Foto: PR IMAGE FACTORY/SHUTTERSTOCK

“Esmu pilnīgi stulba zoss – pati atdevu krāpniekiem naudu!” Glābjot aprūpējamo, Vita iekrīt lamatās 33

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Apvienotajā Karalistē sākusies īsta krāpšanas pandēmija, blēžiem izceļoties ar izdomu modernajās tehnoloģijās un psiholoģijā, kā arī likumu “caurumu” pārzināšanā. Teju katrs mobilā telefona lietotājs saņēmis telefona zvanus, brīdinot par nodokļu parādiem vai nenotikušām avārijām, īsziņas par nepiegādātiem sūtījumiem, nemaz nerunājot par steidzamu paroles maiņu e-pastiem.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 309
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 42
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 39
7 stundas
Lasīt citas ziņas
Varasiestādes izdarīt neko nevar, jo arestēt krāpniekus, kuri parasti ir no jaunattīstības valstīm, nav iespējams, tādēļ vienīgais veids ir nepārtraukti brīdināt.

Ik pa brīdim kāds uzķeras, arī mūsu tautieši. Pat tie, kuri ir pilnīgi pārliecināti, ka viņus piemānīt nav iespējams

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tu neticēsi, ko es nupat izdarīju! Es tak esmu pilnīgi stulba zoss, nupat atdevu krāpniekiem 800 mārciņu!” draudzene satraukusies elš telefona klausulē. Vita (vārds mainīts) nebūt nav muļķe, bet gan izglītota sieviete pāri 50, strādā par cilvēku aprūpētāju Anglijā, dzīvojot pie klienta mājās.

Darbs ir labi apmaksāts. Vita aprūpē ar demenci sirgstošu turīgu angļu kundzi cienījamā vecumā, kuru savējo lokā mīļi dēvē par Tanti.

“Man tik ļoti kauns!” Vita nevar un nevar saņemties sākt stāstīt.

Kauns par pašas lētticību, un izmisums, ka 800 mārciņas (930 eiro) no konta pazudušas. Vienīgais, ko tagad var darīt, ir gaidīt, vai izdosies atdabūt vai ne.

Glābjot aprūpējamo, lamatās iekrīt pati

“Pēcpusdienā parasti ir stunda atpūtai. Jau iekārtojos savā istabiņā otrajā stāvā, bet dzirdu, ka Tante apakšstāvā satrauktā balsī runā pa telefonu, un man, protams, jāiet lejā skatīties.

Skatos, Tante jau ar bankas karti rokā kaut ko runā par internetu, nesaprot. Dod man telefonu. Saku klausulē – esmu aprūpētāja, varat runāt ar mani! Šie zvanot no “BT” (britu telekomunikācijas uzņēmums), mājā esot problēmas ar internetu, ir noķerti kaut kādi spami laikam. Un prasa – kad pēdējo reizi esmu veikusi starptautisku pārskaitījumu?

Man tajā dienā bija algas diena, kā no rīta pamodos, tā pirmā lieta, ko izdarīju – samaksāju zemes nodokli Latvijā. Viņi uzreiz – tāpēc arī ir šī problēma! Un sāk šausmīgi sliktā angļu valodā runāt kaut ko par transakcijām, kartēm, zagšanām, ka viņi tagad uzliks aizsardzību manai bankas kartei.

Sāku satraukties. Tagad jau zinu, ka vajadzēja likt klausuli nost, teikt, ka piezvanīšu uz “BT” telefonu, pārprasīšu, vai ir īstie.

Bet tobrīd neiedomājos, un viņi sāka mani apstrādāt.

Lika aiziet blakus rūterim, ielādēt mobilajā telefonā “TeamViewer” (“TeamViewer″ ir legāla programma, kas dod iespēju datoriem vai telefoniem saslēgties attālināti. Tādējādi, piemēram, IT remonta inženieris var novērst problēmas klienta datorā vai telefonā, klients savas ierīces ekrānā redz visas veiktās darbības, tāpat arī datorspeciālists redz visu, ko klients dara uz sava ekrāna. – I. K.) programmu.

Padomāju – nu kas tad tur var būt slikts, tak savā telefonā. Tad lika nosaukt to kodu, kas ir atnācis, to nosaucu. No tā brīža viņi jau bija manā telefonā. Tajā mirklī vedekla atsūtīja, draugs atsūtīja, gribēju apskatīties, un sāku ņemties pa to telefonu.

Un tā sieviete uzreiz – ko jūs darāt, neko nedrīkst aiztikt, mēs jums atzvanīsim pēc dažām minūtēm, man jārunā ar menedžeri.”

Noraksta no telefona ekrāna

Apvienotajā Karalistē runā 40 dažādos dialektos, tādēļ nereti paši briti viens otru nesaprot. Vēl trakāk iet, ja angliski sarunājas ārzemnieki no dažādām pasaules malām.

“Es biju vairākas reizes teikusi, ka nesaprotu, ko man saka. Un atzvanīja sieviete ar daudz labāku angļu valodu, lika nosaukt atkal kaut kādu kodu no telefona un nobrīdināja, ka nedrīkstu telefonu aiztikt. Kaut kas jāpārinstalē, uz mirkli pazudīs internets. Vēl noprasīja, kādas ierīces mājās lietoju.

Nu, leptopu, telefonu. No kura esot naudu sūtījusi? Nu, no telefona. Ļoti labi, tad no tā arī vajag! Tikai pirms pārinstalēšanas vajag nodrošināt bankas kartei aizsardzību, tai, no kuras veikts maksājums.

Saku, ka nedošu savas kartes datus pa telefonu! Bet tā sieviete – nē, nē, jūs paņemat karti, telefonā parādīsies jautājumi.

Rakstiet to garo numuru, bet nespiediet “enter” un uzreiz nodzēšat, ja jums ir bailes. Neviens tak neredz, bet mūsu automātiskā sistēma uztvers un uzliks aizsardzību!”

Vitai joprojām nav ne jausmas, kā tobrīd neattapās, ka notiek krāpšana. “Uzrakstīju savu vārdu, uzvārdu, ko uzreiz nodzēsu, uzrakstīju kartes numuru, nodzēsu, arī tos trīs ciparus. Neienāca prātā, ka viņi tajā brīdī redz mana telefona ekrānu un visu jau noraksta!

Un tad man liek nolikt telefonu blakus rūterim ar ekrānu uz leju un atiet nost. Prasu – kāpēc? Nu, tāpēc, ka radiācija.

Tagad man nāk smiekli par radiāciju, bet tad nenāca, biju uztraukusies.

Rokā man joprojām karte, tomēr ir sajūta, ka kaut kas nav īsti riktīgi. Kad telefonā sadzirdu, ka hindu valodā kaut ko runā par eiro, tajā mirklī kā ar bomi pa pieri – tas tak nevar būt Anglijas birojs, kur svešvalodā sarunājas par eiro!

Saprotu, ka esmu apčakarēta, grābju telefonu, spiežu uz bankas aplikācijas un redzu – apmēram 800 eiro vairs nav. Bļauju – kur mana nauda?

Viņa – kāda nauda? Bļauju atkal, ka man rokās telefons, esmu bankas aplikācijā, nauda pazudusi. Viņa saka, mēs strādājam, nomierinieties, viss tiks atgriezts atpakaļ. Es pretī nolamājos, un uzreiz klausulē – pī-pī-pī. Un 100% skaidrs, esmu apčakarēta.”

Jāinformē banka

Krāpšanas gadījumā uzreiz jāzvana savai bankai, lai bloķētu karti un apturētu pārskaitījumus. “Zvanu no parastā telefona bankai, bet no uztraukuma netieku cauri drošības jautājumiem. Rokas trīc, redzot, ka mobilajā telefonā izdzēsta bankas ikona, to krāpnieki jau izdzēsuši. Kad beidzot savieno, bļauju – man zog naudu no konta! To kontu banka uzreiz nobloķēja,” stāsta Vita.

Pēc vairākām dienām gandrīz visa Vitas nauda atgriezās atpakaļ kontā.

“Bankas darbinieks mani nomierināja, teica, mēs visu izdarīsim, jūs savu naudu nepazaudēsiet. Lika izdzēst to jauno programmu, ko krāpnieki lika uzinstalēt, palaist antivīrusu.

Bankas darbinieks vēl ieteica piezvanīt uz “action fraud” (policijas nodaļu, kas specializējas uz šāda tipa krāpšanām). Tur darbiniece man izskaidroja, kā krāpnieki no telefona nolasa visu. Un pieteica izstāstīt pēc iespējas vairāk cilvēkiem, jo šobrīd krāpšanas gadījumu ir ļoti daudz.”

Krāpnieki neatkāpjas

Taču ar to krāpnieku zvani nebeidzās, pēc nedēļas tika mēģināts atkal. “Šoreiz vīrietis ar indiešu akcentu. Zvanot no “BT”, naktī bijusi aizdomīga aktivitāte. Vai es izmantojot internetu ap plkst. 3–4 no rīta? Saku, ka ne.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nu lūk, esot ieraksts sistēmā, ka no mūsu mājas tās aktivitātes. Es viņam – ai, ai, ko nu darīt! Viņš – nu, lai paņemot savas ierīces, vajadzēs tagad pārinstalēt. Tēloju, ka esmu nobijusies, tagad visu darīšu, iešu meklēt leptopu.

Zvanītājs otrā galā gaida. Es tikmēr pa otru telefonu citā istabā zvanu uz “action fraud”, bet, izrādās, viņi neko nevar izdarīt! Bet krāpnieks iesaka – lai es ielādējot “TeamViewer” programmu. Pateicu, ka zinu, kas viņš ir, tikko runāju otrā istabā ar policiju, viņi zina, kur esat. Šis, protams, uzreiz klausuli nost.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 309
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 42
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 39
7 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
21 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 63
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19
25 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 143
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus 2
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs šodien atbildēt par saviem vārdiem, lēmumiem un rīcību! Horoskopi 30.jūlijam
18:40
LE
LETA
Ziņas
“Delna”: Covid-19 krīzes laikā vērojamas problēmas ar lēmumu izsekojamību politikas veidošanas procesā
18:39
LE
LETA
Ziņas
Četras valstis vēl nav sākušas vakcināciju pret Covid-19
18:24
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 50
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 54
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 39
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vairums vakar atklāto Covid-19 gadījumu reģistrēti Rīgā un vēl divos novados
39 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem
54 minūtes
LE
LETA
Ziņas
JRT paziņo, ar kādiem noteikumiem jārēķinās skatītājiem augustā 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 43
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki 2
1 stunda
Tokijas olimpiskās spēles
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas Paukošanas federācijas prezidente: Lai tiktu pie finansējuma paukošanā, rezultātiem ir jābūt izciliem
54 minūtes
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram 1
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 14
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 70
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 12
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 36
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Likvidēts paaugstinātās bīstamības ugunsgrēks Rumbulā 3
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 77
11 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 76
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Esam pateicīgi par to, ka joprojām visi četri esam kopā un koncertējam!”. Uz skatuves atkal satiekas leģendārā grupa “Eolika” 10
8 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Mitrina gaisu, samazina putekļu daudzumu gaisā, uzlabo augu stāvokli. Kā dārziem var noderēt mākslīgā migla 2
12 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Gardēžu sapnis: 3 izcili jāņogu deserti – vienkāršas receptes pagatavošanai mājās 2
5 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 309
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena