Foto: PR IMAGE FACTORY/SHUTTERSTOCK

“Esmu pilnīgi stulba zoss – pati atdevu krāpniekiem naudu!” Glābjot aprūpējamo, Vita iekrīt lamatās 33

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Apvienotajā Karalistē sākusies īsta krāpšanas pandēmija, blēžiem izceļoties ar izdomu modernajās tehnoloģijās un psiholoģijā, kā arī likumu “caurumu” pārzināšanā. Teju katrs mobilā telefona lietotājs saņēmis telefona zvanus, brīdinot par nodokļu parādiem vai nenotikušām avārijām, īsziņas par nepiegādātiem sūtījumiem, nemaz nerunājot par steidzamu paroles maiņu e-pastiem.

LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 215
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 201
6 stundas
Lasīt citas ziņas
Varasiestādes izdarīt neko nevar, jo arestēt krāpniekus, kuri parasti ir no jaunattīstības valstīm, nav iespējams, tādēļ vienīgais veids ir nepārtraukti brīdināt.

Ik pa brīdim kāds uzķeras, arī mūsu tautieši. Pat tie, kuri ir pilnīgi pārliecināti, ka viņus piemānīt nav iespējams

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tu neticēsi, ko es nupat izdarīju! Es tak esmu pilnīgi stulba zoss, nupat atdevu krāpniekiem 800 mārciņu!” draudzene satraukusies elš telefona klausulē. Vita (vārds mainīts) nebūt nav muļķe, bet gan izglītota sieviete pāri 50, strādā par cilvēku aprūpētāju Anglijā, dzīvojot pie klienta mājās.

Darbs ir labi apmaksāts. Vita aprūpē ar demenci sirgstošu turīgu angļu kundzi cienījamā vecumā, kuru savējo lokā mīļi dēvē par Tanti.

“Man tik ļoti kauns!” Vita nevar un nevar saņemties sākt stāstīt.

Kauns par pašas lētticību, un izmisums, ka 800 mārciņas (930 eiro) no konta pazudušas. Vienīgais, ko tagad var darīt, ir gaidīt, vai izdosies atdabūt vai ne.

Glābjot aprūpējamo, lamatās iekrīt pati

“Pēcpusdienā parasti ir stunda atpūtai. Jau iekārtojos savā istabiņā otrajā stāvā, bet dzirdu, ka Tante apakšstāvā satrauktā balsī runā pa telefonu, un man, protams, jāiet lejā skatīties.

Skatos, Tante jau ar bankas karti rokā kaut ko runā par internetu, nesaprot. Dod man telefonu. Saku klausulē – esmu aprūpētāja, varat runāt ar mani! Šie zvanot no “BT” (britu telekomunikācijas uzņēmums), mājā esot problēmas ar internetu, ir noķerti kaut kādi spami laikam. Un prasa – kad pēdējo reizi esmu veikusi starptautisku pārskaitījumu?

Man tajā dienā bija algas diena, kā no rīta pamodos, tā pirmā lieta, ko izdarīju – samaksāju zemes nodokli Latvijā. Viņi uzreiz – tāpēc arī ir šī problēma! Un sāk šausmīgi sliktā angļu valodā runāt kaut ko par transakcijām, kartēm, zagšanām, ka viņi tagad uzliks aizsardzību manai bankas kartei.

Sāku satraukties. Tagad jau zinu, ka vajadzēja likt klausuli nost, teikt, ka piezvanīšu uz “BT” telefonu, pārprasīšu, vai ir īstie.

Bet tobrīd neiedomājos, un viņi sāka mani apstrādāt.

Lika aiziet blakus rūterim, ielādēt mobilajā telefonā “TeamViewer” (“TeamViewer″ ir legāla programma, kas dod iespēju datoriem vai telefoniem saslēgties attālināti. Tādējādi, piemēram, IT remonta inženieris var novērst problēmas klienta datorā vai telefonā, klients savas ierīces ekrānā redz visas veiktās darbības, tāpat arī datorspeciālists redz visu, ko klients dara uz sava ekrāna. – I. K.) programmu.

Padomāju – nu kas tad tur var būt slikts, tak savā telefonā. Tad lika nosaukt to kodu, kas ir atnācis, to nosaucu. No tā brīža viņi jau bija manā telefonā. Tajā mirklī vedekla atsūtīja, draugs atsūtīja, gribēju apskatīties, un sāku ņemties pa to telefonu.

Un tā sieviete uzreiz – ko jūs darāt, neko nedrīkst aiztikt, mēs jums atzvanīsim pēc dažām minūtēm, man jārunā ar menedžeri.”

Noraksta no telefona ekrāna

Apvienotajā Karalistē runā 40 dažādos dialektos, tādēļ nereti paši briti viens otru nesaprot. Vēl trakāk iet, ja angliski sarunājas ārzemnieki no dažādām pasaules malām.

“Es biju vairākas reizes teikusi, ka nesaprotu, ko man saka. Un atzvanīja sieviete ar daudz labāku angļu valodu, lika nosaukt atkal kaut kādu kodu no telefona un nobrīdināja, ka nedrīkstu telefonu aiztikt. Kaut kas jāpārinstalē, uz mirkli pazudīs internets. Vēl noprasīja, kādas ierīces mājās lietoju.

Nu, leptopu, telefonu. No kura esot naudu sūtījusi? Nu, no telefona. Ļoti labi, tad no tā arī vajag! Tikai pirms pārinstalēšanas vajag nodrošināt bankas kartei aizsardzību, tai, no kuras veikts maksājums.

Saku, ka nedošu savas kartes datus pa telefonu! Bet tā sieviete – nē, nē, jūs paņemat karti, telefonā parādīsies jautājumi.

Rakstiet to garo numuru, bet nespiediet “enter” un uzreiz nodzēšat, ja jums ir bailes. Neviens tak neredz, bet mūsu automātiskā sistēma uztvers un uzliks aizsardzību!”

Vitai joprojām nav ne jausmas, kā tobrīd neattapās, ka notiek krāpšana. “Uzrakstīju savu vārdu, uzvārdu, ko uzreiz nodzēsu, uzrakstīju kartes numuru, nodzēsu, arī tos trīs ciparus. Neienāca prātā, ka viņi tajā brīdī redz mana telefona ekrānu un visu jau noraksta!

Un tad man liek nolikt telefonu blakus rūterim ar ekrānu uz leju un atiet nost. Prasu – kāpēc? Nu, tāpēc, ka radiācija.

Tagad man nāk smiekli par radiāciju, bet tad nenāca, biju uztraukusies.

Rokā man joprojām karte, tomēr ir sajūta, ka kaut kas nav īsti riktīgi. Kad telefonā sadzirdu, ka hindu valodā kaut ko runā par eiro, tajā mirklī kā ar bomi pa pieri – tas tak nevar būt Anglijas birojs, kur svešvalodā sarunājas par eiro!

Saprotu, ka esmu apčakarēta, grābju telefonu, spiežu uz bankas aplikācijas un redzu – apmēram 800 eiro vairs nav. Bļauju – kur mana nauda?

Viņa – kāda nauda? Bļauju atkal, ka man rokās telefons, esmu bankas aplikācijā, nauda pazudusi. Viņa saka, mēs strādājam, nomierinieties, viss tiks atgriezts atpakaļ. Es pretī nolamājos, un uzreiz klausulē – pī-pī-pī. Un 100% skaidrs, esmu apčakarēta.”

Jāinformē banka

Krāpšanas gadījumā uzreiz jāzvana savai bankai, lai bloķētu karti un apturētu pārskaitījumus. “Zvanu no parastā telefona bankai, bet no uztraukuma netieku cauri drošības jautājumiem. Rokas trīc, redzot, ka mobilajā telefonā izdzēsta bankas ikona, to krāpnieki jau izdzēsuši. Kad beidzot savieno, bļauju – man zog naudu no konta! To kontu banka uzreiz nobloķēja,” stāsta Vita.

Pēc vairākām dienām gandrīz visa Vitas nauda atgriezās atpakaļ kontā.

“Bankas darbinieks mani nomierināja, teica, mēs visu izdarīsim, jūs savu naudu nepazaudēsiet. Lika izdzēst to jauno programmu, ko krāpnieki lika uzinstalēt, palaist antivīrusu.

Bankas darbinieks vēl ieteica piezvanīt uz “action fraud” (policijas nodaļu, kas specializējas uz šāda tipa krāpšanām). Tur darbiniece man izskaidroja, kā krāpnieki no telefona nolasa visu. Un pieteica izstāstīt pēc iespējas vairāk cilvēkiem, jo šobrīd krāpšanas gadījumu ir ļoti daudz.”

Krāpnieki neatkāpjas

Taču ar to krāpnieku zvani nebeidzās, pēc nedēļas tika mēģināts atkal. “Šoreiz vīrietis ar indiešu akcentu. Zvanot no “BT”, naktī bijusi aizdomīga aktivitāte. Vai es izmantojot internetu ap plkst. 3–4 no rīta? Saku, ka ne.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nu lūk, esot ieraksts sistēmā, ka no mūsu mājas tās aktivitātes. Es viņam – ai, ai, ko nu darīt! Viņš – nu, lai paņemot savas ierīces, vajadzēs tagad pārinstalēt. Tēloju, ka esmu nobijusies, tagad visu darīšu, iešu meklēt leptopu.

Zvanītājs otrā galā gaida. Es tikmēr pa otru telefonu citā istabā zvanu uz “action fraud”, bet, izrādās, viņi neko nevar izdarīt! Bet krāpnieks iesaka – lai es ielādējot “TeamViewer” programmu. Pateicu, ka zinu, kas viņš ir, tikko runāju otrā istabā ar policiju, viņi zina, kur esat. Šis, protams, uzreiz klausuli nost.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 215
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 201
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Nepaiet ne minūte, kad jau dzirdu sirēnas no visām pusēm…”: mūziķis Jānis Jubalts lidostā ievārījis pamatīgas ziepes 22
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 18
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā šobrīd augstākā saslimstība ar Covid-19 Eiropā 48
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Lokdauna” kontrolē uz ielām sola plašus policijas spēkus un zemessargu iesaisti 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sāk pastiprināties vējš, gaidāmas arī lietusgāzes 1
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ugunsdzēsēji pie Saeimas pretlikumīgi protestēja formās. Kāds sods viņiem tagad pienākas? 30
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Rīgas “Dinamo” pēdējā KHL spēlē tribīnēs bija vērojama savāda drūzmēšanās
17:41
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks, ja mājsēdes laikā nepieciešama santehniķa palīdzība? Skaidro policijas priekšnieks Ruks
17:19
LE
LETA
Ziņas
NEPLP anulē apraides atļauju programmai “Pirmais Baltijas Kanāls Latvija”
16:58
DJ
Dace Judina-Nīmane
Ziņas
Sirdscilvēks ar Sirdsdziesmu. In memoriam. Guntis Skrastiņš 8
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
NEPLP anulē apraides atļauju programmai “Pirmais Baltijas Kanāls Latvija”
46 minūtes
LA
LA
Ziņas
“Ne jau Šlesers vai Gobzems šķeļ sabiedrību, bet Pavļuts,” Helmanis uzskata, ka veselības ministram jāatkāpjas 215
8 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO: Preses konference par ārkārtējās situācijas un mājsēdes laika drošības pasākumiem un pareizu rīcību 6
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Nespēja paredzēt sabiedrības reakciju ir kļuvusi par vienu no krīzes iemesliem 75
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Balti pleķi uz mārtiņrozēm? Baltā rūsa nav uzveicama – jālikvidē stādi
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai četri darbinieki tagad jāved mājās no darba atsevišķi, ja tāpat visa diena pavadīta kopā? 18
4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Par pieminekļa moto izvēlēts aicinājums “Nebaidies!” – Leģenda. Gunārs Astra 2
3 stundas
LA
LA
Ziņas
Vai nākotnē bez Covid-19 trešās potes varētu anulēt Covid-19 sertifikātu? 74
7 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šīs vakcīnas nepasargā no saslimšanas un letāla iznākuma:” pianists Vestards Šimkus publiski atklāj, ka nav un nebūs vakcinējies pret Covid-19 vīrusu 201
6 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Ušakovs ar savu “tvītu” ir izdarījis lielāku darbu nekā Vakcinācijas birojs 117
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Varu baudīt sauli, okeānu, veselīgu pārtiku, peldēt, jogot un attīstīt starptautisku biznesu: mūzikas izdevēja Elita Mīlgrāve jau mēnesī dzīvo Tenerifē 33
6 stundas
LE
LETA
Praktiski
Komandantstundas laikā būs atļauts īslaicīgā pastaigā izvest savu mājdzīvnieku 16
6 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kā pagatavot izcilus biezpiena plācenīšus: recepte soli pa solim
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ar dabas spēku pret slimošanu! Fitoterapeites pieredze: 5 labākās receptes vīrusu profilaksei
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atbalstu uzņēmējiem algu subsīdijās maksās tikai vakcinētajiem. Kuras nozares nedrīkstēs pieteikties? 79
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Balkondārzs rudenī: kādus krāšņus augus izvēlēties dobītē pie loga, kad ārā jau ir vēss?
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Lūdzu, piedodiet par mūsu stulbumu un vieglprātību…”: latviete atklāj baisu pieredzi, kā viņas vīru dažās dienās “aprija” kovids 53
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Liepnieks: Laikā, kad Eiropā viss normāli strādā, mēs sēdēsim un dedzināsim aizņemtu naudu 124
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No Covid-19 miris bijušais CVK priekšsēdētājs Arnis Cimdars
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Krīzes nav vienādas, tāpēc ir grūti sagatavoties nākamajai.” Godmanis par sarežģīto krīzes vadības procesu 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule izmēģina citu pieeju, lai uzrunātu tos, kas nevakcinējas 62
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvieši rada robotu – kaitēkļu pētnieku. Kā tas strādā? 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas Mārklas dibinātais uzņēmums drīz varētu kļūt par pasaulē vislabāk apmaksāto zīmolu 12
1 diena