Kultūra
Mūzika un deja

LNOB repertuārā atgriežas viens no skaistākajiem baletiem – “Bahčisarajas strūklaka”0

Foto: Andris Tone

12. martā uz Latvijas Nacionālā operas skatuves pēc ilgāka pārtraukuma atgriezīsies Borisa Asafjeva balets “Bahčisarajas strūklaka” ar Aivara Leimaņa horeogrāfiju un Ināras Gaujas scenogrāfiju un tērpiem, LA.LV informēja LNOB komunikāciju speciāliste Irbe Treile.

Krievu komponista un pagājušā gadsimta vadošā muzikologa Borisa Asafjeva (1884–1949) baletu “Bahčisarajas strūklaka” iedvesmojusi Aleksandra Puškina poēma.

“Borisa Asafjeva “Bahčisarajas strūklaka”, manuprāt, ir viens no skaistākajiem baletiem. Tā spraigais sižets ļauj radoši izvērsties horeogrāfam un, tā kā mūsu dzīves ritms ir daudz straujāks un šodien tiek uzstādītas citas prasības, iestudēt šo baletu bija īsts izaicinājums – kā to padarīt interesantu un saistošu mūsdienu skatītājam, saglabājot klasisko bāzi un nepārnesot notikumus citā laikā un telpā.

Tādēļ, salīdzinot ar vēsturisko iestudējumu, horeogrāfija tika radīta pilnīgi no jauna,” stāsta horeogrāfs Aivars Leimanis.

Balets ir poētisks stāsts par dažādām mīlestības “sejām” – kaisli, greizsirdību, nežēlību un maigumu.

Hans Girejs remdē sāpes, lūkodamies Asaru strūklakā, kura ūdens čaloņa aizved viņu pagātnē, un jūtas atkal kļūst dzīvas…

Poļu meitene Marija iekvēlina Krimas hana Gireja sirdi, karstasinīgais tatārs sagūsta Mariju un atved sev līdzi uz harēmu, bet harēma favorīte Zarema greizsirdības lēkmē uzbrūk un notiek traģēdija.

Balets “Bahčisarajas strūklaka” pirmo reizi uzvests 1934. gadā Marijas (tolaik – Kirova) teātrī Sanktpēterburgā, daudz iestudēts gan Padomju savienībā, gan citviet pasaulē. Latvijā “Bahčisarajas strūklaka” pirmo reizi iestudēta 1940. gadā.

Pirmizrādi iestudējums piedzīvoja 2008. gadā.

12. martā galvenās lomas dejos Sabīne Strokša (Marija), Elza Leimane (Zarema), Arturs Sokolovs (hans Girejs), Zigmārs Kirilko (Vaclavs) un Avetiks Karapetjans (Nuralī), bet 25. martā pirmizrāde Marijas lomā būs Jūlijai Brauerei, bet Vaclava lomā – Kristapam Jaunžeikaram, Zaremas lomu interpretēs Baiba Kokina, bet hana Gireja lomā – Raimonds Martinovs. Pie diriģenta pults stāsies Farhads Stade vai Kaspars Ādamsons.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Ekonomika
Miljardus ienesošā tūrisma nozare Latvijā ir teju iznīcināta. “Man ir ļoti lielas aizdomas, ka mēs visi nevarēsim kļūt par IT speciālistiem…”
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iespējams tikai Latvijā? Maksātnespējas administrators nepārskaita valstij konfiscētu “netīru” naudu 7,6 miljonu eiro apmērā
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Nav skaidrs ar ko viņi nodarbojas!”: Rīgas pašvaldības policijā, vairākus gadus, iespējams, fiktīvi “strādā” daži vadošie darbinieki 5
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Noziedznieki siro prestižajā Pierīgas Langstiņu rajonā: Gerkenam nozog dārglietas, Rimševicam – seifu, bet advokātu Rebenoku nežēlīgi noslepkavo 8
10 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Aktieris Kaspars Gods ar draugu un kolēģu atbalstu iekārtojis mājokli: kādreiz te bija bērnudārza grausts, tagad – mīlīga muižiņa
11 stundas