaltām dienām.

Plānošanas metodes un rīki

Metodes un rīki, kā plānot ģimenes budžetu, ir dažādi. Vieniem šķiet vieglāk pierakstīt kladē vai krāt čekus un pēc tam tos analizēt. Citiem jau par ieradumu kļuvis veikt un pārraudzīt savus pirkumus dažādu banku interneta piedāvājumos. To, vai pierakstus uztic vienam ģimenes loceklim vai visi kladē veic attiecīgos ierakstus, nosaka ģimenē valdošās tradīcijas.

Galvenais kopīgā budžeta plānošanā ir godīgums, uzticēšanās un regularitāte.

Kā rīkoties, ja ienākumi un izdevumi nav līdzsvarā?

Ja ienākumi un izdevumi nav līdzsvarā, ir rūpīgi jāanalizē:

• no kuriem tēriņiem varētu atteikties,

• kurus pakalpojumus un preces varētu iegādāties par zemāku cenu,

• vai nav jāmaina iepirkšanās paradumi.

Veicot budžeta plānošanu arī turpmākajos mēnešos, jāsalīdzina, vai ir izdevies samazināt ģimenes izdevumus un cik lielā mērā. Parasti lielāko izdevumu daļu veido pārtikas iegāde.

Lai iemācītos savu naudu tērēt gudri, svarīgi veidot iepirkšanās tradīcijas un censties ietaupīt.

Vispirms kādu daļu ienākumu var samaksāt sev, tas ir, atlikt naudu krājkasītē vai veidot uzkrājumu bankā. Tad mazināsies iespējas to iztērēt impulsīvos pirkumos. Varbūt kāds maksā par telefonu vai kabeļtelevīzijas pakalpojumiem, kurus ikdienā neizmanto. Atsakoties no šiem vai citiem tēriņiem, var ietaupīt.

Var samazināt izdevumus ēšanai ārpus mājas un biežāk gatavot mājās.

Kā veidot uzkrājumu

Lai veidotu uzkrājumu, jābūt vēlmei uzkrāt, noteiktam mērķim un brīviem naudas līdzekļiem, ko ik mēnesi atvēlēt šim nolūkam. Ja brīvu naudas līdzekļu ir maz vai tādu vispār nav, jāapsver, kur ikdienā tomēr var ietaupīt. Ja līdz šim ģimenē ienākumu uzkrāšana nav bijis viens no naudas izlietošanas paradumiem, var sākt ar vienkāršāko – atvērt bankā krājkontu. Protams, ir jāinteresējas par katra darījuma papildu izdevumiem, lai nebūtu nekādu pārsteigumu gadījumos, kad ir vēlme naudu no krājkonta izņemt vai uzkrājumu neturpināt. Lai izvēlētos atbilstošu ieguldījuma veidu, iepriekš jāizpēta visa pieejamā informācija. Var arī izmantot finanšu speciālistu bezmaksas konsultācijas jebkurā no iestādēm, kas piedāvā ieguldījuma pakalpojumus. Jātiek skaidrībā, vai uzkrājumus vēlaties veidot īsā vai ilgākā termiņā. Īstermiņa uzkrājumi palīdz, ja nauda ir nepieciešama ātri vai arī neparedzētiem gadījumiem. Ilgtermiņa uzkrājumi būs atspaids vecumdienās, palīdzēs apmaksāt bērnu izglītību un atvieglos citus apjomīgus izdevumus nākotnē.

Vai aizņemties naudu

Tā ir nopietna atbildība, tāpēc aizņemties naudu drīkst tikai tad, ja ir pārliecība, ka būs iespēja to atmaksāt. Naudas aizņemšanās var būt noderīga un sniegt zināmas ērtības, bet ir divi gadījumi, kuros noteikti būtu jāatturas no kredīta ņemšanas. Ja, to darot, neatliek līdzekļu neparedzētiem gadījumiem un ja ir pazīmes, kas liecina, ka ģimenes budžets samazināsies kredīta atmaksas periodā, piemēram, saistībā ar bērna piedzimšanu vai aiziešanu pensijā. Uzņemoties kredītsaistības, rūpīgi jāizvērtē to attiecība pret tagadējo un nākotnē sagaidāmo materiālo stāvokli: vai darbs ir stabils, vai būs pietiekami ienākumi, lai kredītu atmaksātu. Ņemot hipotekāro kredītu, izvērtēšana jāveic īpaši rūpīgi un apdomīgi, jo atmaksas termiņš, iespējams, ir ļoti ilgs, līdz ar to neskaidrība par nākotni ir lielāka nekā par īsākiem patēriņa kredītiem. Tādēļ, pirms plāno uzņemties jebkādas kredītsaistības, rūpīgi jāapkopo informācija, kas ļauj izdarīt pareizu izvēli – kurā kredītiestādē, cik lielu un uz kādu laiku ņemt šo kredītu. Jāseko arī, lai ikmēneša kredītmaksājumi nepārsniedz 30–40% no ikmēneša maksājumiem.

8 padomi, kā pārdomāti iepirkties

1. Pirms lielāka pirkuma jānoskaidro, kad ir visizdevīgākais laiks to veikt (piemēram, atlaides, sezonas izpārdošanas).

2. Jāapkopo informācija par dažādiem piedāvājumiem un jāsalīdzina preču cenas, ņemot vērā vairākus būtiskus kritērijus (kvalitāti, garantijas laiku, veikala vai produkta reputāciju).

3. Jāsastāda nepieciešamo lietu saraksts un pēc dienas tas jāpārskata, cenšoties noteikt prioritārās vajadzības un tā saīsinot šo sarakstu. Iepirkties vajadzētu, respektējot sarakstu.

4. Jānosaka skaidras naudas daudzums, ko var atļauties tērēt, un tikai šī summa jāņem līdzi uz veikalu, lai nebūtu iespējas ļauties kārdinājumam un iztērēt vairāk.

5. Jāpārbauda pārtikas produktu derīguma termiņš (īpaši vasarā!), lai pēc pāris dienām tie nav jāizmet.

6. Izpārdošanās iespējams atrast teju vai visu sezonu apģērbu. Var apmeklēt arī outlet veikalus, kur par zemāku cenu piedāvā dažādu zīmolu apģērbu no iepriekšējām kolekcijām.

7. Lai arī sviestmaizes un kafija tuvējā degvielas uzpildes stacijā vai kafejnīcā ir mūsdienu aizņemto cilvēku kultūras sastāvdaļa, šāds dzīvesveids ātri apēd ne tik viegli sapelnīto naudu. Izdevīgāk ir šādas uzkodas pagatavot mājās un paņemt līdzi uz darbu.

8. Saglabājiet iepirkumu čekus! Tagad pircēji arvien biežāk izmanto savas patērētāju tiesības un atgūst naudu par sabojātiem produktiem vai citām nekvalitatīvām precēm, kas iespējams vienīgi tad, ja ir čeks, ko uzrādīt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.