Ekonomika
Darbs un nauda

Mudina iedzīvotājus sekot līdzi savai kredītvēsturei0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Sintija Zandersone/LETA

“Kredītinformācijas Birojs” (KIB) datu bāzē šobrīd ir reģistrēti 1,04 miljoni aktīvi privātpersonu līgumi finanšu nozares uzņēmumiem, no tiem 97 tūkstoši ir kavēti.

Papildus kavētiem kredītlīgumiem privātpersonām pašlaik ir reģistrēti 305 tūkstoši kavēti rēķini nefinanšu uzņēmumiem.

Katru gadu iedzīvotāju saistību apjoms turpina palielināties, attiecīgi pieaug arī kavēto maksājumu skaits.

Lai mudinātu privātpersonas ieviest ikdienā jaunu paradumu – regulāri sekot līdzi savai kredītvēsturei -, KIB sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC), “SEB banku”, uzņēmumiem “Latvenergo” un “Neste”, apdrošināšanas kompāniju “If”, kā arī Rīgas Tehnisko universitāti uzsāk kampaņu “Esi finansiāli vesels!”.

Tās laikā minētie uzņēmumi piedāvās klientiem īpašu pieejas kodu savai kredītvēsturei, kas dos iespēju turpmākos 12 mēnešus skatīties kredītvēsturi bezmaksas neierobežoti.

Savukārt, izmantojot PTAC mājaslapā publicēto KIB datubāzes pieejas kodu, jebkurš Latvijas iedzīvotājs līdz šā gada 31.decembrim var piereģistrēties datu bāzei un arī turpmākos 12 mēnešus izmantot akcijas noteikumus.

PTAC direktore Baiba Vītoliņa norāda, ka šajā gadā PTAC īstenoja informatīvi izglītojošo kampaņu par finanšu pratību un atbildīgu aizņemšanos. Patērētāju “finanšu veselībai” būtisks priekšnoteikums ir finanšu resursu atbildīga plānošana un ilgtspēja.

Svarīgi, lai kredītdevēji atbildīgi izvērtē patērētāju spēju atmaksāt kredītus, balstoties uz pietiekamu un patiesu informāciju.

Tāpēc atzinīgi vērtējama KIB iniciatīva dot iespēju patērētājiem kontrolēt par sevi pieejamo kredītinformācijas datu kvalitāti, kā arī pārliecināties, vai viņu dati tiek likumīgi izmantoti, atzīst Vītoliņa.

KIB datu bāzē tiek iekļauta informācija par jauniem noslēgtiem darījumiem un attiecīgi jauniem parādiem. Iedzīvotājiem tā ir iespēja pārbaudīt vai datu bāzē informācija par katru jauno līgumu ir iekļauta pareizi.

Saistītie raksti

KIB valdes loceklis Intars Miķelsons atzīmē, ka pastāv iespēja, ka kāds ir nozadzis personas datus un aizņēmies naudu uz jūsu vārda. Pārbaudot regulāri savu kredītvēsturi, iespējams šādus gadījumus laicīgi piefiksēt un vērsties tiesībsargājošajās institūcijās.

Pašlaik KIB datu bāzē ir informācija par 600 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Datu apmaiņā kredītbirojs sadarbojas ar Latvijas lielākajām bankām, nebanku kreditētajiem, līzinga devējiem, apsaimniekotājiem, valsts institūcijām un sabiedrisko pakalpojumu piegādātājiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.