Latvijā
Politika

Pašvaldības nedrīkstēs atļaut publiskā pasākumā izmantot bijušo totalitāro režīmu simbolus2

Foto: LETA

Saeima šodien pēc Valsts prezidenta Egila Levita aicinājuma “salaboja” grozījumus likumā, kas publiskos pasākumos aizliedz izmantot plašākā stilizētā veidā bijušās PSRS un nacistiskās Vācijas simbolus.

Parlaments attiecīgos grozījumus šodien pieņēma galīgajā lasījumā.

Levits iepriekš šos grozījumus Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā nodeva otrreizējai caurlūkošanai Saeimā, norādot uz tajos konstatēto nepilnību. Tagad Saeima norādīto problēmu ir labojusi.

Iepriekš sagatavotie grozījumi paredzēja, ka publiska pasākuma laikā aizliegts izmantot arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, bijušo PSRS republiku un nacistiskās Vācijas karogus, to bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu izmantoto piederību identificējošo apģērbu, šā apģērba elementus, ģerboņus, himnas, nacistisko svastiku, SS zīmes un padomju simbolus – sirpi un āmuru līdz ar piecstaru zvaigzni.

Izņēmums attiektos uz gadījumiem, kad to izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu un kad to izmantošanu ir atļāvusi pašvaldība.

Levits bija norādījis, ka nebūtu pareizi ļaut pašvaldībām noteikt izņēmumu šajā jautājumā.

Saeima tagad izslēgusi pašvaldībai noteikto deleģējumu, kā arī precizējusi, ka izņēmums attieksies uz gadījumiem, kad minēto simbolu izmantošanas mērķis nav saistīts ar totalitāro režīmu slavināšanu vai izdarīto noziedzīgo nodarījumu attaisnošanu vai tos izmanto izglītojošiem, zinātniskiem vai mākslinieciskiem mērķiem.

Valsts prezidents bija norādījis, ka likuma teksts nedrīkstētu radīt iespaidu, ka likumdevējs šo jautājumu nav izlēmis pilnībā pats vai atstājis iespēju valsts vai pašvaldību institūcijām administratīvā procesa kārtībā lemt par vēl citiem izņēmumiem no vispārējā aizlieguma.

Prezidents iepriekš akcentēja, ka rakstītais normas teksts nav pietiekami skaidrs un varētu dot iespējas praksē radoši apiet un mīkstināt likumā ietverto aizliegumu.

Saistītie raksti

“Šāds normas formulējums rada riskus valsts kopējai politikai un vienotai pieejai totalitāro režīmu simbolu aizlieguma nodrošināšanā, un nevarētu izslēgt, ka atsevišķās pašvaldībās varētu iedibināties citāds likuma tulkojums, kas neatbilstu sākotnējai likumdevēja iecerei,” uzsvēris prezidents.

Tāpēc Levits aicināja rast iespēju izslēgt pieņemtajā likumā vārdus “un kad to izmantošanu ir atļāvusi pašvaldība, kuras administratīvajā teritorijā paredzēts rīkot publisku pasākumu”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IE
Ināra Egle
Latvijā
“Bija vienalga, ar ko strādāt kopā.” Talsos varu pārņēmusi Nacionālā apvienība
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Jūrmala vēl nepieņem lēmumu ieviest iebraukšanas maksu pilsētā uz visu gadu
8 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Balvēnieši lepojas ar partizāniem. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1920. gada 14. jūlijā
9 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kalve
Pasaulē
Slēgta “latviešu pilsēta” Lestera. Tautieši Anglijā pastāsta, kāda ir situācija uz vietas slēgtajā pilsētā
6 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Par no zemes izraktu 1938.gada “Iž” bisi četri mēneši cietumā 1
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Valsts, mazākais, izturējusies netaktiski, lai neteiktu sadistiski, pret nabadzīgiem cilvēkiem
6 stundas
AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Filmu cienīgas intrigas Latvijā – par bandītiem, kuri spridzināja cilvēkus, bēga uz Krieviju un meloja policijas labā
19 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēdējo divu nedēļu laikā Latvijā reģistrētas 11 ar Covid-19 inficētas personas, kas iebraukušas no Krievijas
5 stundas