Plimutā uz ielas, kur 12. augustā Džeiks Deividsons nogalināja cilvēkus, gulst ziedi.
Plimutā uz ielas, kur 12. augustā Džeiks Deividsons nogalināja cilvēkus, gulst ziedi.
Foto: Tom Wren/SWNS/SCANPIX

Slaktiņš ilga nepilnas 15 minūtes… “Sieviešu nīdēju” grupas – jauns terorisma drauds? 70

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Šā gada 12. augusta vakarā britu medijus pāršalca ziņa par apšaudi Plimutā, Apvienotās Karalistes mērogiem nelielā dienvidrietumu piejūras pilsētā ar 264 tūkstošiem iedzīvotāju.

 

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 46
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 162
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nav vēlams šodien uzsākt kaut ko jaunu. Pat plānot to nevajadzētu! Horoskopi 26.oktobrim 1
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Šobrīd zināms gan šāvējs, gan iespējamie motīvi, kas liek apšaubīt oficiālo nostāju par to, ka tas nebija terorisma akts.

Jau gadiem internetā eksistē tā dēvētā “incelu” subkultūra, kā pamatā ir sieviešu nīšana un vardarbības glorificēšana, un iespējams, ka drīzumā tā tiks pasludināta par teroristu ideoloģiju.

 

Slaktiņš 15 minūtēs

CITI ŠOBRĪD LASA

22 gadus vecais Džeiks Deividsons ar legāli uz sava vārda reģistrētu bisi vispirms nogalinājis paša 51 gadu veco māti, pēc tam turpat uz ielas nošāvis trīsgadīgu meitenīti un viņas 43 gadus veco tēvu. Nākamie upuri bija 33 gadus vecs vīrietis un 53 gadus veca sieviete – viņi tika smagi ievainoti. Turpat blakus parkā tika nošauts 59 gadus vecs vīrietis, un pēdējais šāvēja upuris bija 66 gadus veca sieviete. Pēc tam slepkava pats nošāvās.

Slaktiņš ilga nepilnas 15 minūtes, aculieciniekiem šāvēju raksturojot kā aukstasinīgu slepkavu.

Apvienotajā Karalistē šādi masveida slaktiņi ar šaujamieročiem notiek reti, jo šaujamieroča turēšanas licenci iegūt nav viegli, nepieciešams arī seifs, kur to glabāt.

Iepriekš līdzīga apšaude notika 2010. gadā Kumbrijā, kur “vientuļais vilks” Deriks Birds nogalināja 12 un ievainoja 11 cilvēkus, pēc tam izdarot pašnāvību. Par toreizējā uzbrukuma motīviem tika izteikti pieļāvumi, ka vainīgs bija ģimenes strīds par mantojumu vai bailes no iespējamās slepenā bankas konta atklāšanas, kurā bija uzkrātas 60 000 sterliņu mārciņas.

Taču izskatās, ka Plimutas šāvēja motīvi bija pavisam citi.

 

“Nevainīgs, resns, neglīts”

Tā sevi sociālajos tīklos apraksta Plimutas šāvējs Džeiks Deividsons, kura pēdējā profesija bija ceļamkrāna vadītāja māceklis. “Iedomājieties, kā ir būt neveiksminiekam absolūti visā un nesaņemt nekādu atbalstu,” viņš rakstīja.

Viņaprāt, citiem, kuriem neveicas, tomēr ir vieglāk, jo “ir sieva un bērni, kas atbalsta”.

Paša filmētajā video Džeiks sevi dēvē par Terminatoru: “Zinu, tā ir tikai filma, bet man dažkārt patīk iztēloties, ka esmu gluži kā Terminators. Par spīti pilnīgai sistēmas neveiksmei, viņš tomēr cīnās atkal un atkal, lai pabeigtu savu misiju.”

Kā apgalvo tuvs ģimenes loceklis, Džeiks vienmēr cietis no UDHS (uzmanības deficīta un hiperaktivitātes traucējumiem) un autisma, taču pirms incidenta bijis saasinājums un viņa māte devusies meklēt palīdzību pie atbildīgajiem dienestiem, taču palīdzība nav saņemta.

Organizācija “Livewell Southwest” gan apgalvo, ka palīdzība pēdējo 18 mēnešu laikā ir tikusi sniegta, taču sīkākas detaļas nesniedz.

Joprojām nav skaidrs, kā šāds cilvēks varēja iegūt šaujamieroča turēšanas licenci, kas viņam bija kopš 2018. gada. Licence Džeikam tika atņemta 2020. gadā pēc incidenta, kur bija iesaistīti vēl divi jaunieši, taču pēc dusmu menedžmenta kursa pabeigšanas 2021. gada jūlijā, tikai mēnesi pirms masu apšaudes, licence tika atdota.

Kamēr Plimutas policija taisnojas, ka nepietiek resursu un finansējuma, lai pārbaudītu katru, kas vēlas iegūt vai atgūt šaujamieroča licenci, tikmēr britu valdība ir apsolījusies mainīt šaujamieroču turēšanas likumu, iekļaujot obligātu prasību pārbaudīt katra kandidāta sociālo tīklu ierakstus.

Ja Plimutas šāvēja ieraksti, kur viņš sevi pilnīgi atklāti dēvē par “incelu”, paužot naidu pret paša māti un sievietēm kopumā, būtu tikuši pārbaudīti, varbūt tad viņa upuri jo­projām būtu dzīvi.

 

Kas ir “inceli”

“Incel” ir saīsinājums no angļu valodas “involuntary celibate”, tulkojumā – piespiedu celibāts. Šajā rakstā jēdzienu “incel” arī latviskoju kā “incels”.

“Incelu” subkultūras pārstāvji sevi definē kā nespējīgus iesaistīties romantiskās vai seksuālās attiecībās ar partneri. Interneta diskusijās dominē sieviešu un visas cilvēces nīšana, naida runa, rasisms, sevis žēlošana, tiek pieņemts, ka visiem vīriešiem pienākas intīmas attiecības ar tām sievietēm, kuras paši noskatījuši, un, ja tas tā nav, tad ir tiesības lietot vardarbību.

“Inceli” pārsvarā ir heteroseksuāli vīrieši, visbiežāk baltās rases pārstāvji. Nav zināms, cik daudz šādu cilvēku ir, tiek lēsts no dažiem tūkstošiem līdz pat simtiem tūkstošu.

Kopš 2014. gada “incelu” kontā ir vismaz astoņas masu slepkavības, 61 nogalinātais.

Tās izdarījuši vīrieši, kuri vai nu paši sevi pasludinājuši par piederīgu “inceliem”, vai arī viņu sociālo mediju kontos ir tikusi lietota “inceliem” specifiska terminoloģija.

Kopš 2018. gada “incelu” ideoloģija tiek uzskatīta par terorisma draudu, bet 2020. gada februāra uzbrukums Toronto, kur septiņpadsmitgadīgs jaunietis nogalināja vienu, bet ievainoja vēl vienu cilvēku, ir kļuvis par pirmo “incelu” noziegumu, kas tiek izmeklēts kā terorisma akts.

 

“Visiem vīriešiem pienākas sekss”

Lai cik tas izklausītos absurdi, tomēr pirmo “incelu” interneta domubiedru grupu 1993. gadā dibināja biseksuāla studente, vārdā Alana (uzvārds nav zināms), lai ar citiem apspriestu pašas neveiksmes intīmajā dzīvē. Tas bija atbalsta forums, kur jebkuram neatkarīgi no dzimuma un rases bija iespēja pažēloties un saņemt padomus, kā rīkoties, ja nespēja atrast seksa partneri garīgas saslimšanas, nabadzības, kautrības vai kādas dīvainības pēc.

Taču 2000. gadā mājaslapa tika nodota cita uzturētāja rokās un pamazām pārvērtās par vietu, kur vīriešiem paust savu naidu pret sievietēm.

Līdzīgs liktenis ir piemeklējis arī vairākas citas visnotaļ nevainīgas saites, “inceliem” tās pārvēršot par vietām, kur sievietes tiek vainotas vīriešu neveiksmēs, tiek atklāti atbalstīta izvarošana un dažāda veida vardarbība.

“Inceli” tic, ka visiem vīriešiem pienākas sekss, un sieviešu emancipācija ir vainojama pie viņu nespējas veidot attiecības. Masu slepkavības izdarījušie tiek godāti kā varoņi, dažus dēvējot pat par svētajiem.

Daži “inceli” uzskata, ka vardarbība ir vienīgā iespēja, lai cīnītos ar sociālo nevienlīdzību, atriebjoties sabiedrībai kopumā.

Ir vairākas “incelu” grupas, kas sludina, ka, sievietei noraidot vīrieti, vīrietis iegūst tiesības sievieti izvarot. Noraidījums tiek traktēts kā “reversā izvarošana”, tas ir, sievietes noraidījums nodara tikpat ļaunuma, cik izvarošana.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat “inceli” uzskata, ka sievietes galvenokārt vērtē vīriešus pēc viņu izskata un 80% sieviešu vēlas par partneriem 20% visizskatīgāko vīriešu. Nespējā atrast partneri tiek vainota kautrība, neglītums, mazs dzimulocekļa izmērs…

“Inceli” ienīst lietas, ko viņi vēlas, bet nevar dabūt, piemēram, ir apsēsti ar sieviešu skaistumu, taču kosmētiku neatzīst, dēvējot to par krāpšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 46
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 162
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Nav vēlams šodien uzsākt kaut ko jaunu. Pat plānot to nevajadzētu! Horoskopi 26.oktobrim 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 23
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 50
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Skaistumkopšanas pakalpojumi aizies ēnu ekonomikā 35
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 46
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Rajevs: Putinu vairāk interesē noturēties pie varas nekā Baltijas valstu un Polijas iekarošana 32
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pēcpusdienā no rietumiem ieradīsies lietus 1
3 stundas
LA
LA
Ziņas
Rīgas brīvostā testē zemūdens dronu tehnoloģijas
11:01
LA
LA.LV
Veselam
Skaidro mediķis: Vai nonākot slimnīcā, ir pieaudzis risks saslimt ar citām slimībām
10:56
IE
Ināra Egle
Ziņas
Latvija pirmajā vietā? Katastrofālā situācija valstī neliek pārskatīt partijas pozīciju
10:24
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Neadekvātu stūrētāju kļūst vairāk un vairāk. Vai šoferiem vajadzēs noteikt “tehnisko” apskati? 15
2 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Covid-19 krīzes risināšanā pamatā ir iespējami divi galvenie ceļi – Kariņa valdība vai politgangsteru stilā vālējošo tehnokrātu valdība 3
1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Vīruss pārņem Austrumeiropu: reģionā atklāta aptuveni piektā daļa no Covid-19 gadījumiem pasaulē 9
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
IKVD atsaka programmu licencēšanu “vakcīnskeptiņu vidusskolai”. Kādi ir iemesli? 1
1 stunda
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Deputāti konceptuāli atbalsta būtisku atalgojuma pieaugumu valsts amatpersonām 106
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Algu subsīdijas Covid-19 krīzē skartajiem nevakcinētām personām ies secen 49
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Teju puse jauno gadījumu reģistrēti Rīgā. Kur vēl Latvijā plaša Covid-19 izplatība? 12
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai tiešām bija jānonāk līdz 3000 gadījumiem dienā, lai sāktu domāt?” Rajevskis komentē pašreizējo kovid situāciju Latvijā 82
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Gaidāmi siltuma rekordi! Bricis par laikapstākļiem šonedēļ 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgā pie Akmens tilta Daugavā iebraukusi un nogrimusi automašīna 15
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pavļuts uzsācis vakcinēšanās kampaņu, personīgi zvanot senioriem, un aicina to darīt arī citus 227
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēdes laikā sievietes mēģina paslēpties automašīnā un policijai draud ar šautriņu 17
17 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 25.oktobra līdz 1.novembrim: stāda krūmus un augļukokus, novāc pēdējos sakņaugus 2
21 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīgie biezpiena plācenīši ar dārzeņiem
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 95 gadus vecās karalienes Elizabetes II pienākumus pārņēmis mazdēls princis Viljams un viņa sieva Keita Midltone 23
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hosams Abu Meri mājsēdes laikā spiests apgūt jaunas prasmes: sievai atteikt nevar! 50
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dzejniece Magone Šutoviene šķiras no vīra un nolēmusi mainīt arī uzvārdu – uz pavisam jaunu 60
23 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Esam savā ziņā kļuvuši par celmlaužiem!” “Prātinieki” pārsteidz ar sensacionālu koncertfilmu, kas skatīta jau 31 valstī 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Nekaunīgs tītars ieknābj sievietei. Viņas spiedziens sasmīdina visu tītaru baru 7
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šis ir skarbs patiesības mirklis!” Rēvalds par dubultmorāli un izlikšanos Covid-19 pandēmijā 162
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Sabiedriskā transporta atlaižu haoss mājsēdē, pat satiksmes ministrs iebilst un nesaprot 59
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Bagāti ministri nabadzīgā valstī – tas ir neētiski,” Liepnieks par algu palielināšanu valsts amatpersonām 75
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Vai traģēdiju varēja novērst? Publicētas fotogrāfijas pēc nelaimes ar Boldvinu filmēšanas laukumā 8
1 diena