Braitona jau izsenis slavena kā visliberālākā Lielbritānijas pilsēta. Tieši Braitonā seksuālo minoritāšu procents varētu būt visaugstākais visā valstī – tuvu 10%. Attēlā: geju, lesbiešu, biseksuāļu, taranspersonu (LGBT) un viņu atbalstītāju parāde Braitonā 2019. gada septembrī.
Braitona jau izsenis slavena kā visliberālākā Lielbritānijas pilsēta. Tieši Braitonā seksuālo minoritāšu procents varētu būt visaugstākais visā valstī – tuvu 10%. Attēlā: geju, lesbiešu, biseksuāļu, taranspersonu (LGBT) un viņu atbalstītāju parāde Braitonā 2019. gada septembrī.
Foto: Shane Wsilly/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Turpmāk dzemdēs “dzemdējošais vecāks”, bet mātes piens būs “cilvēka piens”. Izmaiņas dzemdību nodaļā nokaitina britus 121

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Braitonas slimnīca, kas ir daļa no Apvienotās Karalistes (AK) valsts Veselības aprūpes servisa, saīsinājumā NHS, paziņojusi, ka turpmāk dzemdību nodaļā lietos apzīmējumus, kas nodrošina dzimumu līdztiesību, piemēram, sievietes vairs netiks sauktas par sievietēm, bet par “personām”, netiks arī lietots vārds “māte”.

RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 37
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 6
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Par Braitonas slimnīcas plāniem ziņo visi vadošie britu mediji, arī BBC. “Brighton and Sussex University Hospitals Trust” ir pirmā medicīnas iestāde Lielbritānijā, kas nolēmusi lietot dzimumneitrālus apzīmējumus attiecībā uz dzemdībām.

Piemēram, vārda “māte” vietā ieteikts lietot “birthing parents”, ko latviski varētu tulkot kā “dzemdējošais vecāks”, un mātes piena vietā – “cilvēka piens” (“human milk”). Ieteikts arī aizvietot vārdu “sieviete” ar frāzi “sieviete vai persona” (“woman or person”), bet vārdu “tēvs” ar “vecāks” vai “otrais bioloģiskais vecāks” (“second biological parent”) atkarībā no situācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Barošana ar krūti” (“breastfeeding”) tiks aizstāta ar terminu, ko latviski varētu tulkot kā “barošana ar krūškurvi” (“chestfeeding”). Vietniekvārda “viņa” (“her”) vietā lietos dzimumneitrālo “viņi” (“they”). Tiks pārsaukta pat dzemdību nodaļa (“maternity services department”), to turpmāk dēvēs par perinatālo nodaļu (“perinatal services”).

Jaunie termini tiks lietoti dokumentos, protokolos un saziņai mediķu starpā, semināros un publiskās diskusijās. Pagaidām gan nav aizliegts lietot ierastos apzīmējumus, piemēram, “sieviete”, taču pamazām jāsāk apzināti aizvietot dzimumu apzīmējumus ar “cilvēks”.

Darbā ar pacientiem slimnīca ļauj turpināt lietot ierastos dzimumu apzīmējumus.

“Dzimumidentitāte var būt iemesls apspiešanai un nevienlīdzībai. Mēs apzināti lietojam vārdus “sievietes” un “cilvēki” kopā, lai uzsvērtu, ka esam nolēmuši cīnīties ar nevienlīdzību veselības aprūpē visu to pacientu labā, kuri izmanto mūsu pakalpojumus,” teikts slimnīcas dokumentā.

Iemesls šādām kardinālām izmaiņām esot vēlme neapvainot transpersonas un seksuālās minoritātes, kas varētu dzemdēt, turklāt Braitonas slimnīca apgalvo, ka britu sabiedrībā valda “masveida transfobija”.

Nav gan skaidrs, cik daudz citu dzimumu dzemdētāju slimnīcā ir pabijuši, lai vajadzētu mainīt terminoloģiju visā dzemdniecības nodaļā.

Transpersonu grupas atbalsta

Transpersonu aizstāvju organizācijas jau apsveikušas jauno iniciatīvu. Viena no pazīstamākajām grupām “TransActual” raksta tviterī: “Tas ir fantastiski, ļoti labi! Ceram, ka arī citas organizācijas sekos. Jebkurš ir pelnījis cieņpilnu apiešanos.”

Apmēram 1% pieaugušo AK identificē sevi kā transpersonu vai nenoteikta dzimuma, tiek lēsts, ka valstī šādu cilvēku ir apmēram 200 000–500 000.

Taču ne visi tie, kuri sevi pieskaita transpersonām, ir sajūsmā, komentējot, ka “tas cilvēkus tikai tracina, tas nepalīdz vienot”.

BBC korespondents Bens Hante, kurš specializējas par LGBT tēmām, raksta: “Slimnīca šobrīd saņem milzīgu pretreakciju, sekojot vairākām maldinošām ziņām un dezinformācijai sociālajos tīklos.

Tviterī daži šīs izmaiņas nodēvējuši par “sieviešu nīšanu” vai “sieviešu izdzēšanu”, un daudzi to vienkārši nodēvējuši par “smieklīgu”. (..)

Taču šo izmaiņu mērķis bija popularizēt iekļaušanu, uzlabojot pieeju tām grupām, kas ir atstumtas un nelabvēlīgākā situācijā. Kāda transpersona man teica, ka viņš ir “vīlies” par to, ka valoda, kas paredzēta viņa iekļaušanai, ir tik ļoti mulsinoša, jo “iekļaušana taču nedrīkst atstumt citus”.”

Nav pārsteigums, ka iniciatīva nāk tieši no Braitonas – pilsētas, kas jau izsenis slavena kā visliberālākā AK pilsēta.

Tieši Braitonā seksuālo minoritāšu procents varētu būt visaugstākais visā Lielbritānijā – tuvu 10%, tādēļ iespējams, ka dzemdību nodaļā tradicionālā terminoloģija atsevišķos gadījumos patiesi varētu radīt pārpratumus.

Sabiedrība sašutusi

Tomēr daudzi briti par šādām izmaiņām nav sajūsmā. Vieni dēvē jauno iniciatīvu par “absolūtām muļķībām”, taču citi uzjautrinās, cenšoties pārspēt cits citu asprātībās.

Sociālajos tīklos sākusies pamatīga jezga par NHS oficiālo skaidrojumu mājaslapā, kur doti padomi par to, kā ieņemt bērnu. Piemēram, viens no padomiem: “8 no 10 cilvēkiem vecumā zem 40 gadiem var palikt stāvoklī gada laikā, regulāri nodarbojoties ar seksu bez kontracepcijas.”

Un rakstniece Sāra Dituma ironizē: “Es domāju, ka skaitlim “8 no 10” būtu nepieciešams limitēt “cilvēku” veidu, kas vispār spēj palikt stāvoklī. Nu, tikai ieteikums mūsu Veselības aprūpes servisam. (..) Ja sabiedriskās organizācijas pamēģinātu turpmāk aprobežoties ar saprātīgu apgalvojumu izteikšanu, tas būtu patiešām lieliski.”

Žurnālists un TV personība Deivids Āranovičs piebilst: “Ak dievs! Pilnīgi skaidrs norādījums, ka lielākā daļa vīriešu var palikt stāvoklī.” Kāds cits prāto: “Man ir četri brāļi. Man sāk likties, ka mēs visi esam neauglīgi, jo neviens no mums nav pamanījies palikt stāvoklī, kaut arī pēc statistikas mums vajadzētu varēt,” turpat nākamajam piebilstot: “Nevēlētos pārāk iedziļināties savas seksuālās dzīves detaļās, taču tas patiesi ir brīnums, ka neesmu palicis stāvoklī!”

Žurnālists Stīvens Polards raksta: “Ir tikai viens dzimums, kas var dzemdēt. Tas nav sociāls konstrukts. Tie nav aizspriedumi. Tā nav transfobija. Tā ir bioloģija, to nevar ignorēt ar valodas palīdzību. Taču īpaši izvēlētas valodas lietošana patiesi var atklāt sieviešu nīšanu.”

Laikraksta “Daily Mail” interneta versijas anonīmie komentētāji nemaz nepūlas būt politkorekti. “Kādēļ neviens neprasa, kā sievietes par to jūtas?”

“Gadsimtiem sievietes tika uzskatītas par otrās šķiras pilsoņiem, mums vienmēr ir bijis jācīnās par vienlīdzību. Tagad viņi cenšas padarīt mūsu dzimumu nenozīmīgu.”

“Kā māte es to uztveru kā ārkārtīgi aizvainojošu.” “Esmu sieviete, stāvoklī jau 18 nedēļas. Negribu, lai mani sauc par “cilvēku stāvoklī”! Kur paliek manas tiesības!” “Iznāk, ka apvainot sievietes ir pieļaujami?” “Pasaule ir sajukusi prātā.”

“Ja piens nav no krūtīm, bet citas cilvēka vietas, tad steidzami jādodas pie ārsta!”

Arī populārajā māmiņu portālā “mumsnet.com” komentētājas ir pamatīgi sašutušas, iesakot Braitonas slimnīcu atstāt bez darba, tas ir, doties dzemdēt uz citām vietām.

Jāpiebilst, ka pasaulē jo­projām nav beidzies tracis, ko uzsāka “Harija Potera” grāmatu autore Dž. K. Roulinga, izsakot viedokli par rakstu, kur sievietes tika dēvētas nevis par sievietēm, bet par “cilvēkiem, kuriem ir menstruācijas”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tādēļ iespējams, ka diskusijas, vai māti drīkst saukt par māti vai tomēr par “dzemdējošo vecāku”, tik drīz vēl nebeigsies.

Kas ir transpersona?

* Transpersona ir persona, kura dzimuma identitāte (pašas personas izpratne par sevi kā sievieti vai vīrieti) vai dzimuma izpausmes atšķiras no dzimuma, kas viņiem tiek bioloģiski piedēvēts. Vairākums transpersonu ikdienā daļēji vai visu laiku dzīvo cita dzimuma lomā.

Dati: www.pride.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 37
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 6
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 35
10 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 80
1 diena
Lasīt citas ziņas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu
36 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Rīgas domei prasa atmaksāt 4.maijā iekasēto maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Gaiss iesils līdz +28 grādiem. Laika prognoze trešdienai
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VIDEO. “Bērni leca pa logu no trešā stāva!” Krievijā evakuē skolu, kur apšaudē nogalināti 11 cilvēki 7
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“KPV LV” kā vienu no iespējamiem ekonomikas ministra amata kandidātiem apspriež Pēteri Šmidri
17:07
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu
16:49
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā drīkstēs darboties ēdināšanas iestādes iekštelpās, teātri un kinoteātri; atsāksies klātienes mācības 2
16:40
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 18
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt pienāks laiks un es kādreiz kādu vārdu pateikšu.” Krapsis patlaban jūtoties “morāli un fiziski sagrauts” 8
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Riekstiņa: Ir jāanalizē, kur inficējas visvairāk, nevis jāver viss ciet 19
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Levits ir uzņēmies esošās valdības koalīcijas advokāta lomu!” Urbanovičs par situāciju valstī un valdībā 23
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai Rīgā izskaudīs diennakts veikalus-kafejnīcas? Skaidro Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola 24
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Polijā spridzināšanas draudu dēļ evakuē cilvēkus no tiesas un valsts iestāžu ēkām 3
3 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 37
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Piedodiet, dzejniek, es esmu Raimonds Pauls!” Stāsts par vīru, kura dzeja dzirdama apmēram 500 Paula dziesmās 6
10 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 38
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas, ko mēs tagad uzstādīsim, ir 20 gadus novecojis mēsls!” Didzis Šmits par depozīta sistēmu 35
10 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Šajā cīņā netiek taupīti nekādi līdzekļi, lai noturētos pie varas!” Madonā izteikta robežšķirtne starp diviem blokiem 18
7 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Īsts dakteris uz palodzes! Kādas ir brīnumpuķes alvejas ārstnieciskās īpašības?
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Cietušais šo informāciju paturēja pie sevis!” Ģenerālprokurors komentē Tukumā degušā NMPD darbinieka lietu 44
7 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
Kas vērtīgs papaijās un vai tās būtu jāēd ikdienā? 2
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 114
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 80
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 13
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 157
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 6
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 35
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 185
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Situācija ir nopietna… Ja nerīkosimies, nākotnē mūs gaida “pilsoņu karš”, haoss un nāve 33
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 80
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Milda, Karmena un Manfrēds 1
3 stundas