Ekonomika
Bizness

Latvijas dalība “EXPO 2020” – nocirst nevar, bet jāgriež būs. Gala lēmumu sola decembrī0


Ralfs Nemiro.
Ralfs Nemiro.
Foto: Timurs Subhankulovs

Vakar, 26. novembrī, valdības sēdes slēgtajā daļā vēlreiz skatīts jautājums par līdzdalības nepieciešamību starptautiskajā izstādē “EXPO 2020” Dubaijā. Jautājuma izskatīšanu virzīja Ekonomikas ministrija un tūlīt pēc valdības sēdes to “LA” komentēja ekonomikas ministrs.

Ministrs sola samazināt izmaksas

Ralfs Nemiro: “Lēmumu par to, ka Latvijai “EXPO 2020” Dubaijā jāpiedalās, valdība jau bija pieņēmusi sen, un tas arī tagad nav mainīts. Šoreiz jautājumu izskatīšanai vēlreiz virzījām tādēļ, ka vajadzēja precizēt un apzināt situāciju – kādā apjomā mēs to redzam. Jāsaka, ka šajā ziņā nekas īsti jauns šodien tomēr pieņemts nav.

Ekonomikas ministrijai kopā ar Ārlietu ministriju ir mandāts iesākto organizatorisko darbu turpināt. ĀM ministrija uztur kontaktus ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem, EM virza uz priekšu izstādes sagatavošanas procesu.

Pēc šodienas sēdes esam sapratuši, ka šajā virzībā mums noteikti jārēķinās ar iepriekš paredzēto izmaksu samazināšanu. Līdz ar to šobrīd nevaru pateikt, kādā apjomā realizēsim, piemēram, Latvijas paviljona izveides ieceres. Līdzšinējais līgums ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru (LTRK) par izstādes organizēšanas pienākuma deleģēšanu šai sabiedriskajai organizācijai ir pārtraukts juridiskā ietvara dēļ, jo LTRK tas neapmierināja.

Mēs to saprotam un respektējam. Vai turpmākā sadarbība izstādes tālākajā organizēšanā būs ar šo vai citu organizāciju, pagaidām zināms nav, bet tas nav arī izslēgts. Domāju, ka galīgo lēmumu par izmaksu apjomu “EXPO 2020″ vajadzībām valdība lems pavisam drīz – decembra vidū.”

Plānotais paviljons karājas mata galā

Ministrs atzina, ka līdz ar to uz jautājuma zīmes ir tas, vai tiks īstenota iepriekš izstrādātā Latvijas paviljona koncepcija “Ēters”. “Ja pieņemam lēmumu piedalīties izstādē, nebūvējot savu paviljonu, bet izmantot īrētas telpas, tas nozīmē, ka mainīsies plānotās izmaksas un Latvijas piedāvātais saturs,” stāstīja Nemiro, tāpēc arī nav ticis pildīts valdības dotais uzdevums atrast piemērotāko iepirkumu procedūru.

Pirms vairākiem gadiem valdībā apstiprinātais budžets šīs izstādes organizēšanas vajadzībām bija 4,2 miljoni eiro. Aizvakar, 25.novembrī, Rīgā bija ieradies “EXPO 2020” Dubaijā stratēģiskās komunikācijas direktors Deivids Bišops, kurš LTRK telpās organizēja tikšanos ar izstādes potenciālajiem dalībniekiem no Latvijas un mediju pārstāvjiem.

Viņš uzsvēra, ka Latvija nav vienīgā valsts, kura vēl nav sākusi būvēt savu paviljonu, piebilstot, ka tam vēl esot pietiekami daudz laika. Piemēram, ASV sava paviljona būvniecības projekta saskaņošanā no Latvijas šobrīd atpaliekot vēl vairāk.

Latvijas paviljona nerealizēšana būtu tuvredzīga

LTRK pozīciju līdzšinējā izstādes organizācijas procesā skaidroja LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, ka Latvijas paviljona būvprojekts ir saskaņošanas pēdējā stadijā un paredzams, ka drīz tas tiks saskaņots pilnībā. No būvniecības viedokļa Latvijas paviljons neesot sarežģīts, to varot uzbūvēt sešu mēnešu laikā. Latvija paspēt uzbūvēt paviljonu var, bet šis tomēr esot pēdējais brīdis, jo vēl jāplāno arī paviljona pasākumu saturs.

Atbalstu Latvijas dalībai un izraudzītajam paviljona metam “Ēters” izteica arī Aldis Circenis, “Rīgas krēslu fabrikas” valdes priekšsēdētājs: “Expo izstāde ir kā olimpiskās spēles arhitektūrā. Latvijas paviljona projekts ir unikāls un augstas kvalitātes, to nerealizēt būtu tuvredzīgi.

Mēs saskatījām projektā lielu vērtību, tādēļ piekritām ziedot nepieciešamās mēbeles paviljona vajadzībām. Ja mēs sūtām sportistus uz olimpiskajām spēlēm un neviens neapšauba šo lēmumu, tad arī šajā gadījumā nevajadzētu runāt par tūlītēju investīciju atmaksāšanos – tas ir ilgtermiņa process, kas Latvijai ir ļoti nepieciešams.”

Uzziņa:

EM projekta realizācijai LTRK pārskaitījusi valsts budžeta līdzekļus 499 373 eiro apmērā.

Saistītie raksti

Kopumā EM par 2018.gadā un šā gada pirmajā pusgadā veiktajiem LTRK darbiem ir attiecinājusi izmaksas 222 598 eiro apmērā. Neiztērētie budžeta līdzekļi par gatavošanos dalībai izstādē LTRK bija jāieskaita atpakaļ EM kontā.

“EXPO 2020” Dubaijā norisināsies no 2020.gada 20.oktobra līdz 2021.gada 10.aprīlim. Plānots, ka tajā piedalīsies 192 valstis.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Šonakt rēķinus samaksāt neizdosies. Būs traucēta “Smart-ID” darbība
17 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Jelgavniekus turpmāk vadās “Liepājas autobusu parks”? Intrigas un strīdi iepirkumos parāda nozares trūkumus
20 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Banku analītiķi: Atlaižot mazāk atalgotos darbiniekus, pieaugs vidējā alga 1
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
11 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
8 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
4 stundas