Latvijā
Rīga

Rita Našeniece: “man ar dokumentiem viss kārtībā” jeb dažādās valodas Skanstes mazdārziņu gadījumā2


Rita Našeniece
Rita Našeniece
Foto: Aigars Jansons

Rita Našeniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Labas pārvaldības princips ir arī sociāli atbildīga pārvaldība. Veids, kā šobrīd notiek Skanstes revitalizācijas projekta pirmā kārta Skanstes mazdārziņu teritorijā, liecina, ka tās īpašnieki – Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta (RDPAD) projekta personas – neatrodas Eiropā, bet dziļā pufaikciemā.

Šobrīd Skanstes teritorijas mazdārziņos bez būvniekiem var iekļūt sarakstā minētas personas, kas savāc kaķu ķeramos būrus ar iekritušiem mājdzīvniekiem.

Personām jāparakstās, ka tās nefotografēs un neuzņems video. Iekļūšanu teritorijā vēl var izskaidrot ar reāli notiekošajiem, bet oficiāli līdz 30. jūnijam it kā nenotiekošajiem būvdarbiem.

Fotografēšanas un video aizliegumu varētu izskaidrot, piemēram, ar to, ka uz fotoaparāta var uzkrist eskavators. Un uz kameras, teiksim, būvdarbu vadītājs. Vai varbūt ar to, ka valda panika par to, ka kāds uzzinās, kas notiek slēgtajā teritorijā.

Ir veiksmīgie gadījumi – kad aktīvistu intereses sakrīt ar to interesēm, kam ir daudz naudas. Bet kādam ir jābūt ar tiem, kam nav balss.

Pirms mēneša – 22. maija vakarā – manā feisbuka sarakstē iekrita vēstulīte ar lūgumu pēc atbalsta no kādas dzīvnieku glābējas.

Kārtējo reizi nenojautu, ka viss tālākais atmodinās aizmirstas #KapuTramvaja laika sajūtas attiecībā uz Rīgas domes “īpašajām rūpēm” par Skanstes attīstītāju labsajūtu.

Dzīvnieku aktīviste runāja par manu pastaigu vietu – atlikušo Skanstes Lapeņu dārziņa segmentu. Tajā būvnieki bija sākuši būvdarbus savvaļas dzīvnieku un putnu mazuļu laikā, paspējuši jau nogāzt kādus kokus un krūmus ar visām ligzdām.

Sekoja diezgan sarežģīts balets ar draudiem gan man, gan citiem aktīvistiem izsaukt policiju. Jāatzīst, ka man bija liels kārdinājums beidzot saņemt policijas protokolu.

Policijas administratīvais protokols ir aktīvista ordenis. Taču sapratu, ka protokola nebūtu. Jo atrados teritorijā, kur nebija redzamā vietā uzstādīta pat obligātā ar darbu veicēju saistītā informācija.

Dzīvnieku aizstāvji ar teritorijas īpašnieku RDPAD un Skanstes attīstītāju pārstāves klātbūtnē vienojās par divām nedēļām, kad būvdarbi nenotiks. Publiski RDPAD savukārt paziņoja, ka darbi nenotiks līdz 30. jūnijam.

Dārziņu lietotāji nopriecājās, ka peonijas noziedēs un varēs izrakt stādus pēc ziedēšanas.

Taču divas nedēļas izrādījās maldināšana. Jau 1. jūnijā ar grūtībām tika iekšā daži dārzu lietotāji, bet 2. jūnijā teritorija bija praktiski slēgta.

Pa to šeptēja “Rīgas meži”, rokot un vedot prom ilgus gadus augušus, iespaidīgus augus, arī senās šķirnes, kas saglabājušās no pagājušā gadsimta, kad rīdziniekiem šajā vietā tika iedalīti dārzi.

Dārzos tomēr ietikušie konstatēja, ka viņu iekoptajos lauciņos rosās veselas racēju delegācijas. Dārzu lietotājiem nekas netika kompensēts.

Šobrīd teritorija ir slēgta, taču var redzēt, ka darbi notiek, virknēm braukā smagā tehnika un tiek pārvadāta zeme.

Būvdarbos ieinteresētā puse var darīt, ko grib, jo pārbaudīt procesu nav nekādas iespējas.

Skanstes attīstītājus ar bijušo Rīgas domes vadību vienmēr vienojusi cieša nabassaite.

Skanstes revitalizācijas projekta pirmo kārtu, kas paredz Skanstes dabas pamatnes un dārziņu bioloģiski daudzveidīgās vides iznīcināšanu, absurdi, bet sauc – “Skanstes degradētās teritorijas revitalizācija, veicinot videi draudzīgu un ilgtspējīgu teritorijas ekonomiska potenciāla izaugsmi un jaunu darba vietu radīšanu”.

“Projekta kopējais budžets ir EUR 19 930 606, no kuriem Rīgas pilsētas līdzfinansējums – EUR 10 842 546, ERAF finansējums – EUR 7 932 727, valsts budžeta dotācija – EUR 1 155 334”.

Bet Skanstes dārziņu vietā ir paredzēts “ūdens kolektors” un ielu lietusūdens uzkrāšanas un novadīšanas sistēmas (kanāla un rezervuāra) izbūve, kā arī ielu izbūves darbi, ūdensvada, kanalizācijas un apgaismojuma ievilkšanai.

Tas būtībā ir 20 miljonu projekts, kas uzlabos apkārtesošo zemes īpašnieku, ļoti bagātu cilvēku, zemes vērtību, to meliorējot.

Taču mazdārziņu lietotāji nesaņēma nekādu kompensāciju.

Nebija paredzēta arī mājdzīvnieku evakuācija, un bija pilnīgi nulle sajēgas, ko darīt ar Skanstes savvaļas dzīvniekiem – lapsām, ežiem, zaķiem, sikspārņiem un visu citu dzīvo radību, kas biezā kārtā patvērusies pēdējā neizcirstajā teritorijā.

Saistītie raksti

Domas integrēt parka plānā esošos pieaugušos augļu un citus kokus, retos un seno šķirņu augus nebija. Dokumentu, kas apliecinātu, ka bijis realitātei atbilstošs dabas resursu izvērtējums, – arī.

Tiešraides saruna ar RDPAD pārstāvjiem apliecināja, ka runājam ļoti dažādās valodās. Vieni par vides un humāno krīzi būvdarbu laikā, otri – ar gavilējošu “man ar dokumentiem viss kārtībā”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Trīs dienas darbā, trīs augstskolas solā – sekojot pasaules piemēram?
17 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Latvijā
Zīdaiņa glābšanas operācija Mežaparkā: automašīna ar bērnu salonā aizslēdzas, vecākiem paliekot ārā 4
1 diena

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 5 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
8 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Ģenētiski mūsu visu saknes ir zemē, nevis bruģī 1
5 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
10 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 1
9 stundas