Latvijā
Sabiedrība

Pensijai 3. līmenī uzkrāj 4-5% iedzīvotāju1


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Ieva Lūka/LETA

Privātajos pensiju fondos jeb 3.pensiju līmenī iemaksas veic vien 4-5% ekonomisko aktīvo Latvijas iedzīvotāju, otrdien, prezentējot jaunāko Pensiju fondu apskatu, sacīja Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) Finanšu instrumentu tirgus un ieguldījumu pakalpojumu komitejas līdzpriekšsēdētāja un “SEB dzīvības” apdrošināšanas valdes priekšsēdētāja Kristīne Lomanovska.

Kaut arī pērn kopējais pensiju – gan valsts fondēto jeb 2.pensiju līmeņa, gan 3.pensiju līmeņa ienesīgums uzskatāms par veiksmīgu, privāto pensiju fondu ienesīgums nebija tik liels, kāds tas bija 2.pensiju līmenim. Kopumā pērn kopējās iemaksas 2.pensiju līmenī bija 424 miljoni eiro, bet peļņa – 90 miljoni eiro. Savukārt 3.pensiju līmenī kopējās iemaksas pērn bija 77 miljoni eiro, bet peļņa – 11 miljoni eiro, informēja Lomanovska.

Viņa uzsvēra, ka patlaban līdzekļus uzkrājumiem privātajos pensiju fondos lielākoties novirza iedzīvotāji vecumā pēc 40 gadiem, tādēļ, Lomanovskas ieskatā, būtu svarīgi domāt par pensiju uzkrājumu veikšanu jau laicīgāk. Viņa arī atzīmēja, ka tikai 6% darba devēju Latvijā veic iemaksas pensiju fondos par saviem darbiniekiem. Līdz ar to viņa skaidroja, ka būtu svarīgi ņemt piemēru no tādām labklājības valstīm kā Lielbritānija, kurā tiek īstenota “auto-enrollment” programma, mudinot darba ņēmējus pašiem iesaistīties pensiju uzkrāšanā.

Lomanovska atzīmēja, ka pērn stājās spēkā arī vairāki likuma grozījumi, kas radīja izmaiņas pensiju fondu pārvaldībā. Kā vienu no tiem viņa minēja, ka no šā gada ir iespējams investēt līdz 75% pensiju fondos uzkrātā kapitāla akciju tirgū, tādējādi radot iespēju nopelnīt lielāku pensiju apmēru no jau uzkrātajiem līdzekļiem. Tomēr viņas ieskatā minētajam jautājumam varētu pieiet arī “agresīvāk”, nosakot iespēju akciju tirgū investēt uzkrātos līdzekļus 100% apmērā, jo jaunākiem cilvēkiem pašlaik tajā ir lielāka iespēja nopelnīt lielāku pensiju.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Nav izdevies ierosināt referendumu par pašvaldību ārkārtas vēlēšanu regulējumu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Saeimas komisija atbalsta, ka “atturas” balsojumu nepieskaita Saeimas kvorumam
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Manīts Purvciemā: aizdomās par nozieguma izdarīšanu meklē vīrieti
2 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Latvijā
Bordāns vēstulē Dānijas tieslietu ministram pamatojis nepieciešamību izdot Misāni Latvijai
19 minūtes
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Kristīne Misāne palikusi viena pati likuma burta priekšā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
No amata atsauktā Siliņa: Likumu pārkāpu, bet par ārsta darbu alga ir jāsaņem
14 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Vērmaņdārza restorānā – Mārtiņa Rītiņa “autogrāfs”
53 minūtes
LE
LETA
Dabā
Ceturtdien gaidāms lietus un saule
1 stunda