“Kulberga faktors strādā!” Profesore Zelče salīdzina premjeru ar Ulmani un norāda uz viņa spēcīgo komunikāciju 0

Pievieno LA.LV

Lai gan valdības deklarācijā sākotnēji bijis daudz labu nodomu, tā pēc būtības bijusi pārāk utopiska, TV24 raidījumā “Preses Klubs” vērtē Latvijas Universitātes Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes profesore, Komunikācijas zinātnes maģistra studiju programmas direktore, vēstures doktore Vita Zelče.

Putins ir satriekts, bet nepadosies: alianse uztraucas, ka Eiropā varētu atvērties vēl viena kara fronte
Kremlis reaģēja uz Trampa vārdiem par iespējamo debesu slēgšanu virs Ukrainas
RAKSTA REDAKTORS
“Lidmašīna bija teju nolaidusies uz skrejceļa, kad strauji uzņēma ātrumu” – Rīgas lidostā notikusi aizķeršanās reisā no Prāgas
Lasīt citas ziņas

Viņas ieskatā realistiskāka atkāpšanās no daļas sākotnējo ieceru šobrīd var būt ne tikai saprotama, bet arī pareizajā laikā. Profesore uzskata, ka šajā situācijā būtisku lomu spēlē tā dēvētais Kulberga faktors.

Zelče norāda, ka Ministru prezidents Andris Kulbergs sabiedrības acīs ir pievilcīgs politiķis un ļoti labs komunikators. Viņasprāt, viņš spēj runāt ar dažādām sabiedrības grupām un šajā ziņā zināmā mērā atgādina Kārli Ulmani, kuru profesore raksturo kā vienu no veiksmīgākajiem komunikatoriem Latvijas politiskajā vēsturē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Raidījumā izskan arī salīdzinājums ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, kurš kara laikā regulāri uzrunā sabiedrību un ziņo par paveikto. Tiek atgādināts, ka Zelenskis ir profesionāls aktieris un šovmenis, tomēr viņa komunikācijas modelis ir kļuvis par nozīmīgu politiskās līderības instrumentu.

Zelče uzsver, ka arī Kulberga gadījumā būtiska ir ne tikai runas prasme, bet arī vizuālais tēls. Viņa norāda, ka sabiedrībai bieži vien spēcīgi iedarbojas ne tikai vārdi, bet arī politiķa ārējais tēls, ķermeņa valoda un spēja simboliski sevi pasniegt.

Profesore atgādina, ka Kārlis Ulmanis savulaik ļoti labi pratis izmantot arī apģērbu un vizuālos kodus – zinot, kad jāparādās svinīgā frakā un kad jāizvēlas vienkāršāks, tautai tuvāks tēls. Viņasprāt, arī mūsdienu politikā šādi vizuālās komunikācijas elementi joprojām ir ļoti iedarbīgi.

Diskusijā tiek pieminēta arī Kulberga uzstāšanās ārvalstu žurnālistu priekšā Briselē. Pēc raidījuma dalībnieku vērtējuma, viņa sevis pasniegšanas veids, pārliecinošā uzstāšanās un brīvā angļu valoda radījusi premjera amatam atbilstošu iespaidu. Tiek norādīts, ka pēdējo gadu laikā Latvijas premjeru vidū šāda komunikācijas pārliecība ne vienmēr bijusi redzama.

Zelče uzskata, ka Latvijas sabiedrībai arhetipiskā līmenī patīk spēcīga, tēvišķa līdera tips, kas asociējas ar Ulmaņa laika politisko tēlu. Viņasprāt, Kulbergs šobrīd sabiedrībā aizpilda līdzīgu komunikatīvo nišu.

Profesore arī norāda, ka īsā laikā Kulbergam izdevies iegūt diezgan lielu popularitāti un atbalstu. Viņas ieskatā to palīdz veidot gan viņa komunikācijas prasmes, gan vizuālais tēls, gan spēja radīt pārliecinoša līdera iespaidu situācijā, kad sabiedrībai nepieciešama skaidrība un stabilitātes sajūta.

Vienlaikus Zelče uzsver, ka politiskajā komunikācijā būtiski ir ne tikai tas, ko politiķis saka, bet arī tas, kā viņš izskatās, kā uzstājas un kādus simbolus ar savu tēlu nodod auditorijai.

Pievieno LA.LV
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.