Latvijā
Politika

Latvija ziņojumā ANO: sasniegti lieli panākumi nepilsoņu skaita samazināšanā0

Foto: Edijs Pālens/LETA

Kopš 2008.gada sasniegti lieli panākumi nepilsoņu skaita samazināšanā, šāda nostāja pausta Ārlietu ministrijas (ĀM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā, kuru šodien apstiprināja valdība.

ĀM valdībā iesniedza informatīvo ziņojumu par Latvijas kārtējo ziņojumu par ANO 1966.gada Starptautiskā pakta par ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām izpildi laika posmā no 2008. līdz 2017.gadam.

Tajā aprakstīts vairākās jomās paveiktais, tajā skaitā korupcijas novēršanā, ēnu ekonomikas samazināšanā, diskriminācijas novēršanā, nepilsoņu skaita Latvijā samazināšanā, dzimumu līdztiesībā, bezdarba līmeņa mazināšanā, personu ar invaliditāti nodarbināšanā, seksuālas vajāšanas darba vietā novēršanā, darba drošībā un tiesībās un citos jautājumos.

Kā teikts ĀM ziņojumā, ja sākotnējā Latvijas ziņojuma iesniegšanas laikā nepilsoņu skaits bija sasniedzis aptuveni 20% no Latvijas iedzīvotāju skaita, tad 2011.gadā tas bija 14,3%, bet 2017.gada nogalē – 214 206 cilvēki jeb 11,07% no visiem 1 934 379 Latvijas iedzīvotājiem bija nepilsoņi.

Ziņojuma sadaļā par diskrimināciju skaidrots, ka absolūtos skaitļos sievietes Latvijā pelna par aptuveni 15,3% mazāk nekā vīrieši,

tomēr skaidrot algu atšķirības ar diskrimināciju nevar, jo ir dažādi iemesli, kāpēc sievietes ir zemāk atalgotas. Vienlaikus Latvija, piemēram, ir sasniegusi pozitīvus rādītājus sieviešu iesaistē lēmumu pieņemšanā, īpaši ekonomikas jomā.

Savukārt sadaļā par bezdarbu ietvertā statistika liecina, ka kopējo reģistrēto bezdarbnieku skaitā sieviešu īpatsvars ir lielāks nekā vīriešu, tomēr ziemas mēnešos novērojams vīriešu bezdarbnieku skaita pieaugums, kas skaidrojams ar vīriešu nodarbinātību sezonālos darbos. Viszemākais bezdarba līmenis ir personu grupā, kurām ir augstākā izglītība, savukārt augstākais – personām ar profesionālo izglītību. Vislielākā bezdarbnieku grupa ir personas, kurām ir 50 vai vairāk gadu un personas ar invaliditāti, kam ir vissarežģītāk atgriezties darba tirgū.

Ziņojumā ietvertie Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) dati norāda, ka tūlītējs darbā iekārtošanās rādītājs apmācību pasākumu darbiniekiem pēdējos piecos gados ir ievērojami uzlabojies – 2017.gadā vidēji 40% (jauniešu vecumā 15-29 gadiem vidū-50%) no visiem profesionālās izglītības programmu dalībniekiem ir atgriezušies darbā pirmo sešu mēnešu laikā no dalības pasākumā pabeigšanas.

Tikmēr 2016.gada noslēgumā visvairāk nelegāli nodarbināto gadījumu atklāti būvniecības nozarē,
Saistītie raksti

tomēr tur nelegāli nodarbināto personu skaits salīdzinājumā ar 2012.gadu samazinājies par vairāk nekā 50%. Kopējais nelegāli nodarbināto skaits pēc Valsts darba inspekcijas (VDI) atklāto gadījumu datiem kopš 2012.gada samazinājies par 55,38%, teikts ziņojumā.

Informācija par darba drošību savukārt liecina, ka 2015.gadā un 2016.gadā visvairāk nelaimes gadījumu notika apstrādes rūpniecībā – 30% no visiem darbā notikušajiem nelaimes gadījumiem, transporta un uzglabāšanas nozarē – 23 %, vairumtirdzniecībā un mazumtirdzniecībā – 13 %. Nelaimes gadījumos cietušo skaits norāda, ka visbiežāk darba vietās nelaimes gadījumos iekļūst tieši vīrieši.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 konstatēta vēl vairākiem medicīnas darbiniekiem 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Perevoščikovs: Covid-19 plašu izplatīšanos var attālināt, stingri ievērojot sociālo distancēšanos 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Sakaru operatoriem būs pienākums epidemioloģiskajai izmeklēšanai nodrošināt datus par Covid-19 inficēto vai to kontaktpersonu atrašanās vietu 1
7 stundas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
2 stundas