Foto: Ivars Koloda

Praktiski padomi: kā ziemā nosargāt augļukociņus no pārnadžiem, zaķiem un pelēm? 7

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 20
Lasīt citas ziņas

“Kā ziemā pasargāt augļudārzu no meža dzīvnieku postījumiem?” – jautā Elīna Jelgavas novadā.

Ziemā augļukociņus apdraud stirnas, brieži, zaķi. Šie dzīvnieki nebaidās no cilvēka mājokļa tuvuma. Sākumā nāk mieloties ar augļiem, kas rudenī palikuši nesalasīti, vēlāk var sākt mieloties arī ar jaunāko kociņu mizu un zariem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziemā ar biezāku sniega segu īpaši jaunos kociņus apdraud… peles. Zem sniega tās nokļūst līdz stumbram un var to apgrauzt. Lai tā nenotiktu, vēlams sniegu ap kociņu piemīdīt. Peles neriskēs izlīst no sniega apkašas, kur tās apdraud plēsēji: kaķi, lapsas, plēsīgie putni.

Ierīko žogu

Drošākais veids, kā pasargāt meža tuvumā ierīkotu augļudārzu, ir ierīkot žogu. Tam jābūt vismaz 1,8 metrus augstam, pretējā gadījumā dzīvnieki tam lēks pāri. Savukārt žoga sieta acs lielumam apakšējā daļā jābūt mazam, lai caur to nevarētu izlīst zaķi.

Ja dārza tiešā tuvumā ir kāda ūdenstilpe, kurā mīt bebri, atkusnī arī tie var nākt pamieloties ar kociņu mizu. Tāpēc acs lielums žoga apakšējā daļā nedrīkst būt lielāks par 6–7 centimetriem.

Žoga mietiem jābūt 7–10 cm diametrā, tie vismaz 50 cm dziļumā jānostiprina zemē. Jāizvēlas stiprinājumi, kas sietu droši fiksēs pie stabiem.

No pārnadžiem – briežiem un stirnām – spēs pasargāt arī blīvs un gana augsts dzīvžogs, bet tas nepasargās no zaķiem un bebriem.

Žogs ziemā regulāri jāapseko. Dziļā sniegā dzīvnieki, īpaši zaķi un stirnas, pār augstām kupenām var pārkļūt žogam otrā pusē. Tāpēc pie žoga sniegs jānomīda vai jānotīra. Ja žogā pamanīti bojājumi, tie jānovērš.

Egļu skujas un plastmasas sieti

Jaunākiem kociņiem stumbrus var aizsargāt, tos apsienot ar egļu zariem, tie jāizvēlas pēc iespējas biezāki un kuplāki.

Jo zari garāki, jo vieglāk tos apsiet ap stumbru un izveidot drošu aizsardzību. Nedrīkst atstāt spraugas, pa kurām dzīvnieks varētu piekļūt mizai. Tāpat jāsargā skeletzari tādā augstumā, kurā dzīvnieks tiem var piekļūt. Jārēķinās arī, ka ziemā var uzsnigt vairāk nekā 50 cm biezs sniegs.

Reklāma
Reklāma

Koku stumbru un zaru aizsardzībai var izmantot šim mērķim derīgas plastmasas konstrukcijas, piemēram, sietus (acs izmērs līdz 1 cm). Ja acs izmērs ir tikai daži milimetri, siets palīdzēs arī pret pelēm. Savulaik tika izmantots kartons, taču tas atkusnī visai ātri izšķīst.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.