Laukos
Mežsaimniecība

Saruks maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms valsts mežos galvenajā cirtē1

Foto: Jim Schwabel/SHUTTERSTOCK

Kopējais maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms valsts mežos galvenajā cirtē līdz 2025.gadam būs 90 589,9 hektāru, kas ir mazāk nekā iepriekšējā piecgadē, paredz valdības atbalstītais rīkojums “Par koku ciršanas maksimāli pieļaujamo apjomu 2021.-2025.gadam”.

Turpmākajos piecos gados aprēķinātais maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms ir sarucis par 1,8% jeb 1669 hektāriem salīdzinājumā ar 92 258 hektāru maksimāli pieļaujamo koku ciršanas apjomu iepriekšējā 2016.-2020.gada periodā.

Zemkopības ministrija (ZM) noteikumu projekta anotācijā skaidro, ka kopējais maksimāli pieļaujamais koku ciršanas apjoms valsts mežos galvenajā cirtē attiecas uz AS “Latvijas valsts meži” (LVM) valdījumā esošajiem mežiem. Ciršanas apjoma aprēķinā ņemti vērā normatīvajos aktos noteiktie meža apsaimniekošanas ierobežojumi.

Aprēķinos nav iekļauti 219 000 hektāru jeb 12% no kopējās platības valstij piederošo mežu, kuros aizliegta mežsaimnieciskā darbība, kā arī liegta kopšanas un galvenā cirte.

Valsts meža dienests (VMD) aprēķinus veica atbilstoši maksimāli pieļaujamā koku ciršanas apjoma noteikšanas pamatprincipiem Meža un saistīto nozaru attīstības pamatnostādnēs, pielietojot vēsturiskos aprēķinu vienādojumus, pamatojoties uz mežaudžu vecumu. Aprēķinos ievēroti arī meža apsaimniekošanas ekoloģiskie un sociālie nosacījumi, pieaugušo un pāraugušo mežaudžu platības, ogļskābās gāzes piesaistes dinamika un to potenciālās izmaiņas.

Koku ciršanas maksimālajā apjomā 2021.-2025.gadam valsts mežos galvenajā cirtē neieskaitīs to koku ciršanas apjomu, kam apliecinājums izsniegts atbilstoši maksimāli pieļaujamajam koku ciršanas apjomam 2016.-2020.gadā, bet kas tiks nocirsts 2021.-2025.gadā.

Apliecinājumus 2021.-2025.gada ciršanas apjomam galvenajā cirtē VMD izsniegs, sākot ar šā gada 1.novembri. Tas noteikts, lai nodrošinātu netraucētu koksnes produktu ražošanu un piegādi no valsts mežiem, kā arī izlīdzinātu VMD slodzi 2020.gada beigās un 2021.gada sākumā.

Saistītie raksti

ZM norāda, ka maksimāli pieļaujamā koku ciršanas apjoma noteikšanas mērķis ir regulēt koksnes ražas novākšanu valsts mežos, lai nodrošinātu ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu, stabilu un prognozējamu koksnes produktu piegādi, ievērojot esošos dabas aizsardzības un rekreācijas vajadzībām noteiktos meža apsaimniekošanas ierobežojumus.

Minētie aprēķini nodrošina meža resursu izmantošanas ilgtspēju un ciršanas apjomu ilgtermiņā – vairākās nākamajās desmitgadēs, piesardzīgu meža resursu izmantošanu, kā arī ilgtermiņā veicina mežaudžu vecuma struktūras izlīdzināšanu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.