Talsu traģēdijā 1997. gada 28. jūnijā dzīvību zaudēja deviņi bērni.
Talsu traģēdijā 1997. gada 28. jūnijā dzīvību zaudēja deviņi bērni.
Arhīva foto

Talsu traģēdijas tiesvedības noslēgušās. Kompensāciju saņem pēdējais upuris 0

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Izpildot tiesas spriedumu, Latvijas valdība 12. maijā nolēma piešķirt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) 15 375 eiro, lai segtu kaitējuma atlīdzību 1997.gadā Talsu traģēdijā cietušajam, šobrīd 32 gadus vecajam talseniekam Mārim Haselbaumam.

M. Haselbaums prasību tiesā iesniedza 2017. gada 27. februārī. Savukārt šogad februārī Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa nosprieda piedzīt no Latvijas valsts Iekšlietu ministrijas VUGD personā par labu M. Haselbaumam 15 000 eiro atlīdzību par nemantisko kaitējumu un tiesāšanās izdevumus 375 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesa noraidīja prasību daļā par 185 000 eiro piedziņu.

Iekšlietu ministrija sākotnēji norādījusi, ka lietā nav strīda, ka ar sekām, kas iestājās 1997.gadā Talsos organizētajos ugunsdzēsēju un policijas svētkos, kuros smagus miesas bojājumus guva Haselbaums, ir nodarīts morālais kaitējums, par ko pienākas atlīdzība, un ka atbildība par notikušo jāuzņemas valstij VUGD personā.

VUGD pieteikumu atzina un lūdza noteikt atlīdzinājumu pēc tiesas ieskata.

Kā paskaidroja VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas priekšniece Agrita Vītola, traģēdijas laikā M. Haselbaums bija nepilngadīgs, bet viņa pārstāvji neizmantoja savas tiesības vērsties tiesā vai prasīt atlīdzinājumu.

Kāpēc tomēr tik ilgi M. Haselbaums vilcinājās ar prasījumu, man neizdevās noskaidrot, jo vīrietis atrodas apcietinājumā un, kā sacīja viņa māsa, tur cietumā atradīsies vēl trīs mēnešus.

Pēc Talsu traģēdijas Mārim esot atklājušās galvas traumas. Ļaudis ieteikuši pacīnīties par kompensāciju, un brālis to arī darījis. Esot gājis ilgi un grūti. Gribējis jau vairāk saņemt, bet esot labi, ka vismaz kaut kas dabūts.

Māris strādājot celtniecībā. Diemžēl M. Haselbaums ir biežs viesis tiesu zālēs citā sakarā: zādzības un citi noziedzīgi nodarījumi viņam nav sveši.

Pēc Iekšlietu ministrijas ziņām, citās Talsu traģēdijas lietās izmaksāto morālo kaitējumu apmērs ir no 30 550 līdz 76 376 eiro.

Kā skaidro A. Vītola, kopumā Talsu traģēdijas sakarā bija saņemti 19 prasību pieteikumi un šobrīd

visas tiesvedības ir pabeigtas, vairāk nav gaidāmas, visi spriedumi ir stājušies spēkā, visas kompensācijas izmaksātas.

Kompensāciju kopējais apmērs ir aptuveni 800 000 eiro. Detalizētākas ziņas par konkrētām personām izmaksātajām konkrētajām summām ir ierobežotas pieejamības informācija, kas skar personu privāto dzīvi, un oficiāli tās netiek sniegtas.

Reklāma
Reklāma

Atcerēsimies, ka 1997. gada 28. jūnijā Talsos Iekšlietu ministrijas rīkotajos svētkos, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni, 21 cilvēks tika ievainots. Pacēlājs bija novietots uz automašīnas “Kamaz”, šoferu uzdevums bija pacelt gaisā bākugunis, kas būtu kā simboliska svētku lāpa.

Taču pacēlājs tika izmantots pavisam citiem mērķiem – tā grozā ļāva iekāpt cilvēkiem, un grozs tika pacelts apmēram 30 metru augstumā, lai iekāpušie varētu aplūkot pilsētas panorāmu.

Instrukcija paredzēja, ka grozā drīkst atrasties ne vairāk kā četri pieauguši cilvēki, bet liktenīgajā brīdī tajā atradās 22 cilvēki, no kuriem vairākums bija bērni. Pacēlāja strēle neizturēja slodzi, un cilvēki nokrita uz asfalta.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.