Vakar, dienu pēc savas ievēlēšanas, piekāpjoties pieaugošajam spiedienam, Brīvo demokrātu partijas pārstāvis Tomass Kemmerihs paziņoja par atkāpšanos.
Vakar, dienu pēc savas ievēlēšanas, piekāpjoties pieaugošajam spiedienam, Brīvo demokrātu partijas pārstāvis Tomass Kemmerihs paziņoja par atkāpšanos.
Foto: Martin Schutt/AP/SCANPIX/LETA

Skandāls Tīringenē sašūpo “lielo koalīciju” 0

Vācijas politiskajās aprindās un sabiedrībā šoku un nosodījumu izraisījis fakts, ka Vācijas austrumu federālajā zemē Tīringenē par premjerministru ievēlēts Brīvo demokrātu partijas pārstāvis Tomass Kemmerihs, kuru balsojumā negaidīti atbalstīja galēji labējā partija “Alternatīva Vācijai” (“AfD”). Vakar, dienu pēc savas ievēlēšanas, piekāpjoties pieaugošajam spiedienam, Kemmerihs paziņoja par atkāpšanos.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 85
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā
Lasīt citas ziņas
Balsojumā Kemmerihs pārspēja Kreisās partijas sāncensi ar galēji labējās partijas “AfD” atbalstu, kuras deputāti balsoja pret savas partijas kandidātu.

Gan kreiso, gan centriski labējo partiju pārstāvji paziņojuši, ka “AfD” balsu pieņemšana – ar vai bez šāda lūguma – ir nepieņemama un pārkāpj tabu principu, atzīmē aģentūra “Associated Press”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vācijas kanclere Angela Merkele, kuras Kristīgo demokrātu partijas biedri balsoja par Kemmerihu pretēji partijas vadības nostājai, vakar nosodīja viņa rīcību kā “neattaisnojamu” un ievēlēšanu kā “nepiedodamu” un paziņoja, ka “šis iznākums nevar palikt”.

Merkele paziņoja, ka balsojuma rezultāti esot jāanulē un jāsarīko jauns balsojums.

Annegrēta Krampa-Karenbauere, kura pārņēma partijas vadību no Angelas Merkeles 2018. gadā, paziņojusi, ka vietējie KDS likumdevēji rīkojās pretēji partijas nacionālās vadības norādījumiem, balsojot par Kemmerihu.

Pēdējās vēlēšanās Tīringenē nebija pārliecinoša uzvarētāja, vairojot jautājumus par valdošās koalīcijas nākotni arī federālā līmenī. Tīringenē visvairāk balsu ieguva Kreisā partija, apsteidzot “AfD” un Merkeles centriski labējo Kristīgo demokrātu savienību (KDS).

Kemmeriha Brīvo demokrātu partija, kas ir tradicionāls KDS sabiedrotais, tik tikko ieguva pietiekamu atbalstu, lai iekļūtu federālās zemes parlamentā, kurā tai ir piecas vietas no 90. Šis ir pirmais gadījums Vācijā, kad kādas federālās zemes premjers apstiprināts ar “AfD” balsīm, un tas var lauzt līdzšinējo tabu, kas liedz citām labējām partijām sadarboties ar “AfD”.

Merkele lika saprast, ka vietējā landtāga KDS deputātiem nav atļauts palīdzēt Kemmeriham izveidot mazākuma valdību Tīringenē.

“KDS nedrīkst piedalīties šī premjerministra vadītā valdībā,” uzsvēra kanclere. Viņa sacīja, ka KDS deputātu rīcība Tīringenē ir pretrunā ar partijas vērtībām un pārliecību. “Tagad mums jādara viss iespējamais, lai pārliecinātos, ka šo balsojumu nekādā ziņā nesaista ar to, ko dara un domā KDS,” teica Merkele.

Analītiķi atzīmē, ka notikumi Tīringenē var ietekmēt arī Merkeles vadīto “lielo koalīciju” nacionālajā līmenī.

Merkeles pārstāvētie kristīgie demokrāti trešajā kārtā Tīringenē arī balsoja par Kemmerihu, nokļūstot vienā pusē ar “AfD”. Merkeles koalīcijas partneri sociāldemokrāti uz notikušo reaģēja ar dusmām, aicinot KDS skaidri distancēties no “AfD”, ja partija vēlas “lielās koalīcijas” izdzīvošanu. Abu partiju pārstāvjiem nedēļas nogalē paredzēts tikties krīzes sarunās Berlīnē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.