Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Zane Bitere/LETA

Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt! Kā pareizi sēņot, lai nenodarītu tām pāri? 5

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Šogad sēnes pašas lec groziņos – spēj tik lasīt. Kā to pareizi darīt, lai nenodarītu pāri šai dīvainajai meža tautiņai un nākamgad atkal varētu doties uz savām vecajām sēņu vietām, skaidro mikoloģe Diāna Meiere.

Griezt vai skrūvēt

Mūžīgais sēņotāju jautājums, kā saudzīgāk sēnes lasīt – izraut vai griezt? Mikoloģe skaidro, ka sēnēm tas ir vienalga. Daļa sēņu dzīves notiek pazemē, un tām ir ierēķināts, ka kāds no izaugušajiem ķermeņiem var pazust.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču labāk tomēr sēnes ir griezt. Tad sēņotājam sēnes groziņā būs tīrākas, nebūs jānes lieks svars. Arī no dabas viedokļa tas ir draudzīgāk – atstātā kātiņa daļa kļūs par barību meža iemītniekiem.

Taču kādu jauku, mazu beciņu no sūnām var izskrūvēt bez sirdsapziņas pārmetumiem.

Taču patiešām nekrietna rīcība ir izvandīt sūnas, lai tiktu pie kāda maza podiņa vai gailenītes. Sēnēm un videi draudzīga sēņošana ir tāda, ka savalda alkatību un neņem pavisam mazās sēnītes. Tās atstāj meža zvēriem un kukaiņiem vai citiem sēņotājiem.

Ir mīts, ka videi draudzīgi ir iet uz mežu nevis ar spainīti, bet ar groziņu, jo tādējādi sēņotājs palīdz izplatīties sēņu sporām (tās izkrīt cauri pinumam). Taču no sēņu viedokļa tas nav nozīmīgi.

Sēnes pašas prot nokļūt visur, kur vēlas un kur tām ir tīkama dzīves vieta.

Sēnes Latvijā un pasaulē

Vecās labāk godināt

Pāraugušas bekas labāk atstāt mežā, kur tās beigs savu dzīves ciklu. Lai noteiktu, kad lielās bekas vairs nav vērts nest mājās, jāiespiež cepurītē ar pirkstu. Ja sēnes miesā paliek iedobums, to atstāj mežā.

Ir dzirdēta tautas gudrība, ka vecām sēnēm vajag iespert, lai tās apgāžas, jo tādējādi ātrāk sāks augt jaunās. Tas nu gan nav vēlams – to, ko neņem, nevajag nekādi traucēt, bet saudzīgi atstāt.

Arī mušmires, kuras šogad padevušās izcili skaistas, nav pelnījušas, ka tās izspārda. Turklāt ir arī sēnes, kas ir reti un aizsargājami augi.

Gatavojas sēņu skolai

Mikoloģe aicina neparastās sēnes likt mierā, taču nofotografēt no visām pusēm. Ar labo sēņu ražu vai neparastas sēnes attēlu var dalīties kādā no sēņu draugu grupām internetā.

Reklāma
Reklāma

Taču visiem tur izlasītajiem padomiem mikoloģe aicina neticēt. Ja rodas kāds jautājums, drošas atbildes var meklēt profesionālu mikologu kūrētajā vietnē “www.senes.lv” vai Latvijas Dabas muzeja mājaslapā.

Diāna Meiere uzskata, ka sēņošana ir laba tradīcija, kas daudzām tautām vairs nav saglabājusies. To vajadzētu novērtēt un izkopt. Sēnes smalkāk iepazīt varēs tradicionālajā sēņu izstādē, kas notiks Latvijas Dabas muzejā no 22. līdz 26. septembrim.

“Tie, kam interesē sēnes un sēņu dzīve, Latvijas Dabas muzejā varēs apmeklēt sēņu skolu. Tā sāksies tad, kad beigsies mikologiem aktīvākais sēņu laiks, apmēram oktobra vidū,” teic mikoloģe Inita Dāniele.

Kad sēnes mājās iztīrītas, pāri paliek sēņu atlikumi. Lai meža dzīvība vairojas, dārzu saimnieki var mēģināt sēnes ieaudzēt. Sēnēm patīk bērzu, egļu tuvums. Sēņu gružus viegli ierušina augsnē.

Vislabāk, ja laiks ir lietains. Un tad var cerēt, ka kādu rudeni meža sēnes vairs nebūs jātraucē.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.