Protesta gājiena “Reclaim Pride” dalībnieks. Gājiens notika šā gada jūlijā Londonā, lai iestātos par LGBTQ (lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un citu) tiesībām.
Protesta gājiena “Reclaim Pride” dalībnieks. Gājiens notika šā gada jūlijā Londonā, lai iestātos par LGBTQ (lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu un citu) tiesībām.
Foto: Vuk Valcic/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Viltus transpersonas ­uzbrūk cietumniecēm, bet tiesa atļauj likumīgi “vīriešiem kleitās” izciest sodu sieviešu cietumos 61

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pagājušajā mēnesī Apvienotās Karalistes augstākā tiesa pielikusi punktu diskusijām par to, vai transsievietes drīkst ievietot sieviešu cietumos, nolemjot, ka tas ir likumīgi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 248
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 243
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Bijusī cietumniece, kura presē tiek dēvēta par FDJ, sāka tiesvedību pret britu Tieslietu ministriju par sistēmu, kas ļauj izvietot cietumniekus saskaņā ar viņu pašpasludināto dzimum­identitāti, nevis ņemot vērā juridiskas un fiziskas izmaiņas viņu dzimumā. Tiesā FDJ apgalvoja, ka tiek radīti dzimumnoziegumu draudi, diskriminējot sieviešu cietuma iemītnieces, un ka šāda problēma nepastāv vīriešu cietumos, kur tiek ievietotas transpersonas, kas no sievietes pārtapušas par vīrieti.

Tiesai gan netika lūgts attiecināt aizliegumu uz visām transsievietēm, bet tikai uz tām, kuras notiesātas par seksuāla rakstura noziegumiem vai vardarbību pret sievietēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

Apvienotās Karalistes Tieslietu ministrijas nostāja bija nemainīga: “[Ir nepieciešams] veicināt transpersonu tiesības dzīvot iegūtā dzimuma statusā un aizsargāt transpersonu garīgo un fizisko veselību.” Šai nostājai gala spriedumā piekrita arī tiesneši, izraisot pamatīgu diskusiju vētru sabiedrībā.

 

Viltus transpersona ­uzbruka cietumniecēm

Diskusijās bieži tiek pieminēts gadījums ar Karenu Vaitu. Karena piedzima kā vīrietis un kā vīrietis par dzimumnoziegumiem Apvienotajā Karalistē tika notiesāta uz mūžu. Noziegumu sarakstā bija gan pedofilija, gan nopietnu miesas bojājumu nodarīšana, arī laupīšana, vairākas izvarošanas un citi seksuāla rakstura noziegumi pret sievietēm.

Karena 2018. gadā pamanījās iekļūt sieviešu cietumā, apgalvojot, ka identificē sevi kā sievieti, jo ģērbās kā sieviete, kaut arī juridiski un fiziski joprojām bija vīrietis, un dzimuma maiņas operāciju neplānoja. Dažu mēnešu laikā Karena seksuāli uzbruka divām cietumniecēm un galu galā tika pārvietota uz vīriešu cietumu.

Dženija Anna Bišopa, transpersonu grupas “Transforum” pārstāve, uzskata, ka šajā gadījumā komisija, kas cietumos lemj par to, vai transpersonas ievietošana jaunā dzimuma cietumā nerada riskus, nav visos līmeņos pienācīgi izvērtējusi situāciju un nav ņēmusi vērā personas noziegumu vēsturi.

Laikraksts “The Guardian” ziņo, ka labdarības organizācijas “Howard League for Penal Reform”, kuras mērķis ir samazināt noziedzību un noziedznieku skaitu cietumos, vadītāja Fancisa Krūka uzskata, ka “cietumi, iespējams, ir ietekmējušies no dažām ļoti ekstrēmām diskusijām un ir spiesti pieņemt lēmumus, kas nodara sievietēm ļaunumu. Esmu pārliecināta, ka jebkurš vīrietis, kurš izdarījis nopietnu seksuālu vai vardarbīgu noziegumu pret sievietēm un kurš vēlas pārtapt [par sievieti], bet nav izgājis visu procesu, jo viņam joprojām ir penis un vīrieša hormoni, nedrīkstētu tikt ievietots sieviešu cietumā.”

Britu valdība pašlaik konsultējas par iespējām uzlabot Dzimumu atzīšanas likumu, jo pašidentificēšanās dod iespēju bīstamiem vīriešiem izlikties par transsievietēm, tādējādi iegūstot piekļuvi neaizsargātām sievietēm, īpaši sieviešu cietumos. Taču Dž. A. Bišopa domā, ka šādi gadījumi ir retums un “ir jāvērtē, kas bija nepareizi, un jādara viss, lai tas nenotiek atkal”.

 

Āzis par dārznieku

Vainīgā transpersona, kuras dēļ bijusī cietumniece FDJ kā cietusī aizsāka minēto tiesas procesu, britu presē tiek saukta par J. Šī persona ir ieguvusi “Gender Recognition Certificate” – dzimuma atzīšanas sertifikātu. To var iegūt transpersonas trijos veidos.

“Standarta metode” nozīmē, ka sertifikāta saņēmējs ir vecumā virs 18 gadiem, ir diagnosticēta dzimuma distrofija, vismaz divus gadus dzīvo jaunajā dzimumā un grasās to turpināt visu atlikušo dzīvi, taču bioloģiska dzimuma maiņa un operācija nav nepieciešama.

Otrs veids ir “Alternatīvā metode”, arī tad jābūt vecākam par 18 gadiem, jābūt dzimuma distrofijas diagnozei vai dzimuma maiņas operācijai, ir jau nodzīvots jaunajā dzimumā vismaz sešus gadus un plānots turpināt atlikušo dzīvi, kā arī specifiski noteikumi attiecībā uz dzīvesvietu un laulību vai reģistrētu kopdzīvi. Trešais veids – jaunais dzimums ir juridiski akceptēts citā valstī.

Persona J. bija nokļuvusi cietumā par seksuālu uzbrukumu bērnam, taču tika ievietota sieviešu cietumā, kur tika norīkota tīrīt cietuma sporta zāli. Turpat sporta zāles tualetēs J. pirmoreiz uzbruka sievietei, ko medijs “Daily Mail” nodēvējis par Eimiju. Viņa ir nesaprašanā: “Ko domāja cietuma sargi, ļaujot viņai tīrīt tualetes, kur sievietes būs neapģērbtas un vienatnē?” Pēc uzbrukuma Eimija pažēlojās cietumsardzei par notikušo, taču atbilde bijusi: “Katram pienākas otrā iespēja.”

J. pieprasījusi, lai pret viņu izturētos tieši tāpat kā pret citām cietumniecēm. Eimija atceras: “Kad J. gāja dušā, tika uzlikta zīme uz durvīm, brīdinot, ka neviens cits nedrīkst ienākt, jo viņi zināja, ka sievietes būs nobijušās, redzot viņu kailu, taču J. pret to protestēja un teica, ka tas ierobežo viņas cilvēktiesības – viņa esot sieviete un gribot iet dušā kopā ar citām sievietēm. Pirms viņa uzbruka man, visi redzēja viņu ar atvērtu dušas aizkaru, viņa nekaunoties demonstrēja savas [vīrieša] ģenitālijas citām sievietēm.”

Ārpus cietuma sienām iegādāta kosmētika cietumā lielākoties ir aizliegta, taču J. tika atļauts ienest matu ruļļus, kosmētiku un skuvekli sejas skūšanai, pat smaržas stikla pudelēs. “Transpersonām cietumā ir nepieciešams slēpt savu bārdu un izskatīties sievišķīgi, tādēļ viņiem pienākas speciālas privilēģijas,” skaidro Eimija.

Galu galā J. tika nosūtīta uz citu departamentu, jo atteicās lietot zāles, kas nomāc erekciju. Savukārt Eimija iesūdzēja cietumu tiesā par nereaģēšanu uz seksuālu uzbrukumu cietuma sienās, pieprasot pārvietošanu uz citu sieviešu cietumu.

 

“Pasaule ir kļuvusi traka”

SAISTĪTIE RAKSTI

Pagājušajā gadā apkopotā britu cietumu oficiālā statistika rāda, ka kopš 2010. gada no 124 dzimumnoziegumiem sieviešu cietumos septiņus ir izdarījušas tur ievietotās transpersonas. Lai arī transpersonas ir tikai 1% no cietumniecēm, tomēr tās tiek vainotas 5,6% noziegumu. Nav zināms, vai par šiem noziegumiem ir saņemts sods.

Sabiedrības viedoklis lielākoties ir upuru pusē. Pie “Daily Mail” raksta par tiesnešu lēmumu vislielāko atzinību izpelnījies komentārs “Kas ir tie idioti, kas to izlemj?”, uz ko kāds cits atbildējis: “Valdība.” Vēl augstu vērtēti šādi komentāri: “Es ceru, ka viņi ir sagatavojušies tam, ka cietušās sievietes pieprasīs izmeklēšanu”, “Droši vien tad, ja viņi būtu nosūtīti uz vīriešu cietumu, tas pārkāptu viņu cilvēktiesības. Pasaule ir kļuvusi traka.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 248
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 243
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 240
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Būtu jāpēta, kāpēc jaunie kovida paveidi rodas tieši Dienvidāfrikā un Indijā,” uzskata bijusī veselības ministre 23
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atceroties, kas notika deviņdesmitajos, šodienas inflācija nav nekas traks!” Baumanis min, vai ar cenu kāpumu būs jāsadzīvo visu ziemu 9
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kuram jānodrošina tas, lai cilvēki bez sertifikātu varētu iekļūt lielveikalā pie bankomāta un pakomāta? 23
3 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Jaunais kovida variants rada augstu risku Eiropai. PVO pauž nopietnas bažas 7
1 stunda
MB
Madara Briede
Praktiski
Pēdējais brīdis Ziemassvētku apsveikumu izsūtīšanai: ko nedrīkst nosūtīt aploksnēs?
10:00
LE
LETA
Ziņas
Kariņš saņēmis trešo vakcīnas pret Covid-19 devu
09:59
LA
LA.LV
Ziņas
Šonedēļ gaidāmi divi lieli puteņi! Bricis par laiku šajā nedēļā un turpmāk
09:41
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Esam vieni no celmlaužiem šajā jomā!” Kā uzņēmēji Daiga un Ivars Zaicevi aukstumā žāvē gardus kraukšķus
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Spēkā pieņemsies sniegputenis. Laika prognoze pirmdienai
2 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Dailē atgriež Smiļģa garu. “Amerika” paliks neatklāta. Nedēļas notikumu apskats 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 19
12 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Jau vismaz divdesmit gadus vara dara visu, lai slēptu ne tikai iepriekšējā režīma, bet arī savus noziegumus
3 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Lielākā problēma ir sabiedrības lingvistiskā attieksme!” Kā latviešu valoda brūk pa ķieģelītim vien
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 3
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 90
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 132
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 152
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 248
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 78
20 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepumiņi – sērkociņi Ziemassvētku gaidīšanas laika “iededzināšanai”: brīnišķīga recepte svētkiem un dāvanām 12
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 243
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 240
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 156
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 196
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
2 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Saules aptumsums var atnest jaunu skatījumu uz lietām un notiekošo! Horoskopi no 29. novembra līdz 4. decembrim 2
23 stundas