Plimutā uz ielas, kur 12. augustā Džeiks Deividsons nogalināja cilvēkus, gulst ziedi.
Plimutā uz ielas, kur 12. augustā Džeiks Deividsons nogalināja cilvēkus, gulst ziedi.
Foto: Tom Wren/SWNS/SCANPIX

Slaktiņš ilga nepilnas 15 minūtes… “Sieviešu nīdēju” grupas – jauns terorisma drauds? 70

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
Lasīt citas ziņas

 

Šā gada 12. augusta vakarā britu medijus pāršalca ziņa par apšaudi Plimutā, Apvienotās Karalistes mērogiem nelielā dienvidrietumu piejūras pilsētā ar 264 tūkstošiem iedzīvotāju.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Šobrīd zināms gan šāvējs, gan iespējamie motīvi, kas liek apšaubīt oficiālo nostāju par to, ka tas nebija terorisma akts.

Jau gadiem internetā eksistē tā dēvētā “incelu” subkultūra, kā pamatā ir sieviešu nīšana un vardarbības glorificēšana, un iespējams, ka drīzumā tā tiks pasludināta par teroristu ideoloģiju.

 

Slaktiņš 15 minūtēs

22 gadus vecais Džeiks Deividsons ar legāli uz sava vārda reģistrētu bisi vispirms nogalinājis paša 51 gadu veco māti, pēc tam turpat uz ielas nošāvis trīsgadīgu meitenīti un viņas 43 gadus veco tēvu. Nākamie upuri bija 33 gadus vecs vīrietis un 53 gadus veca sieviete – viņi tika smagi ievainoti. Turpat blakus parkā tika nošauts 59 gadus vecs vīrietis, un pēdējais šāvēja upuris bija 66 gadus veca sieviete. Pēc tam slepkava pats nošāvās.

Slaktiņš ilga nepilnas 15 minūtes, aculieciniekiem šāvēju raksturojot kā aukstasinīgu slepkavu.

Apvienotajā Karalistē šādi masveida slaktiņi ar šaujamieročiem notiek reti, jo šaujamieroča turēšanas licenci iegūt nav viegli, nepieciešams arī seifs, kur to glabāt.

Iepriekš līdzīga apšaude notika 2010. gadā Kumbrijā, kur “vientuļais vilks” Deriks Birds nogalināja 12 un ievainoja 11 cilvēkus, pēc tam izdarot pašnāvību. Par toreizējā uzbrukuma motīviem tika izteikti pieļāvumi, ka vainīgs bija ģimenes strīds par mantojumu vai bailes no iespējamās slepenā bankas konta atklāšanas, kurā bija uzkrātas 60 000 sterliņu mārciņas.

Taču izskatās, ka Plimutas šāvēja motīvi bija pavisam citi.

 

“Nevainīgs, resns, neglīts”

Tā sevi sociālajos tīklos apraksta Plimutas šāvējs Džeiks Deividsons, kura pēdējā profesija bija ceļamkrāna vadītāja māceklis. “Iedomājieties, kā ir būt neveiksminiekam absolūti visā un nesaņemt nekādu atbalstu,” viņš rakstīja.

Viņaprāt, citiem, kuriem neveicas, tomēr ir vieglāk, jo “ir sieva un bērni, kas atbalsta”.

Paša filmētajā video Džeiks sevi dēvē par Terminatoru: “Zinu, tā ir tikai filma, bet man dažkārt patīk iztēloties, ka esmu gluži kā Terminators. Par spīti pilnīgai sistēmas neveiksmei, viņš tomēr cīnās atkal un atkal, lai pabeigtu savu misiju.”

Kā apgalvo tuvs ģimenes loceklis, Džeiks vienmēr cietis no UDHS (uzmanības deficīta un hiperaktivitātes traucējumiem) un autisma, taču pirms incidenta bijis saasinājums un viņa māte devusies meklēt palīdzību pie atbildīgajiem dienestiem, taču palīdzība nav saņemta.

Organizācija “Livewell Southwest” gan apgalvo, ka palīdzība pēdējo 18 mēnešu laikā ir tikusi sniegta, taču sīkākas detaļas nesniedz.

Joprojām nav skaidrs, kā šāds cilvēks varēja iegūt šaujamieroča turēšanas licenci, kas viņam bija kopš 2018. gada. Licence Džeikam tika atņemta 2020. gadā pēc incidenta, kur bija iesaistīti vēl divi jaunieši, taču pēc dusmu menedžmenta kursa pabeigšanas 2021. gada jūlijā, tikai mēnesi pirms masu apšaudes, licence tika atdota.

Kamēr Plimutas policija taisnojas, ka nepietiek resursu un finansējuma, lai pārbaudītu katru, kas vēlas iegūt vai atgūt šaujamieroča licenci, tikmēr britu valdība ir apsolījusies mainīt šaujamieroču turēšanas likumu, iekļaujot obligātu prasību pārbaudīt katra kandidāta sociālo tīklu ierakstus.

Ja Plimutas šāvēja ieraksti, kur viņš sevi pilnīgi atklāti dēvē par “incelu”, paužot naidu pret paša māti un sievietēm kopumā, būtu tikuši pārbaudīti, varbūt tad viņa upuri jo­projām būtu dzīvi.

 

Kas ir “inceli”

“Incel” ir saīsinājums no angļu valodas “involuntary celibate”, tulkojumā – piespiedu celibāts. Šajā rakstā jēdzienu “incel” arī latviskoju kā “incels”.

“Incelu” subkultūras pārstāvji sevi definē kā nespējīgus iesaistīties romantiskās vai seksuālās attiecībās ar partneri. Interneta diskusijās dominē sieviešu un visas cilvēces nīšana, naida runa, rasisms, sevis žēlošana, tiek pieņemts, ka visiem vīriešiem pienākas intīmas attiecības ar tām sievietēm, kuras paši noskatījuši, un, ja tas tā nav, tad ir tiesības lietot vardarbību.

“Inceli” pārsvarā ir heteroseksuāli vīrieši, visbiežāk baltās rases pārstāvji. Nav zināms, cik daudz šādu cilvēku ir, tiek lēsts no dažiem tūkstošiem līdz pat simtiem tūkstošu.

Kopš 2014. gada “incelu” kontā ir vismaz astoņas masu slepkavības, 61 nogalinātais.

Tās izdarījuši vīrieši, kuri vai nu paši sevi pasludinājuši par piederīgu “inceliem”, vai arī viņu sociālo mediju kontos ir tikusi lietota “inceliem” specifiska terminoloģija.

Kopš 2018. gada “incelu” ideoloģija tiek uzskatīta par terorisma draudu, bet 2020. gada februāra uzbrukums Toronto, kur septiņpadsmitgadīgs jaunietis nogalināja vienu, bet ievainoja vēl vienu cilvēku, ir kļuvis par pirmo “incelu” noziegumu, kas tiek izmeklēts kā terorisma akts.

 

“Visiem vīriešiem pienākas sekss”

Lai cik tas izklausītos absurdi, tomēr pirmo “incelu” interneta domubiedru grupu 1993. gadā dibināja biseksuāla studente, vārdā Alana (uzvārds nav zināms), lai ar citiem apspriestu pašas neveiksmes intīmajā dzīvē. Tas bija atbalsta forums, kur jebkuram neatkarīgi no dzimuma un rases bija iespēja pažēloties un saņemt padomus, kā rīkoties, ja nespēja atrast seksa partneri garīgas saslimšanas, nabadzības, kautrības vai kādas dīvainības pēc.

Taču 2000. gadā mājaslapa tika nodota cita uzturētāja rokās un pamazām pārvērtās par vietu, kur vīriešiem paust savu naidu pret sievietēm.

Līdzīgs liktenis ir piemeklējis arī vairākas citas visnotaļ nevainīgas saites, “inceliem” tās pārvēršot par vietām, kur sievietes tiek vainotas vīriešu neveiksmēs, tiek atklāti atbalstīta izvarošana un dažāda veida vardarbība.

“Inceli” tic, ka visiem vīriešiem pienākas sekss, un sieviešu emancipācija ir vainojama pie viņu nespējas veidot attiecības. Masu slepkavības izdarījušie tiek godāti kā varoņi, dažus dēvējot pat par svētajiem.

Daži “inceli” uzskata, ka vardarbība ir vienīgā iespēja, lai cīnītos ar sociālo nevienlīdzību, atriebjoties sabiedrībai kopumā.

Ir vairākas “incelu” grupas, kas sludina, ka, sievietei noraidot vīrieti, vīrietis iegūst tiesības sievieti izvarot. Noraidījums tiek traktēts kā “reversā izvarošana”, tas ir, sievietes noraidījums nodara tikpat ļaunuma, cik izvarošana.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat “inceli” uzskata, ka sievietes galvenokārt vērtē vīriešus pēc viņu izskata un 80% sieviešu vēlas par partneriem 20% visizskatīgāko vīriešu. Nespējā atrast partneri tiek vainota kautrība, neglītums, mazs dzimulocekļa izmērs…

“Inceli” ienīst lietas, ko viņi vēlas, bet nevar dabūt, piemēram, ir apsēsti ar sieviešu skaistumu, taču kosmētiku neatzīst, dēvējot to par krāpšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Tas ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki mirst… Ārsts atklāj, kurus produktus jāēd mazāk
FOTO. Pasakaini skati! Pakrojas muižā atklāts vērienīgs gaismas parks
FOTO. “Kamilla nav viņu vecmāmiņa!”: princis Viljams saviem bērniem kategoriski aizliedzis tā saukt tēva sievu
Lasīt citas ziņas
“Vienlaikus samazināt ienākumus un palielināt izdevumus var īsu brīdi,” Dālderis par jaunā budžeta tapšanu
KNAB pagājušajā nedēļā aizturējis CVK priekšsēdētāju Bērziņu 38
Kapelāns: “Karš nav Dieva gribēts. Tas ir cilvēku izvēļu rezultāts” 14
FOTO. Ogrē elektrības cenas Ziemassvētkus neaizēno: iedegti skaisti rotājumi visā novadā 3
Kā pagatavot barotavu mazputniņiem?
19:30
Zvaigznes un pārsteigumi
19:00
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:59
Ukrainas dienesti Maskavas patriarhāta pareizticīgās baznīcas objektos atrod krievu propagandas materiālus
FOTO. “Kamilla nav viņu vecmāmiņa!”: princis Viljams saviem bērniem kategoriski aizliedzis tā saukt tēva sievu
“Mēs nekad nekļūsim par populistiem!” Burovs palikšot Rīgas partija
VIDEO. Cīņa starp dzīvi un nāvi! Kā izskatās viena diena Ukrainas lauka hospitālī 9
FOTO. Torte ar 700 svecītēm! Viļņā iedegta krāšņa Ziemassvētku egle 5
Pēc divu mēnešu samazinājuma Covid-19 gadījumu skaits atkal ievērojami pieaudzis
FOTO. Pasakaini skati! Pakrojas muižā atklāts vērienīgs gaismas parks
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki?
FOTO. No 30 mazām eglītēm un 300 metrus garām lampiņām! Jelgavā iedegta lielā svētku egle
Par braukšanu reibumā Bauskā ierosināts viens no pirmajiem kriminālprocesiem
Vai snigšana turpināsies? Laikapstākļu prognoze otrdienai
Policija rosinājusi sākt kriminālvajāšanu pret četrām personām Bunkus slepkavības lietā 18
Par vārda brīvību turpmāk lems Saeimas deputāte Glorija Grevcova, kura Krievijas un Baltkrievijas medijos nomelno Latviju 71
Baltkrievijas ārlietu ministrs, iespējams, ticis noindēts. Lukašenko panikā nomainījis pavāru un apsardzi 12
Slimnīcu vadītāji nepatīkami pārsteigti par ministra apgalvoto, ka valsts apmaksā piederīgo uzturēšanos slimnīcā 93
Vai cīņa pret piespiedu vakcināciju joprojām ir aktuāla? Jencītis uzskata, ka valdībai ir jāatvainojas sabiedrībai
pagatavot barotavu mazputniņiem?
Sirdi plosoši: Ukrainā zemes klēpī guldīts jaundzimušais, kuru nogalināja krievu raidītā raķete 65
Kārlis Streips: Populisms var būt uzjautrinošs, taču pārmēru lietots tas kļūst kaitinošs
VDD sācis kriminālprocesu par vēršanos pret Latvijas amatpersonām un citām sabiedrībā zināmām personām 4
Putniņš par finansējumu onkoloģijai: “Nauda ir iedota, bet tā ir iedota par maz”
Lukašenko dienas skaitītas? Izskan ziņas par Kremļa plāniem nogalināt viņu. Pēkšņā nāvē jau miris tuvs viņa līdzgaitnieks 37
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Uzņēmumi var zaudēt tūkstošus: banka aicina uzņēmējus un uzņēmumu grāmatvežus šobrīd būt īpaši modriem