Medības
Cope

“Man mute vaļā – ja es būtu zivs, es tādu mūžā neēstu.” Stāsts par varavīksnenēm0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pavasarī, kad tuvējā krūmājā, ievziedu mežģīnēm rotājusies, lielā dabas operas primadonna lakstīgala sāk ielocīt balsi Jāņu nakts koncertam, ir jābrauc! Uz kurieni?

Nu, protams, ka uz Sillakām – mazu, viesmīlīgu un devīgu makšķernieku paradīzīti Vidzemē, un mani, makšķernieku, kurš šo ceļu mēro ne jau tikai vienu reizi gadā, šīs vietas iemītnieces nebeidz un nebeidz pārsteigt.

Stāsts būs par varavīksnes forelēm, un, lai gan Sillakās mīt un gatavas paspēkoties ar copmaņiem spēka un prāta veiklībā dažādas zivis, līdakas, karpas, līņi, asari, pālijas, sīgas, stores un pat sami, tieši varavīksnenes ir tās, ar kurām man izveidojušās ļoti nopietnas attiecības.

Katra tikšanās izvēršas gandrīz tā, it kā mēs tiktos pirmo reizi, talkā nāk pieredze un iekrātās zināšanas par to, kas gražīgajām dāmām spēj atraisīt sirdi.

Šogad Sillakās ciemojos kopā ar draugu Valdi, un, lai gan ciema kukulim līdzi esam paņēmuši daudz un dažādus našķus, dāmas pierādīja, ka nemaz tik viegli ar tiem ņemamas nav.

Sākam ar vienmēr un praktiski visur ejošo silikonu, es ar savu favorītu “Berkley Gulp”, draugs liek līdzīgas krāsas “Akaras” izstrādājumu.

Inventārs “One Sensoric” 2,39 m kāts ar testu 6–18 grami, “2500 Shimano Twin Power” spole, 0,8 8x “Ygk G soul” aukla.

Ir samērā silts, pūš neliels vējiņš, kurš gana pūkainus mākoņus. Jau izdarīti kādi pārdesmit metieni, bet copes nav. Valdim gumija apnīk ātrāk nekā man, viņš ņem somu, paiet pārdesmit metru nost no manis un sāk eksperimentēt.

Es joprojām uzticīgi turos pie galpa, un beidzot tas manas pūles arī atalgo, seko pamatīgs mauciens pa kātu, pusotrīša iznāciens virs ūdens, šļakatas pa gaisu, spolē sīc un sadarbībā ar kātu slāpē zivs rāvienus.

Pāris minūtes, un skaistule piegurst, rāmi noguļas uz sāniem un ieslīd Valda pretī pastieptajā uztveramajā tīkliņā, rīta rasotajā zālē tā izskatās gluži kā apkaisīta ar dārgakmeņiem.

Paiet minūtes divdesmit, un otru zivi man atnes “Akaras” gumija, paveros drauga virzienā, arī viņam kāts līkumā. Pie izdevības pārbaudu “Lucky John” jaunumu ­”Soft Bait Tioga” rozganā krāsā un tieku pie trešās zivs.

Jāteic, ka “Tioga” mani ne reizi nav pievīlusi, darbojoties ar mikrožigu.

Mākoņi izklīst, Sillakas pielīst ar baltu saules gaismu, dīķi iezaigojas sudrabā. Blakus dīķī iekārtojas makšķernieks ar diviem mazbērniem, vīrs jauc barības, sien makšķeres un ierīko copes vietu.

Ķeršot sīgas, bērniem garlaicīgi nav, viņi izmanto šūpoles un piedāvātās pastaigu un aktivitāšu iespējas.

Turpinu vilināt dīķa iemītnieces, bet izskatās, ka tām līdz ar saules ierašanos kāds norāvis stopkrānu, draugs gan laiku pa laikam ieliek grozā pa prāvai forelei.

Taujāts, uz kādu mānekli tad šīs tagad parakstās, Valdis parāda spilgtu, tintes zilu rotiņu.

Man mute vaļā – ja es būtu zivs, es tādu mūžā neēstu, turklāt vēl rotiņu, līdz šim biju redzējis tikai divus rotiņus, kas strādā tajā dīķī, bet mamzelēm kā jau mamzelēm, jo spilgtāks, jo labāk.

Aprīkoju spiningu ar 4,2 gramu smagu purpursarkanu šūpiņu, nolieku to uz grunts un lēnām ietinu auklu, neesmu paspējis otro reizi apgriezt spoles rokturi, kad seko mauciens – un kārtējā zivs tuvojas krastam.

Saistītie raksti

Kārtējo reizi pārliecinos, ka no visa arsenāla, kurš tiek ņemts līdzi uz copi, kaut ko priekš konkrētās dienas salasīt var, pie zivīm esam tikuši, par copes uzvarētāju tiek kronēts Valda spilgti zilais rotiņš, nododam lomu personālam iztīrīšanai un iesaiņošanai, bet paši mielojamies ar Sillaku naš­ķiem, šoreiz karstu buljonu un foreļmaizītēm.

Ja arī tu esi nolēmis doties uz Sillakām atpūsties, baudīt lielisku copi un saimnieku viesmīlību, sazinies ar viņiem – viņi strikti ievēro pandēmijas laika noteikumus un distancēšanos, visiem vietas var nepietikt.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ME
Medības
Medības
Kā uzmetināt pārvietojamu medību kanceli. Padomos dalās “Medību” žurnālists Indulis Burka 1
26. jūnijs, 2020
LD
Linda Dombrovska
Medības
Pārkāpumam sekos sods… naudas vienībās. Kā mednieki izprot jaunumus likumā? 1
19. jūnijs, 2020
LA
LA.LV
Medības
Kā piesaukt stirnāzi un piesaistīt tā uzmanību, pastāsta mednieks Oskars Treilihs 1
18. jūnijs, 2020

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Dabā
Kurp indiāņus vedīs virsaiši? Saruna ar “dabas advokātu” Uģi Rotbergu 1
Intervija 11 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku 2
15 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
17 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu 2
16 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Korupcija vai nekompetence? Štelmahers atklāj patiesību par daudzkārt lietojamo higiēnisko masku iepirkumu 1
Intervija 13 stundas