Protesta gājiena “Reclaim Pride” dalībnieks. Gājiens notika šā gada jūlijā Londonā, lai iestātos par LGBTQ (lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un citu) tiesībām.
Protesta gājiena “Reclaim Pride” dalībnieks. Gājiens notika šā gada jūlijā Londonā, lai iestātos par LGBTQ (lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un citu) tiesībām.
Foto: Vuk Valcic/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Viltus transpersonas ­uzbrūk cietumniecēm, bet tiesa atļauj likumīgi “vīriešiem kleitās” izciest sodu sieviešu cietumos 62

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 93
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
FOTO. Kā šodien izskatās pie mājas Bolderājā, kurai vakar, iespējams, iebruka griesti? 11
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā mēnesī Apvienotās Karalistes augstākā tiesa pielikusi punktu diskusijām par to, vai transsievietes drīkst ievietot sieviešu cietumos, nolemjot, ka tas ir likumīgi.

Bijusī cietumniece, kura presē tiek dēvēta par FDJ, sāka tiesvedību pret britu Tieslietu ministriju par sistēmu, kas ļauj izvietot cietumniekus saskaņā ar viņu pašpasludināto dzimum­identitāti, nevis ņemot vērā juridiskas un fiziskas izmaiņas viņu dzimumā. Tiesā FDJ apgalvoja, ka tiek radīti dzimumnoziegumu draudi, diskriminējot sieviešu cietuma iemītnieces, un ka šāda problēma nepastāv vīriešu cietumos, kur tiek ievietotas transpersonas, kas no sievietes pārtapušas par vīrieti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tiesai gan netika lūgts attiecināt aizliegumu uz visām transsievietēm, bet tikai uz tām, kuras notiesātas par seksuāla rakstura noziegumiem vai vardarbību pret sievietēm.

Apvienotās Karalistes Tieslietu ministrijas nostāja bija nemainīga: “[Ir nepieciešams] veicināt transpersonu tiesības dzīvot iegūtā dzimuma statusā un aizsargāt transpersonu garīgo un fizisko veselību.” Šai nostājai gala spriedumā piekrita arī tiesneši, izraisot pamatīgu diskusiju vētru sabiedrībā.

 

Viltus transpersona ­uzbruka cietumniecēm

Diskusijās bieži tiek pieminēts gadījums ar Karenu Vaitu. Karena piedzima kā vīrietis un kā vīrietis par dzimumnoziegumiem Apvienotajā Karalistē tika notiesāta uz mūžu. Noziegumu sarakstā bija gan pedofilija, gan nopietnu miesas bojājumu nodarīšana, arī laupīšana, vairākas izvarošanas un citi seksuāla rakstura noziegumi pret sievietēm.

Karena 2018. gadā pamanījās iekļūt sieviešu cietumā, apgalvojot, ka identificē sevi kā sievieti, jo ģērbās kā sieviete, kaut arī juridiski un fiziski joprojām bija vīrietis, un dzimuma maiņas operāciju neplānoja. Dažu mēnešu laikā Karena seksuāli uzbruka divām cietumniecēm un galu galā tika pārvietota uz vīriešu cietumu.

Dženija Anna Bišopa, transpersonu grupas “Transforum” pārstāve, uzskata, ka šajā gadījumā komisija, kas cietumos lemj par to, vai transpersonas ievietošana jaunā dzimuma cietumā nerada riskus, nav visos līmeņos pienācīgi izvērtējusi situāciju un nav ņēmusi vērā personas noziegumu vēsturi.

Laikraksts “The Guardian” ziņo, ka labdarības organizācijas “Howard League for Penal Reform”, kuras mērķis ir samazināt noziedzību un noziedznieku skaitu cietumos, vadītāja Fancisa Krūka uzskata, ka “cietumi, iespējams, ir ietekmējušies no dažām ļoti ekstrēmām diskusijām un ir spiesti pieņemt lēmumus, kas nodara sievietēm ļaunumu. Esmu pārliecināta, ka jebkurš vīrietis, kurš izdarījis nopietnu seksuālu vai vardarbīgu noziegumu pret sievietēm un kurš vēlas pārtapt [par sievieti], bet nav izgājis visu procesu, jo viņam joprojām ir penis un vīrieša hormoni, nedrīkstētu tikt ievietots sieviešu cietumā.”

Britu valdība pašlaik konsultējas par iespējām uzlabot Dzimumu atzīšanas likumu, jo pašidentificēšanās dod iespēju bīstamiem vīriešiem izlikties par transsievietēm, tādējādi iegūstot piekļuvi neaizsargātām sievietēm, īpaši sieviešu cietumos. Taču Dž. A. Bišopa domā, ka šādi gadījumi ir retums un “ir jāvērtē, kas bija nepareizi, un jādara viss, lai tas nenotiek atkal”.

 

Āzis par dārznieku

Vainīgā transpersona, kuras dēļ bijusī cietumniece FDJ kā cietusī aizsāka minēto tiesas procesu, britu presē tiek saukta par J. Šī persona ir ieguvusi “Gender Recognition Certificate” – dzimuma atzīšanas sertifikātu. To var iegūt transpersonas trijos veidos.

“Standarta metode” nozīmē, ka sertifikāta saņēmējs ir vecumā virs 18 gadiem, ir diagnosticēta dzimuma distrofija, vismaz divus gadus dzīvo jaunajā dzimumā un grasās to turpināt visu atlikušo dzīvi, taču bioloģiska dzimuma maiņa un operācija nav nepieciešama.

Otrs veids ir “Alternatīvā metode”, arī tad jābūt vecākam par 18 gadiem, jābūt dzimuma distrofijas diagnozei vai dzimuma maiņas operācijai, ir jau nodzīvots jaunajā dzimumā vismaz sešus gadus un plānots turpināt atlikušo dzīvi, kā arī specifiski noteikumi attiecībā uz dzīvesvietu un laulību vai reģistrētu kopdzīvi. Trešais veids – jaunais dzimums ir juridiski akceptēts citā valstī.

Persona J. bija nokļuvusi cietumā par seksuālu uzbrukumu bērnam, taču tika ievietota sieviešu cietumā, kur tika norīkota tīrīt cietuma sporta zāli. Turpat sporta zāles tualetēs J. pirmoreiz uzbruka sievietei, ko medijs “Daily Mail” nodēvējis par Eimiju. Viņa ir nesaprašanā: “Ko domāja cietuma sargi, ļaujot viņai tīrīt tualetes, kur sievietes būs neapģērbtas un vienatnē?” Pēc uzbrukuma Eimija pažēlojās cietumsardzei par notikušo, taču atbilde bijusi: “Katram pienākas otrā iespēja.”

J. pieprasījusi, lai pret viņu izturētos tieši tāpat kā pret citām cietumniecēm. Eimija atceras: “Kad J. gāja dušā, tika uzlikta zīme uz durvīm, brīdinot, ka neviens cits nedrīkst ienākt, jo viņi zināja, ka sievietes būs nobijušās, redzot viņu kailu, taču J. pret to protestēja un teica, ka tas ierobežo viņas cilvēktiesības – viņa esot sieviete un gribot iet dušā kopā ar citām sievietēm. Pirms viņa uzbruka man, visi redzēja viņu ar atvērtu dušas aizkaru, viņa nekaunoties demonstrēja savas [vīrieša] ģenitālijas citām sievietēm.”

Ārpus cietuma sienām iegādāta kosmētika cietumā lielākoties ir aizliegta, taču J. tika atļauts ienest matu ruļļus, kosmētiku un skuvekli sejas skūšanai, pat smaržas stikla pudelēs. “Transpersonām cietumā ir nepieciešams slēpt savu bārdu un izskatīties sievišķīgi, tādēļ viņiem pienākas speciālas privilēģijas,” skaidro Eimija.

Galu galā J. tika nosūtīta uz citu departamentu, jo atteicās lietot zāles, kas nomāc erekciju. Savukārt Eimija iesūdzēja cietumu tiesā par nereaģēšanu uz seksuālu uzbrukumu cietuma sienās, pieprasot pārvietošanu uz citu sieviešu cietumu.

 

“Pasaule ir kļuvusi traka”

SAISTĪTIE RAKSTI

Pagājušajā gadā apkopotā britu cietumu oficiālā statistika rāda, ka kopš 2010. gada no 124 dzimumnoziegumiem sieviešu cietumos septiņus ir izdarījušas tur ievietotās transpersonas. Lai arī transpersonas ir tikai 1% no cietumniecēm, tomēr tās tiek vainotas 5,6% noziegumu. Nav zināms, vai par šiem noziegumiem ir saņemts sods.

Sabiedrības viedoklis lielākoties ir upuru pusē. Pie “Daily Mail” raksta par tiesnešu lēmumu vislielāko atzinību izpelnījies komentārs “Kas ir tie idioti, kas to izlemj?”, uz ko kāds cits atbildējis: “Valdība.” Vēl augstu vērtēti šādi komentāri: “Es ceru, ka viņi ir sagatavojušies tam, ka cietušās sievietes pieprasīs izmeklēšanu”, “Droši vien tad, ja viņi būtu nosūtīti uz vīriešu cietumu, tas pārkāptu viņu cilvēktiesības. Pasaule ir kļuvusi traka.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 93
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
FOTO. Kā šodien izskatās pie mājas Bolderājā, kurai vakar, iespējams, iebruka griesti? 11
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji
“Tas tiešām nebūs labs.” Eksperts prognozē, kāds būs 2023. gads Latvijas ekonomikā
Lasīt citas ziņas
“Tas tiešām nebūs labs.” Eksperts prognozē, kāds būs 2023. gads Latvijas ekonomikā
Izmeklē augstas policijas amatpersonas dalību medībās, kurās nošauts viens no medniekiem
Kalvītis atklāj, līdz kuram brīdim “Latvijas gāze” ir nodrošinājusi dabasgāzes krājumus klientiem
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
Apinis: Par sportu valdības deklarācijā un valdības deklarāciju sportā
21:47
Atzinība Frankam Gordonam
21:45
Rastorgujevu pagaidām nelaiž
21:45
VIDEO. “Gribu tā, kā man ir labāk un ērtāk”: izskatīgā juriste Ieva Brante apstiprina, ka vairs nav precēta sieviete
VIDEO. Pie daudzdzīvokļu namiem Rīgā savairojušās žurkas 8
Jautā skatītājs: Vai NATO nedod ieročus Ukrainai, lai tā ātri neuzvarētu Krieviju?
FOTO. Kā šodien izskatās pie mājas Bolderājā, kurai vakar, iespējams, iebruka griesti? 11
VIDEO. 24 kilometri dienā – dziedātāja Aminata atklāj, ka pa Rīgu viņa pārvietojas tikai kājām
Apinis: Par sportu valdības deklarācijā un valdības deklarāciju sportā
24 dienu pārsteigumi: kā iepriecināt bērnus un pašam izgatavot adventes kalendāru?
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu 20
Rīgas ostā plāno veidot lielāko saules enerģijas parku Latvijā
Reiniks Ziemsvētku tirdziņā saņēmis kādu aizkustinošu dāvanu: “Viņa šo košumu bija ielikusi Vārda dienas sveicienā” 1
FOTO. Svinīgi atklāta rekonstruētā Rīgas cirka arēna
Brante: Visi stāsta, ka viss ir dārgi, bet – kā brauca ar lieliem ratiem no veikala, tā brauc! 2
Znotiņš: Lai uzturētu ģimeni Rīgā, pieaugušajam būtu jāpelna ap 2000 eiro mēnesī “uz rokas”
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 93
Juriste: Kam tagad ir viegli? Nav tādas jomas, ja vien tas nav bēru kantoris
FOTO. Kā pasakā! Rīdzinieki pulcējas vienā no greznākajām Rīgas centra viesnīcām – īpašā ceremonijā iedegta Ziemassvētku egle
Latvijas IKP deviņos mēnešos pieaudzis par 2,4%
Vai īrniekam jāmaksā par starpnieka pakalpojumu?
Ekonomists: Dārgā elektrība Latvijā strādā kā sava veida nodoklis
Latvijas drošības apdraudējumu no Krievijas: par kādām aizdomīgām darbībām būtu jāziņo drošības dienestiem?
ASV var nepietikt jaudas atbalstīt Ukrainu – saasinās konflikts ap Taivānu ar Ķīnu
“Tagad Lukašenko palicis viens pret vienu ar Putinu.” Kas mainīsies pēc Baltkrievijas ārlietu ministra nāves? 7
Jautā skatītājs: Vai varētu konfiscēt automašīnas ar krievu numurzīmēm un sūtīt ukraiņiem?
Sārts: Norietošās Krievijas un augošās Ķīnas intereses sakrīt vairs tikai vienā punktā 39