Šokolādes konfektes un šokolādes tāfelītes, uz kurām redzams ražotāja “Pobeda” nosaukums, var iegādāties daudzos Latvijas veikalos, tirgos un mazajās bodītēs.
Šokolādes konfektes un šokolādes tāfelītes, uz kurām redzams ražotāja “Pobeda” nosaukums, var iegādāties daudzos Latvijas veikalos, tirgos un mazajās bodītēs.
Foto: Dainis Bušmanis

“Pobeda” zem lupas: daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs uzņēmumā ražoto saldumu sortiments 72

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 20
“Piedodiet, bet mājās jūs netiksiet!” Ukraina skaidro pavisam reālos frontes sabrukšanas iemeslus 85
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 67
Lasīt citas ziņas

Kamēr Ventspils konfekšu fabrikas “Pobeda Confectionery” iespējamo draudzību ar Krievijas armiju pārbauda drošības iestādes, daudzās pašmāju tirdzniecības vietās pieejams visai plašs “Pobedas” saldumu sortiments.

Nule kā sāktā drošības dienestu pārbaude par Ventspils šokolādes ražotāju “Pobeda Confectionery” raisa daudz jautājumu – gan par uzņēmuma patieso īpašnieku skaidru nostāju par Krievijas iebrukumu Ukrainā, gan par sankciju ievērošanu un to piemērošanu. Tikmēr konfektes un šokolādes tāfelītes ar nosaukumu “Pobeda” (tulkojumā – uzvara) jau iekarojušas Latvijas tirgu – tās var nopirkt gan lielveikalos, gan tirgos un mazās bodītēs.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nav gan īsti skaidrs, vai visi saldumi tiek ražoti Ventspilī vai tomēr tos ieved arī no Krievijas.

Spriežot pēc paša uzņēmuma paustā, daļa produkcijas joprojām tiek vesta uz agresorvalsti, daļa arī ievesta Latvijā.

Jāatgādina – Valsts drošības dienests (VDD) pārbaudi sāka par iespējamo Ventspils uzņēmuma iesaisti atbalsta sniegšanā Krievijas bruņotajiem spēkiem, par ko informācija izskanēja vairākos Krievijas interneta portālos. Tie vēstīja, ka Piemaskavā esošais uzņēmums “Pobeda” Krievijas armijai nosūtījis 15 tonnas produkcijas, par to saņemot pateicību no Jegorjevskas organizācijas “Kaujas brālība”.

Informācija par notikušo jo­projām atrodama interneta resursos, kur fotogrāfijā redzama “Pobedas” īpašniece Olga Muravjova saņemam pateicību. Te lasītājiem jāizskaidro, ka “Pobeda” ir viens no lielākajiem Krievijas saldumu ražotājiem, kura īpašnieki Muravjovu ģimene savu ražotni Latvijā ar nosaukumu “Pobeda Confectionery” izveidoja 2016. gadā, bet uzņēmumu viņi nodibināja jau 2014. gada 1. aprīlī Ventspils Augsto tehnoloģiju parkā.

Ražotne atklāta ar lielu pompu, pludojot šampanietim un klātesot toreizējam Krievijas vēstniekam un Ventspils amatpersonām.

Toreiz uzņēmuma īpašnieki solīja jaunas darba vietas un pieaugošus apjomus, taču, spriežot pēc oficiāli pieejamiem datiem, uzņēmumam tik spoži nemaz neveicas. Pēdējie finanšu dati publiski pieejami par 2021. gadu. Kā liecina “firmas.lv” informācija, togad firma strādājusi ar 2,93 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 14% mazāk nekā gadu iepriekš, un pusmiljona eiro zaudējumiem. Zaudējumos firma nonākusi pēc trīs gadu peļņas.

Spriežot pēc oficiālajiem datiem, 90,2% uzņēmuma kapitāla pašlaik pieder Kiprā reģistrētajam “Adelaar Holdings Limited”, bet pa 4,90% – abiem dibinātājiem: Kipras pilsoņiem Olgai Muravjovai un Vitālijam Muravjovam, savukārt patiesais labuma guvējs ir abu dēls Andrejs Muravjovs, arī Kipras pilsonis. Tolaik, kad tika atvērta Ventspils ražotne, visi trīs vēl bija Krievijas pilsoņi.

Reklāma
Reklāma

Atbalstu armijai noliedz

Tagad Ventspils uzņēmums noliedz atbalstu Krievijas armijai. “Pobeda Confectionery” pārstāvji uzsver, ka uzņēmums “nav atbalstījis, neatbalsta un arī nākotnē neplāno jebkādā veidā atbalstīt Krievijas armiju”, ziņo LETA. Uzņēmums paudis, ka “neidentificējamu avotu izplatītā informācija” par “Pobedas” produkcijas ziedojumu Krievijas armijai neatbilst patiesībai.

Tiesa, lielā daļā Krievijas interneta vietņu ziņa par apbalvojuma saņemšanu jau pazudusi.

“Latvijas Avīzei” izdevās sazināties ar uzņēmuma patieso labuma guvēju Andreju Muravjovu, kurš solīja paust informāciju preses relīzē un ieteica sazināties pirmdien. Tajā pašā laikā uzņēmuma pārstāvji norādījuši, ka 2022. gadā gatavās produkcijas eksports uz Krieviju, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, samazinājies vairāk nekā divas reizes un turpinot samazināties.

Tātad uzņēmums joprojām eksportē savu produkciju uz agresorvalsti, kur atrodas saistītais uzņēmums “Pobeda”.

Spriežot pēc vadības ziņojuma, 2021. gadā Ventspils uzņēmums ražojis un eksportējis uz Krieviju šokolādes masu. Visdrīzākais, tā izmantota “Pobedas” Krievijas ražotnēs. Tāpat vadības ziņojumā norādīts, ka 2021. gadā sabiedrība sekmīgi turpinājusi realizēt importēto produkciju no Krievijas, kas saražota konditorejas fabrikā “Pobeda”.

Šī produkcija pārdota arī kaimiņvalstīs – Lietuvā, Igaunijā, kā arī Bulgārijā un Ukrainā. Vienlaikus vadība norāda, ka visa 100 gramu iepakojuma šokolāde, ko uzņēmums pārdod Latvijas tirdzniecības vietās, tiek ražota Ventspilī. Ražotne 2021. gadā darbojās vienas maiņas režīmā, un gada beigās tajā strādāja 38 darbinieki.

CSP dati rāda – pagājušajā gadā uz Krieviju eksportēta šokolāde un tās produkti par astoņiem miljoniem eiro, kas ir augstākais rādītājs pēdējo 15 gadu laikā, bet ievesta – par diviem miljoniem eiro, kas ir par vienu miljonu eiro mazāk nekā 2021. gadā.

Paldies no Maskavas apgabala

Interesanti, ka tajā pašā adresē, kur atrodas “Pobeda Confectionery”, atrodas vēl cits ar šokolādes ražošanu saistīts uzņēmums – “Amare Confectionery”, kas sevi saista ar Kipras izcelsmi un informācijā par sevi norāda, ka tirgū darbojas kopš 2014. gada.

“Firmas.lv” dati liecina – šī kompānija reģistrēta divus mēnešus pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā un tās patiesais labuma guvējs jeb īpašnieks ir neviens cits kā Andrejs Muravjovs. Tas varētu liecināt, ka uzņēmums sadala riskus un izveidojis jaunu uzņēmumu darbības turpināšanai jaunajos apstākļos.

Tieši pēdējā publiski pieejamā intervija ar Andreju Muravjovu Latvijas medijos bijusi pirms gada – neilgi pēc tam, kad sākās Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā. Toreiz viņš “Ventas Balsij” sacīja, ka ražošanu Ventspilī negrasās apturēt, plāno turpināt investēt ražošanas attīstībā, taču “šobrīd esam nolēmuši nogaidīt”.

Komentējot runas par to, ka ražotni Ventspilī varētu pārdēvēt, viņš sacīja, ka šis jautājums tiek apspriests. Jau mēnesi vēlāk tiek reģistrēts jaunais uzņēmums “Amare Confectionery”, kura oficiālā mājaslapa saistīta ar “Pobedas” vārdu.

Lai arī “Pobeda Confectionery” tagad noliedz atbalstu Krievijas armijai, spriežot pēc interneta resursiem, vēl šā gada februārī – tātad gadu pēc kara – tā īpašniekiem piederošā “Pobeda” savā ražotnē Jegorjevskā pulcējusi Maskavas apgabala biznesa eliti.

Kā vēsta vietējais ziņu portāls, konditorejas fabrikas vadītāja Olga Muravjova atskaitījusies par piedalīšanos darba ražīguma paaugstināšanas projektā, kas tiek realizēts valsts prezidenta projekta ietvaros. Tikšanās laikā apgabala vadība izteikusi pateicību, tostarp arī par to, ka šie uzņēmumi aktīvi iesaistījušies palīdzības sniegšanā mobilizētajiem un viņu ģimenēm.

Vai nepārkāpj sankcijas?

Ko par šo situāciju saka eksperti? Vai gadījumā nav pārkāptas sankcijas? Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes loceklis Jānis Lielpēteris atbildē “Latvijas Avīzei” skaidroja, ka katrs ar sankciju tematiku saistītais gadījums jāaplūko individuāli.

“Nav pieļaujama Latvijas un Latvijai saistošo starptautisko sankciju pārkāpšana. LTRK atbalsta starptautisko sankciju noteikšanu atbilstoši starptautiskajās tiesībās nostiprinātajiem principiem un uzskata, ka sankciju sistēmas pilnvērtīga funkcionēšana ir būtisks instruments Krievijas sāktā kara apturēšanai,” pauda Jānis Lielpēteris.

Viņš arī uzsver – ciktāl liecina publiski pieejamā informācija, konkrētā uzņēmuma īpašnieki šobrīd ir ES pilsoņi, turklāt neesot ziņu, ka konkrētais uzņēmums būtu nonācis sankciju tiešā pakļautībā.

“Tomēr, ja patiesībai atbilstošas izrādīsies ziņas par sadarbību ar Krievijas militārajām struktūrām, ticami, ka šo jautājumu atbildīgās institūcijas varētu pārskatīt,” viņš skaidro. Atbildi uz minēto jautājumu būtu nozīmīgi rast pēc iespējas ātri, jo gadījumā, ja izrādītos, ka uzņēmums ir pārkāpis kādas sankcijas vai pats kļuvis par sankciju subjektu, ar attiecīgo uzņēmumu sadarbība būtu jāpārtrauc tā sadarbības partneriem, uzsver LTRK valdes loceklis.

Arī Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas vadītāja Elīna Egle-Ločmele, komentējot izskanējušo informāciju, sarunā ar “Latvijas Avīzi” pauda, ka būtu nepieciešama skaidra pozīcija no uzņēmuma, jo šis jautājums ir aktuāls visai sabiedrībai. “Tas ir uzņēmuma nākotnes biznesa reputācijas jautājums,” pauda E. Egle-Ločmele.

Savukārt Ventspils brīv­ostas pārvaldes sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Ieviņa atzīmē, ka Ventspils brīvostas pārvalde vienmēr ir skaidri paudusi savu nostāju attieksmē pret Krievijas īstenoto karu Ukrainā un šajā jautājumā nav un nevar būt kompromisu.

“Saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju 2016. gadā reģistrētā uzņēmuma SIA “Pobeda Confectionery” īpašnieki ir Kipras valstspiederīgie, kuriem ir rūpnīcas Krievijā un kuri daļēji rezidē tur. Uzņēmums no Ventspils brīvostas pārvaldes nomā ražošanas telpas.

Šobrīd brīvostas par sankciju risku izvērtēšanu atbildīgā struktūrvienība ir iepazinusies ar plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju un notiek izvērtēšana.

Ir pieprasīti paskaidrojumi no uzņēmuma, bet mēs paļausimies uz kompetento iestāžu situācijas izvērtējumu un norādījumiem,” “Latvijas Avīzei” atbildēja Ieviņa.

Saldumu pilns tirgus

Tikmēr daudzos Latvijas veikalos, tirgos un mazajās bodītēs iespējams iegādāties šokolādes konfektes un šokolādes tāfelītes ar nosaukumu “Pobeda”. Rīgas Centrāltirgū, kur pieejams plašs šī zīmola produkcijas klāsts, pārdevēja sacīja, ka tās visas esot ražotas Ventspilī. Šos saldumus tirgo arī “Maxima” veikalos un vairākos Rīgas tirgos.

Jau ienākot Latvijā un izveidojot savu ražotni, Muravjovi neslēpa – Latviju iecerēts izmantot kā placdarmu Eiropas tirgus iekarošanai. Toreiz viņi klāstīja, ka muitas nodevas apgrūtina šokolādes piegādi no Krievijas uz ES, tāpēc nolemts būvēt rūpnīcu Ventspilī.

Vienlaikus Muravjovi atzina, ka šokolādes tirgus Latvijā ir piesātināts, tomēr vieta jauniem produktiem vēl esot. Spriežot pēc redzētā tirgū, “Pobeda” savu tirgus daļu ir aizņēmusi. Cik liela tā ir, oficiālu datu pagaidām nav.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.