Bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.
Bijušais Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.
Foto LETA

Ušakovs ar savu “tvītu” ir izdarījis lielāku darbu nekā Vakcinācijas birojs 138

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Covid-19 saslimšanas iespējamā lielā izplatība cittautiešu vidū politiķiem likusi atkal atskārst – viens no iemesliem ir tas, ka daļa sabiedrības dzīvo citā informatīvajā telpā. Kā varbūtējais risinājums ir piedāvāts šo sabiedrības daļu uzrunāt krieviski. Turklāt tas būtu jādara cilvēkiem, kuriem cittautieši uzticas, – autoritātēm, tāpat “Saskaņas” politiķiem, par kuriem krievvalodīgie ierasti balso vēlēšanās.

LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
Lasīt citas ziņas

Arī “Saskaņas” pārstāvji, līdzīgi kā vairākas valdības partijas, vakcinēšanos redzot kā izeju no krīzes. Ar reģionālo nodaļu starpniecību tā esot aicinājusi vēlētājus izmantot šo iespēju, bet neafišē savas aktivitātes. Tās gandrīz nemaz netika pieminētas arī nesenajā partijas kongresā. “Nelatvieši dzīvo paralēlajā pasaulē. Ja viņi netic valdībai visās lietās, tad kāpēc lai es tās vietā ietu pie viņiem un aicinātu. Tas ir valdības uzdevums,” sacīja “Saskaņas” līderis Jānis Urbanovičs.

Viņaprāt, situāciju varētu atrisināt valdības demisija, pēc tam sociālās un veselības politikas jomu uzticot cilvēkam, kuru atbalsta “Saskaņas” vēlētājs. Saskaņieši cittautiešu nevēlēšanos vakcinēties saista ne tikai ar nepietiekamo informāciju, bet arī ar neticību Krišjāņa Kariņa (“JV”) valdībai.

Elksniņš atstāstījis slimnīcā piedzīvoto

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad “Latvijas Avīze” Daugavpils mēram Andrejam Elksniņam (“Saskaņa”) vaicāja, kādas ir viņa iespējas pārliecināt iedzīvotājus vakcinēties, mērs atbildēja, ka ir jau to izdarījis tad, kad iznāca no slimnīcas. Tas bija šā gada janvāra vidū, kad vēl nebija plašas iespējas vakcinēties. A. Elksniņš ir gados jauns un sportisks cilvēks, bet pēc saslimšanas ar Covid-19 nonāca slimnīcā.

Pēc atgriešanās mājās portālam “rus.lsm.lv” A. Elksniņš atstāstīja slimnīcā piedzīvoto un sacīja: “Tā ir reāli pastāvoša slimība un ir jāievēro drošības pasākumi, lai nesaslimtu. Covid-19 “disidentu” nostāja ir diezgan bezatbildīga: viņi cenšas sajaukt vienā katlā pašas slimības esamības noliegšanu un slikto valdību.”

Iedzīvotāji jāuzrunā autoritātēm

Mediķu novērojumi liecina, ka krievvalodīgo vidū saslimšana ar Covid-19 ir īpaši plaša, otrdien valdības sēdē atzina veselības ministrs Daniels Pav­ļuts (“AP”). Viņš piedāvāja veikt izmaiņas normatīvajos aktos, lai ārkārtējās situācijas laikā personalizētu informāciju ar aicinājumu vakcinēties un norādi, kur to var izdarīt, varētu izsūtīt iedzīvotājiem arī krievu valodā.

Ministrija var izvietot informatīvos materiālus arī svešvalodā publiskās vietās – lielveikalos vai liftos –, bet nevar krievu valodā iedzīvotājiem bez pieprasījuma sūtīt vēstules, skaidroja ministrs. No viņa teiktā varēja noprast, ka D. Pavļuts runā ne tikai par vēstulēm, bet plašākām Veselības ministrijas, Slimību profilakses un kontroles centra vadošo personu iespējām ārkārtējās situācijas laikā uzrunāt cilvēkus krievu valodā.

Valdība ierosinājumu noraidīja. Tam iebilda ne tikai Nacionālās apvienības (NA) un Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ministri. Arī finanšu ministrs Jānis Reirs (“JV”) apšaubīja vēstuļu efektivitāti. Viņš atgādināja, ka Veselības ministrijā ir speciāls birojs, kam jau sen vajadzēja tikt skaidrībā, kā vislabāk var sasniegt cittautiešus. “Ir nevis jāsūta vēstules, bet jāceļas kājās, jābrauc pie cilvēkiem un ar viņiem jārunā,” sacīja J. Reirs.

Deputāts Krišjānis Feldmans (JKP) “Latvijas Avīzei” teica, ka sadzīvē ģimenes ārsti, veikalu pārdevēji un arī pašvaldību vadītāji reģionos uzrunā cilvēkus un dara to arī krievu valodā. Viņš uzskata, ka par nodokļu maksātāju naudu drukātas avīzes vai vēstules neveicināšot iedzīvotāju vakcinēšanos un “nemazinās krievvalodīgo nepatiku pret Krišjāņa Kariņa valdību”.

Bet “Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis “Latvijas Avīzei” teica: “Ārkārtējā situācijā ne visu var skatīties caur Valsts valodas likuma prizmu. Šajā laikā cilvēki ir jāuzrunā tajā valodā, kuru viņi saprot, jo ir jāapzinās, ka viņi apdraud ne tikai sevi, bet sabiedrību. Taču tas ir jādara cilvēkiem, kuriem šī sabiedrības daļa uzticas, piemēram, Raimondam Paulam vai Ivaram Kalniņam.”

Tam piekrita arī Jānis Iesalnieks (NA), kurš teica: “Lai efektīvi sasniegtu šo sabiedrības daļu, tā ir jāuzrunā autoritātēm.” Viņš pieļāva, ka to varētu darīt arī krievu valodā, bet neesot pilnvarots runāt partijas vārdā, jo partijā ir dažādi viedokļi. Valdības noteikumi ļauj sniegt publisku informāciju par drošības un epidēmijas jautājumiem līdztekus valsts valodai arī svešvalodā.

Ušakova tvītam lielāks efekts

Finanšu ministrs J. Reirs valdības sēdē arī teica: “Lielāku darbu [nekā Vakcinācijas birojs] ir izdarījis Nils Ušakovs ar savu tvītu. Viņa iespējas sa­sniegt cittautiešus ir lielākas nekā jūsu avīzēm.” Te vietā atgādināt, ko “Saskaņas” deputāts Valērijs Agešins sacīja Saeimas sēdē 2020. gada 13. martā, kad parlaments pirmo reizi lēma par ārkārtējās situācijas izsludināšanu.

“Ņemot vērā, ka Latvijas pilsoņi un iedzīvotāji lieto dažādas valodas, kā arī Latvijā uzturas liels skaits ārvalstnieku, it īpaši Rīgā, ierosinām nekavējoties nodrošināt informācijas par Covid-19 riskiem izplatīšanu publiskajā telpā ne tikai valsts valodā, bet arī Latvijas teritorijā plaši izmantojamā angļu un krievu valodā,” pērn teica V. Agešins. Toreiz viņa runu pārtrauca neapmierināto deputātu starpsaucieni.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ir pagājis vairāk nekā pusotra gada, un tagad pie varas esošie ar cerībām raugās uz “Saskaņu”, kas varētu palīdzēt šajā krīzē. V. Age­šins “Latvijas Avīzei” teica, ka to darot septiņas dienas nedēļā, atbildot uz daudzajiem vēlētāju jautājumiem feisbukā, īsziņās vai tālruņa sarunās. “Taču es nenodarbojos ar kampaņu. Šim mērķim valdība tērē milzīgus līdzekļus, bet tās reklāmas bija pilnīga izgāšanās, kas neveicināja uzticību valdībai,” uzskata V. Agešins. Ar teikto domāti arī reklāmas materiāli, kuros futbolista Kaspara Gorkša aicinājums vakcinēties bija kļūdaini iztulkots.

“Es cienu valsts valodu, bet te nav vietas ierobežotai informācijas izplatīšanai,” piebilda V. Agešins. Viņš norādīja arī uz ierobežotām “Saskaņas” politiķu iespējām uzrunāt sabiedrību medijos, kurus cittautieši skatās vai klausās. Savulaik populārajā “Pirmajā Baltijas kanālā” tādas iespējas vairs nav. Trešdien “Pirmais Baltijas kanāls Latvija” (“PBK”) pavēstījis, ka skatītājiem piedāvāšot jaunu raidījumu ciklu “Būsim informēti un veseli”, kas tiks veltīts tieši vakcinēšanās problemātikai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visas pandēmijas, epidēmijas un citas zarazas nāk un iet.” Veidemane par to, ka notikumus, ka ir svarīgi tautai, nevar aizmirst 47
1 diena
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 89
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 6
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 123
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 3
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbolistiem pirmā uzvara Pasaules kausa kvalifikācijā
17:07
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
16:41
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 3
16:13
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 1
33 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 5
2 stundas
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vensko: Kad gads ierit Adventa zīmē, kultūras cilvēki izgaismojas spilgtāk
2 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 7
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atbalsta 5-11 gadus vecu bērnu vakcināciju pret Covid-19. Ir bērni, kuriem īpaši rekomendē potēties 160
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Runa ir par cilvēku dzīvībām.” Vīķe-Freiberga par to, ka Covid-19 ierobežojumi vairākas reizes noteikti par vēlu 127
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 79
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 14
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 7
6 stundas
LA
LA
Ziņas
Lasītājs jautā: “Kāpēc manavakcina.lv man ir atvērta iespēja vakcinēties 3. potei, bet kabinetā “noplāta rokas” atsaka un sūta mājās? 8
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
5 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 63
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 112
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 331
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena